www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna a pomóc ojcu w pracy (2671 - wyświetleń)
- Autor Gandalf Dodany 2011-06-08 21:46
Lekarz i psycholog doradzają mi, abym jako jedną z terapii podjął się pomaganiu w prostych pracach u ojca w firmie związanej z budownictwem. Czy jako syn mam do tego prawo i czy ojciec musi w tym przypadku płacić za mnie składki ZUS. Choruję na problemy psychiczne (zaburzenia lękowo-schizofreniczne) i mam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i z tego tytułu rentę socjalną, ale akurat u ojca bym się czuł w pracy bezpiecznie na tyle, że byłbym w stanie coś robić, a fizycznie jestem dość zdrowy. Czy jeżeli będę mu pomagał min. w celach terapeutycznych, a przyjdzie kontrola na budowę, to coś mi grozi (odebranie renty i odpowiedzialność karna)?
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-06-09 08:54 Zmieniony 2011-06-09 09:03

>jedną z terapii podjął się pomaganiu w prostych pracach u ojca w firmie związanej z budownictwem>


Jakieś ogólne zajęcie jest Panu potrzebne, z tym że, to Pan wie czy firma taty jest: mała, duża, czy pracują maszyny, przy Pana problemach zdrowotnych zakaz pracy na wysokości powyżej 2 m gdy otwarta jest przestrzeń, brak pełnych ścian i wstawionych okien, i jeszcze kilka wskazań i przeciwskazań. Czy będzie to pomoc, przy zamiataniu, w biurze ? w jeżdżeniu z tatą jako osoba towarzysząca do sklepu, i tam gdzioe tata Pana musi, będzie to  przebywanie w dużej grupie osób, społeczeństwie, aby jako forma terapeutyczna  przełamać strach i lęk, wówczas nic Pan nie będzie robił, jedynie oswajał się z życiem, w którym jest gwar, ruch, praca, czasem podniesione głosy między pracownikami,  spotykanie obcych ludzi, itp  

Kto będzie Pana pilnował  przy schorzeniu jak Pan napisał:

>Choruję na problemy psychiczne (zaburzenia lękowo-schizofreniczne)>


Kolejnym punktem wymagającym omówienia jest:

>mam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i z tego tytułu rentę socjalną>


przy takim orzeczeniu ma Pan zakaz pracy na budowie.  Jedyne ewentualne wskazanie to praca w warunkach pracy chronionej.

Kolejnym problemem  jest, zarzutem jest,  że przemyśla Pan, czy w przypadku podjęcia pracy, nawet drobnej pomocy, zagrożona jest Pana renta socjalna, a nie napisał Pan nic o tym że pomimo propozycji lekarz i psycholog, Pan nie jest w stanie podjąć takiej pracy, nie czuje się na siłach pracować w budownictwie, wręcz przeciwnie napisał Pan:

>a fizycznie jestem dość zdrowy>


Kwestia kolejna to Kodeks Pracy.

I na końcu, tata Pana jako prowadzący działalność gospodarczą powinien być zapoznany z regulacjami, wobec ZUS i US, gdy w firmie pomaga członek rodziny, nie jest to jednakowy jeden ogólny przepis prawny.
Nadrzędny Autor Gandalf Dodany 2011-06-09 12:18 Zmieniony 2011-06-09 12:22
Pracy w budownictwie to do końca bym nie był w stanie podjąć i nie czułbym się na siłach w szczególności do odpowiedzialnych i precyzyjnych rzeczy. Jednak do takiego czegoś jak wykopywanie ziemi, czy wożenie taczki z ziemią, albo kamykami i jej napełnianie, albo podawanie narzędzi innym to jak najbardziej tak i do tego czułbym się względnie na siłach. A fizycznie dość zdrowy jestem i nie widzę w tym niczego złego, że jestem choćby fizycznie zdrowy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna a pomóc ojcu w pracy (2671 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill