www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / PRZYSZEDŁ CZAS NA PRAWDE (35686 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor 123456 Dodany 2010-07-30 15:06
CZY KSIĘŻĄ KATOLICCY MOGĄ MIEĆ WŁASNE BIOLOGICZNE DZIECI CZY TO CELIBAT JEST WAŻNIEJSZY
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-07-30 15:13
ZANIM NAPISZESZ ,POMYSL   CO PISZESZ.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-07-30 17:42
poczytaj co oznacza celibat i będziesz wiedział czy mogą czy nie albo idź do księdza i się zapytaj :-)
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-07-30 18:13
a wiesz po co jest celibat - został wprowadzony w XV wieku, aby dzieci księży nie dziedziczyli majątku kościelnego.

A wdowiec z dzieckiem może zostać księdziem

polecam tekst http://www.tvn24.pl/12690,1658608,0,1,z-synem-odprawili-msze,wiadomosc.html

gdzie ojciec-ksiądz odprawił ze swoim biologicznym synem-księdzem mszę w kościele katolickim.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-30 19:52
słyszałam o tym i moim zdaniem powinni dostać ekskomunike
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-07-30 20:01

> powinni dostać ekskomunike


Skoro starszy z nich (ojciec) do seminarium został przyjęty (jak podaje tekst) za zgodą arcybiskupa Nycza i zdaje się od niego otrzymał święcenia, jak rozumiem już po wychowaniu syna (który przecież do seminarium poszedł znacznie wcześniej niż ojciec), to za co miałaby być ekskomunika?
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-30 20:06
za nie przestrzeganie zasad  wiary
nycz mu pozwolił czyli on tego samego powinien doświadczyć czyli ekskomuniki
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-07-30 20:30 Zmieniony 2010-07-30 20:33

> za nie przestrzeganie zasad  wiary


Wydaje mi się, że po to arcybiskup Nycz jest (arcy)biskupem, żeby podejmować w swojej diecezji decyzje zgodne z nauczaniem Kościoła, jego dyscypliną i prawem. Zakładałabym, że wie więcej o prawie kanonicznym, Tradycji i Urzędzie Nauczycielskim Kościoła niż my obie wzięte razem do kwadratu. Wreszcie, wydaje mi się, że gdyby istniały jakieś wątpliwości co do zgodności takich święceń z wiarą katolicką, to zwróciłby mu na to uwagę ktoś kompetentny (np. drugi biskup).

Krótko o celibacie w Kościele Rzymskokatolickim (klik)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-30 20:33
barbaro,
1) zanim palnie się takie głupstwo trzeba by najpierw zrozumieć, czym się różni "wiara" od "religii" - a w Twoim przypadku to chyba droga daleka;
2) zanim się coś takiego palnie, trzeba być co najmniej hierarchą kościelnym - powtarzam: kościelnym. A kościół coraz rzadziej ma dużo wspólnego z "wiarą", a więc tym bardziej;
3) zanim się coś takiego palnie, dobrze by było chociaż zapoznać się z faktami. W opisanym przypadku wszystko jest akurat zgodne z przyjętymi przez kościół katolicki zasadami, ale trzeba by je nieco znać, aby to przyjąć do wiadomości.
Twoje święte oburzenie doskonale obrazuje stosunek myślenia do religii - szczególnie zresztą katolickiej, czego jesteś niechlubnym przykładem. Tylko po co?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-07-30 20:37
Bluengel

> stosunek myślenia do religii - szczególnie zresztą katolickiej


Ciekawa teza, choć raczej się z nią nie zgodzę... :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-30 20:40
znalazł się wielki katolik katoliczka :-) co ty mozesz o mnie wiedzieć wiesz tyle co świnia o gwiazdach więc zatkaj se dziób bo szczenaa ci wyleci :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-30 21:23
Noooo:) To się nam BARBARA zaprezentowała w pełnej krasie.
Akurat o mnie jedną z ostatnich rzeczy, jakie można powiedzieć to to, że jestem katoliczką - nie jest mi po drodze. Ale, jak widać, nie tylko mnie:)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-30 21:56
spadaj  nie twoja sprawa w co lub w kogo kto wierzy książke napisz o tym jaka ty wspaniała i uczciwa jesteś
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-07-31 04:17
Barbara ma te trudne dni dla kobiety.
Nadrzędny - Autor Vivaldi4 Dodany 2010-07-31 06:32
Używacie może moherowych beretów do nakrycia głowy?
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-31 08:35
Trudne dni nie zwalniaja od myślenia,no ale barbara jest na specjalnych prawach widocznie,skoro pozwala sobie na takie chamstwo
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 08:52
nie jestem na specjalnych prawach a jedynie odpłacam chamstwem za chamstwo
mocherowego bretu nie nosze jak ktoś je lubi to niech sobie nosi ja mu nie wróg
pozdrawiam serdecznie siweczka kochaneczka i  maltunie mamunie :-)
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-31 09:20
Nie ty zacczynasz od chamstwaale widocznie lubisz być osobą ledwo tolerowaną na specjalnych prawach,a pisz te głupoty ,pisz,mnie to wisi
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-07-31 11:11
Basiu nie denerwuj się,zjedź sobie lepiej cukierka
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 11:44
bez powodu bym chamsko si nie zachowywała ;:-)
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-31 11:45
Jasne cham ,zawsze znajdzie usprawiedliwienie
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 11:49
znalazła się idealistka z pod figowego listka :-)
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-07-31 11:55
Dzień dobry wszystkim :-)
O rany, Basia trysnęła humorem.  no, no :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 12:00
humor mam o ile mi nikt na odcisk nie naciska
witaj klarysa
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-07-31 12:02
Hmm,  to prawda, ale czy nie lepiej czasem cofnąć nogę, by nikt nie depnął na odcisk?  uprzedzić czyjś ruch?  to taka przenośnia.
Wówczas nie ma problemu z odciskami :-)
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 12:14
nie cofam się lecz ide cały czas do przodu bo inaczej nigdy nigdzie nie dojde :-)
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-31 12:30
do czego ty masz niby dojść.iść trzeba samemu,a nie wiecznierozpieszczanym przez rodzinę,rodzina ie jest ci dana na zawsze,zrob krok do przodu sama,a przynajmniej spróbuj
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 12:39
mam zamiar dojsc do celu i do niego ide a jaki to cel nie twoj interes
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-07-31 12:47
na szczęście,kiś się sama w tym sosie,bye
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 12:49
baj sprzedawco jaj
Nadrzędny - Autor easyrider Dodany 2010-07-31 14:29
"Przyszedł czas na prawde"a nade wszystko na poprawe niektorych zachowan,tym bardziej ze zagladaja tu rozni ludzie i co oni pomysla (co mysla)o tych kasliwosciach i niewybrednych zarcikach?
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-07-31 16:42
prawda czesto jest bolesna i nie każdy potrafi się z nią zgodzić dlatego te kłótnie
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2010-07-31 17:37
Przepraszam, a  o jakiej prawdzie mowa? Bo czegoś nie rozumiem.
tu jest takie bicie piany, tysiąc wierszy o sadzeniu grochu, gdybanie o niczym, więc o jaką prawdę Ci chodzi?
Bo w tym wątku zupełnie nie wiem, w czym rzecz........... :-)
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-08-01 09:17
poczytaj uważnie posty a zrozumiesz
Nadrzędny - Autor easyrider Dodany 2010-07-31 17:39
Basiu,tak masz racje,tylko po co w tych trudnych dla  ON czasach,gdy bywa,ze nie ma sie siły zwlec z łozka,po co tak sobie dowalac?Czy nie lepiej przemilczec,ugryzc sie w jezyk?Przeciez człowieka  nie poznaja sie po tym jak komu dopiecze,tylko jak sie do kogo odnosi,przynajmniej tu,w tym wirtualnym swiecie.Pozdrawiam Cie.
Nadrzędny Autor klarysa Dodany 2010-07-31 17:59
Easy, zgadzam się  z Tobą zupełnie :-)
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-08-01 09:19
jakby tak każdy gryzł sie w język to by co niektórzy weszli mu na głowe
Nadrzędny - Autor lilka233 Dodany 2010-08-02 08:24 Zmieniony 2010-08-02 08:27
A to dlaczego?
Apostol Piotr mial zone i syna /przynajmniej o jednym wiemy na pewno/. I jakos Pan Jezus nie "ekskomunikowal" go. Celibat to ludzki wymysl i nie ma nic wspolnego z Biblia i jej nakazami.
Ten post dotyczy wypowiedzi barbara33 o ekskomunice.Nie wiem dlaczego nie chce sie zamiescic w wlasciwym miejscu.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-08-02 15:08

> Nie wiem dlaczego nie chce sie zamiescic w wlasciwym miejscu.


Odsyłam do mojego niedawnego postu tutaj, wyjaśniającego budowę tego forum (proszę kliknąć).

Zawsze można odpowiadając komuś, na wszelki wypadek zamieścić kawek cytatu z jego wypowiedzi (tak jak ja zrobiłam teraz). Na forum nie ma wprawdze automatycznego ustawiania cytatu, ale można przekopiować tekst, który chcemy zacytować (w nowej linijce) i dodać znak >

> to jest cytat

Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-08-02 16:50 Zmieniony 2010-08-02 16:53
lilka  czyli sugerujesz że celibat to nie nakaz boski ?

przepraszam lid
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-08-02 16:59
Basiu wykasowałam post, bo już poprawiłaś swój. Wszystko ok. :-))
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-08-02 17:00
:-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-08-02 18:22
Dziewczyno (BARBARO, się znaczy).
Owszem, celibat bynajmniej nie jest nakazem Boga lecz ludzi kościoła, konkretnie - głównie katolickiego. Nie obowiązuje od zawsze lecz od bardzo konkretnego momentu  (wcale nie od tak znowu dawna). Nie jest również bezwględny - np. niekoniecznie równa się nieuprawianiu seksu przez księży. Im nie wolno niby mieć (w pewnych okolicznościach zresztą) żony, lecz współżycie i dzieci to sprawa poboczna:)
Ewidentnie nie masz pojęcia wychodzącego poza poglądy - niezwykle wąskie, przekłamane przez ludzi o bardzo skonkretyzowanych horyzontach. Nie wolałabyś używać także możliwości umysłu i wolnej woli? Wystarczy przeczytać Biblię - i już wiesz więcej:)
Wielu księży też tego nie robi i później masz - "celibat to nakaz boski". Matuchno...
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-08-02 18:46
nie wzywaj BOGA ANI JEGO MATKI NA DAREMNO TO JEST GRZECHEM!
PANI KATECHETKO DZIĘKUJE ZA INFORMACJE I POZDRAWIAM SERDECZNIE
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-08-02 20:29
Nie wzywałam na daremno tylko w konkretnym, naukowym celu:) O matce nic nie pisałam, przynajmniej o tej, którą masz na myśli:)
No właśnie, to też jest grzech wielu katolików - boicie się własnego Boga. Są proste słowa w Biblii, które wręcz zabraniają tego, wręcz przeciwnie - wzywają do bezpośredniego kontaktu z Najwyższym, i w sprawach dużych, i małych. Bóg nie chce przerażać - za mądry jest na to:)
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-08-02 21:30
:-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-08-02 22:42
Wprawdzie nie do mnie i może zostanie to odebrane jako brak dobrego wychowania, ale:

> Im nie wolno niby mieć (w pewnych okolicznościach zresztą) żony, lecz współżycie i dzieci to sprawa poboczna:)


Pewnie się domyślam, co masz na myśli pisząc sprawa poboczna, ale doktrynalnie to zdanie jest trochę dziwaczne. Jedynym doktrynalnie godziwym sposobem na posiadanie rodziny przez katolika jest zawarcie małżeństwa. Z celibatu wynika, że ksiądz tego zrobić nie może. To że może nie przestrzegać zasad i że w życiu dzieje się rożnie, to insza inszość. Ale byłabym ostrożna w ocenianiu tego, że ludzie którzy sami dobrowolnie poddali się pewnym zasadom, będą je następnie bezproblemowo łamać (chyba, że źle zrozumiałam pojęcie "sprawy pobocznej"). I to niezależnie od tego czy to będą katolicy, czy protestanci, żydzi albo muzułmanie. Może się oczywiście zdarzyć, że przedstawiciel danej religii czy wyznawca wiary łamie nawet istotne zasady które sam dobrowolnie przyjął (jesteśmy ludźmi, nie aniołami). Może się zdarzyć, że jest ktoś, kto je łamie wręcz patologicznie. Ale zakładałabym (roboczo), że można przyjąć iż ten kto sam sobie pewne zasady narzucił, raczej postara się ich przestrzegać.

> Wielu księży też tego nie robi


Na pierwszy rzut oka wynikałoby zatem, że studia z teologii, które są obowiązkowe dla księży, łącznie z takimi przedmiotami jak "Wstęp ogólny do Pisma Świętego", "Stary Testament: Pięcioksiąg i Księgi Historyczne", "Stary Testament: Księgi Prorockie", "Stary Testament: Psalmy i Księgi mądrościowe", "Nowy Testament: Ewangelie synoptyczne", "Nowy Testament: Pisma Janowe" czy "Nowy Testament: Pisma Pawłowe" (wzięte z programu studiów teologicznych na KUL), "wielu" księży przechodzi nie czytając Biblii.

> Są proste słowa w Biblii,


Z tego co mi wiadomo (choć oczywiście mogę się mylić), jest w niej zarówno miejsce dla II przykazania (według numeracji katolickiej, dodaję na wszelki wypadek) jak i dla deklaracji, że Boga należy prosić o wszystko. Istnieją Psalmy zawierające najróżniejsze prośby jak i wezwania do bojaźń Bożej. Biblia to dość obszerna księga i nie jestem wcale pewna, czy dwuzdaniowa deklaracja czyni zadość jej treści. :-)

Od razu serdecznie przepraszam wszystkich forumowiczów, których tego rodzaju rozmowa drażni. Nie uważam forum za najlepsze miejsce do tego rodzaju rozmów, ale czasami mam wrażenie, że wypada się włączyć. :-)

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor lilka233 Dodany 2010-08-03 07:44
Celibat nie jest nakazem boskim!!! To wymyslono wiele wiekow po Chrystusie, aby ksieza nie przekazywali majatkow koscielnych swoim dzieciom.Malzenstwa ksiezybylo normalna rzecza. W Pismie swietym nie ma ani jednego slowa o celibacie, jak i o wielu innych sprawach, ktore sa przyjete na soborach, a wiec przez omylnych ludzi...To przykre, ze nie uczy sie w kosciolach prawdy...
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-08-03 07:49

>To przykre, ze nie uczy sie w kosciolach prawdy... <


Czy takie wnioski wyciągnęłaś z rozmów z niektórymi ludźmi, bo przecież nie z uczęszczania na lekcje religii i do kościoła.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-08-03 09:09
całą prawdą jest lilka :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / PRZYSZEDŁ CZAS NA PRAWDE (35686 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill