www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - zawieszenie i przywrócenie (11277 - wyświetleń)
- Autor obas Dodany 2007-01-12 13:26
Witam.
Jak zdążyłem przeczytać, prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągnięcia określonego przychodu. Od 1 grudnia 2006 r. jest to kwota 739,40 zł. brutto.
Moje pytanie brzmi, czy wspomniana kwota 739,40zł brutto dotyczy przychodu z samego zatrudnienia czy może jest to kwota łączna, a więc suma obecnie pobieranej renty socjalnej + ewentualnie podjętego zatrudnienia? Innymi słowy, czy przeciętny Kowalki pobierający rentę socjalną ("na rękę" w wysokości 445zł.) może podjąć pracą np. na 1/2 etatu i pobierać wynagrodzenie z tego tytułu 600zł brutto co łącznie z rentą da mu ponad 1100zł brutto miesięcznie?
Moje drugie pytanie dotyczy przywrócenia zawieszonej renty socjalnej. Jak wygląda taka procedura w przypadku renty przyznanej na stałe, zawieszonej z powodu podjęcia pracy, ktora spowodowała zawieszenie renty? Czy trzeba wtedy składać jakieś dodatkowe wnioski i na nowo przechodzić wszelkie badania z tym związane?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-01-12 15:59
Obas,
Wedle mojej wiedzy jest tak, suma dotyczy przychodu poza rentą i źródłami nieobjętymi opodatkowaniem (np. stypendia studenckie) oraz umowami o dzieło jeśli podpisujemy umowę z kimś kto nas jednocześnie nie zatrudnia.
Przywrócenie renty socjalnej nie wymaga ponownego stanięcia na komisji. Dokładna procedura jest mi obca - takie przeboje z ZUS jeszcze przede mną.
Nadrzędny - Autor obas Dodany 2007-01-12 22:29
Dziękuję za odpowiedź.
Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie. Zgodnie z przepisami ZUS "Osoba pobierająca rentę socjalną jest są obowiązana powiadomić Zakład <b>o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty</b>. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia.."
Czy to znaczy, że jeśli mój przychód z tytułu zatrudnienia jest niższy (np. 600zł brutto) nie trzeba w ogóle powiadamiać o tym ZUS-u ?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-01-13 17:20 Zmieniony 2007-01-13 17:31
Jeśli będzie to praca w takiej formie, w której odprowadza się składki na ZUS (np.umowa o pracę) to, powinieneś zawiadomić ZUS o osiąganiu przychodu, a kiedy rok kalendarzowy się skończy, przedstawić im roczne zestawienie, nawet jeśli nie przekroczysz progu. Nie pali się, ale grozi ci ewentualnie weryfikacja dochodów do trzech lat wstecz. A w sumie skoro chcą mieć świstki, to lepiej im je podesłać.

Cytat ze strony ZUS:

"Emeryt lub rencista zobowiązany jest zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności podlegającej ubezpieczeniom społecznym i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończyli przed podjęciem działalności."

Adres: http://www.zus.pl/swiadcze/emer011.htm

PS. Porada użytkownika - na forum znaczniki kursywy i pogrubienia mają kwardratowe nawiasy [], a nie "ostre" <>
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - zawieszenie i przywrócenie (11277 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill