www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. (77327 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor bodzio2 Dodany 2012-02-09 13:29 Zmieniony 2012-02-09 13:31
Jesteśmy w trakcie rozliczania podatku za 2011r, czy warto przekazać 1% podatku na OPP (fundację) przecież to nic nie kosztuje, a może pomóż chorym, niepełnosprawnym oraz biednym. Myślę że lepiej przekazać ten 1% podatku potrzebującym niż do budżetu Państwa, bynajmiej osoby potrzebujące uzyskają taką pomoc bezpośrednio od ofiarodawców dlatego zachęcam wszystkich do tego aby przekazać ten podatek (jesli wyrażą Państwo taką wolę) na mój cel, szczegóły w podpisie serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-09 18:25
Chyba nie ma takiej opcji by musowo poszło do skarbu państwa? Sami w/g mnie nie mają prawa sobie zabierać bez np. mojej wiedzy?
Nadrzędny - Autor bodzio2 Dodany 2012-02-09 19:11
Ella, jeśli nie wskażesz Organizacji Pożytku Publicznego w (Pit) na którą chcesz przekazać 1% podatku należnego Państwu, to całość sumy przechodzi do budżetu, i dlatego jest ważne aby 1% tej sumy przekazać potrzebującym.
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2018-02-24 11:53
I ja podtrzymuję swoją decyzję o jednym procencie. Przekierowuje go na Mielnicę , nie na jedną konkretną osobę ale na coś co może służyć wielu.
Nie daję , nie darowuję ale przekierowuję aby nie poszedł w "ręce" w które pójdzie gdy ja nie zdecyduje o swoim 1% :-) puki jeszcze mogę.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-02-09 19:23
A BODZIO POTRZEBUJE DROGIEGO, NOWEGO KOMPUTERA, ALBO NA PIWO! HA, HA!
Taki gdzieś chyba był jego post!
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2012-02-09 20:01
JA oddaję na hospicjum.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-09 20:14
Bodzio to zwykła kradzież w biały dzień. Jak widzę ten 1% dostaję nerwicy. Żebranina wali z każdego kąta.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2012-02-09 20:21
Ela, ale chociaż skoro i tak Ci zabierają masz możliwość dać tam gdzie chcesz.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-09 20:55 Zmieniony 2012-02-09 21:00
Owszem lid i mam do wyboru moc ON włącznie ze PZG, ortopedią wzrokiem itp. Normalnie mnie to szokuje bo wszędzxie dokładnie wszędzie nawet na przystankach DAJ 1% . Ok ale jak podwieźć to nie ma. Po prostu mam żal do cwaniaków z rządu.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2012-02-10 09:19
nie daje nikomu mi też nikt nie dał
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-02-10 09:25
I tak Ci zabierają.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2012-02-10 09:30
złodzieje są wszędzie
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-02-10 09:49
Takie jest prawo. Dlatego uważam, że warto samemu zadecydować, kto ma wziąć ten 1%. :-)))))))
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2012-02-10 09:49
ok każdy robi jak chce
Nadrzędny - Autor bodzio2 Dodany 2012-02-11 12:33
REA pozdrawiam cię serdecznie i dziękuje za "wsparcie", myślałem że jestem na forum naprawdę O.N, że chodzi o to żeby sobie pomagać, wspierać się ale się myliłem jest mi przykro z tego powodu, naśmiewanie się z tego że ktoś próbuje szukać pomocy bo nie jest w stanie sam sfinansować zakupu potrzebnych mu protez aby w miarę móc normalnie żyć, jest dla niektórych ubawem po pachy żałuje że na tym forum spotkałem się z nie tolerancją dla O.N i moja prośba o wsparcie spotkała się z negatywnym odczuciem, a wręcz ochydnym. Mimo wszystko pozdrawiam Was, życzę miłego dnia i wielu przemyśleń w temacie niepełnosprawności, być może ktoś z Was kiedyś poprosi o taką pomoc, i odemnie ją otrzyma.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-02-11 13:09
Proszę nie mierz tutaj wszystkich jedną miarką i nie osądzaj tylko za to,że np ja oddaję swój 1% na inny cel. Mam swoje powody,że właśnie tam ,a nie na inny cel oddaję własne pieniądze. Życzę Ci powodzenia. :-)
Nadrzędny - Autor bodzio2 Dodany 2012-02-11 16:45 Zmieniony 2012-02-11 17:00
Lidian (bez urazy) ja nie mierzę wszystkich jednakową miarką, dlatego napisałem w swoim poście (dla niektórych to jest ubaw po pachy) rozumie cię że chcesz oddać ten 1% swojego podatku na swój cel masz takie prawo i tego nie kwestionuję, ale przykro mi jest że sugeruje mi się że zbieram pieniądze z 1%, na komputer, lub piwo. Ella napisała ze to zwykła kradzież w biały dzień, i dostaje nerwicy ,no cóż za niedługo też będzie prośić o 1% (bo nie będzie ją stać na leczenie tej nerwicy), nawet chyba nie myślała co pisała, najpierw się myśli a następnie pisze. Ella o jakiej kradzieży mówisz? czy ja ci coś ukradłem? kto komu i co ukradł, odpowiedz mi na to pytanie! jeśli wogóle jesteś w stanie. Tylko tyle chciałem dodać w tym temacie, serdecznie pozdrawiam.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2012-02-11 17:48
Bodzio doskonale Cię rozumiem. Zrozumiałam też wypowiedź Elli,ale chyba inaczej niż Ty. Ella kierowała ją do tych,którzy doprowadzili do takiej sytuacji,że mamy niskie dochody i jeszcze od nas wyciągają pieniądze.
Życzę Ci powodzenia w Twoich staraniach. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-11 17:00 Zmieniony 2012-02-11 17:02
Do Bodzio

>Ella napisała ze to zwykła kradzież w biały dzień, nawet chyba nie myślała co pisała, najpierw się myśli a następnie pisze, o jakiej kradzieży mówisz? kto komu i co ukradł odpowiedz mi na to pytanie! jeśli wogóle jesteś w stanie. Tylko tyle chciałem dodać w tym temacie, serdecznie pozdrawiam.> .


Bodzio pisząc myślałam o rządzie, o żebraninie o pobieraniu 1% bez zgody właściciela kasy na wszelkie sposoby ale nie o tobie. Proponuję czytać uważnie posty, a szczególnie moje bo jak inni wiedzą kiepska jestem w tłumaczeniu się lub komuś.

Do lid. Prawo do 4 liter. Złodzieje i już. Niech lepiej oddadzą mi lek i to ten darmowy.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-02-11 17:50 Zmieniony 2012-02-11 17:54
Ella z moimi lekami jest podobnie. Po tych "obniżkach" kosztują więcej. Nawet  paski do glukometrów, których używam nie są refundowane.
Nadrzędny - Autor bodzio2 Dodany 2012-02-11 18:33
Ella przepraszam Cię jeśli czujesz się urażona, ale tak to odczytałem, że to dotyczy mojej osoby, życzę miłego wieczoru, pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-02-11 19:39
Bodzio, muszę przyznać, że faktycznie nie pisałeś, iż to konkretnie Ty potrzebujesz dofinansowania do kompa. Fakt pisałeś o protezach, jednak w wątku "Dofinansowanie do laptopa z PCPR".  Czytałam ten wątek dawno i utkwił mi w pamięci Twój nick, inna osoba pisała o komp. Tak to jest jak zagląda się na stronę z przerwami i pisze posty "dorywczo" w międzyczasie innych zajęć - w związku z tym przepraszam :-)
Jednak po przeczytaniu dzisiaj tego i tamtego wątku, wyszło mi, że tak może być - ktoś zbiera niby na protezy czy coś innego - dostaje  kasę i ją wydaję w przenośni (a może i nie?) na "piwo".
Nie musi to Ciebie dotyczyć i mam nadzieję, że nie.
Pozdrawiam :-)
No i muszę odejść od neta.
Nadrzędny - Autor bodzio2 Dodany 2012-02-11 20:11
REA jest w porządku wcale się nie gniewam, poprostu nie zrozumieliśmy się i tyle, pozdrawiam.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-02-11 20:16
Dzięki za zrozumienie :-)
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-02-11 20:11
Wydaje mi się że nie powinno się wszystkiego brać do siebie chyba że ktoś napisze Do Xa to wtedy na 100% wiemy że to X a nie kto inny
Nadrzędny Autor bodzio2 Dodany 2012-02-11 20:23 Zmieniony 2012-02-11 20:26
Ella masz rację może było za dużo emocji w tych postach, ale naprawdę piszę całą prawdę o mojej sytuacji, nikogo nie chcę naciągać na ten 1% każdy zrobi jak będzie uważał. Możecie sprawdzić autentyczność mojej wypowiedzi na  http://www.fundacjaavalon.pl  są tam dokładne szczegóły o których wspominałem w postach pod zakładką (beneficjenci) z nazwiskiem KRÓL,1023 serdecznie pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-03-08 19:20
Bodzio a ja nie miałam na myśli ciebie tylko państwowy skarbiec. Nadal uważam że nieświadomych okrada państwo i nie wstyd mi o tym pisać. Bo jak powiedzieć w ZUS że dana babcia czy dziadek chcą dać ten 1% na dzieci czy sprzęt dla ON. Ten 1% już jest potrącony a skorygować go można tylko przez ponowne odliczenie i wpisanie w rubrykę odpowiedni kod. Mój 1% poszedł na PZG
Trzymaj się i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor marmoon Dodany 2012-03-08 09:52
Nie ma się nawet co zastanawiać. 1% trzeba oddawać, a to, że wszyscy chcą go dla siebie, swoich fundacji, to też nic dziwnego. Przecież to właściwie jedyne źródło dochodu wielu OPP. Dobrze, ze teraz każdy może założyć taki prywatny KRS i szukać pomocy w ten sposób. Ja wspieram najczęściej właśnie małe akcje, wierzę im chyba najbardziej. Chyba każdy program pit2011 wspiera 1%, najczęściej mają listy OPP albo działają dla jednej osoby czy fundacji. Warto poszukać.
Nadrzędny Autor WojtekSek Dodany 2014-03-11 10:09
Witam, proszę o przekazanie jednego procenta podatku na Podkarpackie Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 05:34
Wedlug mnie, ten 1% z podatku to kolejne "oszustwo" rządu.  Po co te całe zamieszanie z tymi pożytkami publicznymi? Chyba tylko jako potwierdzenie żeby nie ufac urzędnikom.?,!
Powinno być  z urzedu przeznaczane i rozdzielane w/g potrzeby.
A teraz jest tak, kto sprytniejszy to ma a inni ? Inni nie potrzebują,  ważne że JA SOBIE ZALATWILEM?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-12 11:21
Waldusiu,
ale "wegług Cię" czyli według jakiej wiedzy i faktów...?
Gdybyś COKOLWIEK rozumiał z mechanizmu przekazywania 1% to wiedziałbyś jedną rzecz elementarną: akurat właśnei ten mechanizm - pomimo jego wad - zapewnia jedno: że pieniądze w ten sposób przeznaczane na pewno nie trafiają w ręce rządu tylko do ORGANIACJI POZARZĄDOWYCH. Przy czym słowo "pozarządowych" składa się z dwóch słów: "poza" czy niezależnych oraz "rządowych" czyli neizależnych od rządu. Czyli: JAK TU RZĄD MOŻE OSZUKIWAĆ, SKORO NIE MA NIC DO TEGO? Owszem, mogą, ale wyłącznie Ci, którzy zarządzają poszczególnymi organizacjami (stowarzyszeniami, fundacjami) - tylko że to są tacy sami Kowalscy jak Ty i ja.

Jest to jedna z niewielu możliwości, kiedy obywatel wybiera suwerennie cel, na który przekaże część swojego podatku - zamiast właśnie urzędnikom do urzędu skarbowego (z którego już kompletnie nic nie wychodzi wg naszej woli lub wiedzy). Oczywiście, ta niepodległość ngo'sów też już jest kompletnie lipna, bo podlegają one jednak tak ogromnie sformalizowanej kontroli ministerstw i samorządów, że już dawno przestało to być logiczne. Ale - jeśli chodzi o 1% to pojęcia nie masz, o czym piszesz.

No i przecież obecnie całe pozostałe podatki - wyłączając właśnie wyłącznie kwoty wpłacone przez podatników jako 1% na wybrane organizacje - są przeznaczane "z urzędu" i rozdzielane wg potrzeb, w związku z czym: nie ma kolejek do lekarzy, nie ma u nas chorych i biednych, wszyscy dostają na wózki, protezy i terapie tyle, ile potrzebują, nie ma barier w zatrudnianiu i zarabianiu oraz dostępie do dóbr wszelkich, spokojnie można się utrzymać z renciny czy emerytury, przedszkola publiczne są na każdym rogu, studiować można wszędzie itp., itd, etc...........
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-03-12 11:41
najłatwiej jest nam krzycze3ć ZŁODZIEJE, ZŁODZIEJE ...gdyby tak pierścień porządkowy, ochraniający przed niezawsze tylko krzyczącymi - wyposażyć w lustrzane tarcze - zobaczyli by co krzyczą i dalej ;-) . Już spaaaadam :-) .
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 14:54 Zmieniony 2014-03-12 14:59
blu to proste . Kradzieżą jest zawlaszczanie 1%  tych podatnikow którzy nie wyznaczyli fundacji.
ja nie muszę znać zasad 1%, wystarczy mi wiedza że jest to uczciwe.
i teraz pytanie
Czy ktoś z Was lub bliższych znajomych albo z rodziny skorzystal z pomocy 1% ?

amalian sorry ale tym razem nie zrozumialem Twojej ukrytej aluzji bo zapewne taki miales cel :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-12 16:00
Matko, chłopie - nie może być kradzieżą wykorzystanie funduszy, które zgodnie z prawem należą, niestety, do budżebu państwa (cokolwiek to znaczy).
Bo proces był odwrotny do tego, co sądzisz a mianowicie: była sobie pula 100% podatków wpływających od podatników do budżetu państwa, który mógł sobie z nimi robić co chciał, nie pytając Ciebie o zdanie. Z tejże puli dano możliwość czyli WYBÓR podatnikom - mogą wskazać, komu przekazać wartość 1% z tejże puli 100%. A więc w sumie jest logiczne, że jeżeli jakiś gamoń-podatnik nie wskazuje żadnej organizacji jako beneficjenta 1% to zgadza się automatycznie na wrzucenie tej swojej kwoty do jednego worka z pozostałymi podatkami, które i tak oddaje w zębach skarbówce.

A więc nie jest nieuczciwością to, o czym piszesz, ale za to jest słaba postawa podatników, którzy nie chcą przekazać nikomu tego swojego nieszczęsnego 1%, ale za to mają pretensje do wszystkich świętych, że nie mają żadnego wpływu na wydatkowanie haraczu-podatków, które odprowadzają... Czyli także Twoja postawa jest marna, bo na pewno nie wskazałeś żadnej organizacji w swoim PIT-cie (chociaż też masz taką możliwość).

Skoro "nie musiz znać zasad 1%" - to nie nie masz też prawa ich krytykować. Toć to durne jest...

A co masz na myśli: "czy ktoś z Was skorzystał z pomocy 1%"? Że skorzystał bezpośrednio czy jak?
Idea 1% nie miała polegać ani służyć temu, aby konkretny Kowalski mógł zbierać na własne potrzeby pieniądze - ja osobiście uważam to za ogromne wypaczenie tematu w naszym kraju. Te środki miały wpływać wyłącznie do organizacji, które będa proponowały i organizowały pomoc konkretnym osobom poprzez systemowe działania w różnych obszarach. To miał być kij a nie marchewka - czego, oczywiście, 80% społeczeństwa nawet nie ma zamiaru ani zrozumieć ani zaakceptować...
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 16:53
blu nie potrafisz zrozumieć mojego prostego przekazu. Przekazu który staram Ci się wyjaśnić. Jak sama napisałaś slowo "niestety" wskazuje że jest w tym kradzież. Tylko tego nie ogarniasz i bronisz chorych założeń. 
Jeśli ktoś ustala takie PRAWO  które pozwala mu zgodnie z prawem coś zabierać to jest mega zlodziejem zaslaniającym się  prawem które sam wymyślił aby LEGALNIE KRAŚĆ.
Jeśli 1% jest dla POZARZĄDOWYCH FUNDACJI  to łapy precz od tego. Jesli ktoś nie wyznaczył dla kogo , to może nie mógl się zdecydować czy pomagać kotom czy psom.
Jesli tak , to ten procent powinien trafić na jedno wspólne Pozarządowe konto. Aby o jego wykorzystaniu można bylo zadecydować później.
Ja nie wyznaczylem konkretnej fundacji z prostego powodu. Jeszcze nie rozliczalem się z Pitu ;-)  proste wytłumaczenie.
Ale czy Ty potrafisz zrozumieć takie proste rzeczy? :-) to za określenie gamoniami ludzi którzy nie chcą, nie mają dostatecznej wiedzy komu przeznaczyć swój 1%.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-12 18:13
No sorry, ale:
- jeżeli dorosły podatnik nie potrafi podjąć tak prostej decyzji komu pomagać to jednak jest gamoniem
- nie kumasz elementarnej sprawy: gdyby w takim razie (jak można było w ogóle wpaść na tak szatański pomysł???) pozostałe 99% podatków trafiało na konto dla organizacji pozarządowych, to Z CZEGO, istoto ludzka, MIAŁYBY WÓWCZAS BYĆ FINANSOWANE WSZYSTKIE INNE WYDATKI typu: zdrowie, świadczenia socjalne, edukacja, bezpieczeństwo, komunikacja, środowisko itd.????????????

Ewidentnie oceniasz wszystko i wszystkich własną miarą - czyli gdybyś sam miał tę kasę w dyspozycji, na pewno społeczeństwo niczego by z tego nie miało...
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 19:25 Zmieniony 2014-03-12 19:34
:-) mimo odmiennego spostrzegania tematu i kilku ukrytych zlośliwostek można  by. Powiedzieć  że się  
ladnie kłóci my.
Tylko po co te 1% larum?
Jak i  tak to trafia  do ludzi  ; )
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-03-12 21:04
Jesteśmy różni i różne mamy niedyspozycje, znam wielu, którzy korzystają z z tego procenta finansując zakup:sprzętu , dodatkowych zajęć rehabilitacyjnych . W ściąganiu podatków to jak z majtkami ; im większe to nikt się do nich nie chce przyznać ;-) .Pozdrawiam dupa :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-03-12 20:56

>amalian sorry ale tym razem nie zrozumialem Twojej ukrytej aluzji bo zapewne taki miales cel :-)<


powiedzmy, ;-) ... użyłem skrótu myślowego ;-) ... Mierzmy siebie i innych tą samą miarą . Pewnie krzyczący hasło widzący swoje odbicie w lustrzanych tarczach pogubili by się ;-) .
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 21:34
Amalian zabierz natentychmiast te lustrzana  tarczę z przed blu , bo
biedaczce wszystko się pomieszalo . 1% z99%, niby razem 100% myśli  że  jak ma prawo dezyzji o .1%
to wydaje się  jej że   decyduje o 100 :-))
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-03-12 21:51
Co chcesz od Blu??? :-)rzecież ona dała za przykład 1% podatku, którego duża część podatników nie wskazuje gdzie, bo : jest leniwa, boi się, nie rozumie ... że jeden procent, wskazany,  daje sto procent radości:wskazującemu i wskazanemu  :-)). A może zabiegani8e za jutrzejszym dniem to sprawia :-(  .
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 22:13
Przedewszystkim wskazywanie nie jest przymusem.
Druga ważniejsza sprawa. Czym się  ma kierować podatnik aby wskazac? Rzucać kostką ?
Dam przyklad
Pięciu Jaśiow I pięć Małgosi choruje na to samo. Mam się kierować
kolorem oczu ,włosów czy urodą  mamusi  ? A może szósty Jaś potrzebuje bardziej?
Mam tracić czas na rozpatrywanie stu tysięcy  Jasiow ?
A co będzie gdy wszyscy podatnicy  wybiora szóstego Jasia. Malgosie I inne Jasie nie dostaną nic !!!???
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-03-12 22:33
ale, ale ...Jasiu mi się nie podoba za to Jasia . Czemu nie...wskazuje, bo: znam organizację lub osobę i mam do niej zaufanie, jest z moich stron-lokalny patriota, lub by zrobić na złość urzędowi skarbowemu . Różne są powody i wystarczy tylko chcieć ;-) .
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-03-12 22:41
Zwykle oddaję na hospicjum z mojego miasta. Kiedyś na protezę dla konkretnej osoby. Kieruję się sercem, własnymi przeżyciami lub przemyśleniami.
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-12 23:35
Poszukam jakiegoś  schroniska dla motyli .
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-03-13 09:20
Ty lepiej wpłać na nowy kij wkładany w mrowisko.:-)
Problem jest z tym jednym procentem, bo czasem wybrać trudno. Mam na szczęście swój priorytet. Moi młodzi też mają od początku wpłacają na jedną i tę sama osobę(dziecko) zaznaczają jawność darczyńcy, bo to znajomi rodzice tego dziecka. Bez pomocy by sobie pewnie nie poradzili.
Z całej tej dyskusji o procenatch nie wynika mi nic. Ja też nie wiem, ile państwo przeznacza z budżetu na organizacje i czy ilość zdeklarowanych jednoprocentówek umniejsza tę dotację, czy nie????Może  jednoprocentówki są wartością dodaną?
Nadrzędny Autor Staruszka123 Dodany 2014-03-13 11:33
PIEKLA SIE CI KTORZY NIE DAJA BO TŁUMOKI MYSLA ZE IM UBEDZIE.TU NA FORUM TEZ SIE TAKICH KILKA GAMONI ZNAJDZIE TAK ZNAJDA SIE TEZ TU NAPEWNO LUDZIE KTORZY O TEN 1% PROSZA.JA DAJE OSOBIE DOROSŁEJ,BO WYDAJE MI SIE ZE NA DZIECKO LUDZIE JAKOS CHETNIEJ DAJA.
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-03-14 10:40
blu to jak to jest z tym 1% , okradają nas czy nie?  W ukladzie dotacji 1% na fundacjie pozarządowe to kazde wyznaczenie jakiejs fundacji powoduje mniejsza kwote z ogolnej puli. Ma ktoś konkretna wiedze w temacie?
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-03-14 10:53
nie jestem Blu, ale lubię tą muzykę, bo nie zna granic... a to Blu zna i twardo się ich trzyma i niech tak trzyma  :-) . Waldek, dają ci możliwość zarządzaniem TWOIM 1 procentem- wiem , że to mało, ale od czegoś trzeba zacząć;) - byś zadecydował ty sam o tym co z nim zrobić . Muszą sprawdzić. Czy, aby to nie za wiele :-) .Blu, pewnie teraz rozwiązuje inne problemy .
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-03-16 18:48 Zmieniony 2014-03-16 19:38
Też nie jestem Blu, ale mnie ten temat interesuje i coś tam o nim wiem. Zatem:

> W ukladzie dotacji 1% na fundacjie pozarządowe to kazde wyznaczenie jakiejs fundacji powoduje mniejsza kwote z ogolnej puli.


Nie do końca.

1% w ogóle powołano do istnienia dlatego, że politycy chcieli,. żeby ludzie zaczęli się interesować tym, że istnieją różne stowarzyszenia, fundacje itd. I że różne interesujące rzeczy robią. W związku z tym, żeby Kowalskiemu było łatwiej się "tanio" zainteresować, uznano, że budżet państwa podzieli się ułamkiem dochodów z PIT. Ale tylko pod warunkiem, że Kowalski wskaże dokąd dokładnie te pieniądze mają iść. Jeżeli tego nie zrobi, wracają do budżetu państwa i są wydawane normalnie. To znaczy, że zupełnie celowo nie powołano jakiegoś Wielkiego Funduszu Pożytku Publicznego, bo dokładnie o to chodzi, żeby podatnik się zainteresował. Uznano, że korzyść z tego, że się ludzie zainteresują będzie warta więcej niż strata na podatkach. Tak naprawdę te pieniądze do budżetu należą, bo chcesz czy nie, oddać musisz. To budżet stwierdza, że się z OPP podzieli.

Oczywiście w praniu wyszło że to tak cudownie nie działa. Okazało się, na przykład, że fundacjom tak zależy na tych pieniądzach, że są gotowe reklamować się z prośbą o 1%, co natychmiast dało przewagę dużym, znanym już organizacjom. Po drugie, pojawiła się możliwość zbierania na konkretne indywidualne osoby - nie dlatego, że tak było w przepisach (bo zgodnie z przepisani przekazujesz na organizację, to co piszesz dodatkowo to tylko sugestia, organizacja ma prawo uznać, że te pieniądze potrzebne są gdzie indziej), ale dlatego że się taki zwyczaj zrobił. I jak chciano tę możliwość odebrać usuwając to pole z sugestią z formularza PIT, to ludzie ponieśli hałas, że państwo chorym dzieciom opiekę zdrowotną odbiera (rodzic, jak go zapytasz jakiej opieki potrzebuje JEGO dziecko, powie że jak najlepszej - nie ma racjonalnego sposobu, żeby wyznaczyć, że dziecko było już "wystarczająco" leczone, uczone itd, więc jak mu dasz możliwość zbierania tak pieniędzy to wielu będzie zbierać, a jak odbierzesz to powiedzą np. "teraz nie mam jak opłacić rehabilitacji/leków/korepetycji bez których moje dziecko sobie nie radzi itd.)

A co to znaczy, że jeżeli nie wskażesz OPP to pieniądze są "wydawane normalnie?" Wyobraź sobie, że podatki są jak woda. Jest taka gigantyczna cysterna - budżet. W ramach wypełniania PIT, możesz wskazać, że jedna szklanka wody, konkretnie od Ciebie, ma iść do takiej i takiej organizacji. Jeżeli tego nie zrobisz, szklanka jest wlewana do cysterny. Ta cysterna jeździ potem po różnych ministerstwach i pompuje wodę od ich zbiorników. Tam, na podstawie budżetów własnych ministerstw, jest dalej rozdzielana na mniejsze zbiorniki, baseny, kotły i garnki.

Z niektórych z tych garnków mogą także korzystać niektóre fundacje. Ale nie zawsze. Są dwa podstawowe sposoby: jednym jest sytuacja w której np. ministerstwo ogłasza, że będzie dawało dotacje (np.  Ministerstwo Kultury dotuje muzea) i jak organizacja spełnia warunki to dotację dostanie. Drugim, że fundacje prowadzi działalność taką, że gdyby jej nie było to powinien istnieć państwowy zakład, który to robi (np. schroniska, jadłodajnie, domy samotnej matki itd.) Wtedy Państwo może zakontraktować konkretną fundację czy stowarzyszenie do robienia tej rzeczy. "Powinniśmy prowadzić schronisko, ale ponieważ wy już prowadzicie swoje, to my wam damy trochę pieniędzy, a wy musicie przyjmować kogo wam przyślemy." Nie ma natomiast czegoś takiego, jak "dotacja państwa dla organizacji w ogóle" - jeżeli konkretna organizacja dostaje kasę, to nie z cysterny, nie z basenu, tylko z któregoś mniejszego kociołka, na konkretne zadania.

Są jednak takie działania fundacji, na które prawie nigdy państwo nie daje samo pieniędzy (np. niestandardowe leczenie, programy edukacyjne które są inne niż państwo zakłada itd.). Są też działania, których nigdy nie wykonują fundacje (np. zbrojenia, naprawa państwowych dróg). Są też takie kotły z wodą, do których mało kto sam chciałby wkładać tę wodę (np. wydatki reprezentacyjne Sejmu).

Na co pójdą Twoje pieniądze jeżeli nie określisz odbiorcy 1%? Nie wiadomo, bo jak się szklankę wleje do cysterny, to już potem nie dojdziesz która woda czyja była. Ale mogą trafić wszędzie tam, gdzie się wydaje państwowe pieniądze. Mogą na bandaże w szpitalu. Mogą i na naboje do karabinu. Mogą na stypendium na uczelni, albo na zorganizowanie wystawy w muzeum. Mogą też pójść na diety poselskie albo na nowy samochód dla BORu. Dlatego sporo ludzi jednak odpisuje 1% - bo mają przekonanie, że te pieniądze przynajmniej nie pójdą na coś, co oni sami uważają za bezużyteczne.

Teoretycznie może być tak, że jak dasz ten 1% jakiejś użytecznej organizacji i zrobi tak mnóstwo ludzi, to potem ktoś gdzieś zadecyduje, że np. mniej wleją wody do kotła z napisem "kontrakty dla schronisk dla bezdomnych w województwie małopolskim" (teoretycznie, bo w praktyce droga tych wszystkich pieniędzy jest tak skomplikowana i zależy od taki wielu urzędów, że nie wiem czy to się da w ogóle śledzić). Ale na tej zasadzie to zawsze jest ryzyko jak wydajesz pieniądze na dobroczynność - jeżeli myślisz, że to państwo wszystko powinno załatwiać, to prywatna dobroczynność jest niemoralna w ogóle.

Ale taki system nazywa się socjalizm i upadł (niezależnie od tego, czy ktoś uważa, że to dobrze czy źle). Mamy jednak system z własnością tzw. prywatną. Tak, że nawet np. pracownik budżetówki, który przecież pensję ma z państwowych pieniędzy, może np. dać pieniądze jakiejś organizacji. albo wydać na chleb, albo na piwo. Z 1% jest trochę podobnie, tle że jeżeli Ty nie zdecydujesz co z nim zrobić, to zdecyduje sobie machina państwowa - może, jak nie pójdzie do Jasia Kowalskiego to pójdzie do potrzebującej Marysi Nowak. A może pójdzie na nowe meble do Sejmu.

(Najlogiczniej jest założyć, że ten 1% zostanie wydany tak, jak cały budżet państwa. Dokładne obliczenie jest skomplikowane, ale pi razy drzwi, jeżeli np. masz 100 zł, to ok 25 złotych pójdzie na ZUS, 13 na obsługę długu polskiego, 7 na wojsko, po 4 na służby bezpieczeństwa, administrację i szkoły powszechne, 3 złote na wymiar sprawiedliwości, po 2 na transport, zdrowie, rolnictwo i naukę, po 1 złotówce na kulturę, gospodarkę mieszkaniową i budżety urzędów, a 26 złotych pójdzie na mnóstwo innych spraw, nazwanych w budżecie "rozliczenia różne". - jeżeli Twój 1% wynosi mniej, to pomniejsz odpowiednio wszystkie kwoty).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. (77327 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill