www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta- Orzeczenie ZUS (11905 - wyświetleń)
- Autor Lolu Dodany 2011-11-18 22:31
Witam
stawiłem się na komisje lekarską do ZUSu , lekarz orzekł że "nie jestem w pełni nie zdolny do pracy"
i tu powstaję moje pytanie. Czy to oznacza że renta mi nie przysługuje ? I czy dostanę jeszcze jakiekolwiek pismo z ZUS?
Z góy dziękuje za odpowiedź
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-11-19 10:55

>>Czy to oznacza że renta mi nie przysługuje ?


dokladnie tak
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-11-29 00:39
A o jaką rentę się starałeś .. socjalną  ?? czy z tytułu niezdolności do pracy..
W tym ostatnim przypadku musisz się jeszcze  legitymować stosownie do wielu latami pracy ..
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2011-11-29 08:28
Jeśli starał sie o renre z tyt. niezd. to wiadomo że miał lata pracy, bo go do komisji dopuścili...
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-11-29 10:04
To nic nie wiadomo ......  Nie ma takiej opcji zawsze jest delikwent dopuszczany do komisji , czy badania przez lekarza orzecznika... czym innym jest orzeczenie lekarskie  orzecznika lekarza  ZUS , komisji lekarskiej  a czym innym jest przyznanie świadczenia..
Proszę nie mylić pojęć.
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2011-11-29 11:27
Bardzo ciekawe. Złożyłem wniosek o przyznanie renty z tyt. niezd. do pracy, ale nie miałem wykazanych 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych (zus okroił mnie ze studiów), poza tym stwierdzono że niezd. powstała przed podpisaniem umowy o pracę i mój wniosek odrzucono (za pośrednictwem sądu rejonowego) bez komisji lekarskiej. No i co Ty na to panie Wszechwiedzący?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-01 10:05
  A kto stwierdził..??  Lekarz orzecznik   ZUS.


Tak jak pisałem wcześniej.. Czym innym jest  orzeczenie lekarza orzecznika ZUS , komisji lekarskiej ZUS  a czym innym jest prawo do renty   ...
Jednym z  podstawowych  kryteriów przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy są okresy składkowe.. tych brak studia nie wliczają się do okresów składkowych
-  Skoro uznano ,że schorzenie  powstało przed okresem  zatrudnienia i spełnia wymogi przyznania ...renty socjalnej  to trzeba  było wystąpić  o rentę socjalną..

Odrzucono  ... kto odrzucił... ???
Panie  Nie....
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2011-12-01 14:10
Lekarza orzecznika na oczy (sorry - na oko) zus odrzucił mój WNIOSEK na podstawie samych okresów składkowych (ich braku). Zaskarżyłem decyzję zusu, nie lekarza orzecznika, do sądu rejonowego, który podtrzymał decyzję zusu na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z 1998 roku.
Prawo do renty nabywa się mając odpowiednią do wieku lat okresów składkowych i nieskładkowych. Tylko nieskładkowe liczą się w wysokości maks. 1/3 okresów składkowych. Miałem 3 lata przepracowane i 5 lat studiów, a moja niep./niezdolnośc powstała przed 30 rokiem zycia (co zresztą miałem orzeczone w 2005). Tak było i to dawało mi łącznie okres 4 lat składkowych i nieskładkowych.Zus policzyl mi skrupulatnie wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe (chorobowe), ale nie uznał mi okresu studiow w ogole. Zus uznal je dopiero na wniosek sądu, bo zaskarzylem ich decyzje. Niestety prawa do renty z tyt. niezd. do pracy nie mam bo niezd. powstała przed podpisaniem umowy o pracę i niezd. została wniesiona. Musiałoby mi sie teraz pogorszyć albo przydarzyć cos innego, żebym te prawa nabył. Co ciekawe Zus nie podważył wydanej wczesniej opinii o istniejącej niezdolnosci, ale wiem ze pewnie teraz kiedy złoze dokumenty na rente socjalna (jak piszesz) to niechybnie mnie uzdrowi i zaprzeczy swojej wczesniejszej decyzji. Mimo ze poprawy u mnie nie ma i nie ma na to szans, bo oko jest czasowo zabezpieczone, ale nie wyleczone.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-11-29 18:25
Tutaj też, autor wątku pyta o co innego i ma wszystko oprócz odpowiedzi!

>"nie jestem w pełni nie zdolny do pracy"


Dostaniesz - może już dostałeś(aś) pismo z ZUS.
Moim skromnym zdaniem oznacza to, że jesteś częściowo zdolny do pracy, czyli częściowo nie. Jeśli uważali by Cię za zdrowego by napisali "Nie jest niezdolny do pracy".
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-12-01 12:36
Bober. Gdyby uważali go za zdrowego to by otrzymał orzeczenie z pismem: NIE JEST PAN/I CAŁKOWICIE NIEZDOLNY DO PRACY
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-12-01 19:23
A ja czytałam i sama miałam napisane: "Nie jest pani niezdolna do pracy", bez słowa "całkowicie"! Było natomiast o wykształceniu i wieku.
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2011-12-01 21:40
Przepraszam, ale mam bardzo podobne pytanie, dlatego nie chcę zakładać osobnego wątku.
W sierpniu lekarz orzecznik ZUS stwierdził u mnie częściową niezdolność do pracy na okres 2 lat. Niestety do dziś nie dostałam żadnego pisma o decyzji w sprawie renty. Byłam na początku października w ZUS-ie z zapytaniem w tej sprawie i dowiedziałam się, że jeden z moich pracodawców nieprawidłowo naliczał składki i został wezwany do wyjaśnienia. Powiedziano mi, że muszę poczekać na decyzję jeszcze 2 tygodnie. Niestety minęło 2 miesiące i nic nie dostałam. Czy jest jakiś limit czasowy na wydanie takiej decyzji? Nie mogę nigdzie nic znaleźć na ten temat.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-08 13:14 Zmieniony 2011-12-08 13:25
Zawsze do instytucji państwowej zwracaj się na piśmie.. Na taki zwrot pisemny ZUS   czy inna  instytucja  zgodnie z kc i kpa powinna odpowiedzieć niezwłocznie
W rozumieniu prawa niezwłocznie  w sprawach prostych
w terminie 30 dni.. złożonych do 60 dni..

Napisz pismo do ZUS  z zapytaniem dlaczego   odział rentowy nie wypłaca  renty..  Zrób pismo  w dwóch egzemplarzach jedno oddaj na biurze podawczym drugie podbij i zachowaj jako kopia..
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2011-12-08 14:09
Byłam tam wczoraj osobiście, niestety, nie złożyłam pisma.
Dowiedziałam się, że mój były pracodawca w niektórych miesącach nie płacił za mnie składek, tzn. płcił zdrowotną, nie płacił emerytalno-rentowej. Został wezwany do niezwłocznego wyjaśnienia i dlatego to tyle trwa. Od wydania orzeczenia minęło ponad 3 miesiące.
Obiecano mi załatwić sprawę priorytetowo. Poczekam jeszcze tydzień, a potem rzeczywiście pójdę tam z pismem.
Dziękuję za pomoc.
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2011-12-20 16:37
Wczoraj dostałam odpowiedź z ZUS z decyzją rozpatrzoną pozytywnie i informacją, że otrzymam jeszcze przed świętami świadczenie za ostatnie 6 miesięcy (od 1.07, tyle wszystko trwało od momentu złożenia papierów) Dodam też, że nie odwoływałam się ani od orzeczenia lekarskiego, ani gdziekolwiek.
Wniosek - nie taki ZUS straszny, jak go malują :-), tyle że dla cierpliwych.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-20 17:03
Nie żartuj, ZUS to urząd państwowy i nie chodzi, żeby nie był straszny, ale żeby obsługiwał normalnie swoich petentów. To jakby pisać, że kolej nie taka straszna, tylko ma opóźnienia.
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2011-12-20 17:20
Po tym, co przeczytałam na forum, przez co przechodzą schorowani ludzie, żeby dostać rentę, po tym jak badał mnie lekarz orzecznik o specjalizacaji - uwaga! - psychiatra (badał moje schorzenia narządu wzroku, kazał mi się pochylić maksymalnie mocno, gdy nawet nieostrożnie wiązanie sznurówek może mnie pozbawić widzenia w moim jedynym jeszcze jako tako sprawnym oku), po tym jak po wydaniu przez lekarza orzeczenia czekałam ponad 3 miesiące na decyzję o przyznaniu renty - nie dziw się proszę, że wpadłam niemal w euforię, że mi jednak tę rentę przyznano :-p
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-20 21:42
Psim obowiązkiem ZUS jest obsługiwać klientów w terminie i fachowo. Za to bierze pieniądze, a ich biura do skromnych nie należą. Twoja reakcja jest zrozumiała, ale to smutne, że coś takiego człowieka cieszy. Chyba jakieś odsetki nalezą Ci się za zwłokę w wypłacie świadczeń?
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2011-12-21 09:06
O odsetki pytałam, twierdzą, że się nie należą, bo zwłoka była nie ich winą, ale mojego byłego pracodawcy, który jak okazało się nie zapłacił za mnie obowiązkowych składek za niektóre miesiące. Nie chce mi się wierzyc, że z kolei ZUS pozwolił sobie na ponad 3 miesięczną zwłokę w wyjaśnieniu takiej sprawy przez nierzetelnego pracodawcę, ale na dochodzenie prawdy w sądzie nie mam już za bardzo siły, tym bardziej, że mój były pracodawca, na którego zupełnie niechcący doniosłam do ZUS-u i ściągnęłam na głowę kontrolę, pewnie by mi sprawy nie ułatwiał :-)
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-12-21 17:18
Też zrezygnowałem z sądzenia się o odsetki. Ale nie wiem, czy dobrze zrobiłem, tyle że mam spokój od sądu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta- Orzeczenie ZUS (11905 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill