www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / proszę o pomoc - aparat słuchowy - sfinansowanie. (19928 - wyświetleń)
- Autor martwa_za_życia Dodany 2010-09-11 20:11 Zmieniony 2010-09-11 20:30
Witam, mam 24 lata, kończę studia, od dziecka miałam stwierdzone uszkodzenie w zakresie słyszenia wysokich dźwięków, jednak nigdy mi to nie przeszkadzało w funkcjonowaniu.
W zeszłym roku, miałam pierwszą poważną operację nerek (wielotorbielowatośc nerek) i po tej operacji, prawdopodobnie w wyniku podawania antybiotyków lub po narkozie, mój słuch znacznie się pogorszył, wszystkich w moim otoczeniu denerwuje ciągłe powtarzanie lub moja nieświadoma ignorancja, przez co zaczęłam unikać spotkań towarzyskich i znacznie odsunęłam się od życia w społeczeństwie, mam problemy w pracy przez brak porozumienia się z pracownikami - komunikacja werbalna, nie rozumienie problemu niedosłuchu.
Audiolog zalecił zakup aparatów słuchowych, dwóch. Postarałam się o dofinansowanie, jednak jest ono zbyt niskie. Na rodzinę liczyć nie mogę (rodzice w separacji, ojciec alkoholik), swoje niewielkie wynagrodzenie zazwyczaj wydaję na leki i opłaty za studia. I żyję od 1 do 1.
Potrzebuję jeszcze 12 500,00  PLN, gdzie mogę się starać o takie pieniądze? Proszę pilnie o pomoc. 
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-09-11 23:38

> gdzie mogę się starać o takie pieniądze?


Poszukaj przez Ogólnopolską bazę organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych (klik). Konkretne zasady udzielania pomocy określają organizacje samodzielnie (niektóre dają pomoc, inne pozwalają pod swoim szyldem prowadzić legalną zbiórkę publiczną na taki cel). Nie będę żadnej wskazywać palcem, bo nie wiem, która dokładnie Ci odpowiada, w jakim regionie mieszkasz itd.

Jeśli jesteś osobą wierzącą, możesz też poszukać pomocy przez struktury swojego Kościoła. W przypadku Kościoła Rzymskokatolickiego byłby to lokalny oddział Caritasu/Twoja parafia.

PS. Jeśli problem jest poważny, warto się zastanowić czy w tej sytuacji chcesz wnioskować o przyznanie Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jeśli jeszcze takiego nie masz. To sprawa oddzielna od renty, ma zarówno plusy jak i minusy (polecam lekturę forum i portalu, głównie pod kątem niepełnosprawność a praca). Sprawa niełatwa, ale jeśli problem ze zdrowiem jest poważny i będzie się np. pogłębiał, warto rzecz zbadać.
Nadrzędny - Autor martwa_za_życia Dodany 2010-09-12 20:39
O orzeczeniu, rozmawiałam ze swoim Doktorem, powiedział, że może mi oczywiście takie wydać, bo jak najbardziej wchodzę w ramy niepełnosprawności, jednak zaznaczył, iż muszę się liczyć z faktem, że w dużym stopniu ma ono więcej minusów niż plusów dla młodej i ambitnej osoby. Więc stwierdziliśmy jednoznacznie - wstrzymamy się z tym tematem.

Zależy mi na jak najszybszym sfinansowaniu aparatów, określmy, że maksymalnie miesiąc, choć jeśli będzie trzeba to i dłużej:( .. pisałam do różnych fundacji, jednak one w większości nie udzielają pomocy w tak krótkim czasie.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-09-12 22:59

> Zależy mi na jak najszybszym sfinansowaniu aparatów, określmy, że maksymalnie miesiąc, choć jeśli będzie trzeba to i dłużej:( ..


To oczywiście komplikuje problem... Ale szczerze mówiąc, nie bardzo widzę alternatywę (jeśli nie otrzymasz środków z PFRON/PCPR o co nadal się staraj). Jedyna rzecz jaka mi przychodzi do głowy, to wystąpienie o zapomogę na uczelni (z funduszu socjalnego), względzie o wykonanie podobnego ruchu w pracy, jeżeli masz dobre kontakty z pracodawcą, firma ma fundusz socjalny, a pracodawcy może na tobie zależeć jako na pracowniku. Problem w tym, że kwota, której potrzebujesz jest dość wysoka, jak na takie sytuacje. Ale zapytać być może warto (na uczelni powinni się w tym orientować ludzie z komisji stypendialnej/socjalnej).
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-13 18:07
Ale tu jest mały problem..... ubytku słuchu na długo nie da się ukryć. Aparaty ani implant nie dają naturalnego słyszenia i rozumienia co się słyszy. Zatajenie prawdy przed pracodawcą może mieć kiepskie skutki. Nie straszę ale piszę poważnie. Słuch zaczęłam tracić po wypadku komunikacyjnym o czym już dawno temu pisałam. Wpadłam w pracy szybciej niż wiedziałam że głuchnę.

>Zależy mi na jak najszybszym sfinansowaniu aparatów, określmy, że maksymalnie miesiąc, choć jeśli będzie trzeba to i dłużej:( .. pisałam do różnych fundacji, jednak one w większości nie udzielają pomocy w tak krótkim czasie.>


Orzeczenie z PFRON to podstawa do szybkiego załatwienia dofinansowania. Wspomaga w tym Polski Związek Głuchych.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-12 15:06
martwa_za_życia najspokojniej w świecie weź druk z PCPR daj laryngologowi do wypełnienia dołącz o ile masz z PFRON komisji orzeczenie wraz z własną prośbą prośbą-pismem o dofinansowanie do aparatu słuchowaego. Te instytucje dają dofinansowania do 70%. Wiem napewno. Nie wiem tylko po jakim czasie możesz starać się o ponowne dofinansowania do np: urządzeń wzmacniających dzwonki jak domofon telefon czy też budzik. Te rzeczy są bardzo drogie ale PCPR dofinansowuje.
Życzę pozytywnego załatwienia sprawy jeszcze w tym roku w miarę szybko. Powodzenia :-)

To duże pieniądze i nie bardzo wiem jakie są te aparaty. Ja załatwiałam do 6 000 tyś wewnączuszne.
Nadrzędny Autor martwa_za_życia Dodany 2010-09-12 20:22
Niestety PFRON nie posiada już środków w tym roku na dofinansowanie. Przynajmniej ja dostałam taką informację zwrotną...
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-12 20:34 Zmieniony 2010-09-12 20:38
To chyba niemożliwe. Spytaj w PCPR jeszcze. Wiem że we wrześniu dofinansowania jeszcze były właśnie do takich urządzeń ( tylko że ja nie załatwiałam w tym roku :-( ). NFZ owszem dofinannsowuje ale zaledwie 20% całości. 80% dofinansowuje się z własnej kieszeni. No chyba że uzyskasz i tu i tu. Nie daj sie "spławić PCPR"  i poproś lekarza o zaświadczenie że sprawa pilna bo nie funkcjonujesz normalnie w społeczeństwie. Ja nie miałam z tym kłopotów.
martwa_za_życia  musisz być natrętna w tej sprawie. A swoją drogą napisz co to za aparaty? Jak czułe i do jakiego wieku przysługują. Pytam bo chyba nie jestem na czasie a cena twoich jest wysoka.
I jeszcze jedno? Czy nie lepiej starać się o 1 implant? To w całości jest refundowane przez NFZ. Poza bateriami nie płacisz za nic no chyba że za dojazdy.
Dziś już znikam. Jutro odpiszę o ile zadasz pytania. Bardziej osobiste tylko na priv.
Nadrzędny Autor martwa_za_życia Dodany 2010-09-12 21:08
Hmm, taka też informację (odnośnie braku środków w PFRON) znalazłam przypadkiem tu na forum, więc może jednak... jest już faktyczny ich brak. Spróbuję coś podziałać, ale nie wiem czy jest sens, skoro mówią, że jednak środków nie ma.

Aparaty, fakt drogie, nie znam się na nich w ogóle, więc jak czułe to nie wiem, a tym bardziej nie wiem do jakiego wieku przysługują. Zdziwiło mnie to, że w ogóle są przypisywane aparaty do wieku?
Jestem z Warszawy, tu wszystko jest drogie. Aparaty wstępnie kupuję w firmie Fonikon, związanej ze Szpitalem Bielańskim - byłam w paru innych firmach, bo chciałam porównanie zrobić, jednak od razu z wejścia widać nieprofesjonalizm, nieznajomość tematu i naciąganie:-/
W Fonikonie, na konsultacji siedzę po dwie godziny, polecili mi najnowsze aparaty, z synchronizacją obuuszną, z racji tego, że ja mam ciągły kontakt z Klientami, ludźmi, jestem osoba aktywną - choć przez niedosłuch trochę się wycofywać z życia zaczęłam.
Wierzę, że osoby, które tam pracują włącznie z moim Doktorem chcą dla mnie dobrze, więc w pełni polegam na tym co mi mówią.

Jak implanty to dwa, ale nigdy nie zdecyduje się na nie, chyba, ze już naprawdę będę musiała. Nie chce mieć przyczepionego czegokolwiek do głowy:-/ o zgrozo.
Wystarczy mi, że za parę lat czeka mnie transplantacja nerek, choć ja wciąż wierzę, ze nigdy do tego nie będzie musiało dojść.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-13 18:15
martwa_za_życia nie polecam 2 implantów. Masz resztki swego słuchu. Po wszczepieniu implantu na jedno ucho - gorsze, drugie tylko aparatujesz. Ucho implantowane po zdjęciu tkz procesora jest prawie całkiem głuche. Czy wiesz że są fora dla ON implantowanych, aparatowanych. Tam wiele można się dowiedzieć. Poczytaj poniższy link. Skoro jesteś z Wawy wrzuć w komputer Kajetany. Dowiesz się więcej.
http://ci.hell.pl/
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2010-09-14 13:36
Zwróć się do organizacji np. Fundacji Pomóż i Ty, Fundacji Polska Miedź, Fundacji BGŻ, Fundacji TVN i wiele wiele innych. Warto rozważyć możliwość założenia subkonta np. przy Fundacji Zdążyć z Pomocą, by zbiertać środki na ten cel (ja tak zrobiłam).
Nadrzędny Autor robertte Dodany 2010-09-15 13:39
Witam,
Rzeczywiście przy takiej cenie aparatu refundacja z NFZ to kropla w morzu. Jednakże  nie rezygnowałbym na Twoim miejscu i radziłbym starac sie jednak o refundacje z PFRON za posrednictwem PCPR. Dofinansowują nawet do 70%.
A moze warto jeszcze sprawdzic inne salony,  byc moze cena byłaby nieco niższa.
Czy w salonie w którym Pani planuje zakup zapewnia opieke nad klientem prze caly czas uzytkowania sprzetu. Warto to sprawdzic, zeby pozniej móc korzytsac z serwisu czy konserwacji jezlie sprzet odmówi posłuszeństawa.Warto miec takie zabezpieczenie równiz ze wzgledu na bardzo wysoką cene tego apratu.
Nadrzędny - Autor waliss Dodany 2010-09-23 13:41
A mam pytanie czy na baterie do aratów też jest dofinansowanie? Znalazłam Rayovac Extra Advanced na hurt.com.pl i zastanawiam się czy kupić więcej i jeśli tak czy brać jakieś poświadczenie, które później będzie pomocne w dofinansowaniu sprzętu. Dzięki za informacje :-)
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2010-09-24 09:59
Cześć Williss :-). Nie wiem , czy refunduje się zakup baterii-chyba tak ,ale warto mieć rachunek na wypadek reklamacji... . Pewnie nie kupowałbym ilości hurtowych, bo kiedy to 'przesłuchasz' a czas leżakowania baterii ma wpływ na jej funkcjonowanie . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-23 17:10
Nie sądzę by było dofinansowanie do baterii aparatów słuchowych. Można a nawet trzeba brać r-ki bo może można odliczyć od podatku. Piszę moeże bo sama nie wiem czy można. Co do ilości zakupu w hurtowni taniej wychodzi brać większą ilość, Podam tu stronkę hurtowni Gdańsk:   https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=6   Proszę sobie przeliczyć na ilość zużywania + dni.
Pozdrawiam
 
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-24 17:11
Amalian ja kupuję hurtem i to z hurtowni bo taniej. Data ważności też ważna ale każde pudełeczko (nie blistr) jest zamknięte dokładnie.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2010-09-24 22:08
Hurtem, to znaczy ile? Ellu, pewnie mamy inne wyobrażenie o hurcie ;-).Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-25 17:04
Amalian.Podaję tu stronkę firmy Duracell https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=4253. Stronka którą podałam powyżej ma różny rodzaj baterii o różnym działaniu. Proponuję byś obejrzał i tę co dziś podałam i tę co 2-3 posty powyżej. Hurt to ile???? A to już zależy dokładniej do czego. Zwykły aparat słuchowy na jednej baterii potrafi pracować nawet do tygodnia. Zaś procesor (implant ślimakowy) pracuje na 3 bateriach zaledwie 3-4 dni i to w ciepłą suchą i słoneczną pogodę. Czyli w naszym klimacie zbyt krótko. Najlepsze batrie do aparatów i procesora to DURACELL lub RAYOVAK. W razie dodatkowych pytań podaj dokładniej do czego te baterie...? Aparat czy procesor :-) Pozdrawiam :-D
Nadrzędny Autor Pawel65 Dodany 2010-09-25 18:25

>Zwykły aparat słuchowy na jednej baterii potrafi pracować nawet do tygodnia. <


...a ja słucham na Oticonkach Vigo Pro i chyba są one niezwykłe bo baterie RAYOVAK ( made in UK, tylko. Są faktycznie dobre). Działają około trzech tygodni w cyklu do 10 godzin dziennie. Zaznaczam, że też mieszkam w Polsce. Zaopatruje się u swego protetyka i jako stały klient mam bonifikatę. U niego mogę zobaczyć przydatność baterii i nie kupuję tych, które mają np. jeszcze tylko 2 lata okresu przydatności licząc od daty produkcji. Jest tylko jedno <ale>. By bateria tyle działała trzeba dbać o aparat codziennie go dopieszczając szmatką i wyciorkiem. Nie narażać go na nadmierne zimno, wilgoć i promienie słońca. Ale to wie każdy, który jest zdany na życie z aparatami a drugi... pisze pierdoły :D Amalian, jeśli potrzebujesz w tej kwestii pomocy wal jak w dym na priv :D Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-25 18:54
Paweł65 czemu mi to robisz? Nie piszę pierdoł i Ty o tym wiesz. Ok masz racje co do firm baterii. Każdy używa tego co mu lepiej pasuje, taniej może kupić itp.
Coraz trudniej tu być :-(
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2010-09-25 19:51
Ellu i Pawle , dziękuję za informacje odnośnie baterii do ap. słuchowych . Sam nie korzystam z aparatu słuchowego, ale jeszcze raz dzięki :-).
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-25 20:03
:-)
Nadrzędny - Autor Pawel65 Dodany 2010-09-26 11:14
Ellu, to nie ten wątek by Ci tłumaczyć, że nic nie robię Ci i Ty o tym dobrze wiesz :-) Pierdołą było tylko Twe stwierdzenie, że aparat zwykły(tu chyba miałaś na myśli ten aparat co reklamują w gazetach firmy wysyłkowe zachwalając go, że szept usłyszysz ze 100m. Nie podają jedynie, że to szept SU- 22) działa nawet do tygodnia na jednej baterii. Moim zdaniem a zdanie swoje zawsze mam wbrew temu, że tu go mieć nie można. Pozdrawiam Cię Ellu baardzo serdecznie i zdrówka życzę :-)
Nadrzędny Autor ania_sb Dodany 2010-09-26 16:24
Mój syn ma aparaty kupione w audiofonie,tam też kupuje baterie i naprawiają kiedy jest jakaś usterka.To właśnie w audiofonie udzielono mi wszelkich informacji,bo też nie wiedziałam gdzie i co załatwiać.Jestem bardzo z nich zadowolona.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-26 17:02
Aniu też też tak robię.

Paweł jak wiesz nie interesują mnie reklamy ponieważ jestem w PZG.
Pozdrawiam również serdecznie. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / proszę o pomoc - aparat słuchowy - sfinansowanie. (19928 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill