www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Chorobowe proszę o pomoc. (16672 - wyświetleń)
- Autor gajorek Dodany 2011-12-05 10:26
Witam.Jestem tu nowy.Proszę o pomoc. Posiadam stopień umiarkowany i pracuje w zakładzie pracy chronionej. 6-tego października wylądowałem w szpitalu. Po szpitalu dostałem zwolnienie 53 dni (23 dni szpital+30 dni po szpitalu) teraz jestem na chorobowym ze względu na stan zdrowia do 22-go grudnia. Proszę mi napisać jak to teraz jest z wypłacaniem chorobowego? Czy pierwszy miesiąc płaci pracodawca a reszte dni zus? Proszę też o informacje jak to jest liczone i ile powinienem dostać wypłaty? Pytam bo niby pracuje w ZPCH ale wiecie jak to jest.Nie dość że o wypłate trzeba się prośić to szef robi mi teraz straszne problemy z płatnością za chorobowe.Mam jeszcze pytanie o to czy pracodawca może mnie zwolnić jeśli jestem na chorobowym? I czy zakład pracy chronionej powinien albo musi mieć ubezpieczenia grupowe? Bardzo proszę o wyjaśnienie tych kilku pytań.Z góry dziękuję.Pozdrawiam Piotr .
Nadrzędny Autor gajorek Dodany 2011-12-10 11:39
Dzięki za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-12-10 20:04
gajorek centrum odpowie ci w poniedziałek. W te dni nie pracują.
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-12-10 20:44 Zmieniony 2011-12-10 20:48
z pewnoscia, zwlaszcza ze ten temat zostal napisany 5 dni temu czyli w  dzien roboczy
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-12-11 23:55
Ella "gajorek centrum odpowie ci w poniedziałek. W te dni nie pracują."

Co odpowie, znowu coś nie na temat i wprowadzając w błąd.

Poszukaj po necie, to bardziej wiarygodne źródło.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-10 21:31
czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą trwającą łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym, oznacza dla pracownika wynagrodzenie finansowane przez pracodawcę. Od 34 dnia choroby zatrudnionemu przysługuje zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS - pisze
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2011-12-11 21:21
Dzięki ale to już wcześniej przeczytałem i to nie jest tak jak piszesz. Podobno jeśli w zakładzie pracy pracuje ponad 25 pracowników a tak jest u mnie to wszystko płaci pracodawca.Ale pewności nie ma.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-12 11:48
Podobno babcia wąsy miała i tak dziadkiem nie została..
  Nie ma takiej opcji  jak piszesz...
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2011-12-12 16:23
No niby jest.Dzisiaj byłem w zusie i babka(szkoda gadać) to samo mi powiedziała.Ze względu że nie chciała mi wytłumaczyć nic więcej i tu też nic więcej się nie dowiem więc spróbuje zadzwonić do głównej siedziby zus może oni mi pomogą.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2011-12-16 17:37
Pracodawca może Cię zwolnić. Kto płaci chorobowe zależy od Twoich lat życia.
Przepraszam nie wchodziłam w linki podane przez Ella. Na str.ZUS wszystko pisze.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-17 08:57
Napisano  Kto płaci chorobowe zależy od Twoich lat życia.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Kolejne bzdury  .. Jak od lat życia ...
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2011-12-19 18:18
Widzę, że lubisz ubliżać ludziom! Jesteś też bardzo przemądrzały!
Taki mądrala, a nie wie, że to kto płaci chorobowe zależy od wieku osoby?!

Chcesz za darmo nauki -cwaniaczek z ciebie.

Osoby do 50 roku życia mają płacone chorobowe przez pracodawcę do 33 dni.
Osoby, które ukończyły 50 rok życia mają płacone wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę przez 14 dni. Następnie jeśli choruje dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym, ZUS wypłaca zasiłek chorobowy!
Nie pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-12-20 07:46
Nikomu nie ubliżam  tylko reaguje  na głupawe wpisy..
Z postów pytającego   nic nie wynikało ,że  ma  ponad 50 lat  istota  moje pytanie co  mają lata życia ....  Pozdrawiam
Nadrzędny Autor REA Dodany 2011-12-28 12:26
Sam nie wiesz co piszesz i co czytasz. Sprawdź w słowniku słowa, których używasz.
Właśnie o to chodzi, że nie pisał ile ma lat. Zacznij MYŚLEĆ. Wystarczy skończone 50l.
Ja jakoś cię nie pozdrawiam, ale życzę w Nowym Roku dobrego lekarza.
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2011-12-27 13:14
Hej.Dzięki wszystkim za pomoc.Byłem w ZUSie i powiedzieli mi tak jak wcześniej napisałem że powyżej 20-tu pracowników chorobowe w całości opłaca szef.Dzwoniłem też do ZUS i powiedzieli mi to samo.A prawdą to jest dlatego że szef mi zapłacił co prawda tylko 300 zł za listopad ale wychodzi z tego że on o tym wie.Powiedział mi też że będziemy musieli się pożegnać ale zwolnić mnie podobno nie może bo mam ciągłość chorobowego,podobno mogę chorować 182 dni i w 183 dniu dostać wypowiedzenie.Więc już nie będe miał pracy:( Tyle się dowiedziałem.Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za chęci pomocy:)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2011-12-30 17:02
To jest jedna z możliwości. Z postu wynika, że jesteś przed 50 rokim życia.
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2011-12-30 21:40
No tak,mam 32 lata.Ale pracodawca płaci całość a nie tylko do 33 dni.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-02 19:51
Skoro jesteś nadal zatrudniony wypłata zasilku chorobewgo przechodzi przez pracodacę, ale faktycznie płaci ZUS i nie jest to już "wynagrodzenie chorobowe" tylko "zasiłek chorobowy". Powodzenia w Nowym Roku :-)
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2012-01-04 10:43
Czyli jak? Zus płaci te 80% pracodawcy a on płaci mi? Jak możesz to odpowiedz bo to ważne,bo jeśli dostaje za mnie pieniądze to dlaczego mi ich nie płaci albo płaci tylko część.Dzięki i najlepszego w nowym roku:)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-05 05:22
gajorek Ela podrzuciła ci linki, związek ma też i liczba pracowników. Moim zdaniem Ciebie to nie musi obchodzić bo Ty MASZ MIEĆ WYPŁACONE PEŁNE CHOROBOWE I JUŻ, ŁASKI CI NIE ROBI.
Nie lituj się nad pracodawcą - jesteś zatrudniony i pracodawcy obowiązkiem jest terminowe wypłacanie Ci świadczenia. Wg. mnie nie jest zbyt uczciwy. Z KP z jednej strony nie może Ci dać wypowiedzenia podczas choroby i urlopu (pocztą też), ale z drugiej (inny par.) może jeśli nie rokujesz powrotu do zdrowia. Tak było jeszcze na początku ub. roku.
Skoro już powiedział, że cię zwolni po chorobie to ja bym napisała pismo do firmy (2 egzemplarze) z żądaniem wypłaty zaległego chorobowego wraz z ustawowymi odsetkami. Niech Ci potwierdzą, że otrzymał - daj mu termin np. 14 dni. Jak nie to zwyczajnie napisz prosty pozew do Sądu Pracy o wypłatę i zobligowanie pozwanego(szefa) o terminowe wypłaty ewentualnie następnych, oraz wnieś o klauzulę wykonalności. Im dłużej będzie zwlekał tym większe odsetki. Sprawa nic Cię nie kosztuje, Sady Pracy zwykle idą na rękę pracownikom, a ta jest prosta.
Możesz też sprawdzić ile powinieneś dostać bo to nie tak, że 80% twojego pełnego wynagrodzenia i podać kwotę jakiej żądasz.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-05 05:35
Jeszcze jedno, po 182 dniach a właściwie w trakcie wystąp o świadczenie rehabilitacyjne to też nie kosztuje, druki z ZUS, lekarz opisze i składasz w ZUS, wzywają cię na komisję 1 osobową. Może dostaniesz. Zrób to chociaż ze 20 dni przed skończeniem zwolnienia. ZUS może dać wstecznie i to składasz u pracodawcy.
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2012-01-16 11:25
Hej.Sorka że wcześniej nie odpisałem ale nie miałem dostępu do netu.Dzięki za odpowiedzi.Trochę poczytałem i podzwoniłem i wiem tylko tyle że zus płaci moje chorobowe pracodawcy a on powinien mi.Wiesz Ja nie chce mu syfu robić z tego powodu i z innego też bo taki nie jestem ale jak będe musiał to to zrobie.Te świadczenie to co to takiego? Coś jak renta? Bo to jest tak że Ja stopień umiarkowany mam na inną chorobę niż tą co teraz.Teraz miałem zatorowość płucną i jestem na lekach rozrzedzających krew,raz na tydzień badanie krwi i dlatego nie mogę wrócić do pracy.Muszę też wykonać pewne badanie szpitalne które stwierdzi czy to mam nabyte czy genetyczne więc nie wiem ile te moje chorobowe będzie jeszcze trwało.Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-18 19:38
Między rentą a zwolnieniem lekarskim. Musisz pobrać druki z ZUS, lekarz wypełnia swoje, ty swoje i składasz w ZUS. Sadzę, że przy Twoim schorzeniu kwalifikujesz się.
Orzeczenie o niepełnosprawności z poza ZUS nic do tego nie ma. :-)
Nadrzędny - Autor gajorek Dodany 2012-01-19 12:20
Ok dzięki.Właśnie byłem u lekarza i sam takie coś zaproponował ze wzgledu że choruję już 4 miesiące.Teraz mi dał zwolnienie do 3 lutego i powiedział że potem będziemy działać.Zobaczymy co z tego wyniknie.Jeszcze raz wielkie dzięki:) Pozdro
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-01-19 20:51
:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Chorobowe proszę o pomoc. (16672 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill