www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (5517 - wyświetleń)
- Autor myrsky Dodany 2012-01-03 18:00
Jestem osobą od urodzenia chorującą na SMA II, poruszającą się na wózku i posiadającą orzeczenie (od zawsze) o znacznym stopniu niepełnosprawności (dawniej grupa I). Moja choroba postępuje. Prawie 5 lat temu podjęłam się pracy zawodowej z myślą wypracowania sobie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (dawnej inwalidzkiej). Podejmując pracę na pełen etat zmuszona byłam zawiesić przyznaną mi wcześniej na stałe rentę socjalną. Spełniłam wymóg "lat pracy" (w moim przypadku były to 3 lata), we wrześniu br złożyłam wniosek o rentę, lekarz orzecznik wystawił orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji na stałe. Jednak na początku grudnia otrzymałam telefonicznie informację z ZUS-u, że decyzja w sprawie renty jest odmowna i że niedługo otrzymam ją listownie (jest styczeń, a ja jeszcze jej nie otrzymałam, a chyba mają na to 30 dni, które już dawno minęły). Zadałam jednak pytanie pani dzwoniącej jaki jest powód odmowy przyznania mi renty, odpowiedziała, że wg ZUS-u niepełnosprawna jestem od urodzenia w stopniu znacznym i mój stan nie może się już bardziej pogorszyć bo nie ma już kolejnego stopnia i że gdybym miała najpierw ustalony stopień umiarkowany, a podczas lat pracy pogorszyłoby mi się na znaczny to co innego. Zapytałam czy mogę się odwoływać, pani stwierdziła że nawet powinnam po otrzymaniu decyzji, ponieważ są to absurdy prawne i sąd może zupełnie inaczej interpretować przepisy niż ZUS. Przyznaję, że cała sprawa jest irytująca i męczy mnie już czekanie, to się ciągnie już 4 miesiąc. Czy ktoś z was znalazł się w podobnej sytuacji? I jak rozwiązać taki problem? Czy rzeczywiście w sądzie można coś w tej sprawie zyskać?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-01-03 19:10
Najpierw zastrzeżenie: nie jestem specjalistą, prawnikiem, doradcą zawodowym czy kimkolwiek w tym rodzaju. "Rozgryzaniem" takich spraw zajmuje się hobbistycznie i zawsze mogę się mylić - jeśli potrzebujesz wiążącej odpowiedzi, skontaktuj się z jakimś specjalistą (np. odpowiednio wykwalifikowanym prawnikiem).

Pani z ZUS zasadniczo miała rację, z tego co mi wiadomo. Renta z tytuły niezdolności do pracy przysługuje jeśli "niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych [...] i nieskładkowych [...] albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów." (strona ZUS). Czyli schemat jest taki: osoba sprawna zdobywa okresy składowe (i ew. nieskładkowe), po czym traci sprawność - otrzymuje rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Zasadniczo renta ta była (jak sądzę) pomyślana dla ludzi, którzy utracili zdolność do wykonywania pracy (na stanowisku nieprzystosowanym do  niepełnosprawności), w pewnym momencie swojego życia zawodowego. Ty weszłaś na ten rynek pracy JUŻ będąc osobą niepełnosprawną, dlatego nie jest oczywiste czy przysługuje Ci renta z tytułu niezdolności, czy jedynie (ewentualnie) nadal socjalna.

Standardowo zakłada się, że aby osoba niepełnosprawna od młodości mogła pobierać rentę z niezdolności do pracy jej stan zdrowia musiałby się znacząco pogorszyć w okresie w którym pracowała (dlatego, na przykład, niektórzy młodzi ON tak boją się podjęcia pracy - jeśli utracą ostatecznie prawo do renty socjalnej, to nawet kiedy wypracują lata składowe, nie musi im przysługiwać renta z niezdolności do pracy). U Ciebie sytuacja jest pewnie o tyle kontrowersyjna, że rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jest chorobą z natury postępującą, nie wiem więc, czy można powiedzieć, że w jakimkolwiek stopniu utraciłaś dodatkowo sprawność podczas okresu składkowego, czy też po prostu należy to uznać za "normalny" przebieg choroby. Podejrzewam, że to właśnie tym aspektem sprawy mógłby się zająć sąd, gdybyś się odwołała od decyzji ZUS.

Należy przy tym pamiętać, że sąd może ewentualnie inaczej interpretować przepis czy stan faktyczny - np. to w jakim stopniu komuś stan zdrowia utrudnia pracę - ale nie może prawa zmienić. Od tego są wyłącznie posłowie (lub obywatele - w odpowiednio dużej liczbie).
Nadrzędny - Autor marcin-warszawa Dodany 2012-01-04 06:31
Dzień Dobry ja jestem w umiarkowanym z padaczką lekooporną od urodzenia. Obecnie mam umiarkowany st. na stałe 10N. Starałem się o znaczny stopień niepełnosprawności ponieważ mam napadów kilkanaście w ciągu miesiąca do utraty przytomności i nie jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Mimo wyższego wykształcenia to nie chcą też zatrudniać z tym schorzeniem - po prostu boją się odpowiedzialności.  Jednak odpowiedź komisji ZUS była następująca. :
Za pierwszym razem nie przyznają mi znacznego :
- ponieważ Pana uważamy za całkowicie zdolnego do pracy,
- nie spełnia Pan kryteriów typu składkowych i nieskładkowych
- nieełnosprawność nie powstała w miejscu lub w drodze do pracy,/ z pracy jednak jak ktoś jesst od urodzenia
i stwierdzili iż ja jestem całkowicie zdolny do Pracy.
Po odwołaniu się jak lepiej przygotowałem od lekarzy neurologów z oświadczeniami:
lekarze orzecznicy zlitowali się i po tej samej gadanej z lepszą doumentacją lekarz orzecznik stwierdził:
- iż możemy pozostać przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednak bez prawa do renty.
w 2012 będe po raz kolejny starał się o znaczny stopień niepełnosprawności - mówi się że do 3 razy sztuka.
Może należałoby zająć się zbieraniem podpisów 100 tyś podpisów i ustawa na biurku. Z chęcią wymienie się doświadczeniem e-mail marcin_sz@onet.pl lub gg 529821 tel 604757480. Pozdrawiam     
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2012-01-05 12:22
A czemu nie masz prawa do renty? Nie masz wypracowanych wymaganych lat do renty?
Nadrzędny Autor marcin-warszawa Dodany 2012-01-05 22:26
tak naprawde jest zbieżność przepisów iż na składkowe i nie składkowe wchodzi :
okres studiowania kiedy student był ubezpieczony a w młody wieku nie wymagane jest tak dużo natomiast pracować niepełnosprawny zawsze może tylko zawsze pracodawcy muszą być tolerancyjni a jest jeszcze bóbel prawny iż  niepełnosprawność musi powstać w miejscu pracy lub jej drodze do pracy a jeśli koś ma niepełnosprawność od urodzenia to nie przekona że ma trudną sytuację życiową - zawsze w trudniejszej jest budżetówka. 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (5517 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill