www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejscie z renty uczniowskiej na rentę inwalidzką (2754 - wyświetleń)
- Autor Małgorzata Lewandowska Dodany 2010-07-11 20:50
Pobieram rentę uczniowską od 1987r / II grupa inwalidzka /, którą dostałam na stałe. Po ukończeniu studiów w 1992r podjęłam pracę i pracuję do dzisiaj.Chciałabym przejść z renty uczniowskiej na rentę inwalidzką , która będzie naliczona na podstawie przepracowanych lat pracy . Proszę o informację w jaki sposób mogę to zrobić.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-07-12 12:46
To jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś chora na coś nowego lub nastąpiło pogorszenie w czasie gdy juz pracujesz, czyli składkowym.
Bez nowej komisji i nowej daty powstania niezdolności nic sama nie zrobisz.
Ty masz rentę uczniowską, bo niezdolność powstała w wieku szkolnym, a żeby mieć rentę z tyt. niezdolności, ta niezdolnosc musi być orzeczona na date okresów składkowych.
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2010-07-16 15:29
Tak to prawda. tez miałam z tym problem. Pomimo laty pracy wniosłam do zus o rente inwalidzka (miałam uczniowską), ale odmówiono mi podając uzasadnienie jak to podała pola01. Musi być "coś nowego".
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2010-07-17 09:28
Ja jeszcze dodam tylko, że masz jednak dwa powody do zadowolenia:
1) że masz uczniowską, a nie socjalną, która jest zawieszana,
2) że masz do końca życia (inaczej na 99% by Ci zabrano zaraz po uzyskaniu dyplomu)

Sądzę (bo tak jest na ogół), że i tak renty z tyt. całkowitej niezdolności by Ci nie przyznano, bo skończyłaś studia i pracujesz. A już na pewno teraz nie dostałabyś na stałe.
Próbować niby zawsze możesz (o ile masz podstawy), ale czy nie lepiej mieć tę uczniowską do końca życia niż z tytuły częściowej niezdolności na rok czy 2?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejscie z renty uczniowskiej na rentę inwalidzką (2754 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill