www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy zgodnie z prawem ???? (8904 - wyświetleń)
- Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-17 21:06
Witam jestem nowym użytkownikiem forum i mam pytanie właściwie kilka,jestem emerytem z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.Zatrudniłem się w supermarkecie umowę mam na 40 godz.tydzień pracy.Z tego co przeczytałem powinienem pracować 35 godz. a kolejne to płatne.Pracę rozpoczynam o godz.5.00, ponadto pracuję w każdą sobotę,gdyż jest dostawa towaru i muszę być.Pracodawca przyjął mnie do pracy pod warunkiem, że posiadam orzeczenie, a i jeszcze jedno pracowałem kilkanaście lat i dniami wolnymi zawsze była sobota i niedziela natomiast w moim miejscu pracy jest to niedziela i poniedziałek tak to tłumaczy pracodawca.Jak to wygląda z punktu prawnego, jeżeli ktoś by mógł mi powiedzieć.Z góry dzięki za odpowiedzi "jeżeli jakieś będą".
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-07-17 21:36
Od 1 marca 2011 roku na emerytów z orzeczeniem nie ma już dofinansowania z PFRON więc pewnie możesz pracować 40 godzin tak jak każdy normalny człowiek.

W żadnymn przepisie nie ma powiedziane, że sobota to dzień wolny.

Kodeks pracy mówi tylko, że tydzień pracy to 5 dni i 40 godzin w tygodniu a wolne to niedziela i dni uznane za święto.
Czyli możesz pracować od wtorku do soboty włącznie.

Inna kwstia to nadgodziny

Art. 151.

§ 1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Ilość takich wezwań nie może przekroczyć 150 godzin rocznie.

Masz Umiarkowany stopień i pracujesz w markecie, to ty zdrów jak ryba jesteś a nie żaden tam niepełnosprawny.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-17 22:26
Wszystko zależy od tego jaką pracę wykonujesz. W ochronie obowiązują inne przepisy także dot. niepełnosprawnych. Dofinansowanie nie ma nic wspólnego z przepisami dot. pracy niepełnosprawnych. Pracodawca za o.n. płaci mniejsze składki do ZUS (o ile ostatnio coś się nie zmieniło). Rozkład godzin nie ma znaczenia, ważne aby norma tygodniowa nie została przekroczona.
Nadrzędny - Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-18 18:35
Wszystko ok. tylko na tym portalu przeczytałam,że pracując 8 godz.dziennie ta 8 powinna być płatna 1/7 stawki dziennej,pomimo tego,że wyraziłem zgodę na takie zatrudnienie i mój tydzień pracy wynosi 40 a nie 35 godz. co do soboty to znalazłem to: W zamian za pracę w sobotę pracownik powinien otrzymać inny dzień wolny, bez względu na liczbę godzin przepracowanych w sobotę (art. 1513 k.p.). Termin udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy powinien zostać z nim uzgodniony i przypadać do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli w sobotę pracownik pracował dłużej niż wynosi dobowa norma czasu pracy, a więc powyżej 8 godzin, oddanie w zamian dnia wolnego w naturze nie wpływa na prawo pracownika do odpowiedniego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Nie pracuję w ochronie a to, że posiadam orzeczenie nie wyklucza pracy w markecie przynajmniej w moim przypadku.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-19 15:41
Na tym portalu można wiele różnych rzeczy wyczytać. Aby Ci odpowiedzieć zadałam Ci podstawowe pytanie, na które nie odpopwiedziałeś i dalej piszesz to samo "w koło Wojtek".
Chcesz rzetelnej odpowiedzi musisz odpowiedzieć na pytania: 1) treść umowy o pracę, 2) jaki okres rozliczeniowy przyjął pracodawca, 3) w jakim systemie jesteś zatrudniony (nawet urzędnik jest zatrudniony w systemie), 3) Czy pracodawca został poinformowany, otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności? Być może wcale nie jesteś zatrudniony jako O.N - należy tę kwestię wyjaśnić z pracodawcą. Są zmiany w K.P.
Pracodawca prawidłowo udziela ci dnia wolnego za sobotę w poniedziałek - najszybciej (zgodnie z K.P). Wypłacane jest wynagrodzenie za nadgodziny, a nie dodatek. Dodatek występuje w niedziele i święta.
Nadrzędny - Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-20 12:35 Zmieniony 2011-07-20 13:30
W treści umowy mam czas określony do lipca 2013,pełny etat sprzedawca-magazynier,"norma pracy dobowej 8 godz. lub przedłużona do 12 godz,norma pracy tygodniowa przeciętnie 40 godz".Pracuję codziennie od godz.5 rano i w co trzecią sobotę dodatkowo jeszcze 3 godz.popołudniu,niedziela jest wolna i jeden dzień w tygodniu chyba,że jest inwentaryzacja to pracuje również w niedzielę.Okres rozliczeniowy to 3 miesiące.Zatrudniony jestem jako O.N, ponieważ posiadanie orzeczenie było warunkiem zatrudnienia a ponadto
pracodawca udzielił mi dodatkowego 10 dniowego urlopu.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-20 21:39

>pomimo tego,że wyraziłem zgodę na takie zatrudnienie i mój tydzień pracy wynosi 40 a nie 35 godz. co do soboty to znalazłem to: W zamian za pracę w sobotę pracownik powinien otrzymać inny dzień wolny, bez względu na liczbę godzin
>czas określony do lipca 2013,pełny etat sprzedawca-magazynier,"norma pracy dobowej 8 godz. lub przedłużona do 12 godz,norma pracy tygodniowa przeciętnie 40 godz".Pracuję codziennie od godz.5 rano i w co trzecią sobotę dodatkowo jeszcze 3 go
>pracodawca udzielił mi dodatkowego 10 dniowego urlopu


Nie napisałeś co wpisał lekarz w badaniach wstępnych i jak długo pracujesz. Można tylko wnioskować, że: 1) na tyle długo aby zdążyć wykorzystać 36 dni urlopu. Wg. obecnych przepisów od razu należy się urlop rehabilitacyjny, 2) wyraziłeś zgodę na 8 godz. pracy i lekarz wpisał też zezwolenie na taki tryb pracy, 3) z umowy wynika, że są pomieszane dwa systemy czasu pracy i możesz pracować do 43 godz. z godz. nadliczbowymi do 48 tyg., 4) prawidłowo za sobotę masz wolny poniedziałek, 5) w sklepie - spożywczym pracodawca może tak ustawić rozkład czasu pracy, 6) praca w godzinach nocnych od 2009 r. jest od 21 do 7 rano, było od 22 do 6 rano (w tym roku weszły jakieś nowelizacje) - należy ci się dodatek jeśli pracujesz przynajmniej 3 godz. w nocy, 7) za pracę w niedzielę należy się dzień wolny w wymiarze o połowę wyższym lub dodatek.
O ile się nie mylę to dopiero od 2012 r. osoba z umiarkowanym stopniem pracuje 8 godz. i tylko jak lekarz nie wyrazi zgody to 7 godz.
Tak szczerze to nie rozumiem o co Ci właściwie chodzi, wygląda to tak, że teraz przestało Ci pasować, albo chcesz wyrwać kasę. Jako emeryt o.n.  zapewne znasz przepisy dobrze. Poza tym mało się zdarza aby na umowie o pracę pisano tak dokładnie, zwykle jest: "cały etat". 
Nadrzędny - Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-22 10:02 Zmieniony 2011-07-22 10:14
Tutaj nie chodzi o żadną kasą a o zasady,które nagminnie są łamane przez pracodawców.Ja akurat odrobiłem lekcje i to,że wyraziłem zgodę na pracą w wymiarze 40 godz.tygodniowo,ale w tym przypadku pracodawca powinien zapłacić za 5 godz.dodatkowo "Prawo Pracy zatrudnienie osoby z O.N",(chyba,że są nowele).O jakich badaniach lekarskich mowa,znam wielu osób rencistów o.n,którzy takich badań nie przechodzili ja również.A poza tym ktoś tu broni interesów pracodawców.Każdy może przepisy interpretować po swojemu ale są tylko jedne wyrażone w Kodeksie i orzeczeniach S.N.Pracodawcy (nie wszyscy),egzekwują jedynie swoje prawa niech też zaczną wywiązywać się ze swoich obowiązków.Wiem,że ten portal przeglądają często i sami zabierają głos,mają do tego prawo ale niech nie wprowadzają ludzi w błąd.Rencista o.n,pracujący nie będzie domagał się swoich praw w obawie przed utratą pracy,gdyż jest to dla niego niemalże podstawowe źródło utrzymania.Sam pracuję z rencistami o.n i wiem o tym z autopsji.Pracodawcy wychodzą z założenia ze osoba z O.N i tak będzie siedziała cicho. Dziękuję za komentarze i proszę o więcej z każdego można wyciągnąć jakieś wnioski i wejścia,których jest około 200 mimo,że temat istnieje kilka dni.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-07-22 10:40
Człowieku obudź się, łamanie praw pracowniczych to standard a wspomnij tylko o tym czy upomnij się o przestrzeganie praw to już wylatujesz z roboty. Firma w której pracujesz nie jest żadnym wyjątkiem.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-07-22 14:09
Barnaba, łamanie praw pracowniczych jest ale nie w tym przypadku - facet kręci i zmyśla. Ktoś naprawdę chory nie zgodzi się pracować jako zdrowy i nawet nie zacznie jako magazynier w spożywczym sklepie!!!
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-22 14:05

>Tutaj nie chodzi o żadną kasą a o zasady,które nagminnie są łamane przez pracodawców.Ja akurat odrobiłem lekcje i to,że wyraziłem zgodę na pracą w wymiarze 40 godz.tygodniowo,ale w tym przypadku pracodawca powinien zapłacić za 5 godz.dodatkowo "Prawo Pracy zatrudnienie osoby z O.N"
>O jakich badaniach lekarskich mowa,znam wielu osób rencistów o.n,którzy takich badań nie przechodzili ja również.A poza tym ktoś tu broni interesów pracodawców.Każdy może przepisy interpretować po swojemu a


Zasady Ci się przypomniały po przepracowaniu ok. roku?
Nie, nie musi Ci zapłacić - możesz złożyć pozew do Sadu Pracy. Zgodziłeś się aby Cię zatrudniono, a teraz szukasz kasy - zasady - to gdybyś się nie zgodził.
Badania wstępne przechodzą praktycznie wszyscy! Nie sądzę aby pracodawca był idiotą.
To nie interpretacja "jak mi się podoba". To są fakty i tak podchodzi Sąd Pracy i Inspekcja Pracy.
Nie przeżywaj, od przyszłego roku i tak nawet ciężko chorzy i niepełnosprawni będą pracować po 8 godz.
OSOBIŚCIE UWAŻAM, ŻE EMERYT NIE POWINIEN ZAJMOWAĆ MIEJSCA  PRACY - JUŻ SIĘ NAPRACOWAŁ.
JEŚLI EMERYT MA B. MAŁĄ EMERYTURĘ TO ZNACZY, ŻE MAŁO PRACOWAŁ, A ORZECZENIE MA DLA CELÓW ZATRUDNIENIA!
TO PRACUJESZ W MARKECIE CZY Z RENCISTAMI?
WNIOSEK: KRĘTACZ Z CIEBIE, WSZEDŁEŚ NA FORUM ROBIĆ ZADYMĘ!
POZDRAWIAM BYŁEGO BYWALCA FORUM - NICK SIĘ ZMIENI - CHARAKTER - NIE!!!
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-07-22 15:02

>JEŚLI EMERYT MA B. MAŁĄ EMERYTURĘ TO ZNACZY, ŻE MAŁO PRACOWAŁ, A ORZECZENIE MA DLA CELÓW ZATRUDNIENIA!


<

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Powiedz to ludziom, którzy przepracowali po 40 lat.  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-22 16:26
Nie płaczą, nie krzyczą, nie pracują... Co? Już nie chodzi o pracę Twoją?
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2011-07-22 18:05
To jest odpowiedź na mój post?
Nadrzędny - Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-22 16:28
Emeryt się mało napracował,dobre,zajmuje miejsca pracy to pracodawcy poszukują emerytów i rencistów O.N .A co do badań zapytaj znajomych z O.N ciekawe ilu je przeszło,może w twoim markecie tego przestrzegają lub posiadają zaświadczenie o przeprowadzonych badaniach o,których pracownik nic nie wie.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-22 16:42
Markety, które chciały w ogóle zatrudnić o.n. wszystkie kierowały na badania wstępne. Nie dziwię się, że firmy zastanawiają się nad zatrudnianiem o.n. bo trafiają na takich jak ty! A my mamy przegwizdane. 
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-22 16:46
Tak! Zajmuje miejsce pracy młodym! Gdyby nie biegali za pracą i nie było emerytów chętnych do pracy w każdym wymiarze godz. to by ich nie zatrudniano!!!
Nadrzędny - Autor mariuszx29 Dodany 2011-07-22 17:59
ktoś tu chyba pomylił fora,do jest jak nazwa wskazuje dla niepełnosprawnych!!!!!
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-07-23 05:10
Czyli co? Kłamać? Wmawiać, że wszystko wolno, k.p. interpretować jak wygodnie, przypominać sobie o niepełnosprawności kiedy trzeba więcej kasy? Może tylko głaskać po główce i przytakiwać?
Poza tym jesteś głównie emerytem, a o.n. to też ludzie młodzi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy zgodnie z prawem ???? (8904 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill