www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Legitymacja osoby niepełnosprawnej i inne miasto (34287 - wyświetleń)
- Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-04-25 12:41
Witam
Mam takie pytanie
We Wrocławiu wyrobiłem sobie legitymacje osoby niepełnosprawnej której dzięki niej mogę poruszać się komunikacją miejską bez opłaty za bilet. Czy jadąc do Poznania też będę miał ten przywilej? Czy tylko tak mogę na terenie miasta w którym wyrobiłem legitymacje? Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-04-25 21:03
Nie wiem, jaki stopień niepełnosprawności posiadasz.
Niestety, uprawnienia do zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym nie są jednakowe w całym kraju. Należy sprawdzać to dla poszczególnych miast.
Pytasz o Poznań. Sprawdź na stronie http://ztm.poznan.pl/ulgi-i-zwolnienia-nowe/ , czy przysługuje Ci ulga.
Nadrzędny - Autor Dawid_Wroc Dodany 2010-04-25 21:21
Posiadam stopień umiarkowany, symbol 05-R

Wyczytałem też że 100% zniżki mają osoby:
"Osoby pobierające rentę socjalną - ważna decyzja o przyznaniu renty socjalnej lub ważna legitymacja osoby uprawnionej do renty socjalnej lub aktualny odcinek renty socjalnej, wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Poznaniu, w trakcie przejazdów w granicach Poznania lub w trakcie przejazdów na terenie miejscowości zamieszkania osób uprawnionych objętych porozumieniami międzygminnymi, wraz z ważnym dowodem tożsamości"

Posiadam rentę socjalną, to oznacza że dzięki niej też mam ulgę?
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-05-03 18:03
Nie jestem rzecznikiem poznańskiego MPK, ale obawiam się, że nie. W wykazie ulg i dokumentów do nich uprawniających jest wyraźnie napisane: "wydane przez ZUS Oddział Poznań" Często miasta zawężają krąg uprawnionych do danej ulgi i najczęściej jest to kryterium zameldowania (często stałego). pod tym względem mają wolną rękę ustawa poza kilkoma wyjątkami (posłowie, inwalidzi wojenni, studenci itp.) nie precyzuje dokładnie kto ma otrzymać ulgę w MPK. Rada Miasta może np uchwalić, że 100 procent ulgi przysługuje się osobom mającym pieprzyk na prawym policzku:) chociaż to z drugiej strony lekkie przegięcie, że niepełnosprawni narządów ruchu nie mają bezpłatnego przejazdu. W Krakowie i w Warszawie chyba mają.      
Możesz jednak skorzystać z 50 procentowej ulgi dla emerytów- rencistów. Na tej pozycji nie ma podanego zasięgu terytorialnego wydania legitymacji emeryta/rencisty.

pozdrawiam

Qba
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2010-05-03 19:47
Pytanie jest proste komu i gdzie należy sie ulga na przejazdy MPK w polsce? a że jest to na przykladzie Poznania to tak pytajacemu wyszlo pewnie tam jedzie lub mieszka. Ja na swojej legitymacji mam napisane cytuję " Legitymacja uprawnia do korzystania z ulg i uprawnień " nawet nie jest podane że z dowodem (jest wklejone zdjęcie opieczętowane pieczątką uprawnionego wystawcy) i jak rozumię żyję i mieszkam w polsce i tam gdzie takie MPK funkcjonuje taką ulgę mam a że miasta dodatkowo sobie wprowadziły bezpłatne przejazdy to tylko przyklasnąć takim Radą Miejskim że podjęli taką inicjatywę na rzecz biednych inwalidów i choc tak im pomagają. Wydając mi taka legitymację MOPS informował że należy czytać aktualna prasę bo moą wycofać tę darmową ofertę. ńatomiast oczywistym jest gdy jest to grupa inwalidzka o znacznym stopniu inwalidztwa  tzw jedynka to ta ulga na darmowe przejazdy MPK z urzędu sie należy w każdym mieście polskim bo jesteśmy polakami. Wydaje mi sie to logiczne i jedynie sluszne a jeżeli jest inaczej to prosze mnie oświecić
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-05-03 20:44
Do Wolodii - niestety, Twoje "jedynie słuszne" pojęcie także tutaj nie odpowiada rzeczywistości.
W tym temacie nie zawsze wszystko "się należy" tylko dlatego, że jest się obywatelem Polski - należy w każdym województwie oraz większych miastach sprawdzać na bieżąco przepisy.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-03 20:19 Zmieniony 2010-05-03 20:51
Gdańsk,Olsztyn,Warszawa i Kraków mają dla symbolu 05-R zniżkę na drugą strefę natomiast w pierwszej strefie MPK (WZK w Warszawie)05-R jeździ się za darmo i to wiem na 100%. Czy Wrocław i Poznań ma tak samo nie wiem.
05-R przyznane przez PFRON a ZUS stopień znaczny renty inwalidzkiej również narządu ruchu. Dodam że należy mieć przy sobie kopie orzeczenia o niepełnośprawności.

Wołodia nie mieszaj. Polska Polską a wojewoda ma prawo mieć swoje zarządzenia.
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2010-05-03 21:57
i przez takie wypowiedzi jak Ella i bluengel mamy to co mamy czyli jeździmy uda się to sie uda nie to się będziemy tłumaczyć lub placić karę . Napisano powyzej bzdure bo jestem z krakowa i 05R jeździ się bezplatnie MPK jeżeli jest wydana taka decyzja MOPSU i taka w zwiazku ztym legitymacja. A nawiasem mówiąc to polska jest polską i prawa takie same obowiązuja w całej polsce. I jeszcze raz by dotarło jedynka to ulga na całą polske a dwojka to zależność właśnie od prezydentów miast  to chyba jasno napisałem obydwie mądrale , nie? I rada jeszcze dla Bluengel należy pilnować swojej fabryczki a nie mieszać w kotle Prawa Inwalidów są prawami Inwalidów a nie pracodawców jakby byli właścicielami tych Inwalidow. Dość tego mieszania. Proszę o konkretną odpowiedź pracownikow "Integracji" jak jest z ulgami w polsce czy każdy region rejon to odrębna Polska czy Polska to cały kraj od morza po karpaty i od nysy po bug?
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-05-03 22:37
Piszesz: - Ja na swojej legitymacji mam napisane cytuję " Legitymacja uprawnia do korzystania z ulg i uprawnień " - Uprawnia. Ale w komunikacji miejskiej do ulg zapisanych w statutach lub regulaminach konkretnych zakładów przewozowych, w konkretnym mieście. Jedni  mają jedne, drudzy inne rozwiązania. Już nie ma centralnej ze swoimi oddziałami. Absurd ale tak jest. Może za jakiś czas doczekamy się większej hojności przewoźników. A do czasów wszystkiego państwowego posiadania nie wrócimy już.
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2010-05-04 10:20
Ja natomiast nie mam napisane w dalszej części że dotyczy to tylko danego maista ale ale ogólnie do korzystania z ulg. Więc nie widze problemu by rozumieć to że dotyczy całej Polski
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-05-03 23:10
Po pierwsze: uściślijmy pojęcia: ZUS nie daje orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tylko orzeka o zdolności lub nie do pracy. PFRON nie orzeka o niepełnosprawności tylko Miejski/Powiatowy/Wojewódzki Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności.

Po drugie: nie wiem jak jest w Gdańsku, Olsztynie, ale wiem, ze w Krakowie nie ma żadnych "stref", bo od 2008 roku obowiązują jednakowe zasady jeśli chodzi o przejazdy MPK tak w Krakowie jak i w gminach ościennych (tzn każda gmina do, której dociera krakowskie MPK respektuje ulgi "krakowskie" czyli wszystkie osoby ze znacznym  i-zależnie od rodzaju niepełnosprawności-z umiarkowanym są uprawnione do bezpłatnych przejazdów)

Po trzecie: Są dwa rodzaje prawodawstwa w kwestii przejazdów na terenie Naszej Najjaśniejszej (III/IV) Rzeczpospolitej

a) ustawy centralne: określają ulgi w przewozach PKP i PKS np: niewidomi dawnej II grupy mają 37 proc zniżki zarówno w PKP jak i w PKS gdziekolwiek: czy to w Krakowie czy to w Wypuczajewku Małym. Są też ulgi ustawowe na MPK, ale z niepełnosprawnych dotyczą one tylko inwalidów wojennych i kombatantów  szczegóły są na stronach PKP i wielu PKSów  

b) uchwały rad gmin/miast (wojewoda nie ma tu nic do gadania) określające ulgi w przejazdach MPK/MZK (albo także i metra i Kolei Mazowieckich jak w Warszawie- wszystko zależy od dogadania się przedsiębiorstw z miastem). Określają one też rodzaj dokumentów upoważniających do ulgi. Właśnie gościnnie przebywam w Radomiu, gdzie Rada miejska uchwaliła, że dokumentem uprawniającym osobę niewidoma do ulgi jest tylko Legitymacja PZN, a tej chwilowo nie posiadam. Tak więc pokornie kupuję ulgowe studenckie. I mogę na to pomstować przeklinać cokolwiek robić- Rada miała do tego prawo.

Po czwarte ulgi na stopień znaczny nie są na całą Polskę. Owszem są na PKP i PKS. Na większość MPK- również. to znaczy w większych miastach są (Krak, Wawa, Poz, Wroc na pewno), ale życzę powodzenia w powoływaniu się na "ogólnopolskość" ulg na stopień znaczny wsiadając np. do busa w Zakopanem :-)

Po piąte: Nie trzeba mieć ze sobą kopii orzeczenia, wystarczy legitymacja osoby niepełnosprawnej wydana przez gminę/powiat )z odpowiednim kodem przyczyny jeśli to jest stopień umiarkowany- nie wszyscy mają ulgi).

Po szóste: czasami to takie proste- zajrzeć do odpowiednich przepisów. Czasami warto poświęcić dzień-dwa na analizę naszego prawa pod katem swojej niepełnosprawności. To nic nie boli ani nic nie kosztuje, a przynosi sporo korzyści. (niektórym z tego forum przydałaby się oprócz tego dogłębna analiza słownika ortograficznego pod kątem stosowania go:))  

pozdrawiam

Qba
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2010-05-04 10:17
Jeszcze sie podnioslem jeszcze do 10 wyliczanki braklo. Jak będę pisal prace z polskiego to sie postaram napisać stylistycznie bezbłędnie ale jak mnie cos boli i dotyka nie nie musze tego robić . Jeżeli C sie moj styl nie podoba to go olej ,dobra  "qba"
Ja wychodze jednak z założenia że polska jest jedna że gdyby sprawa miała sie odbić o sąd to napewno na lokalnym sądzie z moje strony by się nie skonczylo. Prawo jest jedno a rozdrobnienie prawa jest kolejna fikcją w polsce . Nie bede sie tu wysilał do odpowiedzi ale przypomnę że mowa tu była o MPK a nie innych srodkach masowego przejazdu  Nie bylo tu mowy o PKS o PKP czy prywatnych przewoźnikach. To jest napisane wyraźnie i czytelnie w uprawnieniach do ulg w przejazdach dla niepełnosprawnych dotyczących wszystkich z odpowiednia grupą inwalidzką  nba terenie całej polski a MPK to zgryz właśnie takich  ludzi ktorzy szukaja dziury w całym sami mają ale innym dać nie chcą. I to jest cała prawda o tym że ja mam i stać mnie na to ale tobie wara od tego niech się zmarnuje przepadnie ale von od tego. I to jest postawa wielu wypowiadających sie na tym forum. Pozdrawiam Waszą zachłanność
Nadrzędny - Autor Willi Dodany 2010-05-03 23:44
Do darmowych przejazdów, jakimkolwiek naziemnym, państwowym środkiem transportu powinni mieć wszystkie osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich, lub mające problem w poruszaniu się, oraz niewidomi i ich opiekunowie, nie zależnie od wieku. Do ulg mogą mieć prawo rodzice z dziećmi na wózkach i starsze osoby...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-04 10:13
Do Willego - a najbardziej precyzyjne są te trzy kropki (...) na końcu Twojej wypowiedzi, sugerujące, że pewnie jeszcze kogoś należałoby podpiąć pod te darmowe czy ulgowe usługi...
Wszystko pięknie, tylko CO TO JEST PAŃSTWOWY ŚRODEK TRANSPORTU? Przecież coraz więcej jest a niebawem większość przewozów będzie w rękach firm prywatnych. Te natomiast mogłyby, moim zdaniem, pobierać nawet i 100% odpłatności bez względu na sprawność czy cokolwiek innego, ale pod jednym warunkiem: że ich środki transportu (pociągi, samochody, autobusy, tramwaje, promy, cokolwiek) będą całkowicie dostępne dla podróżnych z ograniczoną mobilnością. Wówczas nie widzę powodu, aby nie płacić za dobrze wykonaną usługę na poziomie takim, na jakim mogą z niej korzystać zdrowi.
Centralizować takich postanowień chyba się nie da ze względu na obecny podział administracyjny, kompetencje regionów oraz niezależność operatorów usług.

Tylko po co o tym tyle gadać tu, zamiast napisać konkretne propozycje zmian do właściwych urzędów...?
Nadrzędny - Autor Willi Dodany 2010-05-04 19:13
bluengel
A od czego są stowarzyszenia, te Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji? Każesz pisać każdemu z osobna do samorządów.  A czemu nie napisze szanowny Prezesik do samorządów? Skoro ma "taakie plecy" w parlamencie i w telewizji. Bo jego stać na lepszy komfort jazdy? Bo On ma?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-04 21:10
A czy Ty w ogóle wiesz, czym jest stowarzyszenie i jak funkcjonuje...? Odpowiedź możesz sobie darować.
Zakładając dobrą wolę i uczciwość, każda organizacja zajmuje się tym, do czego została statutowo powołana.
Nigdzie nie jest napisane, że jedynie słusznym powołaniem stowarzyszeń jest spełnianie Twoich odrealnionych żądań (na szczęście). Niestety, żyjemy w demokracji - tak lud zdecydował (czego ja akurat nie popieram, ale na razie na nic innego gotowi nie jesteśmy).

A już manifestacja takiej zawiści i czystej, zdrowej zazdrości wobec prezesa to (nawet dla mnie) jest niesmaczne. Czy fakt bywania na antenie naprawdę dodaje każdemu splendoru i szacunku...? Dyskutowałabym:) I tak ostatecznie najbardziej liczą się ci, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia...
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-09 15:55
DO BLUENGEL.
NAPISZE, NA TE TWOJE SLOWA, ZE WILLI MA RACJE. BO BOGATY BIEDNEGO NIE ZROZUMIE. TYLKO ZAPYTAM O JEDNO: CO ZROBILBY PAN PREZES, GDYBY NIE MIAL "PLECOW" I BYL BIEDNY, MIALBY  GORA 600 ZL RENTY. NA PEWNO SIEDZIALBY W JAKIMS MIESZKANIU NA KTORYMS TAM PIETRZE, ZAPOMNIANY PRZEZ WSZYSTKICH, TAK JAK  WIEKSZOSC LUDZI NA WOZKACH, NIC WIECEJ.
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-05-10 08:32
Do bluengelPodnosiłem niedawno temat Twojej nieomylności i ustawiania piszących "na baczność "i tłumaczących racje ludzi na świeczniku.Dlaczego nigdy nie podnosisz tematów
bolących ON.Każda organizacja statutowa w Twoim mniemaniu ma rację.Dlaczego jest taki zbieg okoliczności,że wszyscy"cacy",tylko my ON za dużo żądamy.A przecież my tylko prosimy aby nas traktowano po ludzku i chociaż raz w roku pozwolono wyjechać na turnus rehabilitacyjny.Wiem co będziesz pisał Ty i "dyżurni"Ale proszę mi wytłumacz.Dla nas ON nie ma pieniędzy.A czy zauważyłeś w którymś z biur zmniejszenie obsady pracowników.Lepiej Ci powiem-im już teraz nie chce się pisać pism odmownych ,tylko mają gotowe -przygotowane,o treści BRAK FUNDUSZY. Wg.Ciebie wszystkie żądania ON są w stosunku do stowarzyszeń nie realne.To powiedz mi ,po co nam takie stowarzyszenia,które nie pomagają a jeszcze wykorzystują na pensje pieniądze PFRON.Ciekaw jestem ilu obrońców się odezwie.Bo ON chyba się boją pisać prawdę aby nie "narażać "się zadowolonym .
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2010-05-13 23:19

>Do bluengelPodnosiłem niedawno temat Twojej nieomylności i ustawiania piszących "na baczność "i tłumaczących racje ludzi na świeczniku.Dlaczego nigdy nie podnosisz tematów bolących ON.Każda organizacja statutowa w Twoim mniemaniu ma rację.Dlaczego jest taki zbieg okoliczności,że wszyscy"cacy",tylko my ON za dużo żądamy.A przecież my tylko prosimy aby nas traktowano po ludzku i chociaż raz w roku pozwolono wyjechać na turnus rehabilitacyjny.Wiem co będziesz pisał Ty i "dyżurni"Ale proszę mi wytłumacz.Dla nas ON nie ma pieniędzy.A czy zauważyłeś w którymś z biur zmniejszenie obsady pracowników.Lepiej Ci powiem-im już teraz nie chce się pisać pism odmownych ,tylko mają gotowe -przygotowane,o treści BRAK FUNDUSZY. Wg.Ciebie wszystkie żądania ON są w stosunku do stowarzyszeń nie realne.To powiedz mi ,po co nam takie stowarzyszenia,które nie pomagają a jeszcze wykorzystują na pensje pieniądze PFRON.Ciekaw jestem ilu obrońców się odezwie.Bo ON chyba się boją pisać prawdę aby nie "narażać "się zadowolonym .>


DO ELIGIUSZA.
BRAWO, BRAWO. JA TEZ TAKIE SAME ZDANIE MAM, ZE BLUENGEL SIE  ZALICZA DO ZAWSZE NIEOMYLNYCH I WSZYSTKICH USTAWIA NA BACZNOSC. A CO DO TEGO ZE STOWARZYSZENIA I PFRON TO BANDA WYJADACZY ZERUJACYCH NA ON.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-05-04 12:34 Zmieniony 2010-05-04 12:37
Do moerbecke
I tu nie masz racji. Nie każdy ma legitymację ze zdjęciem i wpisem do czego ona służy. Często a szczególnie osoby starsze wogóle o takich legitymacjach nie słyszały. W tym przypadku jak brak legitymacji upoważniającej do ulg jakie podaje krak służy dowód osobisty + orzeczenie z PFRON czy ZUS. Wiem jak to wygląda bo jeżdżę. Dodam że kierowcy nie o wszystkim wiedzą i też proszą o legitymację lub orzeczenie i to z ZUS z wpisem. Tu też jest wpis z jakiego powodu ma się stopień znaczny. Wożę ze sobą oba + legitymację bo nie stać mnie na kary

bluengel ma rację i tu nic dodać nic ująć. U nas bus prywatny jako przewoźnik miejski z pierwszą grupą przewozi na 50% zniżki
Nadrzędny - Autor lodolamacz Dodany 2010-05-13 10:23 Zmieniony 2010-05-13 10:27
Trochę wyjaśnień do wielu nieścisłości.
1.  Środki komunikacji miejskiej nie są to przedsiębiorstwa państwowe,  lecz  stanowią własność lokalnych samorządów  i w ich kompetencji leży troska o , ujmijmy to prosto,  rentowność tych firm…

2.  Zasady korzystania z usług takiej komunikacji   leżą , zgodnie z ustawą o samorządzie lokalnym,  w gestii  rad  tychże samorządów. ( nawet nie wojewody, ale  konkrewtnych rad gminnych, miejskich)

3.  Władza lokalna ma  w ustawie zapisane , o obowiązku wspierania osób  będących w wyjątkowej sytuacji ( np. zdrowotnej) , ale osób ze swojego obszaru działania, a nie z  terenu całej Polski..

4.  Nie jest mi znany przypadek  uznawania prawa do  ulgowego ( bezpłatnego)  przejazdu  środkami komunikacji  miejskiej  osobie nie będącej mieszkańcem  konkretnego miasta, czy gminy…

5.  Państwo (rząd RP) , nie ma mozliwości  zmusić samorządy do respektowania  prawa stosowania w/w ulg na swoim obszarze dla wszystkich  obywateli RP.
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2010-05-13 18:58
lodolamacz proszę mi to wyjaśnić gdzie tak pisze w ktorym miejscu konstytucji że polak w swoim kraju jest różnie traktowany w róznych miastach jeżeli chodzi o komunikacje miejską? Proszę mi pokazać prawo cywilne które które mowi o róznicach a nie będe wiecej odnosił sie do tego tematu. Z poważaniem. Polak Niepelnosprawny
Nadrzędny - Autor mamija1 Dodany 2010-05-14 11:36
Każdy przewoźnik autobusów podmiejskich ma swoje wewnętrzne przepisy regulujące i do tych przepisów trzeba się dostosować. U siebie jeżdżę bez biletów ale jak wyjechałam w czasie wakacji w inną część kraju to kupowałam bilety wg taryfy danego przewoźnika. Proste i logiczne a tu problem nie wiadomo jaki.
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2010-05-14 16:59
czy ja pytam co kto ma czy ja pytam co mi się nalezy w tym kraju obokętnie do jakiego miasta zajade. Caly czas chodzi o miejską komunikację państwową, pamiętaj o tym lub czytaj dokladnie tytuł tematu a takie wstawianie  niw pić ni w dziewięc wstawki niczemu i nikomu nie sluży, pamietaj takze ze choć jesteśmy nedzarzmi my niepelnosprawni to jednak swoje wyksztalcenie mamy i w kanal będzie nas trudno wpuścic czy wymanewrować a zbyć ? zbywa się nas nazbyt często choćby taka durną wstawką
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-05-13 20:24
Do lodołamacz

>4.  Nie jest mi znany przypadek  uznawania prawa do  ulgowego ( bezpłatnego)  przejazdu  środkami komunikacji  miejskiej  osobie nie będącej mieszkańcem  konkretnego miasta, czy gminy…>


A mnie jest znana ponieważ tak się składa że mam okazję sprawdzać to na własnej skórze.
Nadrzędny Autor Łukasz i Marcin Dodany 2011-01-25 20:18
Uprzejmie prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która pomoże nam zrozumieć Twoje potrzeby i być może  w przyszłości pomóc odpowiedzieć na nie w konkretny sposób. Ankieta dotyczy Twoich potrzeb socjalno-mieszkaniowych.

Dziękujemy z góry.

http://www.ankietka.pl/ankieta/52874/dostosowanie-przestrzeni-mieszkalnej-w-kontekscie-osob-niepelnosprawnych.html

Łukasz i Marcin
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Legitymacja osoby niepełnosprawnej i inne miasto (34287 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill