www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umiarkowany stopień niepełnosprawności (36681 - wyświetleń)
- Autor bigi001 Dodany 2010-08-16 18:24
Witam. Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia (nie słyszę na jedno ucho). Z tego tytułu posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności (ZPCH) z PCPR.
Zostałem zatrudniony jako pracownik socjalny (praca - 4h za biurkiem, 4h w terenie). Moje pytanie brzmi: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić mi warunki pracy chronionej, czy też mogę za zgodą np. lekarza bez problemów wykonywać pracę w normalnych warunkach (jak każdy inny "zdrowy" pracownik - niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy).
Nie chciałbym po podjęciu pracy stracić prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. A pracodawca sugeruje abym stanął na Komisję ponownie w celu uzyskania tym razem lekkiego stopnia niepełnosprawności dzięki czemu nie musiałby sie martwić o stworzenie mi odpowiednich warunków pracy (tzw. zakładu pracy chronionej)
Dziękuje za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-08-17 13:27 Zmieniony 2010-08-17 13:35
Nie słyszych na jedno ucho i masz zasiłek pielęgnacyjny???? myślałem ,że taki zasiłek należy osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji - takich co trzeba myć, karmić itd.

Sam posłuchaj swoich słów ..... "niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy" ... - człowieku to ty jesteś zdrów jak ryba.

W ogólnie nie powinieś mieć orzeczenia - ewentualnie bardzo bardzo lekki (no ale takiego nie ma).
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-08-17 14:39 Zmieniony 2010-08-17 14:45
W kwestii technicznej:

> myślałem ,że taki zasiłek należy osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji


II. ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY
[...] Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bez względu na dochód rodziny, posiadają:
# niepełnosprawne dziecko;
# osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
# osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do 21 roku życia;
# osoba, która ukończyła 75 lat.

Źródło: strona MOPS w Gdańsku (klik)

Poprawiony link.

Autora postu prawdopodobnie dotyczy punkt, który podkreśliłam.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-08-17 14:35
UWAGA: Nie jestem specjalistą, moje odpowiedzi - choć udzielane w dobrej wierze i zgodnie z moją wiedzą - nie muszą być poprawne.

> (praca - 4h za biurkiem, 4h w terenie)


Zdaje się, że pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w ogóle może pracować tylko 7h dziennie chyba że ma zgodę lekarza... Patrz: ta broszurka, punkt 2.1. (kliknij)

> Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić mi warunki pracy chronionej, czy też mogę za zgodą np. lekarza bez problemów wykonywać pracę w normalnych warunkach


Pracodawca nie ma obowiązku "zapewnić warunków pracy chronionej", bo to w ogóle byłoby chyba niemożliwe przy tylko jednym pracowniku niepełnosprawnym (kiedy firma może zostać Zakładem Pracy Chronionej - kliknij). Pracodawca ma natomiast obowiązek dostosowania miejsca pracy do pracownika i stosowania się do ograniczeń dotyczących jego pracy (np. liczba godzin dziennie i tygodniowo, długość urlopu, obowiązkowych przerw). Są zobowiązania których możesz się zrzec za zgodą lekarza medycyny pracy (np. 7 godzinny dzień pracy i brak pracy nocnej zamienić na brak ograniczeń i 8 godzin z możliwością wykonywania nadgodzin), ale są też takie, których nie możesz (m.in. uznanie Twojego miejsca pracy za przystosowane).

Warto pamiętać, że orzeczenie to nie jest tylko papier dający "przyjemności" (np. pieniądze czy ulgi) ale także nakładający na osobę niepełnosprawną pewne ograniczenia. Zazwyczaj są one mniej kłopotliwe niż brak orzeczenia, w Twojej jednak sytuacji może się okazać, że "przywileje" tak naprawdę bardziej Cię ograniczają niż pomagają i wtedy warto się zastanowić nad tym, co proponuje Ci pracodawca.

Czytelnia:
Niepełnosprawny pracownik (klik)
Czas pracy osób z niepełnosprawnością (klik)
Państwowa Inspekcja Pracy a przystosowane stanowiska pracy (klik)
Pytanie do Państwowej Inspekcji Pracy dot. m.in. przystosowania miejsc pracy klik)
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-08-18 16:26
   UWAGA: Nie jestem specjalistą, moje odpowiedzi - choć udzielane w dobrej wierze i zgodnie z moją wiedzą - nie muszą być poprawne.

  Zawsze traktuję Pani wypowiedzi jako jak najbardziej trafne.Dlaczego stale takie stwierdzenie? Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2010-08-18 17:10
Klauzula, która ma zabezpieczyć przed odpowiedzialnością cywilną:)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-08-18 19:30

> Klauzula, która ma zabezpieczyć przed odpowiedzialnością cywilną:)


Mniej więcej. :-) Nie podejrzewam, że ludzie pozwą mnie do sądu, ale nie chcę potem dowiedzieć się, że ktoś wyłącznie na podstawie mojej opinii zrobił cośtam, a potem miał katastrofę u pracodawcy/pani w okienku/lekarza bo akurat nie mam racji, czytałam stare przepisy albo w ogóle gadam jak potłuczona. :-)
Nadrzędny - Autor Janka1 Dodany 2010-08-19 07:13

>(nie słyszę na jedno ucho). Z tego tytułu posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności (ZPCH) z PCPR>


Jakiego błędu, chyba "na ładne oczy" dopuścił się orzecznik przyznając Ci umiarkowany stopień, co w znaczeniu ZUS znaczy: całkowicie niezdolny do pracy.
Mała choroba duże należne świadczenie, renta i zasiłek pielęgnacyjny.

Pytanie do Ioty,
podpierasz się : nie jestem specjalistą ani ekspertem, ale odpowiadasz,  i dlatego:   jak odniesiesz się do faktu że orzecznik popełnił błąd, na niekorzyść państwa, z państwowej kasy roztrwania się pieniądze na renty przyznane na lekko chorych, a jeśli zainteresujesz się ilością przypadków o rentę specjalną, doczytasz się jaki jest procent odmowy. Renta specjalna, dla chorego, inwalidztwo,  co nie wypracował lat pracy lub pracował z przerwami, ma lata pracy jednak są  pourywane przeplatane okresami urlop wychowawczy bezpłatny i okres zasiłku bezrobotnego. Napisałam o koleżance ze szpitalnego łóżka, kobieta teraz ma 31 lat, jest sparaliżowana po silnym wylewie do mózgu, dwie nogi i jedna ręka całkowicie tylko lewa ręką trochę rusza. Ma męża, i to jest też na niekorzyść, prawo polskie opisuje ze jak ma ma rodzinę to nie nalezy się w Opiece też renta socjalna, Opieka wyliczyła zasiłek stały wyrównawczy 48 zł i zasiłek pielęgnacyjny 153 zł. Dwa razy pisała składała wniosek o rentę do prezesa Zus i nie przyznał renty.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-08-19 13:34

> Janka1


Po pierwsze, autor ani słowa nie napisał o rencie.

Po drugie, należy rozróżnić między umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (orzeczonym przez Zespół), a stopniem rentowym ZUS. One nie są równoznaczne, choć czasem się je tak traktuje. Definicja dla umiarkowanego stopnia niepełnosprawności brzmi:
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych (warto zwrócić uwagę na ten ostatni kawałek).

Przy czym należy pamiętać, że decyzja o przyznaniu stopnia zapada z punktu widzenia osoby sprawnej jaką jest orzecznik. To on decyduje, że takie czy inne schorzenie powoduje utrudnienia w pełnieniu ról społecznych. A jego perspektywa jest zupełnie inna niż np. moja. Dlatego nie będę oceniać z wysokości swojego fotela czy "orzecznik popełnił błąd na niekorzyść Państwa" - nie jestem osobą sprawną, więc nie mogę ocenić, czy zdaniem osoby sprawnej taka niepełnosprawność kwalifikuje do umiarkowanego stopnia. Jeżeli stopień przyznano zgodnie z prawem (a nie będę przecież zakładać, że nie), to można tylko do kogoś apelować, żeby uznał siebie za mniej niepełnosprawnego, niż uznał go orzecznik i prosił o zmniejszenie stopnia (tu akurat autor ma jeszcze inne powody, żeby to rozważać)...

A co do renty specjalnej: wiem czym jest i że bardzo rzadko bywa przyznawana. Nie zaskakuje mnie to. Problem jest w ogóle z tym za co jest renta i czemu ma służyć. Ale tego problemu nie rozwiąże odebranie komuś świadczeń: od tego, że młody Kowalski albo Nowakówna stracą rentę socjalną, nie przybędzie od razu rent specjalnych dla osób takich jak Twoja koleżanka.

PS. Pojęcie "niezdolności do pracy" w takiej formie jak w prawie rentowym to w ogóle odrębna i również pokręcona bajka.
Nadrzędny - Autor Janka1 Dodany 2010-08-21 10:46 Zmieniony 2010-08-21 11:00

>warto zwrócić uwagę na ten ostatni kawałek>
>wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych>


warto zwrócić, i zwróć uwagę Iota, dlaczego zasiłek pielęgnacyjny ? 
chorym wymagającymi stałej i długotrwałej opieki, niezdolnym do samodzielnej egzystencji ,powiniem byc wypłacany

>Ale tego problemu nie rozwiąże odebranie komuś świadczeń: od tego, że młody Kowalski albo Nowakówna stracą rentę socjalną, nie przybędzie od razu rent specjalnych dla osób takich jak Twoja koleżanka.>


Trzeba badać dokładnie wszystkich chorych,   składających wnioski o nadanie niepełnosprawności i o rentę i nie stosować naduzyć.
Nie trzeba zabierać jednym zeby dac drugim. Sądzę ze ustawa o niepełnosprawności i rentach powinna być koniecznie zmieniona.

>Przy czym należy pamiętać, że decyzja o przyznaniu stopnia zapada z punktu widzenia osoby sprawnej jaką jest orzecznik>


a dlaczego tak myślisz? i tutaj bardzo się rozczarujesz,  mnie konsultował o nadanie renty  orzeczniki utykający, kulejący na nogę; oczekujący na badanie, byliśmy w korytarzu, gdy szła pani orzecznik do pokoju w którym było badanie.

nauczyciel matematyki, robię klasówkę, zadania,  i żeby nie przedłużać wypowiedzi, czy sprawiedliwe będzie jak, za rozwiązanie 6 zadań na 6 zadanych, jednemu uczniowi postawię ocenę 5, a drugiemu uczniowi za rozwiązanie 4 zadań postawię też ocenę 5?  i temu co rozwiązał 2 zadania tez postawię ocenę 5?
Każdy z tych uczniów,  będzie miał zarzuty że źle sprawdzona klasówka, źle postawiona ocena. Znasz odpowiedź, jak powinnam sprawdzić klasówkę, jeśli chodzi o zadanie matematyczne, rozwiązanie zadania i wynik musi się zgadzać

Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-08-21 17:41

> dlaczego zasiłek pielęgnacyjny ? 


Dlatego, że tak jest w ustawie?
Według ustawy zasiłek można w określonych okolicznościach przyznać osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a według innego prawa umiarkowany stopień niepełnosprawności niekoniecznie wiąże się z "stałą, długotrwałą opieką" czy "niezdolnością do samodzielnej egzystencji". Mamy takie prawo, które tak wygląda.

> i nie stosować naduzyć


Zakładałabym, że znacznie częściej niż o "nadużycia" (świadome, dobrowolne, wprowadzanie w błąd) chodzi o to, jakie mamy przepisy o niepełnosprawności...

> Sądzę ze ustawa o niepełnosprawności i rentach powinna być koniecznie zmieniona.


Z tak ogólnym stwierdzeniem chętnie się zgodzę, ale jakoś nie widzę co to ma wspólnego z udzielaniem ludziom odpowiedzi na pytania na forum. :-)

> bardzo się rozczarujesz


Wbrew pozorom nie "bardzo" - zdaję sobie sprawę, że jakaś część orzeczników ma jakąś tam niesprawność. Ale jakoś nie spodziewam się zobaczyć np. orzecznika z moim schorzeniem albo na wózku (względnie niewidomego lub niesłyszącego). Generalnie orzecznicy należą, jak podejrzewam, w większości do grupy sprawnych/lekko niepełnosprawnych.

Nie wiem czy rozumiem porównanie, którego użyłaś na końcu, ale jeśli tak:
- skala niepełnosprawności w Polsce ma tylko trzy stopnie, w porównaniu do szkolnych sześciu.
- psychologia, medycyna i opinia o drugim człowieku to nie matematyka. Jeżeli do lekarza internisty trafia trzech różnych chorych, z trzema różnymi chorobami, i każdy mówi, że "bardzo" go boli to raczej nie założymy, że dwóch z nich kłamie (bo jak we matematyce, może być tylko jedna liczba najwyższa w zbiorze), a że mają różne poczucie bólu.
- zapytaj dwadzieścia osób z tego forum, co to jest "ciężka" niepełnosprawność i dostaniesz pewnie około 20 różnych odpowiedzi: dla jednych ciężką niepełnosprawnością będzie utrata dwóch nóg, dla innych wrodzona głuchota, dla kolejnych ciężkie MPD, dla jeszcze kogoś autyzm, zespół Turreta albo mukowiscydoza lub zanik mięśni. Powtórz ten eksperyment pytając o "umiarkowaną" niepełnosprawność i też dostaniesz różne odpowiedzi, np. niektórzy powiedzą, że to co inni uznali za "ciężkie" jest tylko "umiarkowane". Powtórz ten eksperyment raz jeszcze z pytaniem o to, czym jest niepełnosprawność "lekka"...

Jeśli już to ja bym orzecznictwo rentowe porównała do oceniania prac z polskiego: błędy ortograficzne widać wyraźnie, ale całą resztę kryteriów już niekoniecznie.
Nadrzędny - Autor Janka1 Dodany 2010-08-22 09:32 Zmieniony 2010-08-22 09:36

>Ale jakoś nie spodziewam się zobaczyć np. orzecznika z moim schorzeniem albo na wózku (względnie niewidomego lub niesłyszącego>


Lekarz z powodu utraty wzroku, niewidomy, nie może wykonywać zawodu lekarz. Niewidomy nie może rozpocząć nauki w Akademii Medycznej. Informacja tu odpisana  po  skonsultowaniu z koleżanką lekarzem.

>a według innego prawa umiarkowany stopień niepełnosprawności niekoniecznie wiąże się z "stałą, długotrwałą opieką" czy "niezdolnością do samodzielnej egzystencji">
>a według innego prawa>


innego prawa ?

Iota  już wystaczy tak udzielanych odpowiedzi.
Nadrzędny Autor Janka1 Dodany 2010-08-22 09:37
bigi001

>nie słyszę na jedno ucho). Z tego tytułu posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności >
>niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy>

Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-08-22 15:59
Odniosę się do jednej sprawy w ramach wyjaśnienia:

> innego prawa ?


Odnoszę się do dwóch różnych ustaw:

Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (klik - plik PDF) --> Stąd pochodzi definicja stopnia umiarkowanego (Art 4. Ust. 2)
Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (klik - plik PDF) --> Tu są zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego.

1. Zgodnie z pierwszą z tych ustaw, są sytuacje, kiedy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można otrzymać nie będąc "niezdolnym do samodzielnej egzystencji" (por. spójnik "lub" na liście warunków).
2. Zgodnie z drugą z tych ustaw, zasiłek pielęgnacyjny "przysługuje" "osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia" (Art. 16, Ust. 3)
3. To prawda, że nieco wyżej, w ustępie 1 podano, że "Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji"
4. ALE: Ponieważ nie rozróżnia się za co ktoś otrzymał stopień umiarkowany (por. różne możliwości w definicji i punkt 2. mojej sugestii), a ustawa nie nakłada w tym miejscu żadnego warunku poza otrzymaniem orzeczenia i wiekiem, w którym powstała niepełnosprawność, faktycznie zasiłek otrzyma każdy, kto ma stopień umiarkowany i spełnia warunek wiekowy. Nie wiem nawet, czy ktoś mógłby sobie zażyczyć, że on go nie chce dostawać pomimo, że spełnia formalne warunki...

Mamy więc dwie różne ustawy (potocznie powiedziałam "prawa") z których mogą wynikać dwie różne rzeczy. Nie wiem czy tak być miało, czy nie. Ale tak, na moje niefachowe oko, jest.

W pozostałych sprawach mam wrażenie, że się zgadzamy - ja się co najmniej domyślałam, że orzecznicy nie mogą być poważnie niepełnosprawni i wykonywać zawodu (i go nie wykonują), a Ty z kolei wskazujesz ściśle na pewne kryteria oceniania uczniów, ko których ja mówiłam ogólnie, a które są jednak bardziej subiektywne (i rzadziej wprost widoczne dla osoby ocenianej) niż błędy w wyniku matematycznym (być może wyraziłam się nieprecyzyjnie, ale mam wrażenie, że mówimy o tym samym). :-)
Nadrzędny Autor Janka1 Dodany 2010-08-22 14:22 Zmieniony 2010-08-22 14:56
Jako nauczyciel z 17-letnią praktyką zawodową i wychowawczą, dodam  ostatnią moją wypowiedź dla Iota

>Jeśli już to ja bym orzecznictwo rentowe porównała do oceniania prac z polskiego:
> błędy ortograficzne widać wyraźnie, ale całą resztę kryteriów już niekoniecznie>


ocena pracy z polskiego, o jakiej pracy myślisz?
Odpowiadam. Nie zgadzam się z Tobą, gdyż, w ocenie prac tematycznych należy zwrócić uwagę nie tylko na błędy widoczne wyraźnie.
np. dyktando , założenie to ocena za błędy, zwrócenie uwagi tylko na wyraźnie widoczne błędy.
np. wypracowanie, ocena za treść, błędy, czystość pracy, czy zwróci zainteresowanie czytającego, płynność tematyczna czy  chaotyczne wypracowaniu, ocena merytoryczna tematu.
np. opis charakterystyka, ocena za znalezienie największej ilości cech opisowych, sposób w jaki  powstał opis.
np. praca pisemna ucznia który dostarczył szkole zaświadczenie o dysortografii powinna być sprawdzona bez zwrócenie uwagi na błędy.
np. praca ucznia, który dostarczył zaświadczenie o stanie zdrowia, i np. nie zwracam uwagi na charakter pisma.
np. praca ucznia, który dostarczył zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wypadki losowe np ręka w gipsie co daje uczniowi możliwości pisania palcem wystającym z gipsu  i wyznaczeniu osobnego terminu klasówki z możliwością użycia komputera, pod nadzorem nauczyciela siedzącego obok ucznia (żeby nie ściągał) z przedłużonym czasem na pisanie pracy o 15 minut lub  odpowiedzi ustane do czasu wyleczenia ręki.
odpowiedź ustna, nie sprawdza się błędów ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych, ocena za wypowiedź i  odpowiedź.

Sprawdzania prac uczniowskich ma swoje założenia, uwarunkowania, cechy, zagadnienia, na które trzeba zwrócić uwagę.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-08-22 15:42 Zmieniony 2010-08-22 16:31
Nie chę się wtrącać, ale nie zgadzam się z wypowiedzią Janka1

>Lekarz z powodu utraty wzroku, niewidomy, nie może wykonywać zawodu lekarz. Niewidomy nie może rozpocząć nauki w Akademii Medycznej. Informacja tu odpisana  po  skonsultowaniu z koleżanką lekarzem.>


Niewidomi jak i niesłyszący czy niedosłyszący też pracują na takich stanowiskach jak medycyna : np. masażysta masaż manualny. A z tym spotkałam się osobiście. To tylko przykład jeden. Niewidomi mają mocno wyrobiony instykt dotykowo-słuchowy.
Co do głuchych i niedosłyszących wielu z nich biegle czyta z ust nawet jeśli osoba mówiąca stoi bokiem. Są nawet lepsi od słyszących. Co do ortografii i stylistyki przyswajają ją wzrokowo.
Proponuję małą praktykę przy logopedzie lub surdologopedzie w poradni PZG.

Innym problemem jest to że faktycznie ja też nie spotkałam orzecznika ON. Natomiast prawie wszędzie daje się słyszeć czy jak grupa to jaka i jakie zniższki. W/g mnie ci po prostu szukają wygodnego życia, tyle że nie lepszego niż mają sprawni.
Nadrzędny - Autor Janka1 Dodany 2010-08-27 15:34 Zmieniony 2010-08-27 16:14
napisałam we wcześniejszym wpisie:

>Lekarz z powodu utraty wzroku, niewidomy, nie może wykonywać zawodu lekarz. Niewidomy nie może rozpocząć nauki w Akademii Medycznej. Informacja tu odpisana  po  skonsultowaniu z koleżanką lekarzem.>


Odpowiedź dla Ella

Lekarz, który był już lekarzem, ukończył AM, ale  później z powodu utraty zdrowia nie może w pełnym zakresie wykonywać zawodu, ale  zrobi szkolenie np. w kierunku masażysta będzie pracował na takim stanowisku.
Masażysta nie musi być lekarzem. Medycyna to tez np kosmetyczki, które nie studiują i nie kończą Akademii Medycznej. Szkoła dla niewidomych w Laskach przyucza do np zawód masażysta. Masażystą zostanie też absolwent Technikum Masażu. Masażystą zostanie również absolwent Wyższej Szkoły Rehabilitacji oprócz kierunku fizjoterapii, która łączy się z obsługą maszyn podłączanych do pacjenta. W WSR nauka nie obejmuje szerokiego  materiału, jak nauka w AM Wydział Lekarski.
Wykonywanie zawodu lekarz od  specjalności masażysta to wielka  różnica w zdobytej wiedzy i wykonywaniu zawodu.
Lekarz nie może mieć także uszkodzenia słuchu całkowitego w większości specjalności, czy pójdziesz do  lekarza który nie osłuchuje pacjenta słuchawkami lekarskimi ? Jak student, przyszły lekarz, ma  uczyć się bez oczu i osłuchu ?
Rekrutant rozpoczynający naukę  student, przedstawia, jak w każdej placówce kształcącej szkolno-naukowej zaświadczenie o stanie zdrowia, czy nie ma przeciwwskazań w podjęciu nauki.
Lekarz, który był już  lekarzem, ukończył AM, ale z powodu utraty zdrowia nie może w pełnym zakresie wykonywać zawodu, może zmienić swoje stanowisko pracy np do działu w naukowego lub w laboratorium. Nie przeszkadza głuchota lekarzowi:  okulista lub chirurg przy stole operacyjnym wykonuje operację z innymi chirurgami i nie wątpię że może pracować w PZG, np logopeda. Nie przeszkadza głuchota okuliście, ale ???  ile osób chorych zapisze się na wizytę u tego  głuchego okulisty ?????



Nadrzędny Autor Janka1 Dodany 2010-08-27 16:25 Zmieniony 2010-08-27 16:28
Czym różni się stopień umiarkowany dla : nie słyszę na jedno ucho, od nie słyszę na oba uszy, nie widzę na jedno oko, nie widzę na oba oczy ? nie ma obu nóg, nie ma obu rąk  i długa lista chorób ciężkich

Czy nadal  ? za np nie słyszę na jedno ucho, orzekany będzie umiarkowany stopień niepełnosprawności ?   i zasiłek pielęgnacyjny ?

>niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy>


na  nieutrudnione znacznie życie.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-08-27 20:47
Janka 1 nie będę dyskutować z tobą na ten temat. Napisałam Ci przejdź się do PZG a tam wiele się dowiesz. Byłam długo głucha..... wystarczy ci?
Nadrzędny - Autor Janka1 Dodany 2010-08-28 12:14 Zmieniony 2010-08-28 12:32

>Napisałam Ci przejdź się do PZG a tam wiele się dowiesz>


Nie muszę wybierać się do PZG. W okresie swojej  pracy uczyłam  2 uczniów głuchych, 1 uczeń z aparatem słuchowym, umiem posługiwać się językiem  migowym. Nie ma przeciwwskazań żeby uczeń z powodu uszkodzenia słuchu musiał uczęszczać do szkoły specjalnej. Początek mojej pracy w szkole podstawowej potem w liceum. W obu placówkach szkolnych uczęszczają dzieci i młodzież z chorobami stałymi  lub okresowymi, z uszkodzeniami ciała, z gipsami, z kulą, z okularami z problemami chorych rodziców, z  rodzin biednych, patologicznych.  Wychowawca musi poznać swoich podopiecznych w klasie, nie tylko od strony wykładanego przedmiotu.
Nie stanowi problemu żeby nauczyciele nauczyli się języka migowego, i nie było problemu w klasie, zaproponowałam naukę języka migowego dla całej klasy na lekcji wychowawczej. 
Ella czy odpowiedź jest wyczerpująca ?
Nadrzędny Autor Janka1 Dodany 2010-08-28 14:18

>Nie ma przeciwwskazań żeby uczeń z powodu uszkodzenia słuchu musiał uczęszczać do szkoły specjalnej>


Nie ma przeciwwskazań i nie ma konieczności. Gdzie zapisać ucznia do szkoły? Wyboru dokonują rodzice dziecka i uczeń, gdy jest  w klasach starszych ma prawo głosu . Ma też prawo uczęszczać do szkoły ogólnej publicznej.
Uważam, że to jeden ze sposobów łamania barier, w szkole, gdyby wszędzie uczono np języka migowego, ten rodzaj bariery w kontaktach ze zdrowymi, za kilka lat zanikłby.
Język migowy nie jest trudny, trudniej nauczyć się np francuskiego.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-08-28 18:52

>Czym różni się stopień umiarkowany dla : nie słyszę na jedno ucho, od nie słyszę na oba uszy, nie widzę na jedno oko, nie widzę na oba oczy ? nie ma obu nóg, nie ma obu rąk  i długa lista chorób ciężkich


Czy nadal  ? za np nie słyszę na jedno ucho, orzekany będzie umiarkowany stopień niepełnosprawności ?   i zasiłek pielęgnacyjny ?

>niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy>


>na  nieutrudnione znacznie życie. >


Nie nie starczy. Mnie chodziło dokładnie o odpowiedź na ten Twój post.
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-09-04 11:47

> Janka1


Najlepiej to narzucać każdemu po kolei swoje niedorzeczne zdanie, na dodatek wcale nie związane z tematem. Po przeczytaniu kilku wypowiedzi mam wrażanie ze janka 1 albo
1. Nie zasługuje na jakie kolwiek orzeczenia, renty czy zasiłki, dlatego z zawiści wypisuje takie rzeczy
albo
2. Właśnie zasługuje - z powodu problemów z głową...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-09-04 12:27
Ona, dziecko - chyba jesteś ostatnią osobą, która ma prawo tak napisać: z obydwóch powodów, które tu wymieniłaś...
Wyobraź sobie, że każdy o Tobie może powiedzieć to samo.
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-09-04 14:03 Zmieniony 2010-09-04 14:49
Jakie dziecko? Piszesz do dziecka czy do mnie?
Mam prawo pisac co chce.

>bluengel


Ty komentujesz - inni też komentują. Ot, prawo forum >
Jak mozesz bronic taka zawistna i zla osobe? Z tego co widzialam po kilku postach. Osoba ktora caly czas zionie jadem jest w porzadku?
To forum jest po to zeby pomagac i na wzajem sie wspierac.
Dla mnie ludzie dziela sie na lepszych i gorszych. I denerwuja mnie ci gorsi. Wiec mam prawo komentowac ich zachowanie jak chce

WIDZĘ CIĄGNIE SWÓJ DO SWEGO bluengel
Nadrzędny Autor megan85 Dodany 2010-09-07 06:31
Witam, wysyłam linka do ankiety, która potrzebna mi jest do pracy magisterskiej. Bardzo proszę o wypełnienie i z góry dziękuje ;-)
http://www.ankietka.pl/ankieta/46828/rynek-pracy-osob-niepelnosprawnych.html
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-07 13:58
Załamać się można :-(
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-09-07 14:30
Wkurzył/a ludzi i teraz jej/mu nie wypełnią :-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-07 16:19
Napewno nie wypełnię bo to już zakrawa na niezłą kpinę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umiarkowany stopień niepełnosprawności (36681 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill