www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z drugim stopniem niepełnosprawności? (4452 - wyświetleń)
- Autor Michu60 Dodany 2011-04-01 14:15
Czy ze stopniem niepełnosprawności UMIARKOWANEGO mogę starać się o rentę?
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-04-04 07:54
O rentę chyba nie. Ale przy niskich dochodach lub braku dochodów ON ze stopniem umiarkowanym MOPS wypłaca zasiłek stały. Zapytaj się w MOPS-ie, czy Ci taki zasiłek przysługuje, czy spełniasz warunki.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-04-04 08:35
o jaka rente chcesz sie starac?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-04-04 08:48
Szanowny Panie
W Polsce obowiązują dwa systemy orzecznicze:
- do celów rentowych (ZUS) - orzekają o zdolności, bądź niezdolności do pracy
- do celów pozarentowych (Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności) - orzekają o ogólnym stanie zdrowia.
Aby uzyskać rentę należy jedniocześnie spełnić trzy warunki:
- zostać uznanym przez ZUS za osobę przynajmniej całkowicie niezdolną do pracy
- mieć określoną ilość okresów składkowych i nieskładkowych
- niepełnosprawność musi powstać w okresie opłacania składek.
Jeśli spełni Pan te trzy warunki, wówczas zostanie przyznana Panu renta.

Jest jeszcze możliwość uzyskania renty socjalnej. Renta ta przyznawana jest osobom uznanym za niezdolnym do pracy, których niepełnosprawność
    * przed ukończeniem 18. roku życia albo
    * w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
    * w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-04-04 09:02

>>zostać uznanym przez ZUS za osobę przynajmniej całkowicie niezdolną do pracy


kolejna bzdura bo osoby czesciowo niezdolne do pracy tez maja rente tylko w wymiarze 75% i po raz kolejny uzywacie slowa "przynajmniej", macie w  ogole pojecie co ono znaczy? jak mozna byc przynajmniej calkowicie niezdolnym do pracy, to jest cos jeszcze wyzej ponad calkowita niezdolnosc?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2011-04-04 09:34
Tak jest, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-04-04 09:43
rente z tyt. niezdolnosci do pracy dostaja tez ludzie czesciowo niezdolni do pracy czyli teoria Integracji jest niezgodna z prawda
Nadrzędny - Autor danielxs Dodany 2011-04-12 10:23
z tego co wiem to zus ocenia zasadnosc przyznania renty na podstawie tego czy jestes zdolny do pracy czy nie, wiec te orzeczenie wiekszego wplywu raczej nie ma ale warto sprobowac. Jezeli masz ponizej 25lat mozesz starac sie o rente socjalna
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2011-04-13 01:04 Zmieniony 2011-04-13 01:07
Oho kolejny "dobrze poinformowany"

1.O rentę socjalną można się starać w każdym okresie życia- ustawa tego nie precyzuje. Kluczowe jest to, aby Twoja choroba (fachowo: naruszenie sprawności organizmu) powstała albo do 18 roku życia albo w trakcie nauki, studiów do 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Podkreślmy- nieważne kiedy powstała niezdolność, ważnym jest tutaj kiedy powstała CHOROBA BĘDĄCA PRZYCZYNĄ tej niezdolności. Ja uzyskałem rentę w wieku 27 lat i od kilku miesięcy jestem osobą uznana za całkowicie niezdolną do pracy, samo naruszenie sprawności organizmu zaś nastąpiło...w kołysce:P (czytaj: od urodzenia)

2. Orzeczenie wydane pzez inny organ orzekający nie jest wiążące dla ZUSu- to fakt. Jeśli jednak pokażesz tenże dokument lekarzowi orzecznikowi/konsultantowi to moze byc pomocne. Ja pokazałem,pani doktor spisała i oddała. (umiarkowany- na stałe) Dostałem rentę na dwa lata. jedno jest jednak pewne, na wyłącznej postawie  tego dokumentu renty nie otrzymasz- od badania orzecznika (a często i konsultanta) nie ma odwrotu.

3. TO orzeczenie (nie "te")

pozdrawiam serdecznie,

moerbecke
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z drugim stopniem niepełnosprawności? (4452 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill