www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / legitymacja osoby niepełnosprawnej (21250 - wyświetleń)
- Autor Anka01 Dodany 2010-12-26 19:41
Witam,

chciałam się dowiedzieć jak mam umiarkowany stopię niepełnosprawności czy mogę wyrobić legitymację osoby niepełnosprawnej i do jakich ulg będę miała prawo posiadając taka legitymację? sorki za dublowanie tematu:)
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-12-26 23:51
Możesz. Zgłoś się do swojego Zespołu Orzekania z orzeczeniem i zdjęciem. Czeka się około 2 dni. Wydanie jej jest bezpłatne. Jeśli chodzi o ulgi, to zależy od przyczyny niepełnosprawności- stosunkowo najwięcej ich mają osoby niewidome (ustawowe PKP/PKS oraz gminne w większości miast na MPK). Będziesz jeszcze musiała zdecydować o wpisaniu (bądź nie) kodu przyczyny niepełnosprawności (w zależności od tego jaki masz na orzeczeniu) Jeśli masz przyczynę uprawniającą Cię do ulg to warto wpisać. Jeśli zaś masz np. schorzenia psychiczne to moim zdaniem, nie warto.

Pozdrawiam,

moerbecke
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-12-27 09:26
Witam,
dziękuję za odp. moja przyczyna niepełnosprawności to ze względu na ruch.

Z Powiatowego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności mam wpisany symbol 05-R stopień umiarkowany.
A w ZUS-ie jestem całkowicie niezdolna do pracy i brak symbolu przyczyny niepełnosprawności (pobieram rentę socjalną).
ta legitymacja jest tylko na ulgi związane z PKS/PKP lub MZK?? Myślałam że z jakiś jeszcze można ulg skorzystać.

Jestem niepełnosprawna od dzieciństwa i po raz pierwszy wyrobiłam sobie kartę parkingową i naprawdę nigdy nie korzystałam z żadnych ulg, dotacji  czy pomocy nawet nie wiem jak i gdzie się składa wnioski i z czego można korzysta może wy mi tu coś podpowiecie, z góry serdecznie dziękuję.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-12-27 13:34
Możesz ją jeszcze wykorzystać na ulgowy wstęp do kina (szczególnie mniejsze mają ulgi dla niepełnosprawnych) czy muzeum (państwowe mają ustawowy obowiązek stosować ulgi dla niepełnosprawnych) Ustawowych zniżek to nie masz, ale masz ulgi na MPK (na pewno Kraków i Warszawa)

Orzeczenie z ZUS zawsze musi mieć przyczynę- tyle. że nie jest ona "zakodowana" Jest natomiast napisane, że "niezdolność zachodzi w związku ze stanem...(i tu przyczyna)

Poza tym jeśli się uczysz lub studiujesz  to masz zniżkę 78 procent na PKP- pod warunkiem, że jedziesz z miejsca zamieszkania do szkoły/uczelni.
Nadrzędny Autor Anka01 Dodany 2010-12-28 09:39
Witam

edukację swoją zakończyłam, 3 lata temu skończyłam studia (a szkoda) więc z tych zniżek już raczej nie będę korzystać. A może są jakieś inne dofinansowania np. PFRON czy PCPR dużo ostatnio na ten temat czytałam ale nie wiem czy watro szarpać się z nimi?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-12-27 20:13
ON z literką R ( oznacza problem ruchu) ma dokładnie wszędzie ulgi na MPK. Tu jednak jeśli chodzi o Warszawę dzieli się na strefy I i II . Strefa druga opłata 50 %. PKS,PKP też ma ulgi dla R. Trzeba wyrobić legitymację w PFRON (pierwszą była z ZUS ale uległa zniszczeniu). Robią praktycznie od ręki u nas. Filharmonie też je uwzgledniają. Wejściówki na mollo itp. Pytać i okazywać legitymację z fotką a reszta sama przychgodzi :-)
Powodzenia.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-12-27 20:15
hmmm mam legitymacje ON ale na mojej  nie ma oznaczenia R czy innego tylko stopien niepelnosprawnosci i na jego podstawie sa ulgi a nie na podstawie kodu
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2010-12-28 11:28
"PKS,PKP też ma ulgi dla R"

Byłabyś łaskawa podac mi podstawę Twojego sądu? Jeśli chodzi o PKP to jest taka tabelka o ulgach, która wisi na każdym dworcu. Nie znalazłem w niej najmniejszej wzmianki o tym, że osoby w stopniu umiarkowanym z niepełnosprawnością ruchową mają jakiekolwiek zniżki (z punktu widzenia logiki to po prostu kuriozum, ale orzepisy są jakie są i tyle)

pozdrawiam,

moerbecke
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-12-28 19:15 Zmieniony 2010-12-28 19:32
moerbecke nie znam paragrafów, ale pokazuję legitymację ze zdjęciem i kasjerka sama decyduje tak czy nie. Identycznie jest jak kupuję bilet u kierowcy. W PEFRON tak mi powiedzieli. Mam znaczny stopień z dopiskiem - upoważnia do ulg i uprawnień.
pozdrawiam.

PS Mam tylko taki link :-( dla ON z umiarkowanym stopniem http://www.j-elita.org.pl/images/upload/PRAWA%20OS%C3%93B%20NIEPELNOSPRAWNYCH.ppt

Trzeba kliknąć na następną stronę i tam pisze dość wyraźnie :-( Mnie jak pisałam pouczył PFRON
Nadrzędny Autor Haalina Dodany 2010-12-29 00:46
Ella ,legitymację PZdOoN wydaje właśnie Zespół ,a nie PEFRON .
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-12-29 20:34
Halinko ale u mnie na legitymacji tak pisze. Nie wiem jak mam to udowodnić. Piszę tu to co czytam. Zanim dostałam znaczny przez dwa lata miałam umiarkowany i tę legitymację też mam. Tylko że bez fotki i ważna była wyłacznie z dowodem osobistym. PCPR mam u siebie, a na komisję jeździłam do wojewódzkiej. Nawet kartę parkingową dostałam od ręki. A może takie mam szczęście ??? Bo życie idzie jak po grudzie. I oby ten rok zamknął wszystkie grudy.

Życzę wszystkiego dobrego z Nowym rokiem bo nie wiem czy dam radę jeszcze tu zajrzeć.
Nadrzędny Autor Haalina Dodany 2011-01-12 23:45
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4915 

Dokładnie przeczytaj to .
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor ilona91 Dodany 2016-07-06 15:27
Witam. Jestem tutaj nowa. Mam pytanko. Czy we wniosku o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej trzeba zaznaczyc TAK ze maja umiescic symbol przyczyny niepelnosprawnosci na legitymacji?Czy jest to wazne? Mam stopień umiarkowany symbol 03-L niedosluch. zaznacze ze chce miec ulgi na przejazdy tramwajowe. Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / legitymacja osoby niepełnosprawnej (21250 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill