www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Sport osób niepełnosprawnych (32166 - wyświetleń)
- Autor grizzli777 Dodany 2008-03-12 20:30 Zmieniony 2008-03-12 20:33
Z niekrytą przyjemnością pozwoliłem sobie zapoczatkować ten temat na forum. W Polsce mamy tysiące sportowców niepełnosprawnych podchodzących do tej pasji z większym lub mniejszym zaangażowaniem w zależności od ambicji i możliwości. Zrzeszeni oni są w przeróżnych klubach, kółkach i stowarzyszeniach i reprezentują dziesiątki dyscyplin. Najpoważniejszą instytucją sportu osób niepełnosprawnych jest polski związek sportu osób niepełnosprawnych "Start". Tak naprawdę sport to przede wszystkim sprawdzona metoda na to aby stać się sprawniejszym , wytrwalszym , aby odnaleźć się wśród podobnych sobie osób i poczuć się równie wartościowym co nasi sprawni rówieśnicy. Poza tym że jest to niezwykła przygoda która niektórych wciąga na całe życie , sport jest również możliwością osiągnięcia w swoim życiu czegoś niesamowitego , czego nie doświadczamy w tym zwykłym codziennym życiu. Jest okazją do tego aby w przyszłości można było wspomnieć z uśmiechem nasze wyczyny :-) A właściwie na sport nigdy nie jest za późno ! Bez wątpienia jest to najprzyjemniejsza forma rehabilitacji !

Piszę o tym bo sam jestem sportowcem i z praktyki wiem jak wiele dobrodziejstw ze sobą niesie. Chciałbym aby w tym wątku pojawiały się nie tylko dyskusje na ten temat ale również nowinki dotyczące planowanych imprez sportowych. Uprawiałem już wiele dyscyplin sportu, jednak w związku z tym że obecnie jestem zawodnikiem wyciskania sztangi leżąc - ze swej strony mogę wnosić tu informacje o zbliżających się zawodach w tej konkretnej dyscyplinie. Zwykle nie cierpimy na nadmiar kibiców :-) , może więc w ten sposób choć odrobinę się to zmieni :-) Startują w tej dyscyplinie zarówno mężczyźni jak i kobiety. Uwierzcie że warto to zobaczyć !
Najbliższe ogólnopolskie zawody integracyjne (czyli konfrontacja zawodników sprawnych z niepełnosprawnymi) odbedą się 12 kwietnia w Bydgoszczy. Przy okazji podam dokładny adres. A więc zapraszam na zawody i zachęcam innych sportowców do ujawnienia się i podzielenia własnymi opiniami.
Pozdrawiam
grizzli777
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2008-03-12 22:29
A jakie dyscpypliny sportowe "będą" na tych zawodach?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-03-12 22:48
No i pięknie. Fajnie, że coś Ci się chce - to naprawdę wartość. I nie przestawaj.
Nie sądzę, aby można było przecenić rolę wszelkiej aktywności, szczególnie sportowej w wychodzeniu na prostą czy rehabilitacji - szkoda nawet już o tym pisać:)

A możesz mi powiedzieć, po co konfrontować zawodników pełno- z niepełnosprawnymi? Oczywiście, wspólne pokazy, prezentacje ok - ale konfrontacja chyba jest zbędna:)

No i daj spokój z wynoszeniem akurat START-u pod niebios - według mnie to nie tyle instytucja w temacie najpoważaniejsza, co najbardziej skostniała, komunistyczna i zbetoniała, w której jest jak w większości związków: marazm, przywiązanie do posadek, zero misji, wyłącznie wola przetrwania. A niepełnosprawni przy okazji dostarczają im jedynie powodów, by nadal być - no bo przecież ktoś to musi wszystko zrzeszać (takie wymogi w powaznym sporcie). I wiem, co mówię, bo też jestem sportowcem i siedzę w tym od kilkunastu lat:)

Co nie zmienia faktu, że robić coś należy:)
Pozdrawiam,
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-03-13 20:28
Witajcie !
Może zacznę od obiecanych danych co do zawodów w Bydgoszczy. Są to zawody w wyciskaniu sztangi leżąc. Startują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Będzie reprezentacja Polski. Jest to 9 turniej wyciskania sztangi leżąc "Łuczniczka" 2008
Zawody odbedą się 12 kwietnia 2008 w sali gimnastycznej zespołu szkół nr. 5 w Bydgoszczy. Rozpoczęcie zawodów o godz. 9.00.

A co do "Startu" - pisałem o federacji a nie o ludziach którzy w niej zasiadają. Dla osób pragnacych rozpoczać przygode ze sportem nie ma znaczenia kto jest szefem tego związku. Ważne że istnieje takie miejsce gdzie moga się odnależć. A konfrontacja ze sprawnymi jest efektem dążenia samych niepełnosprawnych. Akurat w tej dyscyplinie jest możliwa i na dodatek zazwyczaj to niepełnosprawni sa lepsi ! :-)
Pozdrawiam
grizzli777
Nadrzędny Autor Vivaldi4 Dodany 2008-03-14 14:40
Ja już dość dawno próbowałem zainteresować forumowiczów tematem sportu, ale jakoś bez efektów. Widzę, że tobie poszło lepiej i przy okazji polecę Wam to:
http://lotniczapolska.pl/Motolotniarstwo-dla-kazdego-,585
http://pzzn.republika.pl/
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-03-17 13:06 Zmieniony 2008-03-17 13:09
Słuchajcie, z pewnością są wśród Was osoby uprawiające inne dyscypliny sportu. Jeśli nawet nie chcecie pisać o sobie - napiszcie o tych dyscyplinach, o zawodach jakie się zbliżają. Tak aby inni mieli szansę dowiedziec się czegoś więcej. A nie wykluczone że również po to aby zjawic się tam osobiście i Wam kibicować :-)
Pozdrawiam !
grizzli777

Ps. Bluengel, piszesz że ze sportem jestes związana już kilkanaście lat. Jaka to dyscyplina ? Z takim doświadczeniem możesz zachwycić nie jednego forumowicza !
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-03-19 14:23
Bluengel nie daj się prosić ! :-)
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-03-22 14:13
Trzymam kciuki za to żeby przedświąteczne zamieszanie okazało się jedynym powodem milczenia zarówno bluengel jak i innych osób którym sport nie jest obojętny. Ja mogę z kolei zaprosić Was na kolejną - tym razem najważniejszą imprezę sportową w naszym kraju w dyscyplinie jaka uprawiam. Będą to oczywiście mistrzostwa Polski a odbedą się w dniach 9-11.05.2008. w Tarnobrzegu. Umiejscowienie i klasa dotychczas rozgrywanych zawodów w tym mieście gwarantuje zarówno sport w najlepszym wydaniu jak i profesjonalną organizację !
Pozdrawiam !
grizzli777
Nadrzędny - Autor arleta_p Dodany 2008-04-10 15:39
Witam :-)
To chyba mój pierwszy post :-)

Pragnę się pochwalić tym ze w Kołobrzegu 7.04.2008 r. odbył się " II Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc"
Turniej był na dobrym  poziomie i zarówno nagrody ufundowane przez sponsorów były niczego sobie. ( nie tylko koszulka i dyplom ;-)  )
Więcej informacji zapraszam tutaj :-)

http://ercpraca.nazwa.pl/info/index.php?option=com_content&task=view&id=3089&Itemid=99

Poniżej znajduje się galeria z  turnieju

http://www.kolobrzeg.pl/newsy/2_turniej_w_wyciskaniu/index.html

Pozdrawiam
Arla
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-10 17:51
Wreszcie jakiś miły akcent forumowiczki !
Dzięki Arletko za posta ! Dzięki takim osobom jak Ty może uda się rozruszać trochę ten temat i towarzystwo :-)
Zawody stały rzeczywiście na dość wysokim poziomie zarówno pod wzgledem wyników jak i samej organizacji. A o organizatorach można mówić w samych superlatywach bo mało że impreza przebiegała bardzo sprawnie, mało że miały miejsce w trakcie aż 3 pokazy (kulturystyczny, strong man oraz pokaz swoich możliwości dała aktywna rehabilitacja ze Szczecina) to jeszcze nagrody były równie poważne co same osiągnięcia (za 3 miejsce w kategorii wagowej dostawało się dvd - pomyślcie co było za 1 :-).
Wiem o tym wszystkim bo i ja startowałem w tych zawodach :-)
Krótkie spodenki, proteza nogi - to byłem ja :-)
Człowiek który nigdy nie wstaje z łózka lewą nogą :-)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam wszystkich kibiców już w tą sobotę do Bydgoszczy
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-10 17:55
ps. W Bydgoszczy m.in. będą startowały wszystkie najsilniejsze polskie kobiety (kadra paraolimpijska), więc będzie na co popatrzeć :-)
Nadrzędny - Autor arleta_p Dodany 2008-04-11 12:39 Zmieniony 2008-04-11 12:42
No proszę :-)
A ja to ta jedyna z Kołobrzegu  -- pomarańczowa koszulka , czerwone dresy :-)
Mój 3 start w życiu w zawodach :-)
Miło wspominam start w zeszłym roku w Bydgoszczy gdzie wywalczyłam 3 miejsce  :-). Niestety w tym roku Bydgoszcz mnie ominie :-(
Klasyfikator na mnie czeka w Grudziądzu , a że kadra paraolimpijska startuje to Warszawa dał minima startowe drużyn. Trudno, ale mam nadzieje, że sie spotkamy w Grudziądzu i dalej na Mistrzostwach Polski :-)

Dla ciekawych w Kołobrzegu za 1miejsce był weekend w ośrodku wypoczynkowym bardzo blisko morza :-) , prawda grizzli777 ? ;-)

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do uprawiania sportu.

P.S. Marcin - kochany trenerze trzymam kciuki w Bydgoszczy :-)
Nadrzędny Autor grizzli777 Dodany 2008-04-13 15:56
No i po zawodach w Bydgoszczy. Liczba zawodników chyba zaskoczyła nawet samych organizatorów - ponad setka ! Zawody trwały calusieńki dzień a niektóre wyniki były zadumiające. Na ogół w pełni sprawni zawodnicy musieli ustępować miejsca na podium niepełnosprawnym, choć po tych - pozornie tej siły nie widać :-) Jak by nie patrzeć był to sprawdzian najsilniejszych niepełnosprawnych polaków i polek. Ja też jestem zadowolony ze swojego startu. Do zobaczenia na kolejnych zawodach !
Nadrzędny - Autor jeycam Dodany 2008-04-16 19:15
Ja w zeszłą sobotę byłem na zawodach rugby, na razie jako widz, no ale... :-)

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-16 19:18
TRZEBA LUBIĆ SPORT MI SIĘ ŹLE KOJARZY
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-04-16 20:08
a ja no cóż kiedyś pływałam a teraz 2m i dyszę
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2008-04-16 21:29
O tak, ja również uwielbiam pływać i kiedy tylko pozwala mi na to czas, chodzę na basen ;-)
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-17 08:45
ja nie umie pływać jedynie w kole ratunkowym plumkam się wstyd
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2008-04-17 10:02
Mało istotne jest jak, ważne że jest ;-)
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-17 10:07
w tym wieku jest to krępujące
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2008-04-17 15:21
Basiu, proszę mi tu wiekiem się nie tłumaczyć ;-)
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-17 15:22
JA SIĘ NIE TŁUMACZĘ TYLKO STWIERDZAM FAKTY
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-18 10:41
Od razu widać w tych słowach rękę kobiety :-) A tak na poważnie to jeśli się uprzemy, to nawet wychodzenie z domu stanie się dla nas krępujące. W końcu w jakimś stopniu jesteśmy widocznie niepełnosprawni, więc wymówka zawsze się znajdzie. Na szczęście nie uprawiamy sportu ani nie wychodzimy z domu dla innych. I również spojrzeniami innych nie powinniśmy argumentować robienia czy też zaniechania czegokolwiek. A aktywność fizyczna (niekoniecznie w wersji wyczynowej) to najlepsze lekarstwo na mnóstwo ludzkich bolączek, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych. Dlatego każda forma ruchu jest dobra. Oby tylko nie szkodziła przy naszym schorzeniu i była możliwa do wykonania przez nas. Np. ja choć bardzo chciałbym podnosic cieżary na stojąco, ze wzgledu na amputację i kręgosłup - nie robię tego. W pełni realizuję się w podnoszeniu cieżarów leżąc. Tuż po amputacji uprawiałem wiele dyscyplin jednocześnie m.in. uni hokej na wózkach, curling, kilka z dyscyplin lekkoatletycznych, m.in. biegi krótkodystansowe, ale w pewnym momencie dotarło do mnie że aby coś osiągnąć należy skupić się na jednym i dziś zaczynam odczuwać przyjemne skutki tego skupienia :-) Ja traktuje sport bardzo poważnie i proporcjonalnie poważnych osiągnięć oczekuję, jednak sport to przede wszystkim sposób na lepszą jakość życia. Trochę to reklamowo zabrzmiało ale tak jest !
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-18 11:36
NIGDY NIE ZAMYKAŁAM SIĘ W DOMU Z POWODU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB LUDZKICH REAKCJI NIE ZMIENIA TO FAKTU ŻE MNIE TA SYTUACJA KRĘPUJE TZN KOŁO ALE JAK MAM Z KIM TO CHODZENA BASEN ALE JÓŻ DAWNO NIE BYŁAM BRAK LUDZI
Nadrzędny Autor grizzli777 Dodany 2008-04-19 12:06
Kiedyś mogę zaoferować swoje towarzystwo na jakiś wypad :-) Oby w rejonie Warszawa - Góra Kalwaria. Ja też lubię basen, jednak korzystam z niego głównie podczas zgrupowań kondycyjnych. Głównie przez to że aby trafić na basen musiałbym przejechać kilkadziesiąt kilometrów - a to już nie jest przyjemność :-(
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-18 10:19
jeycam, a może napiszesz coś więcej na temat tych zawodów i samej dyscypliny. Na czym to polega w przypadku niepełnosprawnych ? Czy też mają taką jajkowatą piłkę i pędzą na "złamanie karku" aby się przebić w jakiś sposób przez obrone przeciwnika ? :-) Czy wiesz może kiedy i gdzie kolejne zawody ?
Nadrzędny - Autor jeycam Dodany 2008-04-18 19:14
Dyscyplina jest dla tetraplegików. Zasady, turnieje i informacje znajdziesz na www.rugby.far.org.pl i www.sson.pl. Jak coś to wal na GG: 6761731. Polecam także film "Murderball - Gra o życie" :-)
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-18 20:40
dlaczego tylko dla tetraplegików
Nadrzędny - Autor jeycam Dodany 2008-04-18 22:36
Może inaczej... przy kwalifikacji przynajmniej jedna ręka nie może być całkiem sprawna. Większość graczy to osoby po URK, z tetraplegią, ale nie tylko.

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-04-19 10:44
możesz wytłumaczyć ten skrót?? ja mam mpd chodze
   o własnych siłach ale lewa strona jest do kitu 
gdzie moge szukać klubów mieszkam w opolskim
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-19 12:11
Dzięki za informacje ! Z tego co wyczytałem kibice powinni się szykować od 20 czerwca na turniej w Zabrzu. Może warto byłoby informować forumowiczów o takich imprezach bo jednak dyscyplin i linków może być wiele i nie każdy z nich skorzysta a taka bezpośrednia informacja łatwiej trafi do osób potencjalnie zainteresowanych. Co sądzicie o tym ?
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-04-26 19:15
Czy delegacja kibiców na mistrzostwa Polski niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc w Tarnobrzegu już gotowa do wyjazdu ? :-) A może ktoś osobiscie chce poczuć chłod i ciężar sztangi w swoich rękach ? Zostały zaledwie dwa tygodnie. Przypominam: 9-11 maj 2008. Najwieksze ciężary będą w tych wyższych kategoriach w niedzielę. Kilka razy pojawią się wyniki przekraczajace nawet 200kg ! Takich mistrzów nie ogląda się co dzień :-)
Nadrzędny - Autor arleta_p Dodany 2008-04-27 20:06
Kochani..  wiele stron przeszukałam aby znaleźć klasyfikatora sportowego. Nie mogę wystartować w zawodach Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów leżąc bo jeżdżąc  na zawody takiego klasyfikatora nie zastałam :-(
Czy ktoś może mi napisać gdzie takiego klasyfikatora można znaleźć? Czy jest jakaś strona www gdzie można takowe informacje wyszukać.
Ja niestety szukałam, bez skutku :-(
Nadrzędny Autor grizzli777 Dodany 2008-04-27 23:57
Lekarz klasyfikator obecny będzie własnie na mistrzostwach Polski. Tak było od lat i sądzę że nic się w tej materii nie zmieniło. Dla wielu nowych zawodników właśnie mistrzostwa Polski są pierwszym kontaktem z tym sportem. Każdy zawodnik przed dopuszczeniem do udziału w mistrzostwach Polski jest uprzednio "weryfikowany" ale wszystko to ma miejsce już w miejscu rozgrywania zawodów. Inna rzecz - to Twój trener powinien zatroszczyć się o takie sprawy jak spotkanie z klasyfikatorem. No chyba że trenera nie masz... :-)
Nadrzędny - Autor niepelnosprawny Dodany 2008-05-02 18:27
[usunięte]
Nadrzędny - Autor renatawanke Dodany 2008-05-02 21:50
nie jestem sporsmenką ale lubię lekkoatletykę .jestem zawiedziona tym że w tv nie pokazywano paraolimpiady 4 lata temu wiem tylko z doniesień prasowych że sportowcy ON zdobyli więcej medali  od pełospr. najbardziej lubię kajaki proszę pisac na tej stonie chętnie przeczytam .     do n. znam chłopaków którzy grają na wózkach w kosza i świtne im to wychodzi .Pozdrawiam wszystkich sportowców on i trzymam kciuki.
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-05-03 08:58
Jeżeli chodzi o sport to świetna sprawa , jak się uczyłam we Wrocławiu to trochę pływałam w START-cie . Niestety teraz mieszkam w małym miasteczku , gdzie nie ma basenu .Wspominam , ten czas z wielkim sentymentem , choć   kosztowało mnie to sporo wysiłku , bo  na basen trzeba było spory kawałek dojechać . Pływałam tylko rękoma więc po takiej godzinnej zaprawie , ledwo mogłam doczłapać do internatu , a jeszcze trzeba było odrobić lekcje i się nauczyć. Podziwiam , więc sportowców niepełnosprawnych , bo sama wiem ile to pracy , wysiłku i poświęcenia wymaga . Niestety w  naszym kochanym społeczeństwie , nawet się o nich nie mówi , a przecież zdobywają więcej medali od zdrowych . Nie mówiąc o normalnych stypendiach sportowych , czy nagrodach za medale ( zdrowy dostaje samochód za złoty medal w olimpiadzie , a niepełnosprawny parę złoty na odczepnego albo wcale ). Jeżeli chodzi o niepełnosprawność to pływają nawet ludzie sparaliżowani jednostronnie , więc nie lubię jak ktoś mówi na temat sportu jak nie ma zielonego pojęcia i uważa , że jak ktoś uprawia sport to na pewno nie jet niepełnosprawny.
Nadrzędny - Autor grizzli777 Dodany 2008-05-05 10:02
Jak rozumiem kolega miał na celu bardziej informację o nowym portalu aniżeli dyskusję o sporcie niepełnosprawnych. Bo sformulowanie dzielące niepełnosprawnych na autoryzowanych i nie - brzmi jak zwykła prowokacja. Nawet pomimo tak znikomego czasu poświęconego w mediach sportowi niepełnosprawnych (jeden program sobotnim świtem) - większość ludzi już wie jak wiele determinacji potrafią wykrzesać z siebie niepełnosprawni sportowcy. Ich sukcesy przy równie dużym nagłośnieniu - mogłyby przyćmić skalę osiągnięć zawodników sprawnych (absolutnie nic im nie ujmując, bo każde osiągnięcie wymaga poświęceń). Jeżeli rzeczywiście o tym nie wiedziałeś do tej pory - polecam przed napisaniem kolejnego posta "odrobić zaległe lekcje" i zgłębić choć odrobinę swoją wiedzę na ten temat :-)
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor grizzli777 Dodany 2008-05-13 00:08
No i po mistrzostwach Polski :-) Ci którzy byli w Tarnobrzegu z pewnością nie żałują ani chwili z tych dwóch dni zmagań reprezentantów poszczególnych kategorii wagowych w wyciskaniu. Rekordowym obciążeniem zaliczonym przez sędziów w tych zawodach było 220kg w wydaniu niespełna 100kg zawodnika. Wśród kobiet również nie brakowało zdumiających osiągnieć ! Jednym słowem - żałujcie że Was tam nie było :-) I właściwie mniejsza o to które miasto czy jacy ludzie zorganizowali tak wielką imprezę sportową ale uwierzcie mi że warto zobaczyć tych zawodników dla których nie rzadko ten sport to conajmniej połowa ich życia, a z pewnością większość ich determinacji i jedynego pretekstu ku temu aby pomimo własnej niepełnosprawności czuć się sprawnym, zdolnym i równie szczęśliwym z własnych sukcesów co nasi sprawni odpowiednicy
Pozdrawiam !
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Sport osób niepełnosprawnych (32166 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill