www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Weryfikacja ZUS (17880 - wyświetleń)
- Autor doris2873 Dodany 2011-12-09 21:07
Dzień dobry
Zostałam zweryfikowana przez ZUS.
1993 roku uzyskałam prawo do renty  uczniowskiej-całkowita niezdolność do pracy, teraz mi ją zabrano.ZUS przekwalifikował mnie na -częściowa niezdolność do pracy Czy mogli tak zrobić.Co mogę jeszcze zrobić Czy warto odwoływać się do Sądu Pracy.Pracuję w Zakładzie Pracy Chronionej teraz mogą rozwiązać ze mną umowę.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-10 21:26
Prawnie mogli zrobić

Odwołuj się do skutku ...   do sądu pracy..
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2011-12-11 11:49
Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wydaje ZUS, więc to są jakby dwie sprawy ze sobą niezwiązane. Komisja do spraw orzekania o niepelnosprawności wydaje całkiem inne orzeczenie tzn. do celów pozarentowych, tak jak w Twoim przypadku w celu zatrudnienia z ZPCh.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-11 12:55
To znowu  nie jest tak jak Pani Pisze
Kiedyś renty uczniowskie  były rzeczywiście były przyznawane poza ZUS..  Po 2003  roku renty uczniowskie zniknęły ( nie orzeka się nowych  - zostały zastąpione zostały one socjalnymi) uczniowskie  rozpatruje się jedynie r . kontynuacje .. I
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2011-12-11 13:17
Możliwe,co nie przeszkadza wystąpić o stopień niepełnosprawności i uzyskać orzeczenie.
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-11 13:24
To wszystko wiem.Nurtuje mnie tylko sprawa tego jak można było po tylu latach wstrzymać mi  rentę uczniowską.Na decyzji ZUS było wpisane kalectwo trwałe ,druga grupa inwalidz , na stałe.Choruję od dziecka mam uszkodzony narząd ruchu nagle po tylu latach stan zdrowia mi się polepszył,przecież to chore.A jaką psychikę mają ludzie którzy borykają się ze swoim upośledzeniem przez całe życie.?Będę walczyć Państwu brakuje pieniędzy to najlepiej na takich jak ja robić oszczędności.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-12-11 14:01
WYTRWAŁOŚCI W  WALCE :-)
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-11 16:40
Pisze Pani  Na decyzji ZUS było wpisane kalectwo trwałe ,druga grupa inwalidzka
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jest to dziwne stwierdzenie ZUS  ,, Bo  ZUS nie wydaje takich decyzji .
Druga grupa inwalidzka w nazewnictwie ZUS  trwale niezdolny do pracy  ZUS  nie ma zwyczaju określać przynajmniej po  200 3 roku rodzaju inwalidztwa..etc.
  Domniemuję ,że  renta uczniowska w 1993 roku została przyznana na stałe...i została Pani zawezwana  na badanie  przez lekarza orzecznika ZUS  na wniosek ZUS  ( ZUS  ma takie uprawnienia  w świetle prawa..). I na tym badaniu  została pani zweryfikowana..???
I nie ma się zastanawiać o co tam rząd walczy.. Pani musi walczyć o swoje ..
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-11 18:41
Teraz to tak nie piszą po 2003 to racja, ale moja decyzja była z 1993.Jestem zalamana jak pomyślę ile trzeba walczyć.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-12-11 19:03 Zmieniony 2011-12-11 19:06
kiedyś renty uczniowskie (obecnie socjalne) rozdawali jak popadnie no to teraz naprawiają to co zepsuli.

zobacz to
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14751?action=SetBrowseMode&mode=preview

ZUS uznał, że twój stan uległ poprawie.

A tu ZUS wstrzymał wypłatę renty wypłacanej od 1991 r.
http://forumprawne.org/zabezpieczenie-spoleczne/37158-renta-uczniowska-wstrzymanie-wyplaty.html
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-12 07:42
Choruję od dziecka, moi rodzice sporo najezdzili się po lekarzach jestem po trzech operacjach,mam uszkodzony narząd ruchu,nagle ozdrowiałam Swoją rentę otrzymałam przez komisję Wojewódzką .to tak sobie rozdawali,to jakieś żarty.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-12-12 10:25
doris, a na jakiej podstawie w obecnej sytuacji firma miałaby z Tobą rozwiązać umowę...? Formalnie nie mogą tego zrobić tylko dlatego, że straciłabyś np. orzeczenie (ale Ty go nie straciłaś) - wówczas idziesz do sądu pracy i wygrywasz. Aczkolwiek, oczywiście, mogą podać inny powdów (byle był realny). Swoją drogą, obawiam się, że pracodawcę powinnaś lojalnie poinformować co się dzieje - razem może znajdziecie jakieś wyjście. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dotychczasowe obowiązki wykonywała z pozycji osoby nawet bez czy z innym orzeczeniem, jeśli dotychczas robiłaś to właściwie. Pewnie, że finansowo może to być mniej korzystne dla firmy, ale jeśli kieruje się przy zatrudnianiu wyłącznie tym faktem to gratuluję.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2011-12-12 16:34
Doris, rzadko teraz zaglądam na Forum ale Twój problem jest bardzo podobny do mojej sprawy więc pozwolę sobie wtrącić kilka słów.

Dz.U. 1997 Nr 123 poz. 776 http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971230776

Art. 62. 1. Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy.
Art. 63. Osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 62, które przed dniem wejścia w życie ustawy nabyły prawo do świadczeń lub ulg na podstawie odrębnych przepisów, zachowują dotychczasowe uprawnienia.

Myślę, że powyższe 2 artykuły określają definitywnie nabyte uprawnienia i są one niepodważalne.
Skonsultuj to jeszcze z prawnikiem bo ja nim nie jestem ale mój prawnik powołał się na te zapisy Ustawy.
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-12 18:27
Czy udało ci się odzyskać swoją renę?
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2011-12-12 22:03
Jak już pisałem, moja sytuacja jest podobna ale nie identyczna więc cytowane zapisy ustawy będą wykorzystane w innym kontekście.
Nadrzędny Autor seb333 Dodany 2012-01-14 20:44
Witam, chciałbym zapytać  Pana do jakiego sądu kierować sprawę przeciw ZUS opierając sie o te artykuły i w jakiej formie (wniosek, zażalenie, skarga)?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-12 12:01
Zastanawia mnie jedno dlaczego Ciebie  zweryfikowali..?
  Było jakieś uzasadnienie na wniosku o badanie w ZUS..???
Pozostaje ci walka  i nie wolno się poddawać.. Walcz o przywrócenie renty uczniowskiej
 
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-12 15:12
Poprosiłam ZUS  o uzupełnienie decyzji z 1993-ostatniej bo brakowało wpisu że choruję od dziecka lub wskazania daty powstania choroby.Rejon odesłał moje dokumenty do Departamentu ZUS w Warszawie i oni wydali taką decyzję,a pracuję w Zakładzie Pracy Chronionej.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-12-13 13:10
Przysłano ci jakieś uzasadnienie na piśmie takiej decyzji..??  Bo to decyzja administracyjna  jak by wynikało..z tego co piszesz..
Podlega skardze do sądu. do 30 dni od daty otrzymania ( doręczenia)
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-14 13:09
Jak wyglądała weryfikacja? Badał Cię lekarz orzecznik ZUS, komisja ZUS czy dostałaś od razu decyzję na piśmie bez badania?
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-15 07:23
Badano mnie ale przeprowadzono ze mną cały wywiad mojego życiorysu.Decyzji jeszcze do ręki nie otrzymałam czekam.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-15 15:30
Nadal nie rozumiem - najpierw bada lekarz orzecznik, potem, jeśli złożysz sprzeciw, bada komisja lekarska. Na sprzeciw masz 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego:
"Lekarz orzecznik wydaje w tym przedmiocie orzeczenie, od którego osobie zainteresowanej, w ciągu 14 dni od dnia jego doręczenia, przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu stanowi podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia."
To jest bardzo ważne dla sądu:
"Jeżeli zainteresowany nie wniósł sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika, a wniósł odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej świadczenia, to sąd postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym odrzuci odwołanie. "
http://polityka-polska.pl/polityka/pisz.php?a=434,sprzeciw_od_orzeczenia_lekarza_orzecznika_zus.html
Nadrzędny - Autor walpoz Dodany 2011-12-15 22:50
Podejrzewam że Doris też nie rozumie .... decyzji komisji. Bo oczywiście nieznajomość przepisów nikogo nie tłumaczy???, ale żeby chociaż troszeczkę wyjaśnić tryb postępowania to już nikt z komisji się nie pofatyguje.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-16 10:23
Wiem coś o tym. Nie wniosłem sprzeciwu i sąd odrzucił moje odwołanie od decyzji z powodu tego błędu. ZUS wygrał na tym parę zł, a ja straciłem :-(
Nadrzędny - Autor walpoz Dodany 2011-12-18 21:13
:-) No właśnie. A Tu niżej REA pisze ,że gdybyś wiedział mógłbyś jeszcze powalczyć.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-12-18 21:48
Nie mógłbym więcej niż to zrobiłem. Przeoczenie sprzeciwu przekreśla sprawę w sądzie. Informacja o sprzeciwie jest wydrukowana orzeczeniu - termin 14 dni. Jak się przegapi to po sprawie.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2011-12-16 17:24
I tu jest haczyk - nie poinformowanie jest błędem formalnym. Można się na to powołać!
:-)
Nadrzędny - Autor doris2873 Dodany 2011-12-16 19:45
Dziś w końcu otrzymałam oficjalną decyzję ZUS.Na podstawie przepisów art.180 ustawy z dnia17 12 1998 odmówił mi prawa do świadczenia.Komisja lekarska z orzeczeniem orzekła że na dzień dzisiejszy nie jestem całkowicie niezdolna do pracy/brak podstaw do dalszej wypłaty renty uczniowskiej.Orzekł że jestem trwale częściowo niezdolna do pracy data powstania niezdolnośći kwiecień tego roku .wziął pod uwagę charakter wykonywanej pracy,poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne.Nie ma tu zmianki że choroba powstała w dzieciństwie a tak naprawdę było.No i co wy na to ? w kwietniu ozdrowiałam
Nadrzędny Autor doris2873 Dodany 2011-12-16 19:50
Z kąt wzieła się data częściowej niezdolności do pracy? z badania Rezonansu.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-12-17 08:53
Nie pozostaje Pani nic innego jak  tę decyzję zaskrzyć do sądu ma Pani na to 30 dni..od daty doręczenia.
Nadrzędny - Autor walpoz Dodany 2011-12-18 22:28
Widzisz REA . MrWoland  nie miał możliwości naprawienia swojego błędu (z niewiedzy), a jednak powoływanie się na niepoinformowanie to też byłby błąd .
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2011-12-19 18:35
Przede wszystkim przeczytałam głównie Twój post. "Z niewiedzy - jeśli nie został POINFORMOWANY" na piśmie - o to chodzi.
Jeśli jakaś decyzja - Postanowienie nie zawiera: 1/ na podst. jakiego art., 2/ do kogo wnieść odwołanie, 3/ w ciagu jakiego czasu (wystarczy nawet brak jednego artykuliku-paragrafu) czy brak jakielkowiek innej pierdoły związanej ze sprawą - to błąd i można sie odwołać.
Jeśli ktoś zwyczajnie zapomniał o terminie to też jeszcze nie koniec. Można wnieść o PRZYWRÓCENIE TERMINU. Musi jednak być UZASADNIENIE w miarę logiczne.
Jeden pan napisał, że pies mu zjadł i nie mógł przeczytać. Ważne jednak  było czy zdążył otworzyć kopertę.
Oczywistym jest, że nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności karnej.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-20 16:54
Tu jest wyjaśnienie:
http://polityka-polska.pl/polityka/pisz.php?a=434,sprzeciw_od_orzeczenia_lekarza_orzecznika_zus.html
Niestety w mojej sprawie sąd odrzucił odwołanie od decyzji ZUS z powodu niewniesienia sprzeciwu i nie uznał mojego wyjaśnienia, dlaczego sprzeciwu nie wniosłem.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2011-12-28 12:17
Jeśli miałeś wiarygodne i mocne uzasadnienie powinieneś osobno złożyć wniosek o przywrócenie terminu i dopiero wtedy, gdy Sąd (ZUS) go przywróci można składać sprzeciw.
ZUS - nie uznaje, można do Sądu.
Nadrzędny - Autor walpoz Dodany 2011-12-20 21:24
Rea a co gdy nie było żadnego pisma, powiadomienia ani ustnej instrukcji ? (to tylko teoretyczna wersja pytania) . Klient nie wiedział o żadnej możliwości odwołania ani o o adresie ewentualnemu sprzeciwowi.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2011-12-28 12:10
Więc mu nie odpowiedzieli. Instytucja - jeśli są terminy i terminy zawite - musi mieć potwierdzenie odbioru decyzji, zawiadomienia, wezwania.
Sprawa zaczyna się w momencie potwierdzonego odebrania powiadomienia. Ustnie się nie liczy w tym przypadku w innych muszą być wiarygodni świadkowie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-21 07:41
Piszesz   PRZYWRÓCENIE TERMINU.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Piszesz totalne bzdury..!!! Weź przez święta  poczytaj kpa. (kodeks postępowania administracyjnego) , kc   ( kodeks cywilny )i  zrozum co tam jest napisane  , poczytaj  prawnicze komentarze do tego i nie opowiadaj  bujd na forum ON

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor doris2873 Dodany 2011-12-23 18:36
Spokojnie mi akurat napisali że mogę odwołać się do Sądu Pracy i to zrobię.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2011-12-28 12:04
Święta nie są po to żeby siedzieć przed komputerem!
Z twojego postu wynika, że twoja wiedza jest z neta, a tam ci niby prawnicy - jaki prawnik siedzi i za darmo pisze odp. - komentują - może tacy jak ty?
Spędzasz tyle czasu na tych forach i jakoś nie doczytałeś, że można przywrócić termin? To wejdź do pierwszego adwokata i spytaj czy istnieje coś takiego.
Zacząłeś rozróżniać skróty ale nie wiesz,że właśnie w SP, SPA, można wnieść wniosek o przywrócenie terminu do odwołania.
Już chyba ci pisałam, że jesteś przemądrzały ale bezpodstawnie bo wiedza z neta to baaaaardzo malutko, więc nie ubliżaj bo mam cię dość, a uczyć to mogłeś się w szkole ja za darmo tego nie będę robić. 
Robisz, a raczej jesteś zwyczajnym pajacem, sadzę że chorym Ps.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Weryfikacja ZUS (17880 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill