www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (4791 - wyświetleń)
- Autor muszynek Dodany 2011-04-24 20:10
Witam Was,

Jestem tu pierwszy raz, szukam rad na mój problem. Chcę złożyć wniosek o rentę socjalna. Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (st. znaczny, orzeczenie na stałe - wada wzroku, wydane przez PZSON z 2004r.). Czy to orzeczenie już wystarczy aby przyznali mi rentę? Czytałam w różnych źródłach (m.in. informatorze ZUSu), że to wystarczy. W MOPSie powiedzieli mi że orzeczenie ze znacznym stopniem mówi ze renta mi się należy. Jednak gdy byłam w ZUSie po wniosek, to powiedzieli, że to orzeczenie ich nie interesuje... W orzeczeniu mam też wypisane że moge pracować w warunkach chronionych, nie posiadam orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.  Jak to w koncu jest? Bardzo prosze o odpowiedź jak mam sie za to zabrać, bo ja juz się w tym wszystkim gubie... 
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2011-04-25 11:45
Musisz złożyc w ZUSie wniosek o przyznanie renty i stanąć na badanie przed lekarzem orzecznikiem.ZUS respektował orzeczenia wydane przez zespoly orzekające o niep. kiedy przejmował wypłate rent socjalnych od X 2003 roku.Potem jak orzeczenie kończyło swoja ważność to lekarz orzecznik ZUSu wydawał kolejne.To orzeczenie które masz obecnie jest wystarczające do wypłaty pielęgnacyjnego w kwocie 153 pln.
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2011-04-26 22:26
Witam,

Na początku bardzo serdecznie dziękuję za poprawną pisownię i przez to szacunek dla odbiorcy. Moje uznanie wzrasta kiedy czytam jaki masz typ niepełnosprawności (wzrok- stopień znaczny. Patrzcie Państwo- czyli jednak można!

Co do Twojego zapytania to na wyłącznej podstawie orzeczenia z PZON renty nie otrzymasz. Jednak moim zdaniem warto pokazać ten dokument lekarzowi konsultantowi do, którego na pewno zostaniesz skierowana- ja pokazałem i nie żałuję.

pozdrawiam serdecznie

Moerbecke
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-04-27 18:45
Romek ma rację. A to czy przyznają ci rentę zależeć będzie od orzecznika z komisji ZUS
Nadrzędny Autor muszynek Dodany 2011-05-01 11:16
Aha. Czy mam im zgłaszać, że nie mam papierka o niezdolności do pracy? Wiem, że wart też zgłosić że się nalezy do PZNu.Wiecie jak to jest z uzyskiwaniem przychodu z wynajmu? Jak to działa?

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-05-01 15:19

>wydane przez PZSON z 2004r.>


muszynek, wyjaśnij, co to jest PZSON ?
Nadrzędny - Autor muszynek Dodany 2011-05-03 20:11
PZSON - powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-05-04 08:51

>PZSON - powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności>


od kiedy taki skrót ?
Demokracja,takie czasy,  każdy skraca i tworzy cyrk jak może po swojemu.
Nadrzędny - Autor muszynek Dodany 2011-05-04 12:13
Sama napisałam ten skrót, żeby całości nie pisać. Sorki za błąd.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-05-04 12:49
Jest tak, jak napisał Romek - musisz stanąć przed orzecznikiem ZUS-u, jeśli chcesz mieć rentę socjalną.  Decyzja Powiatowego Zespołu dla ZUS-u nie ma mocy prawnej. Jeśli nie masz żadnego dochodu lub masz dochód niższy od minimum socjalnego, to możesz starać się w MOPS-ie o zasiłek stały dla osób niepełnosprawnych. Do tego wystarczy orzeczenie PZ.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (4791 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill