www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / problem ze studiami (9863 - wyświetleń)
- Autor wera Dodany 2011-06-14 09:16
jestem niepełnosprawna ruchowo, poruszam się na wózku inwalidzkim. zrobiłam licencjat w systemie zaocznym, teraz chcę iść na dzienną magisterkę . moja mama pobiera z opieki świadczenie w wysokości ok 500 zł, z racji tego,że nie podjęła pracy by się mną zająć. czy teraz mogą jej odebrać te pieniądze skoro ja chce mieszkać w akademiku?? ona twierdzi,że tak i bezwzględnie zabrania mi iść na studia dzienne. co robić?
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-06-14 10:51
Tak, to prawda, jeżeli zamieszkasz osobno, wspominany  Akademik, nie spełnicie jednego z warunków do przyznania mamie  świadczenia pielęgnacyjnego.
Nadrzędny - Autor madziorka Dodany 2011-06-15 14:40
Czegoś tu nie rozumiem, jestem w podobnej sytuacji  jak ta dziewczyna, jestem na studiach poza domem, wcześniej uczyłam sie w policealnej szkole też  poza domem, moja mama również  pobiera zasiłki z tytułu  nie mogącej  podjąć  pracy ze względu na "opiekę" na de mną, nigdy nie dostałyśmy pisma twierdzącego że mama nie może pobierać tych pieniędzy ani tez odmowy ich pobierania . Moja sytuacja rożni sie trochę tym ze mama jest samotna matka od 7 lat. Jak to jest?
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-06-15 16:43
Jedynie co Wam (studiującym) pozostaje, to poczekać na odpowiedź Centrum Integracji w nadziei, że będzie rzeczowa.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-06-15 15:42
Q... mać. Znowu mi się nóż w kieszeni otwiera jak czytam takie posty. Pewnie rodzic otrzymuje 520 zł, na córeczkę którą trzeba się opiekować 24 h/dobę, a teraz okazuje się, że ta mimo iż jest na wózku to samodzielnie chce zamieszkać w akademiku? A kto ci d.. podetrze albo ubierze? Przecież na to rodzić dostaje 520 zł.

A takie dzieci nic koło siebie nie zrobią i rodzic też dostaje 520zł
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/89301

Kolejne pieniędze wycyckane z systemu.
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2011-06-15 22:09
A mi się otwiera jak czytam takie. Chamstwo i tyle... Nie znam się na tym, weszłam na ten wątek przypadkowo. Ale mam nadzieje, że pójdzie po Twojej myśli
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-06-16 09:35
Nie mam na myśli, że ktoś chce studiować, bo to popieram, choć praktyka pokazuje, że piepierek mgr można sobie wsadzić... firmy szukają sprawnych niepełnosprawnych, i to nie jest żadna tajemnica - może dla niektórych jest.

A czy chamstwem nie jest to, że ktoś jeździ na wózku (i to niekoniecznie inwalidzkim) rodzic opiekuje się nim i ma 520 zł, a drugi rodzic też ma 520 zl i nagle okazuje się, że dziecko jest samodzielne?.

Idź i powiedź tak osobom z forum rodziców dzieci niepełnosprawnych, że ich pociechy pewnie są samodzielne i tylko udają, że nie mogą się same umyć czy zjeść. Tylko nie radzę stać za blisko, bo nikt tego by nie wytrzymał.

A może ci rodzice powinni swoje dzieci pozostawić na środku ulicy i pokazać im, patrzcie dziewczyna chce studiować, jest samodzielna, rodzic dostaje takie same wsparcie ja my na was. A wy co, siedzicie i ślinicie się? Aha... i to byłoby wszystko dobrze, tak?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-06-16 13:06
Barnaba pisze   Q... mać. Znowu mi się nóż
*************************************************************

Co ci ba wóde brakuje swoją  zapomogę przepiłeś pewnie i rente matki  i jeszcze  od innych chcesz ??. żałujesz , ze ktoś sie chce uczyć..???
Wiem ty nie możesz sie uczyć wóda mózg wyżarła..
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-06-16 14:07
Ja ciebie nie obrażam więc dlaczego ty obrażasz mnie.
Wyraziłem swój pogląd na temat i to nawet nie twój.

Poczytaj mój post dokładnie zanim coś chlapniesz.
Wyraźnie napisałem, że jestem za studiowaniem a problem dotyczy czegoś innego !

Zrozum co czytasz a później komentuj. Rzuć się tak do policjanta, jak taki odważny jesteś.
Co do wódki, widać co komu chodzi po głowie.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-06-16 08:35
Szanowna Pani
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
1) rodzicom
2) innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem)
Osoba nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Od strony formalnej więc, jeśli zamieszka Pani w akademiku, to oznaczać będzie, że nie wymaga Pani stałej opieki, w związku z czym świadczenie nie będzie przysługiwało.

Jest Pani osobą dorosłą i decyzja dotycząca Pani przyszłości powinna należeć do Pani. Jeśli chce Pani kontynuować naukę, to jak najbardziej Pani powinna! Wyższe wykształcenie magisterskie jest w obecnych czasach bardzo ważne na rynku pracy. Warto także pamiętać o fakcie, że przyszły pracodawca gdy patrzy na wykształcenie interesuje go uczelnia na której zostało uzyskane oraz forma w jakiej były prowadzone zajęcia - i tu oczywiście najbardziej atrakcyjną dla pracodawcy jest forma dzienna. Więc jeśli myśli Pani aby podjąć w przyszłości zatrudnienie w firmie która zaproponuje pani godziwe zarobki, powinna się Pani zdecydować na studia dzienne.
Dodatkowo też proszę pomyśleć co będzie w przyszłości, jak już zabraknie Pani mamy, czy wówczas będzie mogła się Pani sama utrzymać, bez studiów.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-06-16 10:02
A swoją drogą ciekawe, jak uczelnie rozwiązują problem studenta z opiekunem (niezdolność do samodzielnej egzystencji, np. wózek plus ograniczona sprawność rąk)? Zwłaszcza w przypadku, gdy studiuje daleko od rodzinnego domu, mieszka w akademiku itd.?
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-06-16 10:47
O i to jest bardzo dobre pytanie MrWoland !!!!!!!!
Powiem, że strasznie mnie to intersuje i intryguje.

Chciałbym poznać takie przypadki i aby zostało to jakoś pokazane.

Asystent przecież nie podetrze ci wiadomo czego, nie będzie się tobą opiekować
tylko co najwyżej pomoże ci przepisać notatki i takie tam.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-06-16 21:20

> ciekawe, jak uczelnie rozwiązują problem studenta z opiekunem


Co masz na myśli, dokładnie?
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-06-17 00:45
Np. zakwaterowanie rodzica/opiekuna w akademiku, obecność na zajęciach itp.
Nadrzędny Autor madziorka Dodany 2011-06-16 16:34 Zmieniony 2011-06-16 16:38
Czy rozwiązaniem honorowanym w urzędach możne być papierek ze wraca się do domu co weekend?
Nadrzędny - Autor wera Dodany 2011-06-16 18:51
mam jeszcze takie pytanie... czy jest jakiś limit wiekowy, do jakiego przyznaje się to świadczenie?
tzn, jeśli ukończę 26 lat to zostanie mi ono zabrane, bo zakończę edukację?
czy nie i na przykład gdy wrócę do domu po studiach dziennych to spowrotem moja mama będzie mogła się starać o nie?

nie wiem , co ludzie widzą złego w chęci studiowania i usamodzielniania się
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-06-17 07:16 Zmieniony 2011-06-17 07:53
wera

>nie wiem , co ludzie widzą złego w chęci studiowania i usamodzielniania się >


Dziewczyno, młoda kobieto, nikt nie widzi nic złego w uczeniu się, dostępie do wiedzy, do zdobywania dobrego wykształcenia.
Studentko, jesteś na studiach, a tak trudno Ci zrozumieć, że mówimy o zagadnieniu opieki nad Tobą. Odpisałem Ci ja, nie wierzyli, odpisało Centrum Informacji, jeżeli nadal nie rozumiesz skontaktuj się z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej. Zachodzi nieścisłość, czy Ty naprawdę wymagasz stałej opieki z powodu Niepełnosprawności, z powodu której Twoja mama pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Zauważyli to również inni forumowicze: MrWoland, barnaba24

z treści Ustawy:
"Świadczenie pielęgnacyjne w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, które musi łącznie zawierać wskazania: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności."

Ja dołączam się do tego pytania, Czy naprawdę wymagasz stałej  długotrwałej opieki, a jeżeli tak, kto będzie Twoim opiekunem w Akademiku?
I drugie wyjście: Tobie wolno zamieszkać w Akademiku, a mama wystąpi do Urzędu, że nie musi już pobierać świadczenia pielęgnacyjnego, wróci do pracy.

>czy jest jakiś limit wiekowy, do jakiego przyznaje się to świadczenie?>


Świadczenie pielęgnacyjne nie ma związku z wiekiem chorego i opiekującego, ma związek z wymaganą opieką nad Niepełnosprawną Osobą, wymagane jest Orzeczenie, na którym jest określony okres - Orzeczenie na stałe, lub orzeczenie określone datą , do dnia.
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2011-06-17 07:20 Zmieniony 2011-06-17 07:51
madziorka

>Czy rozwiązaniem honorowanym w urzędach możne być papierek ze wraca się do domu co weekend? >


i Ty piszesz o honorze?
Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane z powodu potrzebnej stałej i długotrwałej opieki. Czy widzisz gdzieś w Ustawie, że świadczenie jest przyznawane  -w weekend.
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2011-06-17 17:11
Twoja mama nie chce wrócić do pracy i dlatego panicznie boi się odebrania świadczenia. Coś mi się wydaje, że bardziej ta sytuacja służy jej niż tobie.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-17 19:22
dziobnij ma rację. Idź na studia.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-06-18 06:41
Ela ma rację.. Podzielam jej zdanie..
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2011-06-19 16:53
Vera,
Nie wchodząc w aspekty prawne masz 3 możliwości. Zakładam, że uczelnia jest w innym  poza twoim miejscem zamieszkania.
1. Nie idziesz na studia i jest bez zmian. 2. Idziesz na studia mama zostaje w domu przez co traci świadczenie. 3. Mama "zamieszkuje" z Tobą w akademiku.

I pytanie:
Czy ty chcesz być samodzielna społecznie i zawodowo a i życiowo też? Jeśli tak to ceną jest ewentualna utrata przez twoją mamę świadczenia.
Ale Ty musisz zadbać o swoje przyszłe życie. Mama nie będzie żyła wiecznie i się Tobą opiekowała. Jeśli nawet jest osobą troskliwą, to nie wiesz co będzie za miesiąc czy rok czy dwa. A wtedy może być już za późno. Raczej powinna Ci pomóc w zdobyciu wykształcenia. Choć, niestety, to wszystko kosztuje.
Nadrzędny Autor madziorka Dodany 2011-06-20 13:29
To co pisze Krak jest bardzo słuszne, my niepełnosprawni musimy myśleć szczególnie o sobie i swojej przyszłości, niestety inne sprawy odkładając na 2 plan jak nawet rodzina, Vera już parę osób powtarza Ci weź życie w swoje ręce w domu jakoś sobie poradzą a Ty zacznij żyć dla siebie.... wierze ze się przełamiesz i pójdziesz w końcu swoja droga w życiu ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / problem ze studiami (9863 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill