www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (17613 - wyświetleń)
- Autor mmaret Dodany 2011-12-21 13:59
Witam
Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół od spraw orzekania z 04.04.2001, niepełnosprawność datuje się od dzieciństwa. Wiem, że przed 2003 na tej podstawie mógłbym się starać o rentę socjalną z Opieki Społecznej, ale tego nie zrobiłem. Czy teraz na podstawie tego orzeczenia mogę występować do ZUS-u o przyznanie renty socjalnej? Czy ZUS musi brać pod uwagę dokument wydany przed październikiem 2003? Czy może jednak wymagać ode mnie stawienia się do swojego lekarza orzecznika?

Pozdrawiam
Marek
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-12-21 14:16
"Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej."


http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Nadrzędny - Autor mmaret Dodany 2011-12-21 14:50
To wiem, ale dziś pani urzędniczka z ZUS poinformowała mnie, że Powiatowy Zespół... jest organem nierentowym i ZUS musi mieć orzeczenie swojego lekarza.
W przepisach jest to trochę zagmatwane i jeśli miałbym rentę socjalną wcześniej, to teraz byłaby z "automatu", ale ja się staram o nią dopiero teraz i tamto orzeczenie mogę jedynie dołączyć, ale nie uniknę komisji ZUS-owskiej (wiem jak działa i nie liczę na nią).
Potrzebuję jakiegoś przepisu (paragrafu, artykułu) abym mógł się na niego powołać w czasie rozmowy z paniami urzędniczkami.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-12-21 15:39
Nic nie ma z automatu..!!
Składaj wniosek o rentę socjalną skoro schorzenie zaistniało przed  18 rokiem życia
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-12-21 15:48
Nie ma takiego przepisu (paragraju, artykułu), który zagwarantuje Ci nietykalność w tym temacie.
Nie ma też takich automatów, o jakim piszesz - ZUS może zawsze zweryfikować nawet własne orzeczenia a co dopiero inne.
Występując o rentę musisz się zastosować do OBECNIE obowiązujących przepisów, niestety.
Nadrzędny - Autor mmaret Dodany 2011-12-21 17:20
Wiem, że osoby z rentą socjalną wypłacaną kiedyś przez Opiekę, teraz dostają ją z ZUS, bo to im gwarantował przepis, gdy zmiana płatnika wchodziła w życie. Wiem też, jak działają komisje ZUS-owskie i osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy... są dla ZUS całkowicie zdolne do pracy i nie kwalifikują się do renty.
Jeśli można występować o rentę socjalną na podstawie tamtego orzeczenia, to lekarz ZUS nie weryfikuje wtedy, ale podważa decyzje innego lekarza.
Jeśli np. osoba poważnie niedowidząca ma stopień umiarkowany (bo tak zdecydował jeden lekarz), to dla orzecznika ZUS jest osobą zdolną do pracy (i Ty to nazywasz weryfikacją?).
Kiedyś stawałem na komisji i zostało stwierdzone, że jestem zdolny do pracy. Nieważne, że jedyna praca to praktycznie praca portiera (i tylko w dzień). Lekarz nie pomyliłem się- jestem zdolny do pracy, bo tak naprawdę niezdolna do pracy jest chyba tylko osoba leżąca.
Pomyślałem, że skoro można składać wniosek na podstawie tamtego orzeczenia, to to zrobię, ale z ZUS-u słyszę, że dla nich to orzeczenie jest bezwartościowe. Tzn. dla Opieki kiedyś miało znaczenie dla renty socjalnej, a dla ZUS-u dla tej samej renty już nie?
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-21 17:24
Nie, tylko orzeczenie lekarza orzecznika ZUS ma wartość dla ZUS. Twoje orzeczenie ma wartość dla MOPS-u. Możesz starać się o zasiłek stały z MOPS-u o ile nie masz dochodu lub jeśli jest on niższy od minimum socjalnego, które określa MOPS.
Nadrzędny - Autor mmaret Dodany 2011-12-21 17:28
W takim razie jak to ma się do tego-
"Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej."

Jest to na stronie ZUS.
Jeśli nie ma wartości, to powinno być, że podstawą do przyznania renty socjalnej jest orzecznictwo lekarza ZUS, a jest nieco inaczej napisane.
Zaznaczam, że moje orzeczenie jest sprzed 2003r i uprawniało do renty socjalnej z Opieki (chociaż wtedy się o nią nie starałem)
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-12-21 18:26
Poinformuj się w ZUS-ie jeszcze raz u innej osoby. Rozumiem, że orzeczenie o umiarkowanym stopniu masz przyznane bezterminowo? Jeśli inna urzędniczka powtórzy wersję pierwszej, to nie sądzę, żeby się obie myliły.
Nadrzędny - Autor mmaret Dodany 2011-12-21 18:37
Mam bezterminowo i niepełnosprawność datuje się od dzieciństwa. W zasadzie wszystko wskazuje, że mam podstawy do ubiegania się. Problem, że urzędniczka nie widzi tych podstaw:), a ja za bardzo nie wierzę w informacje od urzędniczki, bo ostatnio wiele razy spotykałem się z niewielką kompetencją urzędników, po prostu nie znają wszystkich przepisów. Dlatego staram się dowiedzieć czy są jakieś przepisy to regulujące.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-12-21 20:25
Sprawa jest prosta.

Osoba, która była  przed 1 października 2003 r. uprawniona do renty socjalnej na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej  ma zagwarantowane przyznanie renty socjalnej na zasadach i w wysokości określonych w "nowej" ustawie o rencie socjalnej. Warunkiem przyznania świadczenia jest orzeczenie stanowiące podstawę przyznania renty socjalnej przed dniem 1 października 2003 r. Oczywiście takie orzeczenie musi zachować ważność po dniu wejścia w życie ustawy o rencie socjalnej, czyli tej obecnie obowiązującej.
Podaję informacje ze strony ZUS:
"Uprawnienia do renty socjalnej osób uprawnionych do takiej renty na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej

    Osoby uprawnione do renty socjalnej na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 września 2003 r. nabywały uprawnienia do renty socjalnej na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o pomocy społecznej. Oznacza to, iż osoby te musiały spełnić warunki do renty socjalnej określone w ustawie.

    Ustawa zagwarantowała tym osobom przyznanie renty socjalnej na podstawie orzeczeń wydanych przed dniem 1 października 2003 r., jeśli orzeczenia te zachowały ważność po dniu wejścia w życie ustawy.

    Prawo do renty socjalnej ustalone zostało na podstawie orzeczeń o:

        zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów na trwałe lub okresowo, wydanych przed dniem 1 września 1997 r.,
        ustaleniu stopnia niepełnosprawności znacznego lub umiarkowanego na stałe lub okresowo, wydanych przed dniem 1 października 2003 r.,
        ustaleniu całkowitej niezdolności do pracy na trwałe lub na okres wskazany w orzeczeniu, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS przed dniem 1 października 2003 r.

    Dla potrzeb ustalenia uprawnień do renty socjalnej ustawa o rencie socjalnej traktuje orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów z ogólnego stanu zdrowia oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na równi z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS.

    Osoby uprawnione do renty socjalnej na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej nie musiały również przedkładać nowych zaświadczeń o uczęszczaniu do szkoły lub szkoły wyższej albo zaświadczeń o odbywaniu studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Ośrodki pomocy społecznej przekazały jednostkom organizacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kopię takich zaświadczeń, gdyż takie zaświadczenia stanowiły również podstawę do przyznania renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

    Osobie uprawnionej do renty socjalnej na podstawie wymienionych orzeczeń przysługuje renta socjalna stała, jeżeli niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym jest stała albo inwalidztwo I lub II grupy jest trwałe.

    Osobie mającej ustalony stopień niepełnosprawności lub inwalidztwo na okres wskazany w orzeczeniu - przysługuje renta socjalna okresowa."


http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1109

Jak widać, jeśli osoba nie była uprawniona do renty przed 1 października 2003 r., a jest całkowicie niezdolna do pracy może wystąpić o rentę socjalną, ale już na nowych zasadach. Podstawą do przyznania takiej renty jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.
.
Nadrzędny - Autor mmaret Dodany 2011-12-21 20:45
Wielkie dzięki. Jedyna dla mnie (a może i dla ZUS-u?) wątpliwość, to że mimo orzeczenia nie pobierałem renty socjalnej przed 2003r. To orzeczenie uprawniało mnie do wystąpienia o rentę, ale z powodu zarobków nie robiłem tego. Gdybym wtedy miał przyznaną rentę, to sprawa rzeczywiście byłaby prosta. Pozostaje nadzieja, że ZUS to moje orzeczenie potraktuje jako podstawę do wypłacania renty przez Opiekę przed 2003r. i teraz powinien sam przejąć obowiązek wypłacania tego świadczenia. Wszystko może zależeć od interpretacji.
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-12-25 17:43
Słyszałem, że nawet 50 latek może składać o rentę socjalną jeśli spełnia warunki do jej przyznania (tu kalectwo powstało w okresie uprawniającym do renty).
Ale ZUS ma prawo też kontrolować i zabierać renty nawet te przyznane 30 lat temu.
Nadrzędny Autor internaut Dodany 2013-09-07 22:55
Pani urzędniczka się myli. Jeżeli masz ważne orzeczenie z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności to renta socjalna ci się należy bez konieczności ponownego badania przez lekarza orzecznika ZUS
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-09-09 16:34
Witam,
Przeczytałem twój post ponieważ miałem do czynienia z taką sytuacją co ty :-).
Ja w ubiegłym roku w październiku złożyłem wniosek o przyznanie renty socjalnej w ZUS  wg. ustawy 27 czerwca 2003 o rencie socjalnym i na podstawie mojego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ZUS mi przyznał rentę socjalną na stałe.
Jeszcze wskazówka :-) jak będziesz złożył twój wniosek o przyznanie renty socjalnej i najlepiej ignorować wezwanie na komisję lekarską, ponieważ nadal obowiązuje ta ustawa z 27 czerwca 2003 roku, który pisze w ustawie cytuję poniżej: 
"art.26 pkt.3 Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej są traktowane na równi z orzeczeniami lekarza orzecznika".
Więc nie musisz stawiać na komisję lekarską ZUS i masz twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i oni muszą to uhonorować na postawie ustawy w/w.
Zgodnie na wniosku i musisz to dostarczyć dokumenty jeśli pracujesz a ZUS może przy okazji poprosić o świadectwo ukończenia szkoły to będzie zależało od procedury ZUS.
Ja nie byłem na komisji lekarskiej i decyzję otrzymałem po 2 m-cach a mojej koleżanki prawie pół roku bo ignorowała wezwanie na komisję lekarską i nie stawiła się i ZUS w końcu przyznali renty socjalnej mojej koleżance.
Powodzenia
Nadrzędny Autor internaut Dodany 2013-09-14 23:23
Jak dostała wezwanie na badanie lekarskie to powinna się stawić. Ja tutaj zacytuję post bezpośrednio z ZUS otrzymany:
Wysłano zapytanie ogólne z serwisu pue.zus.pl o tresci:

Witam! Mam dwa pytania. Brat, który jest osobą niepełnosprawną ze stopniem znacznym,
niezdolną do samodzielnej egzystencji oraz do pracy od urodzenia ma przyznaną rentę
socjalną na stałe. Staram się teraz, żeby przedłużyć mu na czas nieokreślony rentę
rodzinną z tytułu uzyskania stałej niezdolności do pracy i do samodzielnej
egzystencji przed skończeniem 16-go roku życia. Obawiam się, że brat może stanąć na
komisji lekarskiej z ZUS-u. Czy jeżeli "nie przejdzie" takiej komisji, to mogą mu
cofnąć prawo do renty socjalnej?
i udzielona odpowiedź na forum prawnym:
Nie można wykluczyć negatywnych reperkusji orzeczenia lekarza ZUS o braku całkowitej
niezdolności do pracy. Jeśli takowe by było, można by szybko wycofać wniosek o rentę
rodzinną. Wtedy orzeczenie lekarza nie zdąży być prawomocne i nie będzie mogło
stanowić podstawy do rewizji prawa do renty socjalnej.
moje pytanie brzmi:
Czy jest prawdą odpowiedź udzielona na forum prawnym? Co się może stać z rentą
socjalną jeżeli wnioskuje o rente rodzinną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
a lekarz orzecznik orzeknie zdolność do pracy? Czy rentę socjalną też można wówczas
stracić pomimo, że była wcześniej przyznana na stałe przed 2003 rokiem orzeczeniem z
Powiatowego zespołu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

Dzień dobry.
W odpowiedzi na Pani pytanie informuje, że w celu przedłużenia wypłaty renty
rodzinnej przyznawanej na dziecko z powodu całkowitej niezdolności do pracy,
niezbędne jest złożenie następujących dokumentów:
- wnoiosek o przedłużenie wypłaty renty rodzinnej,
- N9 - zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia
społecznego wydane przez lekarza prowadzącego leczenie,
- N9a - załącznik do wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia pieniężnego -
wypełnia wnioskujący.
Na podstawie złożonych dokumentów lekarz orzecznik wyda orzeczenie określające
niezdolność do pracy, według którego wydana zostanie decyzja odnośnie renty
rodzinnej. Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje
sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego
wniosku. Wówczas orzeczenie komisji lekarskiej stanowi podstawę do wydania decyzji.
Ponadto od decyzji istnieje możliwość złożenia odwołania do sądu w ciągu 30 dni od
dnia doręczenia.
W sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o rentę rodzinną pobiera rentę socjalną
przyznaną na podstawie orzeczenia Powiatowego
zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, bez wpływu na tą rentę
socjalną pozostaje orzeczenie lekarza orzecznika o wydane do renty rodzinnej.

Dziękuję za kontakt z nami.
Pozostajemy do dyspozycji pod nr telefonów 801 400 987 lub 2205601600
Młodszy Konsultant COT
Ewa Malmon

bez wpływu na tą rentę socjalną pozostaje orzeczenie lekarza orzecznika o wydane do renty rodzinnej. Co to znaczy bez wpływu na tą rentę socjalną? Jak to rozumieć należy?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (17613 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill