www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, umowa o pracę, a zwolnienie L4. (16446 - wyświetleń)
- Autor kinga1977 Dodany 2012-03-10 19:13
Witam. Mój mąż jest na rencie, niestety bardzo niskiej i w związku z tym pracuje na 1/2 etatu na umowę o pracę. Teraz stan jego zdrowia znacznie się pogorszył i w zasadzie powinien pójść na zwolnienie L4, bo tego wymaga od niego pracodawca. W związku z tym chciałabym zapytać,
jak powinien postąpić, bo mimo, że ma rentę, nie może ot tak sobie nie przychodzić do pracy, bo w końcu go z niej wyrzucą dyscyplinarnie. Czy powinien brać od lekarza L4 i czy będzie ono płatne, a co w przypadku jeżeli zwolnienie przekroczy 182 dni. Przecież wtedy powinien składać dokumenty na rentę, a on rentę już ma. Jak to można rozwiązać? Z góry dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-03-11 12:19 Zmieniony 2012-03-11 12:27
oczywiście rencista też ma prawo zachorować ;-) tak było w moim przypadku lekarz rodzinny normalnie wystawia L-4 które jest płatne 80%.Swego czasu dopadła mnie choroba (nadczynność tarczycy - nikomu tego nie życzę) na L-4 byłem ustawowe 182 dni więcej nie można bo zakład może rozwiązać umowę o pracę ale chorobowe normalnie wypłacał ZUS po mimo że jestem rencistą .Powrót do "normalności" trwał 182 dni + 30 dni urlopu wypoczynkowego ponieważ lekarz medycyny pracy nie chcial przy moich wynikach podpisać zgodę na pracę.Jednak po tych dniach intensywnego leczenia wynik  ledwie zmieścił się w dolnej granicy normy to jakoś załatwiłem to zaświadczrnie o zdolności do pracy, ale jednak dalej walczę z "choróbskiem".Czyli sumując dla rencisty maksymalnie 182 dni chorobowego ewentualnie jeszcze urlop wypoczynkowy i wtedy  pozostaje  praca albo niestety tylko "rencinka" :-)
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-03-11 14:29
Mając rentę i będąc zatrudnionym można normalnie z powodu pogorszenia zdrowia chorować i ZUS wypłaci chorobowe po pierwszych 33 dniach(33 dni płaci pracodawca) normalnie 80% chrobowego, w przypadku choroby zawodowej lub ciąży 100%, łącznie z 33 dniami płaconymi przez pracodawcę to będzie 182 dni. Póżniej musi być przerwa 55 dni które można zapełnić urlopem lub zwolnieniem chorobowym, lecz będzie to usprawiedliwieniem w pracy, ale ZUS nie zapłaci. Po tym okresie można nadal chorować następne 182 dni.
Nie ważne czy chorobowe jest ciągłe czy z przerwami sumuje się w danym roku do 182 dni. Jeżeli pracownik jest po 50-siątce pracodawca płaci tylko pierwsze w roku 14 dni chorobowego. Chorobowe pierwsze w roku kalendarzowym po przerwie płaci pracodawca. Po wykorzystaniu 182 dni chorobowego nie ma obowiązku składania wniosku o komisję lekarską. W ciągu trwania chorobowego ZUS wezwie cię wielokrotnie na kontrolę chorobowego, lub przyjdzie do domu na kontrol.
Nadrzędny Autor kinga1977 Dodany 2012-03-11 14:46
Bardzo Wam dziękuję za informację. Teraz już wiemy co robić. Pozdrawiam serdecznie :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, umowa o pracę, a zwolnienie L4. (16446 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill