www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Czy należy mi się jakas renta? (24544 - wyświetleń)
- Autor marcin90 Dodany 2010-07-02 10:39
Witam z góry przepraszam za nowy watek ale nie wiedzialem gdzie to wstawic

A wiec tak mam pewne pytanie ...

Mam 20 lat ucze się w zaocznym technikum chcialem sobie zalatwic prace przez UP zostalem skierowany na staż jednak wymagał on badan lekarskich na tych badaniach zostalem kategorycznie nie dopuszczony do tej pracy gdyz mam duza wade wzroku nie jestem w stanie dokladnie teraz powiedziec jaka ale wiem ze byl tam jakis astygmatyzm i gigantyczne niedowidzenie w lewym oku powiem wiecej ja na nie nie widze prawie nic .. w wojsku dostalem kategorie E wlasnie ze wzgledu na moj wzrok z tego co juz wiem nie moge pracowac na wysokosciach maszynach z wirujacymi czesciami mysle ze cos nowego szybko wynajda pani w UP powiedziala mi raz po cichu ze powinienem ubiegac sie o rente socjalna i nie wiem czy ona po prostu chciała mnie tak spławic czy to prawda prosze o odpowiedz warto sie o to starac czy strace tylko czas ?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-07-02 12:55
A jaki masz wyuczony zawód..??
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2010-07-02 13:54
Mnie czeka przeszczep rogówek i jetsem juz po operacji oczu z innej przyczyny i normalny okulista nie jest w stanie zajac sie moim przypadkiem lecze sie w Katowicach w klinice okulistycznej i mam szereg innych przewlekłych chorób:-( i niestety w zusie było cudowne uzdrowienie..ale zawsze warto spróbować...;-)
Nadrzędny - Autor marcin90 Dodany 2010-07-02 17:04
Zawodu nie mam teraz koncze szkole ale zaocznie

hmm nie wiem czy moge zostac uzdrowiony w podstawowce mialem operacje na to oko :-) i nic nie pomogla niedowidzenie sie pogarszało

az osleplem na to oko w 99% hmm ale jesli trzeba miec zawod wyuczony to chyba nie mam co startowac ;D
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-02 17:19
Poczekaj spokojnie na odpowieź Integracji,oni znaja przepisy
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2010-07-02 17:55
Ja też miałam operacje na oczy w wieku 7 lat i z wiekiem sie pogarszało,mam taka wade wzroku że nawet zwykły okulista nie jest w stanie dobrać mi okularów:-(a teraz czeka mnie przeszczep rogówek... spróbuj jednym dają innym nie
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2010-07-02 18:01
mnie akurat uzdrowili,choć wygrałam sprawe w sadzie Zus wniósł apelacje...Ale walczę dalej
Nadrzędny - Autor marcin90 Dodany 2010-07-02 22:35
Hmm to trzeba bedzie probowac :P no ja tez mam wade duza okulista powiedzial mi odrazu ze z tym okiem nic sie nie da zrobic musze dbac o prawe zeby w wieku 40 lat nie oslepnac calkiem
Nadrzędny Autor violete Dodany 2010-07-03 06:46
ja też prócz tego mam stozek rogówek:-(
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-07-03 09:44 Zmieniony 2010-07-03 10:01

>niedowidzenie w lewym oku>


czyli ambliopia jednostronna. Masz teraz 20 lat, więc wykluczymy raczej zmiany niedowidzenia wieku dorosłego (a tu jest trudniej o leczenie, wyleczenie)
Zasadnicze pytanie, kiedy się pojawiły pierwsze objawy, i jakie zastosowałeś metody leczenia. Niedowidzenie to niska ostrość wzroku, czyli dobrego widzenia, często, najczęściej pierwsze objawy zauważamy w wieku dziecięcym, a najbardziej szkolny, jednym z objawów jest, bo źle widzi z tablicy, fachowe zadbanie wówczas, poprzez   zastosowanie korekcji - okulary, zasłanianie  oka lepiej widzącego, ćwiczenia pleoptyczne, łącznie z ćwiczeniami mięśnia gałki ocznej. Inną przyczyną jest zez, który także zasadniczo pojawia się w okresie dziecięcym. Nieleczone, lub źle leczone  prowadzą do dalszych  zmian.
Niedowidzenie to całkiem co innego niż słabowidzący. Trzeba to rozróżnić.
Masz także astygmatyzm, co nasila niedowidzenie.
Między innymi dlatego, a raczej jako pierwszoplanowe do wojska dlatego nie biorą chłopaków, z astygmatyzmem. Gdybyś miał samo niedowidzenie to już inaczej sprawy się mają.
Ale do wojska, nie każdy musi iść.
Na sam astygmatyzm renty się nie dostaje, bo .... chyba 3/4 społeczeństwa musiałoby z tego powodu nie pracować.
W innych zawodach, niż dajesz przykład:

>z tego co juz wiem nie moge pracowac na wysokosciach maszynach z wirujacymi czesciami>


w innych zawodach doskonale dasz sobie radę.
pytanie jakie to technikum wybrałeś, wiedząc że masz takie schorzenie oczu?, dlaczego wspominasz o pracy na wysokości, i przy maszynach?

PS. Znam panią, o BARDZO poważnym astygmatyźmie oka prawego, gdzie na to oko  w następstwie urazu, wypadek drogowy straciła wzrok- 90% utraty,  i cieszy się że  jest to jedno to samo oko, bo drugim jeszcze widzi, Jest doskonałą księgową. Nie poszła na rentę, pomimo  wypadku i pozostawionych na zdrowiu nastepstw.
Nadrzędny Autor marcin90 Dodany 2010-07-04 08:48
Wade wykryto mi bardzo wczesnie tak byl tez u mnie zez na to mialem operacje w 1 klasie podstawowej chyba potem nosilłem okulary długi czas jednak nic nie pomagało wzrok w oku stracilem a ja nie ucze sie w technikum tylko Liceum zaocznym jesli napisalem technikum to przepraszam za bład heh .. a napisalem o wirujacych maszynach bo staralem sie isc na staż i kilka dni probowalem pracowac wlasnie przy takiej maszynie szlo mi dobrze ale gdy przyszedl czas badan lekarz na staz lekarz zabronil mi tej pracy i moja kariera dobiegla konca heh ;D
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-07-08 10:32
Marcin90, pytasz czy należy mi się renta.
Ale odpowiedz sobie na pytanie co ty chcesz w życiu robić. Może i schorzenie Cię kwalifikuje na rentę ale to powiedzieć mogą tylko lekarze po badaniach i odpowiednich procedurach.
Jeśli jesteś pod stałą kontrolą specjalisty to powinien odpowiedzieć ci na pytanie  jak rodzaj pracy jest ci dozwolony a jaki nie by nie pogorszyć wzroku. Od nabycia takiej wiedzy powinieneś wybierać konkretną szkołę by zdobyć odpowiednie kwalifikacje, umiejętności, które nie wykluczą cię z pracy w konkretnym zakładzie pracy przez lekarza kwalifikującego (specjalista medycyny pracy).
I niezależnie od tego staraj się o orzeczenie o niepełnosprawności, (jeśli takowego nie posiadasz), które pomoże ci w wielu sprawach życiowych (nie jestrównoznaczne z orzeczeniem rentowym ZUS). Pracując przez odpowiedni okres wyrobisz sobie staż pracy i składek, który, gdy przyjdzie załamanie zdrowia czyli u ciebie wzroku, umożliwi ci uzyskanie renty ale już nie socjalnej. Myślę, że masz ambicje niebyć tylko „pokojownikiem”. Nic nie robienie nie jest najlepszym spędzaniem czasu a życie trwa trochę dłuzej niż chwila.
Ale do Ciebie należy wybór jak przebiegać będzie twoje życie.
Nadrzędny Autor marcin90 Dodany 2010-07-09 18:05
Tak jestem tego dokladnie swiadomy :-) ogolnie z tego co wiem to praca dla mnie jest za biurkiem i tutaj musze się kierowac ..:P ale dziekuje za odpowiedzi juz w sumie wiele wiem reszta zajme się sam pozdrawiam :P
Nadrzędny Autor dar810 Dodany 2017-01-27 13:17
To albo się należny albo nie. Gdzie można złożyć takie papiery o rozpatrzenie.  Sam mam astygmatyzm w prawym oku i okulista nie jest wstanie dobrać okularów tak ze praktycznie nic nie widzę na nie pracują przy komputerze robię rzeczy typu grafika animacje itp. Ktoś kto nie ma o tym pojęcia powie ze to nic takiego ale nie życzę nikomu takiej pracy z takim schorzeniem. Rozmowa z lekarzami okulistami to jest tragedia (wynikająca po części z malej wiedzy na temat tego typu co by nie mówić choroby nieuleczalnej). twierdz ze ma to od urodzenia na tylko ze ja w młodym wieku nie miałem żadnych problemów z oczami (np. zdawałem do szkoły elektronicznej i nie wykryto by tam takiej wady ?) Jedna okulista z prywatnej polikliniki (Damian) powiedział ze wcześniej oszukiwałem podczas badan okulistyczny. Bez komentarza, tragedia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Czy należy mi się jakas renta? (24544 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill