www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie z pracy ON (8153 - wyświetleń)
- Autor elcidx Dodany 2011-08-05 20:05
Witam,
Dzisiaj zostałem zwolniony z pracy. Jestem osobą niepełnosprawną (stopień umiarkowany) byłem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej na umowę o pracę.
Ostatnio miałem bóle, postanowiłem się przebadać, okazało się że to pęcherzyk żółciowy. Postanowiłem że będę fair w stosunku do pracodawcy i powiadomię go o tym iż idę na operację a po niej prawdopodobnie nie będzie mnie w pracy z 2-3 tygodnie, z tego co się orientuję tyle lekarz wypisuje zwolnienia po operacji. Skierowanie do szpitala dostałem na 8 sierpnia.
Dzisiaj pod koniec dnia pracy zostałem uraczony wizytą pani kadrowej i rozwiązano ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji, mam 7 dni na odwołanie się od tego.
Na pewno nie wchodzi w grę powrót do tej pracy, nie chciał bym pracować w takiej atmosferze.
Chciał bym się dowiedzieć czy pracodawca nie złamał żadnych przepisów.

Okres wypowiedzenia trwa od 8 do 20 sierpnia. Ale przecież w tym czasie dostanę L4 od lekarza w związku z operacją, a zgodnie z tym co jest na wypowiedzeniu mam wykorzystać zaległy urlop podczas okresu wypowiedzenia. Jak wygląda to od strony prawnej?

Pozdrawiam
Kamil
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-08-06 19:40
Prawdopodobnie nic się nie da zrobić.
Przyniesienie L4 (obecnie to nazywa się formularz ZUS ZLA) nic nie zmieni.
Dostałeś wypowiedzenie i tyle. Jakie jest uzasadnienie przyczyny zwolnienia, bo rozumiem, że to była umowa a czas nieokreślony?

Odwoływać się do sądu pracy zawsze można, a nawet trzeba to robić, aby ukrócić haniebne praktyki firm - skoro nie chcesz tam pracować to nie masz nic do stracenia.

Art. 45. § 1 Kodeksu pracy
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. § 2. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

To, że jesteś niepełnosprawny nie ma znaczenia, ja bym się raczej skupił na tym, że firma ciebie zwolniła bo dowiedziała się, że jesteś chory. I na tym bym się skupił w odwołaniu do sądu pracy.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-08-06 20:37
barnaba, chyba niesłusznie zakładasz, że to była umowa na czas nieokreślony - jak dla mnie, za krótki okres wypowiedzenia. Zresztą, obcnie baaardzo rzadko zatrudnia się w takiej formie - raczej rok-dwa z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. A w takim trybie z kolei uzasadnienie wypowiedzenia nie jest w ogóle konieczne - jeżeli tak było tym razem, człowiek musiałby udowodnić, że zwolniono go właśnie po uzyskaniu wiedzy, że pracownik choruje itd. - a to graniczy z cudem, no bo jak?
Marne szanse, ale do sądu iść można - tylko co się zyska?
Nadrzędny - Autor elcidx Dodany 2011-08-07 07:01
Umowa była na czas określony.
Nie dostałem uzasadnienia dlaczego zostałem zwolniony, szef nawet nie raczył się pofatygować, tylko wysłał kadrową.

Może dało by radę udowodnić, że to właśnie z tego powodu zostałem zwolniony. Mam skierowanie do szpitala. A do szefa przed tym wysłałem maila z informacją o operacji. Póki miałem jeszcze dostęp do firmowego maila wydrukowałem sobie tego maila.
Tak jak już pisałem powrót do pracy nie wchodzi w grę, może wiecie od czego zależy wysokość odszkodowania?
I w jaki sposób zacząć tą sprawę w sądzie?
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-08-07 12:48
Dla mnie sprawa jest jasna. Pracownik lojalnie informuje pracodawcę o planowanej operacji i nieobecności w pracy po to, żeby pracodawca mógł zaplanować zastępstwo czy odpowiednio ustawić pracę. Natomiast wykorzystanie tej informacji do zwolnienia z pracy to ............ nie chcę tego określać bo cisną się tylko niecenzuralne słowa. Uważam, że sąd powinien to rozstrzygnąć na korzyść pracownika. Jeśli chodzi o odszkodowanie to chyba zależy od potencjalnie utraconych zarobków. Należy wziąć pod uwagę, że zasiłek chorobowy po zakończeniu okresu wypowiedzenia jest wyliczany od średniej krajowej jeśli wynagrodzenie było wyższe niż średnia krajowa.
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2011-08-07 14:04
do bluengel, zadałam Ci pytanie, w tym wątku,
http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=5271
gdzie pracujesz w jakim Stowarzyszeniu? nie odpowiedziałaś, więc nie angażuj się w inne wypowiedzi, Twoja mowa-pisanie to gadanie po próżnicy.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-08-07 15:21
Patrz na ten tekst - wciąż jest aktualny.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;o;prace;na;czas;okreslony,149,0,246165.html

Niedopuszczalne jest rozwiązane za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony w przypadku, gdy:

(i) zawarta jest ona na okres krótszy niż 6 miesięcy lub

(ii) zawarta jest na okres zamknięty dłuższy niż 6 miesięcy, jednak nie zawiera klauzuli zezwalającej na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, przewidzianej w art. 36 kp.

Klauzula o możliwości wypowiedzenia, zawarta w umowie zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy jest bezskuteczna, jako sprzeczna z bezwzględnie obowiązującym przepisem zawartym w art. 33 kp.

oraz

Naruszenie praw pracowniczych

Zgodnie z treścią art. 50 § 3 kp, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę a czas określony przez pracodawcę naruszającego przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, pracownikowi przysługuje jedynie roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. Pracownik nie może wystąpić do sądu z roszczeniem o przywrócenie do pracy.

Odszkodowanie wynosi maksymalnie tyle ile należałoby ci się do końca umowy na czas określony.

Możesz odwołać się do sądu pracy, aby firma wskazała powód wcześniejszego wypowiedzienia umowy. Generalną zasadą jest to, że przy imowach czasowych firma nie musi podawać przyczyn rozstania. Jeśli firma w sądzie pracy poda, że przyczyną rozwiązania jest przyszła choroba/operacja praowika, to firmę można skarżyć na mocy przepisów ustawy antydyskryminacyyjnej (ustawa z dn. 03.12.2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz.U. Nr 254, poz. 1700).

oraz  ten

Tryb rozwiązania umowy o pracę – brak przyczyny rozwiązania umowy
http://www.prawo-pracy.pl/tryb_rozwiazania_umowy_o_prace_brak_przyczyny_rozwiazania_umowy-p-453.html

Ale powiem ci, że stoisz na straconej pozycji - myślałem że masz angaż stały a nie czasy. Ten drugi jest oczywiście znacznie gorszy.
Nadrzędny Autor elcidx Dodany 2011-08-08 07:28
Umowa była zawarta na okres dwóch lat, zawarta była w niej również klauzula co do okresu wypowiedzenia.
Jak dotychczas przepracowałem 11 miesięcy, a więc nawet ewentualnej kuroniówki (czy jak to się potocznie zwie nie dostanę), ofc. wolał bym od razu znaleźć inną pracę, ale sami wiecie jak to jest z ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych.

@barnaba24
Szczerze wątpię by firma jako powód rozwiązania umowy podała moją operację, to przecież jest strzał w stopę.

Czyli jak na razie dochodzę do wniosku, że szkoda tylko tracić czas na roszczenia względem pracodawcy.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-08-09 12:19
Składaj pozew do Sądu Pracy. Dowodami w sprawie są: 1. skierowanie do szpitala - data, 2. wypowiedzenie - data, 3. e-mail, 4. umowa o pracę. Może pozyskasz też jakichś świadków - nie muszą być bezpośredni. Sprawa wtedy wygrana. Nie wnioskuj w pozwie co chcesz - to powiesz na sprawie. Dostaniesz odszkodowanie, jeśli nie chcesz powrotu do pracy. Może być też ugoda i umowna kwota odszkodowania.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-08-09 12:24
Idź też do tego szpitala. Pobyt w szpitalu i zwolnienie zalicza się do zasiłku dla bezrobotnych, czyli jak będziesz chory jeszcze miesiąc to masz 12 miesięcy i otrzymasz zasiłek.
Nadrzędny Autor konoli Dodany 2011-09-18 10:19
Bober ma rację...Zrób co napisał...
Do pracy wracać nie chcesz(nie dziwię się wcale), więc co Ci szkodzi...i wcale nei jesteś na przegranej pozycji, wręcz przeciwnie...
A najlepiej zacznij od Inspekcji Pracy!!!
Idź do radcy prawnego w Inspekcji Pracy w swoim mieście...
:-)
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie z pracy ON (8153 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill