www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odliczenie podatku za 2010r.Czy można (11705 - wyświetleń)
- Autor Anka01 Dodany 2011-02-08 11:28
Witam jestem niepełnosprawna ruchowo stopień umiarkowany chciałam się zapytać czy można odliczyć od podatku 3 dniowy pobyt w spa na fakturze jest napisane że to "usługa hotelowa" i kwota nic nie jest wspomniane,  że w tym ośrodku był basem, masaże itd. czy mogę to odliczyć bo maja księgowa strasznie się boi tych odliczeń straszy mnie wiecznie kontrolami itd. a ja mam wszystko udokumentowane jeżdżę na zabiegi  rehabilitację, na zastrzyki wszystko mam udokumentowane w książeczce nigdy mi nie odliczyła. "Osoba niepełnosprawna, która własnym autem dojeżdża na zabiegi rehabilitacyjne, może w rocznym PIT odliczyć od swojego dochodu 2280 zł." Czy w moim przypadku może mi odliczyć??
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-08 13:04
wydatki na samochód - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

wychodzi na to ze mozesz to odliczyc
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-02-08 13:06 Zmieniony 2011-02-08 14:00
Sama sobie odpowiedziałaś we własnym poście na zadane pytanie...

Masz skierowanie od lekarza na "zabiegi" w spa?
Skoro jest tylko usługa hotelowa, skąd US ma wiedzieć, że działo się tam cokolwiek związanego z rehabilitacją? Jaki masz na to dowód? Rehabilitacja to się odbywa raczej w placówkach do tego powołanych a nie gabinetach kosmetycznych, ale... naciągnąć to by można - spełniając, jak zawsze, pozostałej wymogi.

Jak dla mnie - i Twoja księgowa powinna tak samo podejść - powinnaś sobie poodliczać raz co Ci się żywnie podoba. Zobaczysz, czy, kiedy i jakie poniesiesz konsekwencje; wówczas się dowiesz, czy straszyła dla straszenia czy opierała to na jakiejś wiedzy (skoro wiedzę masz lepszą, jak sądzę, po co jej płacisz?).

Auto możesz sobie odliczyć - znowu: spełniając pozosałe warunki do tego uprawniające, jak każdy. Może jest coś, o czym nie piszesz, że księgowa to odradza? Jest to Twój samochód? Masz skierowania (nie pieczątki w książeczce...)?
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2011-02-08 16:22
Nic nie mam do ukrycia jestem właścicielem samochodu, i mam skierowania od lekarzy na zabiegi rehabilitacyjne. Nigdy nic nie kombinowałam i nie chce tego robić a moja księgowa nigdy mi nie chce odliczyć tych wydatków na samochód wydaje mi się że nie chce mieć dodatkowej pracy woli tylko odliczyć internet i ma z głowy. Dobra wezwie mnie US do kontroli i jakimi dokumentami muszę się okazać??chodzi mi konkretnie o odliczenia związane z samochodem pomijając to spa")
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-02-08 22:25
Dobra.
A gdzie jest powiedziane, że PIT ma wypełniać księgowa? To i tak Ty ponosisz odpowiedzialność za to, co tam sobie napiszesz.
Odlicz, co uważasz za stosowne i tyle. To naprawdę żadna fatyga.

Powyżej masz już wszystko - warto jednak zawsze się wysilić i poczytać (wszystko jest na tym forum).
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2011-02-09 19:29
witam,
proszę wybaczyć moją niewiedzę w tej materii, do niedawna  nie miałam potrzeby  odliczeń tego typu.
Dziś jest inaczej i chcę zapytać, czy  koszty eksploatacji samochodu  -  jego remont na dość znaczną kwotę plus paliwo, służącego  do przewozu mnie na rehabilitację, można odliczyć od podatku?  Dodam, iż autko jest zarejestrowane  na męża.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-10 10:08
Szanowna Pani
osoby niepełnosprawne o znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będące właścicielem, bądź współwłaścicielem samochodu osobowego, mogą odliczyć od dochodu zryczałtowaną kwotę w wysokości 2280 zł w związku z przejazdem samochodem na konieczne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze. Podstawą do odliczenia są zaświadczenia z miejsca, gdzie odbywała się rehabilitacja, o tym, że dana osoba, na którą dokonywane jest odliczenie uczestniczyła w tych zabiegach. Od tego roku będzie trzeba jednak wskazywać miejsce gdzie odbywały się zabiegi rehabilitacyjne.
z poważaniem
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-10 10:20

>>Od tego roku będzie trzeba jednak wskazywać miejsce gdzie odbywały się zabiegi rehabilitacyjne.


Prosze o jakas ustawe z tym zwiazana. Bo czytajac to http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/index.php nie widze, zeby trzeba bylo wskazac miesjce rehabilitacji i w ogole gdzie je wskazac bo przeciez w zalaczniku PIT 0 nie ma na to rubryki
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-02-10 11:24 Zmieniony 2011-02-10 11:27
W moim mieście mimo, iż istnieje oropedia i rehabilitacja nie mogę uzyskać odpowiedniej pomocy i leczenia co potwierdzono na wypisie z oddziału ortopedycznego. Dostałam zalecenie do konsultacji i dalszego leczenia w mieście oddalonym o ponad 100 km. Czy to wystarczy jako zaświadczenie? A może będę potrzebowała zaświadczenia z każdej wizyty?

Raz już byłam kontrolawana przez urząd skarbowy i nikt nie wymagał innych zaświadczeń oprócz orzeczenia ZUS o stopniu niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2011-02-10 16:07
Witam,
Dzięki za odpowiedź , ale  to jest dziwne. Zatem musze być właśicielem lub współwłaścicielem, czy tak?
A jeśli ja nie mam prawa jazdy i jestem zdana w tym momencie wyłącznie na męża - kierowcę? to jak to wygląda? A gdybym np, musiała jeżdżąc taksówką czy samochodem sąsiada co dzień przez kika miesięcy w roku?  Bo mój -znaczy męża samochód właśnie stoi w warsztacie?
Czy ten przepis jest logiczny?
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-10 20:33
jak chcesz jezdzic z sasiadem to musi Ci wystawic rachunek co jest jednoznaczne z tym ze on musi to ujawnic jako dochod w swoim rozliczeniu rocznym, najlepiej idz do skarbowki i zapytaj czy maz moze odliczyc te 2280zl jako osoba, na ktorej utrzymaniu Ty jestes
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-02-10 21:03
klarysa, co tu jest dziwnego?
Tak, musisz być właścicielem lub współwłaścicielem. Być może w małżenstwie (jeśli nie ma rodzielności majatkowej) da się to ugryźć, ale formalnie właśnie tak. Co ma prawo jazdy do posiadania samochodu? Ja prawa jazdy nie mam, ale samochodów już miałam kilka:)
Jeśli ktoś będzie Ciebie woził - nie odliczasz ulgi samochodowej, bo to nie Twoja własność.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-02-10 17:06 Zmieniony 2011-02-10 17:09
A ja dziś właśnie wróciłam US i pani odrzuciła mi takie r-ki jak wynik za badanie którego u siebie nie zrobię itp. Poza np. prywatną rehabilitacją popartą listą zabiegową nic nie weszło. Przy okazji wzięłam broszurkę bardzo przydatną na temat odliczeń ulgi rehabilitacyjnej gdzie wymienione są wydatki nielimitowane i limitowane i co dla kogo oraz drugą na ulgę internetową i trzecią krok po kroku czyli co i jak rozliczać. Ufffff dla mnie to ciemna magia :-)

Gocha a rachunki? Tam masz oprócz daty i adres + koszt poniesiony. Też mam z tym wielkie trudnosci.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-10 20:29
no dobra ale ja nie chodze prywatnie to nie mam rachunkow, te przepisy sa chore
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-02-10 21:04
gocha - ale co znowu chore? Nie możesz odliczyć czegoś, za co nie zapłaciłaś przecież... Nie chodzisz prywatnie, nie płacisz = nie odliczasz, bo jest to refundowane przez system.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-10 21:34 Zmieniony 2011-02-10 21:44
ja juz nic z tego nie rozumiem
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-02-11 18:10
Gocha I tym razem bluengel ma rację. Jeśli masz internet odlicz za internet. Jeśli masz (1 grupę) w orzeczeniu stopień znaczny odpisz ulgę podatkową na którą r-ki są niepotrzebne. Kurczę chyba tym razem nic nie pokręciłam w tłumaczeniu.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2011-02-11 19:37
nie ma na szczęście  (albo i nie  :-) )rozdzielności, A skoro tak, to jak rozumiem, autko też jest moje.  Czyli idąc tym tokiem myślenia, powinien   jeśli nie ja, to mąż odpisać  te wydatki  od podatku, Prawda?
Nadrzędny Autor klarysa Dodany 2011-02-11 19:39
I na moje chyba szczęście mam własny dochód - nie jestem na utrzymaniu męża :-)  Więc  jak to w takim przypadku?  
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-02-11 20:06
Klarysko ja jednak proponuję to co sama zrobiłam. Spytałam w US. Jeśli możesz dojść - dojechać sama to weź te wszystkie r-ki czy papierki i powędruj do US. Tam wszystko grzecznie wyjaśniają a teraz jeszcze nie ma kolejek.
Nadrzędny Autor klarysa Dodany 2011-02-11 21:09
Faktycznie Elluś, to  najprostszy  sposób, by poznać prawidłową odpowiedź na pytanie :-)
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-11 22:10
a powiedz mi jeszcze jedna rzecz :-) bo juz sie w tym wszystkim pogubilam

"wydatki na samochód - używanie samochodu osobowego, ...  dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne"

tutaj nie ma mowy o tym czy ta rehabilitacja jest refundowana czy prywatna, czyli o co chodzi :-)
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2011-02-11 22:18
Aby odliczyć ulgę na samochód, należy być wpisnym w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel, żadne tam wspólnoty majątkowe.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-11 22:22
jestem wlascicielem
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-02-12 00:13
1. bo tu akurakt nic nie ma piernik do wiatraka. Przy uldze samochodowej możesz korzystać z zabiegów refundowanych (o ile były ze skierowania i sa na to dowody).
2. jako inna ulgę można sobie odpisać koszty PONIESIONE czyli wówczas, gdy płaciłaś żywa gotówka za rzeczy/usługi/zabiegi i nikt Ci tego nie zrefundował z żadnych panstowych (cokolwiek to znaczy) źródeł: ani z PFRON, ani ze służby zdrowia itp. . ULGA dotyczy sytuacji, gdy w coś zainwestowałaś sama. Przecież nie możesz mieć ULGI za coś, co w ogóle Ciebie nie "dotknęło" finansowo czyli np. korzystałaś z opłaconych zabiegów.

Jak dla mnie - możesz sobie odliczyć co sobie życzysz i nie zbierać żadnych dowodów. Ale nie żal się później, że nie masz jak udowodnić skarbówce, gdzie byłaś i co robiłaś w danej sprawie. To będzie już tylko Twój problem.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-12 09:59 Zmieniony 2011-02-12 10:04
a czego zaraz na mnie naskakujesz, grzecznie spytalam i uwazam ze taki komentarz jak 2 osatatnie linijki jest zbedny, myslisz ze jak mnie wezwie US to przyjde wyplakiwac Ci sie w rekaw? chyba przesadzasz
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odliczenie podatku za 2010r.Czy można (11705 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill