www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a działka pole (5284 - wyświetleń)
- Autor dobczynski 72 Dodany 2011-03-09 13:22
witam     czy osoba niepewnosprawna z   rentą socjalną  i   dodatkiem pielegnacyjnym moze miec działke około 25 arów jak to jest prosze o odpowiedz  a moze bez dodatku pielegnacyjnym moze miec   ,  z góry bardzo dziękuje
Nadrzędny Autor chudini0505 Dodany 2011-03-09 14:19
myślę, że spokojnie możesz mieć :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-03-09 14:36
Renta socjalna nie przysługuje osobie, która
jest właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych lub - jako współwłaściciel - ma udział w takiej nieruchomości, który przekracza 5 ha przeliczeniowych.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Nadrzędny - Autor kixo81 Dodany 2011-04-10 10:53
Czy wie ktos jak to jest ze skladkami na ubezpieczenie w krus jesli ktos nie oplaca skladek w ZUS? Bo podobno jesli ktos ma ponad 1 hektar to musi placic skladki do krus.
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-04-11 12:56 Zmieniony 2011-04-11 12:59

>Czy wie ktos jak to jest ze skladkami na ubezpieczenie w krus jesli ktos nie oplaca skladek w ZUS? Bo podobno jesli ktos ma ponad 1 hektar to musi placic skladki do krus.>


kixo81,  nie napisałeś dokładnie czy masz tylko hektar pola i nic więcej, czy jeszcze pracujesz zawodowo i odprowadzasz już składkę do ZUS. To zależy, przepisy nie są jednakowe na wszystko ogólnie. Jeżeli ktoś ma  najmniej hektar przeliczeniowy  (a to jest więcej niż 1 hektar w powierzchni) istnieje prawo żeby  mógł wystąpić do KRUS o opłacanie składek  KRUS-owskich, z tych opłacanych składek  będzie miał liczony poczet emerytalno-rentowy i będzie miał ubezpieczenie zdrowotne.
Nadrzędny Autor kixo81 Dodany 2011-04-13 10:06 Zmieniony 2011-04-13 10:11
Obecnie nie mam pola wogole ani nie pracuje i nie odprowadzam skladek do ZUS. Chodzi o to ze w bliskiej przyszlosc moge stac sie posiadaczem dzialki rolej o pow. ok. 2ha przeliczeniowych. Z tego co wiem to osoba posiadajaca wiecej niz 1 ha przeliczeniowy (nie oplacajaca skladek ZUS) ma obowiazek a nie prawo do oplacania skladek KRUS. Chodzi mi o to czy ten obowiazek dotyczy tak samo osoby niepelnosprawne pobierajace rente socjalna?
Kiedys slyszalem ze osoby niepelnosprawne nie moga byc posiadaczami dzialek rolnych. Czy to nieaktualne?
A hektar przeliczeniowy nie zawsze jest wiekszy od ha w powierzchni. Zalezy to od rejonu i klasy gruntów http://pl.wikipedia.org/wiki/Hektar_przeliczeniowy
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a działka pole (5284 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill