www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / refundacja z PFRON (5781 - wyświetleń)
- Autor sslawek77 Dodany 2011-07-12 06:58
witam, prowadze od pół roku DG ( stacje LPG), sam jestem osobą z orzeczeniem, w tej chwili zastanawiam się nad pracownikiem z grupą, praca można powiedzieć ze jest lekka, bo nie mam ruchu ja na duzych stacjach wiec mozna odpoczac i nawet sie nudzic. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda refundacja składki z PFRON ale nie w procentach tylko na konkretnych liczbach, kokosów nie zarabiam bo dopiero stacja zyskuje nowych stałych klientów, wiec jak by to wyglądało liczbowo od najnizszej krajowej na dzien dzisiejszy,
brutto 1386zł i ile od tego jest dofinansowania ??  ma znaczenie czy grupa jest lekka czy umiarkowana ??
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-07-21 16:53
W tym roku jeszcze ma znaczenie jaka grupa, jeszcze większe jakie schorzenie - najwięcej (w skrócie) na choroby psychiczne i niewidomych. Dokładnie sam sobie wylicz - jest w necie. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor cichyy Dodany 2011-10-16 13:45
Ja także jestem zainteresowany konkretnymi zasadami dofinansowywania dopłat do pensji dla ON z PFRON. Obecnie pracuje w ZPCHr, jednak jedynie na pół etatu i w związku z tym szukam alternatywy (zmiany pracodawcy) na otwartym rynku pracy. Problem w tym że nie każdy pracodawca ma pojęcie o zasadach refundacji tych wynagrodzeń.

Prawdę powiedziawszy mam już na oku pewną pracę jednak nie jestem wstanie dokładnie wytłumaczyć nowemu potencjalnemu pracodawcy jakie finansowe korzyści da mu zatrudnieniem mojej osoby.

Posiadam drugą grupę (umiarkowany stopień z całkowitą niezdolnością do pracy). Wiem że dla ZPCHr-ów przysługuje dofinansowanie w wysokości 140%, natomiast na otwartym rynku pracy to dofinansowanie wynosi 75% tego co dostają ZPCH-ry.

Ile w takim razie ile dokładnie otrzymałby dofinansowania pracodawca z otwartego rynku pracy zatrudniający mnie na cały etat za najniższą krajową (czyli 1386zł brutto) oraz w 2012 roku za 1500brutto? Wyczytałem gdzieś że maksymalna kwota jaka jest dofinansowana ustalana była w 2010 roku (albo jakoś tak) i to tę sumę bierze się pod uwagę.

Czy ktoś ma dostęp do jakiegoś darmowego kalkulatora który to wylicza lub ewentualnie jest w stanie rozpisać jak to się oblicza?

Na koniec, co dokładnie musi zrobić pracodawca aby otrzymać dofinansowanie? Wysłać jakieś dokumenty, wnioski lub tym podobne co miesiąc do PFRON?

pozdrawiam serdecznie i dziękuję za każdą pomoc :-)
Nadrzędny - Autor magdolna Dodany 2011-12-01 00:14
Od 01 marca 2011 r. zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r., Nr 226, Poz. 1475) dofinansowanie do wynagrodzeń na pracowników z ustalonym prawem do emerytury, którzy posiadają lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie przysługuje.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Komu przysługuje dofinansowanie

Rodzaje pracodawców

Zgodnie z art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r., Nr 127, Poz. 721 z późn. zm.) podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych może być:

    pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej;
    pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%;
    pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników.

Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcom zatrudniającym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy co najmniej 25 pracowników i nie osiągającym wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% (a więc zobowiązanym do wpłat na Fundusz na podstawie art. 21 ww. ustawy).
Należy zaznaczyć, że pracodawcy, zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy co najmniej 25 pracowników, zwolnieni z wpłat obowiązkowych na Fundusz nie uzyskują prawa do dofinansowania wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o ile nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych odnosi się jedynie do obowiązkowych wpłat na Fundusz, o których mowa w art. 21 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 26b ust. 7 ww. ustawy miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych. W związku z tym jeśli całość wynagrodzenia pracownika jest finansowana ze środków publicznych, dofinansowanie do wynagrodzenia tego pracownika nie przysługuje.

Ustalenie stanu zatrudnienia

Wysokość zatrudnienia oraz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych ustala się zgodnie z art. 28 ust. 1 i 3 ww. ustawy (dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej) oraz art. 21 ust. 1 i 5 ww. ustawy (dla pozostałych pracodawców). A zatem pracodawca nie wlicza do ogólnego stanu zatrudnienia pracowników osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz - jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne – osób zatrudnionych:

    na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
    przebywających na urlopach wychowawczych,
    nie świadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
    będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
    nie świadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego
    przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy (wyłączenie to nie obejmuje osób przebywających na urlopach bezpłatnych, udzielonych na podstawie art. 174 Kodeksu Pracy, gdyż pracodawca może udzielić takiego urlopu na wniosek pracownika, ale nie ma takiego obowiązku).
    

Ponadto pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej do stanu zatrudnienia zalicza także osoby niepełnosprawne wykonujące prace nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:

    najniższego wynagrodzenia – w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania,
    połowy najniższego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych wykonawców.
    W przypadku pracowników niepełnosprawnych wykonujących pracę nakładczą wymiar czasu pracy zatrudnionych ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia i najniższego wynagrodzenia, przy czym maksymalny wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z powyższymi regułami nie może przekraczać jednego etatu.

Wyłączenie z dofinansowań

Jeżeli pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu przekraczające ogółem kwotę 100 zł, Prezes Zarządu wyda decyzję o wstrzymaniu miesięcznego dofinansowania do czasu uregulowania zaległości przez pracodawcę, przy czym decyzja podlega wykonaniu z dniem wydania. Jeżeli natomiast pracodawca nie spłaci przedmiotowej zaległości wobec Funduszu do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, za który pracodawcy przysługuje miesięczne dofinansowanie, Prezes Zarządu Funduszu wyda decyzję o odmowie wypłaty miesięcznego dofinansowania.

Przez zobowiązania wobec Funduszu należy rozumieć wszelkie rodzaje zobowiązań pracodawców wobec Funduszu, niezależnie od sposobu ich powstania. W szczególności mogą to być zobowiązania z tytułu obowiązkowych wpłat, o których mowa w art. 49 ust. 1 ww. ustawy, jak i zobowiązania z tytułu np. niespłaconych pożyczek lub nienależnie pobranych dofinansowań. Natomiast przez zaległości rozumieć należy zobowiązania wymagalne, tj. takie, których termin płatności upłynął.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-12-01 19:37
Kuuur...cze kobieto, mało kto czyta tyle ble, ble, bleee. JUŻ CI ODPOWIEDZIELI - WYŁĄCZ SIĘ!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / refundacja z PFRON (5781 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill