www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności a świadczenia należne (46299 - wyświetleń)
- Autor hakanos007 Dodany 2011-02-17 10:54
Witam serdecznie
Piszę w imieniu mojej narzeczonej która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności.(dysplazja bioder-najcięższy typ.Zachorowała jako dziecko)
Od momentu zakończenia szkoły (zawód handlowiec)pracowała zawodowo.3lata jako sprzedawca(w tym praktyka szkolna) i aktualnie 4,5 r jako operator woskarki w zakładzie jubilerskim.
Chcieli byśmy się dowiedzieć jakie obowiązki wobec narzeczonej ma jej pracowaca oraz jakie Ona posiada prawa(wynagrodzenia i świadczenia).Kolejnym tematem jest renta(jak tak to jaka i jak sie o nia starać).Czy tak owa jej przysługuje i jak się ma do tego legalne zatrudnienie(dalsza praca zawodowa)??
Narzeczona pobiera zasiłek pielęgnacyjny.Co jeszcze jej się należy i do czego ma prawa??
z góry dziękuje za zainteresowanie i poświęcony czas
Pozdrawiam Karol
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-18 09:13
Szanowny Panie
Osoba niepełnosprawna o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeszcze do końca roku 2011, ma prawo do 7 godzinnego dnia pracy. Od 1 stycznia 2012 roku będzie to już 8 godzin, chyba, że lekarz specjalista zgodzi się na to, aby pracowała krócej. Osoba niepełnosprawna o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma również prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego, po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia do znacznego, lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia
• w trakcie nauki w szkole lub studiów
• w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Aby otrzymywać rentę z tytułu niezdolności do pracy należy jednocześnie spełnić trzy warunki:
1.  zostać uznaną przez ZUS za osobę co najmniej całkowicie niezdolną do pracy
2.  mieć określoną ilość okresów składkowych (w zależności od wieku)
3.  niepełnosprawność musi powstać w okresie opłacania składek
Pobieranie renty nie oznacza zakazu pracy. Do każdej renty istnieje możliwość dorobienia pewnej sumy. I tak do renty socjalnej można dorobić co miesiąc nie więcej niż 30% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1031,46 zł) Po przekroczeniu tej kwoty renta socjalna zostanie zawieszona.
W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy są 2 progi. Po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 2406,75 zł) renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, a po przekroczeniu 130% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 4469,67 zł) renta jest zawieszana.
Nadrzędny - Autor qki Dodany 2011-10-08 13:55
Witam!
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym (II grupa). Niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia, inwalidztwo trwałe. Orzeczenie z dnia 26.06.1996r. Na podstawie tego orzeczenia od 7 lat jestem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej, mam 10 dni dodatkowego urlopu oraz pobieram zasiłek pielęgnacyjny z "pomocy społecznej". Nigdy nie pobierałem renty socjalnej, ponieważ moje zarobki przekraczają 30% przeciętnego wynagrodzenia. Po informacji o podpisaniu przez Prezydenta ustawy, zwiększającej limit zarobkowy do 70% udałem się do ZUS-u. Miła Pani nie do końca potrafiła powiedzieć, czy takie świadczenie będzie mi od 01.01.2012r. przysługiwało. Najpierw mówiła, że tak, później wykonała telefon i Pani po drugiej stronie słuchawki stwierdziła, że jednak nie i poleciła złożyć wniosek, przy czym zaznaczyła, że konieczne będzie badanie. Zastanawia mnie fakt, co owa komisja lekarska miała by stwierdzić - czy aby nie dostanę na głowę pobierając te kilkaset złotych? Przecież niepełnosprawność jest stwierdzona i jak napisałem wyżej na podstawie tego orzeczenia pracuję w ZPChr, mój pracodawca dostaje stosowne ulgi, dostałem informację, że jestem beneficjentem unijnego projektu o zatrudnieniu niepełnosprawnych (jakoś tak to brzmiało ;-) itd. Czy ZUS nie wprowadza mnie w błąd? Proszę o komentarz. Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2011-10-08 16:56
Prawdopodobnie bedziesz musial stanac na badanie przez lekarza orzecznika,gdyz od roku 2003 ZUS przejal wyplate rent socjalnych i od tego czasu liczy sie dla nich to badanie.Podam swoj przyklad,inna sprawa,ale chodzi mi o orzeczenie - orzeczenie stale wydane przez pow.Centrum orzekania Niep. wydane w roku 99,renta placona z pomocy spol,w 2003 ZUS przejal wyplate swiadczenia i uznali mi na stale.Ale juz w roku 2010 po smierci ojca staralem sie o rente rodzinna to mi tego nie uznali tylko musialem byc przebadany przez orzecznika.W Twoim przypadku tez tak chyba bedzie.
Nadrzędny Autor justyna20 Dodany 2011-10-21 18:05
Mam 21 lat jeszcze nie pracowałam po ukończeniu szkoły ponieważ jestem na rencie socjalnej z powodu wrodzonej wady serca mam orzeczeni o niepełnosprawności symbol 07-S 08-T o stopniu umiarkowanym
Moje pytanie czy w związku z tym przysługują mi ulgi na przejazdy komunikacją miejska i kolejową na terenie całej Polski?
Jak wygląda sytuacja w moim wypadku z podjęciem przeze mnie pracy ?
Dziękuję za odpowiedź
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2011-10-08 15:55
Odpowiem krótko.
Niezbyt rozumiem pytania ale:
Warto sto razy spytać niż zostać cudownie uzdrowionym. W obecnych czasach bałabym się.
Te miłe panie też wiele nie wiedzą i mogą się mylić. A czy warto ryzykować?
Nadrzędny - Autor justyna20 Dodany 2011-10-22 12:20
Mam 21 lat jeszcze nie pracowałam po ukończeniu szkoły ponieważ jestem na rencie socjalnej z powodu wrodzonej wady serca mam orzeczeni o niepełnosprawności symbol 07-S 08-T o stopniu umiarkowanym
Moje pytanie czy w związku z tym przysługują mi ulgi na przejazdy komunikacją miejska i kolejową na terenie całej Polski?
Jak wygląda sytuacja w moim wypadku z podjęciem przeze mnie pracy ?
Proszę o odpowiedz
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-10-25 11:01
Szanowna Pani
osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie mają zniżek w komunikacji PKP i PKS. Jeśli jest Pani rencistką to w takim przypadku ma pani prawo do dwóch przejazdów w roku PKP ze zniżką 37%. Jeśli chodzi o zniżki w komunikacji miejskiej, to każde miasto ma prawo w tej sprawie ustalić indywidualne zasady.
Może Pani podjąć pracę. Musi nmieć Pani zgodę lekarza medycyny pracy na danym stanowisku.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-10-26 19:10
Justyna w MPK bez względu na miasto jeździsz na zniżkę. Tzn. możesz mieć legitymację z Pcimia, a w Warszawie jeździsz.
Nadrzędny - Autor madzialena Dodany 2011-11-13 21:50
Mam pytanie, czy studentowi który w trakcie studiow zostal przydzielony znaczny stopien niepelnosprawnosci i ze wzgledu na stan zdrowia musial zawiesic nauke, ale nadal ma status studenta przysluguje w tym czasie tzw. stypendium specjalne dla osob niepelnosprawnych czy jest ono przeznaczone tylko dla "aktywnych" studentów?
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2011-11-14 00:11
Prawa i obowiązki studentów
- rozdział 2
Art. 172.
1. Student może uzyskać urlop od zajęć w uczelni na zasadach i w trybie określonych w regulaminie studiów.
2. W okresie korzystania z urlopu student zachowuje prawa studenta, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej.


http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=149

Madzialena, przeczytaj uważnie regulaminy uczelni, na której studiujesz. Znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania.
.
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2011-11-15 10:59
Moje pytanie; a odwrotnie? z Warszawy do pcimia (choc tam nie ma MPK)...... czy tez stosuja pte przepisy zwolnienia z oplat przejazdu dla niepelnosprawnych z dokumentami?
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2011-11-19 20:57
Wołodia musisz Warszawę podzielić na strefy.
W pierwszej strefie jeździsz za darmo. W drugirj już na zniożkę a opłata w zależności od stopnia i jakosci niepełnosprawności. To znaczy że inaczej liczy się za ruch a inaczej za wzrok itp. - to tylk przykład.
Jeśli z Wawy do Pcimia nie jedzie MPK (WZK) to płacisz za ulgowy
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności a świadczenia należne (46299 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill