www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / dofinansowanie niepełnosprawnych! (20305 - wyświetleń)
- Autor tatarka Dodany 2011-06-23 21:50
mam chorego meza po udarze lezy już 5 lat,w związku z tym mam pytanie czy PFROM dofinansuje mi adaptacje łazienki? wiem że sa na te cele fundusze ale to ludzie jeżdżący na wózkach, niewidomi,jakos tam chodzący, nigdzie nie znalazłam przypadku mojego meza i stąd to pytanie ? ja przedtem o tym nie wiedziałam bo na początku była nadzieja,że mąż bedzie przynajmniej po domu chodził ale skończyły sie pieniądze na rehabilitację ja sama nie dawałam rady i ...... teraz mam problem bo jest zypełnie lezącym człowiekiem - sam sie naje.
prosze pomóżcie
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-06-24 14:41
zadzwoń do pcpru w swoim rejonie
Nadrzędny - Autor tatarka Dodany 2011-06-24 21:54
zadzwoń tak to było by najprostsze ale czy dowiesz sie prawdy? kazdy urzedas zachowuje sie tak jak by to z jego kieszeni wydawał te pieniądze, przeszłam  nie złą szkołę zycia za nim dowiedziałam się,że pieluchy,cewniki,itp rzeczy mam za darmo tj  PCPR po złożeniu wniosku przedstawieniu faktur zwraca  mi pieniążki, ale .... przez rok kupowałam pieluchy w marketech później na receptę i od dwóch lat mam za to wszystko zwracane pieniadze, więc najpierw wole popytac ludzi, przestudiowc str PCPR-u a dopiero pójdę  sie dowiedziec albo zadzwonię.
dzięki
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-06-25 10:38
doradziłam ci tak bo ja zawsze najpierw dzwonie a potem ide jeśli jest po co
ty rób jak uważasz powodzenia
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-08-30 17:14
Tatarka dokładają, dzisiaj byłam świadkiem rozmowy tel. nawet przy okazji można zmienić kafelki w łazience. Może to zależy od woj., miasta?
Jestem na forum na tyle długo aby wiedzieć, że większość z Was korzysta z PCPR i ma schorzenia narządu ruchu dlatego zadaje to pytanie - to jest dla mnie nowość - w zw. z chorobą mamy.
Czy ktoś może mi podać link do strony lub napisać KONKRETNIE jak jest z tymi limitami PCPR dla osób z I gr. Wyszło na to, że to jakoś się dzieli: bariery architektoniczne - co w skład tego wchodzi, zaopatrzenie rehabilitacyjne. Czy to co refunduje po części NFZ i po części PCPR to też limit? Do czego należy np. materac przeciwodleżynowy, jak traktować  wałki itd.
Jeśli kupię łóżko ortopedyczne - zrozumiałam że coś na 3 lata, to już do pieluchomajtek nie dołożą?
Ps. nie jestem z miasta w którym "leży" moja mama. Proszę o link gdzie dowiem się konkretnie - ogólnie i PCPR - znam - brak konkretów.
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-06-25 14:14
Współczuję pani, dla takich ludzi jak pani mąż w tym kraju nie ma pieniędzy, ale na pijaków i narkomanów są.
Dobrze, że mąż ma panią bo inaczej aż strach pomyśleć co by było.
Nieech pani złoży w MOPSie wniosek o przyznanie stałego zasiłku celowego.
Nadrzędny - Autor stokrotka22 Dodany 2011-08-29 20:26
Czy myślicie ze możliwe byłoby dofinansowanie body dzięki któremy zmiana pieluch u osoby niepełnosprawnej było by o wiele łatwiejsze, chodzi mi tu o body np jak to : http://www.4care.com.pl/Body-z-zamkiem-w-kroku
Ewentualnie gdzie mogę uzyskać informacje na ten temat.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 08:27
rozbawiłaś mnie do łez niedługo to bedziemy dofinansowywac peruki :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-30 08:38
Istnieje dofinansowanie peruk. To jest dla osób  po chemioterapii.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 08:55
zaskoczyłaś mnie
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-08-30 09:56
Baśka, i znowu: zanim uruchomisz wyobraźnię, palniesz coś bez zastanowienia.
Ja jednak chyba jestem jeszcze mocniej ograniczona, bo za nic nie mogę (choć się staram) pojąć, jak można być taką ignorantką mając dostęp do mediów i chociażby internetu...
Znowu patrzysz na cały świat wyłącznie przez swój wąziutki pryzmacik - po co? A nie przyszło Ci do głowy, że to body naprawdę komuś w innej niż Twoja sytuacji mogłoby być pomocne...? Ale nie, od razu wyśmiałaś. Może nie miałaś nigdy do czynienia z osobą schorowaną i uziemioną do tego stopnia, że każde udogodnienie to zbawienie, dla pacjenta i opiekunów - ale to nie oznacza, że zaraz należy kpić z tych, którzy mają większe problemy od Twoich.
A fakt Twojej niewiedzy o tym, że peruki są refundowane dla osób po chemioterapii powalił mnie zupełnie... O biustonoszach dla kobiet po mastektomii masz takie samo zdanie...?
Nie chodzi mi o to, aby Ciebie obrazić, ale niewiele postaw wzbudza moją większą agresję niż właśnie taka - spróbuj popracować nad tym.
Powtórzę się: pokora to trudna, lecz wartościowa operacja...
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 10:07
bo uważam że są ważniejszw rzeczy na które brakuje kasy np windy podjazdy cewniki itd a to co o mnie myślisz nie interesuje mnie
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-30 10:53
Tu się nie zgodzę. Dla każdego chorego czy niepełnosprawnego jego własna choroba będzie najważniejsza i każde udogodnienie to "wybawienie" czy to z fizycznych czy duchowych utrapień. Wrócę do przykładowych peruk , osoby po chemii , szczególnie kobiety, bardzo przeżywają utratę włosów.  Dobra peruka , to duży koszt i przeciwnicy tej dotacji powiedzą można założyć chusteczkę ,ale to nie to samo. Bliska mi osoba, mimo iż ponad 70 letnia (przez całe życie piękna i zadbana) bardzo przeżyła utratę włosów. Kiedy kupiła perukę (częściowo dofinansowaną), to tak jakby nowe życię w nią wstąpiło. Myślę, że dzięki temu dobremu samopoczuciu jeszcze jeden rok życia miała darowany. Teraz jej perukę oddaliśmy nieodpłatnie innej osobie . Myślę, że i ona dzięki temu "nabierze ducha" do walki z chorobą. Niby nic, a jednak wiele.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 11:12
każdego co innego podnosi a duchu
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-08-30 12:44
Aha... A po co, Basiu droga (stosując Twój tok myślenia) osobie uziemionej w szpitalu lub w domu na szóstym piętrze podjazdy, a osobie bez konieczności cewnikowania cewniki...? Postaw się choć raz w sytuacji tego potrzebującego czegoś innego niż Ty sama - a wszystko się okaże jaśniejsze...
Możesz uważać, oczywiście, co tam sobie chcesz - ale nie oznacza to przyzwolenia na wyśmiewanie potrzeb innych ludzi. Proste: Ciebie też tak inni traktować będą.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 13:13
podałam te przykłady bo są ludzie którzy aby wyjść z domu muszą mieć windy podjazdy itd a na to nie ma na to kasy a ktoś chce kase na ciuchy
chore to
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-08-30 13:50 Zmieniony 2011-08-30 13:54

> podałam te przykłady bo są ludzie którzy aby wyjść z domu muszą mieć windy podjazdy itd a na to nie ma na to kasy a ktoś chce kase na ciuchy chore to


Basiu
Tak w ogóle to są ludzie (na świecie, w Polsce być może też), którzy umierają z głodu. W Polsce są dzieci cierpiące na chroniczne niedożywanie. W porównaniu niemożność wyjścia z domu to mniejsza tragedia - więc może zlikwidujmy dofinansowania funkcjonalne dla niepełnosprawnych (zostawmy tylko te konieczne do utrzymania przy życiu) i nakarmmy ludzi? Albo przestańmy się zajmować likwidacją barier architektonicznych dopóki służby ratownicze i medyczne nie będą wyposażone na 100% (ważniejsze jest życie, niż prawo do wyjścia po zakupy...)

Autorka postu pyta o to, jakie ma prawa - dokładnie tak, jak pyta o nie ktoś, kto chce  mieć podjazd do bloku pomimo tego, że jakieś dzieciaki w innej dzielnicy chodzą cały czas niedożywione bo "nie ma pieniędzy", a ktoś inny chce refundację protezy chociaż jego szpital zadłużony jest po uszy (np. taki zakaźny w Gdańsku).
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 14:38
powiem krótko polska to dno
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-08-30 14:48
No to można albo naprawiać i łatać, albo się wyprowadzić...
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 14:55
gdybym miała gdzie już dawno by mnie w tym syfie nie było
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-30 15:11
Skoro nie możesz wyjechać i nie chcesz naprawiać, to chociaż nie pluj w miejscu gdzie przyszło Ci żyć. Nieładnie.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 16:11
będe pluła ile wlezie i nic ci do tego po za tym bez powodu nie pluje
Nadrzędny - Autor stokrotka22 Dodany 2011-08-30 15:27
Jeśli temat Ci nie interesuje to po co się wypowiadać:)

Słyszałem ze Holandii jest bardzo fajnie wiec może jako wyjazd obrać ten kierunek. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 16:14
a kto powiedział że mi nieodpowiada ? mam prawo do wyrażenia swojego zdania jak każdy i nie zabronisz mi tego
po za tym nie pytam nikogo o kraj w którym jest lepiej więc po co sugerujesz ?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-08-30 13:22
Stokrotko,
Nie jestem specjalistą i nigdy wcześniej nie spotkałam się z czymś takim. "Głośno pomyślę" gdzie ja bym próbowała to załatwiać i może któreś z "przemyśleń" Ci się przyda (ale stosuj na własną odpowiedzialność :-))...

- Tego typu sprzętu NIE ma na liście refundacji srzętu pomocniczego NFZ (http://www.nfz.gov.pl/new/art/1213/zal_2_rmz_ortopedyczne_171204.pdf). Z tego by wynikało, że NFZ jako refundujący odpada... Ewentualnie dopytałabym lekarza, ale bez wielkich nadzieli.

- Ze względu na niską cenę, może sprawę załatwiłby zasiłek celowy z PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie):http://www.pcpr.info/zasilki_celowe
Jest to świadczenie fakultatywne czyli PCPR nie ma obowiązku go dać.

- Program dofinansowania likwidacji barier PFRON nie ma "katalogu" rzeczy, które można dofinansować, ale wątpię, żeby to się dało podciągnąć pod "bariery techniczne" (warto poczytać tutaj - klik). Teoretycznie można oczywiście zapytać w Funduszu. Ale od razu warto zapytać też ile trwałaby ewentualnie procedura decyzyjna - czekanie rok na coś takiego to na przykład chyba średni pomysł.

- Gdyby takich wydatków miało być więcej to może warto związać się z jakąś godną zaufania organizacją społeczną, która pomoże zbierać środki... Link do Ogólnopolskiej bazy organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych (niestety nie chce wyjść "interaktywny" więc trzeba przekopiować do przeglądarki: http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wyniki=1&szukanie=zaawans1&kryt_typ_instyt_multi=65&baza=3

Pozdrawiam serdecznie

PS. W kontekście dyskusji o perukach - jak widać z listy, refundację otrzymują nie tylko chorzy na nowotwory. A tak w ogóle - są przypadki refundpowalności operacji plastycznych (uszkodzenia powypadkowe na przykład).
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-30 13:27
to już teraz wiem czemu brakuje kasy na podstawowy sprzęt
Nadrzędny - Autor stokrotka22 Dodany 2011-08-30 15:23
Dzięki bardzo za odpowiedz na móje zapytanie:)
Wiem ze nie jest to łatwe ale trochę poczytam z linków które podałes i zawsze juz mam od czego zacząć:)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2011-08-30 17:20
W razie potrzeby możesz się zwrócić do ludzi z Centrum Integracji. Oni powinni wiedzieć lepiej niż ja. :-)

PS.

- podał
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / dofinansowanie niepełnosprawnych! (20305 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill