www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności -ulgi komunikacyjne (15557 - wyświetleń)
- Autor malwina4 Dodany 2012-01-31 17:03
Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności o symbolu 10-N czy przysługuje mi jakaś ulga komunikacyjna  i mojemu opiekunowi w czasie podróży.Mam wizyty u specjalisty do którego muszę dojechac ok 350 km.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-02-02 14:17
Dla umiarkowanego stopnia nie ma ulg ustawowych. Jedynymi ulgami na które mogą liczyć osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności to ulgi w komunikacji miejskiej - w zależności od ustaleń miejskich. Natomiast jeśli jest Pani rencistką to przysługują Pani 2 przejazdy w roku koleją ze zniżką 37%.
Nadrzędny Autor malwina4 Dodany 2012-02-02 18:51
Dziękuje bardzo za odpowiedz.
Nadrzędny Autor Antonina111 Dodany 2012-02-02 19:53
Nie ma, z wyjątkiem umiarkowanie niepełnosprawnych z symbolem 04-0, którym przysługują spore ulgi.
Wiem, że autorki wątku to nie dotyczy, ale dopisuję na wszelki wypadek, gdyby do wątku zajrzał ktoś z w/w kodem niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-02 18:38
Dlaczego tylko 2 przejazdy w roku? Wiem że można było jeździć do woli ale nie wiem co się zmieniło w przepisach.
Nadrzędny Autor malwina4 Dodany 2012-02-02 18:54
Pani Ellu pani korzystała z tego przewileju?Ja dostałam dopiero niedawno ten stopień i chciałam sie zorientowac na co moge liczyc.Gdzie mam szukac informacji na ten temat?
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-02 19:54 Zmieniony 2012-02-02 20:26
Malwinko po pierwsze nie jestem pani a po drugie :
Wypadek miałam w 1999 roku i miałam 2 grupę czyli stopień umiarkowany z powodu ruchu symbol 05R a od 2003 dostałam znaczny i nadal mam 05R, a to już inny od symbolu Twego. Nie znam symbolu 10 N. Na ruch jeździłam zawsze ze zniżką to jest od 1999r.
Jeśli znajdę przepisy dla Ciebie napewno tu wkleję. To jednak ciut potrwa. Proponuję jednak ( jest darmowy) napisać i poprosić o przysyłanie biuletynu dla ON na e mail a oto adres do nich :

biuletyn@niepelnosprawni.pl

Ja wiele informacji czerpię właśnie z niego.

pozdrawiam :-)

Co prawda link odnosi się Kraków - Tarnów ale mniej więcej jest podobnie wszędzie. Trzeba jednak w każdym dużym mieście pytać w kasach lub pytać na forach tych miast.
http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/poradnictwo-zawodowe/informacje-zawodowe-1/informacje-dla-osob-niepelnosprawnych-pliki/PrawaON.pdf

http://www.biuletyn.abip.pl/mzon_r_sl/index.php?komunikat=2425&parent=2424
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-02-02 20:52
Na PKP 2 razy w roku, jeśli jest renta. Z PCPR (np.) nie przysługuje ta ulga. Niewidomi podlegają innym przepisom. C.I. ma rację. :-)
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2012-02-13 01:43
Rencistom przysługuje ulga 37 % na 2 przejazdyw roku. Ulga ta obowiązuje w klasie 2 we wszystkich typach pociągów (oprócz EuroCity).

Jednakże ważny jest tutaj też dokument uprawniający do ulgi (dziwne, że nikt o tym nie wspomniał) Jeśli okażesz standardową ZUSowską ("zieloną") legitymację emeryta/rencisty, to konduktor sięgnie po...bloczek opłat dodatkowych :D. Dokumentami, które uprawniają do tego typu ulgi są (wklejam za tabelą PKP):
Zaświadczenie wydane przez:
1) terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
2) regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”,
3) NiezaleŜny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce „Solidarność Weteranów Pracy”,
4) Zarząd Główny i oddziały terenowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Solidarność
– 80”,
5) wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Zw.
Zaw.,
6) NiezaleŜny Związek Przyszłych i Obecnych Emerytów i Rencistów „Weterani Pracy”,
7) oddziały wojewódzkie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych,
8) zarządy i koła Związku Byłych śołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska
Polskiego,
9) okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego,
10) Związek Zawodowy Pracowników NajwyŜszej Izby Kontroli,
11) Komisję Krajową i zarządy regionów Chrześcijańskiego Związku Zawodowego „Solidarność”
im. Księdza Jerzego Popiełuszki,
12) zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów PoŜarnictwa Rzeczypospolitej
Polskiej,
13) oddziały wojewódzkie Związku śołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,
14) terenowe jednostki Krajowego Związku Emerytów i Rencistów SłuŜby Więziennej
- dla osób uprawnionych należących i nienależących do tych organizacji.
Zaświadczenie okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym
stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Tak w ogole to zapraszam do zapoznania się z wyżej wspomnianą tabelką: http://intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/Wykaz%20ulg%20ustawowych%20w%20PKP%20IC.pdf

Pozdrawiam Serdecznie

moerbecke
Nadrzędny - Autor malwina4 Dodany 2012-02-04 17:22
Dziękuje Ellu za info.
pozdrawiam
Nadrzędny Autor malwina4 Dodany 2012-02-04 17:22
Dziekuje równiez pozostałym
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-04 20:57
REA sądzę że Malwince chodziło nie tylko o orzeczenie z PFRON a le i ZUS.
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2012-02-13 01:44
Ellu, nie ma czegoś takiego jak "orzeczenie z PFRON".

Pozdrawiam,

moerbecke
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-13 21:00
Ja mam orzeczeniez ZUS i z Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności i tam stawałam na komisję właśnie w siedzibie PFRON więc jak to jest? Pytam pokojowo :-)
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-02-13 21:30
ja tez w PFRON stawalam na komisje
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-02-13 21:38

> więc jak to jest?


Chodzi pewnie o to, że powiatowy zespół ma u Ciebie siedzibę w tym samym budynku co PFRON. PFRON jako instytucja nie ma prawa do wydawania orzeczeń.

Analogia: gdyby w jednym budynku mieściły się bank i szkoła, to uczniowie wciąż uczyliby się w szkole, a klienci pobierali pieniądze w banku. Nie odwrotnie. Nawet gdyby na drugim etacie pani od matematyki pracowała w okienku bankowym. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / umiarkowany stopień niepełnosprawności -ulgi komunikacyjne (15557 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill