www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzecznie o niepelnosprawnosci (51061 - wyświetleń)
- Autor pasiak Dodany 2012-03-11 17:48
witam serdecznie
chcialam zapytac Panstwa czy mam jakakolwiek szanse na uzyskanie orzeczenia o niepelnosprawnosci, nawet umiarkowanym.Nie wiem zupelnie gdzie dowiedziec sie cokolwiek na ten temat,   szukajac w internecie  trafilam wlasnie do Was. Do tej pory nie interesowalam sie tym, ale ostatnimi miesiacami moj sytuacja zdrowotna zaczyna sie pogarszac. Do problemow z kregoslupem i nadwaga ktore towarzysza mi od lat dolaczyla moja tarczyca ktora dwa tygodnie temu zostala calkowicie usunieta. Po operacji zaobserwowalam ponownie nawrot problemow z nadcisnieniem rozkurczowym  tetniczym i w zwiazku  z tym moje pytanie. Cy o takie orzeczenie moge sie starac ? niestety w chwili obecnej warunki jakie mamy na rynku pracy sa dosc dziwne, obawiam sie iz podejmujac niektore formy zatrudnienia moge narazic sie na powazne problemy ze zdrowiem. Do tej pory pracowalam jako kasjer- sprzedawca w sklepach ogolnospozywczych. Jak nieoficjalnie wiadomo praca ta nie ogranicza sie jedynie do "kasowania i sprzedawania" jak to mamy zazwyczaj wpisane w dokumencie. Treba tez dzwigac rozne rzeczy, schylac sie itp. Niejednokrotnie sa to rzeczy przekraczajace 'dopuszczalna" wage.Orzeczenie takie w jakis sposob mogloby troche pomoc chronic moje zdrowie, niestety pracodawcy bez konkretnej podkladki  reaguja roznie na sprzeciw z mojej strony np przy przenoszeniu 30 kilogramowych workow z ziemniakami czy skrzyn z miesem. Nie zawsze znajdzie sie ktos kto pomoze. Bardzo prosze o odpowiedz , a co z gory dziekuje. pozrawiam serdecznie
Nadrzędny - Autor kinga1977 Dodany 2012-03-11 21:18
Witam Cię serdecznie :-)
Mam nadzieję, że uda mi się choćby troszkę pomóc. Powiem gdzie ja załatwiałam takie orzeczenia.
Ja zachorowałam, lekarz poinformował mnie, że powinnam starać się o uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wtedy też nie wiedziałam, gdzie mam się udać, jak to załatwić itd, ale troszkę poszperałam w internecie i okazało się, że druki można otrzymać w Ośrodku Pomocy Społecznej i właśnie tam możesz je pobrać lub wydrukować ze strony internetowej MOPS-u odpowiadającego Twojemu miejscu zamieszkania. Dokładnie nie pamiętam, ale są chyba trzy strony. Jedną z nich musi wypełnić lekarz, a pozostałe Ty. Jak już masz gotowe,
wysyłasz listem poleconym, koniecznie. Ja wysyłałam do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Chyba wszędzie
nazwa jest taka sama. Po dwóch tygodniach dostałam wezwania na komisję. Pisało, że obecność nie jest obowiązkowa, ale lepiej pojechać.
Pamiętaj też o tym, aby wysłać razem z wnioskiem dokumenty świadczące o Twoim stanie zdrowia tzn. wypisy ze szpitala, badania itp.
Ksero oczywiście. Ja po badaniu nie dowiedziałam się niczego i trudno było wywnioskować, co taki lekarz myśli i jaką wyda opinie, bo oni tam nie są zbytnio rozmowni, ale nie ma co się przejmować, orzecznicy w Zus-ie są znacznie bardziej nieprzyjemni. Po dwóch tygodniach dostałam
orzeczenie, że komisja przyznała mi znaczny stopień niepełnosprawności. Potem wyrobiłam sobie legitymację osoby niepełnosprawnej i dzięki niej
mam tańsze przejazdy i w ogóle sporo ulg. Myślę, że trochę pomogłam. Jeżeli będziesz miała jakieś pytania- pytaj śmiało. Jeżeli tylko będę mogła pomóc, zawsze udzielę odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie :-)
Nadrzędny Autor pasiak Dodany 2012-03-13 10:25
Bardzo serdecznie dziekuje za pomoc :-)
Wtakim razie ruszam na wyprawe, moze uda mi sie cos zalatwic :-)
Pozdrawiam cieplutko
Nadrzędny - Autor Ewa Banach Dodany 2012-04-12 11:11
Witam
Widzę że jesteś lepiej ode mnie zorientowana w temacie rent i orzeczeń , więc pozwalam sobie na pytanie .Mam syna który ostatniego lipca kończy 16 lat , jest niesłyszący , do tej pory miał zaświadczenie o niepełnosprawności ( czyli do ukonczenia 16 roku życia ), nie bardzo wiem co dalej , czy teraz będzie mu przysługiwać jakiś zasiłek czy renta . Jest to dla mnie dośc ważne bo od ubiegłego roku jestem w Anglii (praca)a syn został w Polsce z dziadkami . Chciałabym wcześniej dowiedziec się co muszę zrobić i jakie dokumenty złożyć ,by móc wszystko załatwić w czasie jednego wyjazdu do kraju .Pozdrawiam Ewa .
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2012-04-12 14:08

>Autor Ewa Banach Dodany 2012-04-12 12:11


Powyżej 16 r.  obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności, w którym ustalony będzie stopień niepełnosprawności.  Musisz złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności Druk po 16 r.ż
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-12 20:31
Złożyć papiery  możesz - nie kosztuje, a może się uda :-)
Tarczycy całkowicie nie mogli wyciąć.
Są normy ile kobieta dorywczo może dźwigać.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-03-12 20:39

>Tarczycy całkowicie nie mogli wyciąć<


Już kilka razy zauważyłam , że wypowiadasz się w sprawach dotyczących różnych chorób. Nie rób tego, bo nie masz o nich pojęcia i wprowadzasz ludzi w błąd.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-12 21:01
ZNALAZŁA SIĘ LEKARKA. Nikogo nie wprowadzam w bład - nie wycina się tarczycy do zera. Takie zabiegi robi się tylko przy raku złosliwym. Gdyby mniała całkowicie usuniętą tarczycę po 1) miała by rentę, po 2)nie pracowała by, po 3) aby coś twierdzić trzeba takich ludzi widzieć - WIEDZO INTERNETOWA. Odzywasz się jak kogoś chcesz podgryść, albo jak twoje liczne alter ego ci każe.
Nadrzędny - Autor elivka Dodany 2012-03-12 21:49
Tak, tarczycy całej w zasadzie się nie usuwa (zostają kikuty,ale i one czasem zanikają), po jej usunięciu "nie jest się niezdolnym do pracy" i RENTY na to NIE MA. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa -"nie jest się niezdolnym do pracy".Oba schorzenia nie dają podstaw do orzeczenia częściowej niezdolności  do pracy,oczywiście wg. ZUS.
Chociaż dzisiaj byłam zaskoczona,lekarka z Komisji lekarskiej poradziła abym starała się o grupę ponieważ te opinie które powstają po badaniu przechodzą jeszcze kontrole a kryteria są bardzo zaostrzone.Zdarzają się tam jeszcze normalni lekarze.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-03-12 22:42
Elivka, po całkowitym usunięciu tarczycy - wskazania i to co się wiąże z brakiem tarczycy - jest renta - jak inne warunki są spełnione. Nie dotyczy to drobnych zabiegów, jak np. usuwanie guzków, torbieli czy rozrostu.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-03-12 21:54
No tak , zapomniałam, że ty ją widzisz i czytałaś jej historię choroby.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-12 22:43
Jad z ust lidian kundle okoliczne zabił :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-03-12 22:46
:-) Twojemu nigdy nie dorówna. :-) :-) :-)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-12 22:55
Oj kobietko, jescze trochę i będę cię żałować. Stwórz może z blu, klarysą i innymi alter ego stowarzyszenie starych.... dalsza część do myślenia w bezsenną noc. Może jakieś forum? Męczaca jesteś! Net nie dla staruszek - to tak przy okazji do blu - stwora :-) Zwłaszcza fora :-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2012-03-12 23:04
Wiesz Rea nie zniżę się do twojego poziomu i nie odpowiem stylem jaki tylko do ciebie dociera. Żałuj siebie , a nie nas.
Nadrzędny Autor pasiak Dodany 2012-03-13 10:26
No niestety mam usunieta CAŁKOWICIE, prawdopodobnie nawet  z przytarczycami...
Nadrzędny - Autor pasiak Dodany 2012-03-13 10:28
A PO ZABIEGU JESTEM DOPIERO DWA TYGODNIE WIEC JESZCZE NIE WIEM CO MNIE CZEKA...
Nadrzędny - Autor elivka Dodany 2012-03-13 23:29
pasiak czy masz tężyczkę ? brak przytarczyc to poważniejsza sprawa.

REA o jakich dodatkowych wskazaniach piszesz, obecnie usunięcie tarczycy nie kwalifikuje się do renty (wiem i dlatego piszę).
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-14 19:20
Wybacz dzisiaj mam prze.... i jestem wkurzona na maxa. Usunięcie tarczycy do 0 to dla mnie też przytarczyc. Cały organizm wariuje i źle działa więc to są wskazania do tego, że taka osoba nie nadaje się do pracy:) Z tego co piszesz to wynika, że są choroby na rentę ZUS i nie. Ja wiem, że udar jaki by nie  był - nawet naciągany to pewna renta :-) Chociaż?... Z zezem facet ma też rentę na stałe i to I.
Nadrzędny Autor elivka Dodany 2012-03-21 23:24
REA
Brak tarczycy i przytarczyc to zgon pewien!
Tak są choroby które się kwalifikują bądź nie do otrzymania renty.Ostatnio nawet te które się kwalifikują "nie są w takim stopniu zaawansowane" by uznać niezdolność - tak uzasadnia ZUS decyzje by nie płacić świadczeń.
Mało tego na Komisji lekarskiej usłyszałam że mam się starać o stopień niepełnosprawności bo to co oni piszą przechodzi jeszcze przez kontrolę a kryteria bardzo ostre.????
Na pytanie dlaczego alkoholicy mają renty lekarz wyjaśnił takim tekstem " bo oni zniszczyli sobie zdrowie na własne życzenie" ?????
Szok, co za indywidua tam pracują, tacy decydują o czyimś życiu.
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-22 08:05 Zmieniony 2012-03-22 08:51

>Autor REA Dodany 2012-03-14 20:20
>Ja wiem, że udar jaki by nie  był - nawet naciągany to pewna renta :-)


Jeśli udar dopadnie przed 25 r.ż. renta socjalna będzie. Ale udar w tym wieku nie występuje.
Udar powyżej 30 r.ż ,  ustawa z 1998 r o rentach, nie masz okresów składkowych nie dostajesz renty .

inny  przykład.
renta wypadkowa  z ZUS
- możesz mieć jeden dzień pracy, jeden dzień okresu ubezpieczenia (czyli nie ma 5 lat składkowych), dochodzi do wypadku -do; -w; lub  z pracy , niepełnosprawność, niezdolność do pracy może być nawet mała : renta należy się

- Ta sama osoba, z tym samym jednym dniem ubezpieczenia, jednak do wypadku dochodzi np w nocy, była taka potrzeba ten  ktoś jechał np. do chorej matki , albo wykonywał cokolwiek w domu dochodzi do wielkiego nieszczęścia (czyli jest to czas wolny od pracy , nie jest to czas dojazdu z domu, czas pracy, czas dojazdu do domu) niepełnosprawność w wyniku wypadku jest ponad 70% uszczerbku na zdrowiu  : renta nie należy się

Czy tak powinna wyglądać Ustawa w sprawie rent?
i czas najwyższy, aby ustawa rentowa była całkowicie rozdzielona od zapisów ustawy emerytalnej

- dochodzi do wypadku, nie ważne okoliczności ,  niepełnosprawność przed 25 r.ż , a nawet przed 26 lat ( a nawet przepis 6 msc od momentu zakończenia studiów ): renta  należy się
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-22 08:05

>Autor elivka Dodany 2012-03-22 00:24
>Brak tarczycy i przytarczyc to zgon pewien!


elivka, zgon-śmierć to jedyna pewna, najpewniejsza  sprawa która czeka każdego człowieka
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-03-22 18:51
Julka ty automat jesteś czy człowiek? :-) Piszesz tak jak byś nie rozumiała o co komuś chodzi.
Nie piszemy tutaj o innych warunkach uzyskania renty tylko o chorobie, która powoduje niezdolność do pracy.
Ja konkretnie o konsekwencjach wycięcia tarczycy oraz o udarze, który jest jakby "dyżurną" chorobą. :-)
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-22 09:55

>>Jeśli udar dopadnie przed 25 r.ż. renta socjalna będzie. Ale udar w tym wieku nie występuje.


znam osobe, ktora miala udar w wieku lat 17
Nadrzędny - Autor serduszko12 Dodany 2012-04-06 12:40
Mogę trochę pomóc jeśli chodzi o stopień niepełnosprawności na kręgosłup.
Opis-sytuacja:uznanie przed 16 rokiem życia choroby .Skrzywienie kręgosłupa w 3 miejscach,silne bóle i zwyrodnienie.Choroba oczu.
Komisja przyznaje stopień lekki-3 grupa.
Może ktoś ma podobną sytuację i 2 grupę-napiszcie.
Zakłady Pracy Chronionej nie chcą przyjmować z 3 grupą-super prawda!!!!!!.
Druga sytuacja:przebyty udar,jaskra,operacja zaćmy-2 grupa i całkowita niezdolność do pracy.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
Nadrzędny Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-04-26 23:11
Mam już 40 lat, od 1993 r. lekki stopień na stałe (dawna III gr. KiZ-u). Pierwotnie przyznano mi grupę tylko ze wzgledu na Ch. Szojermana. Obecnie mam już zwyrodnienia nie tylko kręgosłupa piersiowego, ale odcinka szyjnego, barków, kolan, stóp (noszę specjalne wkładki). Od zeszłego roku doszła mi jeszcze astma oskrzelowa i leki wziewne. W ostatnich latach miałam szczęście pracować w kilku ZPCh, ale gdy firma zredukowała zatrudnienie, mnie zwolniono, a znalezienie nowej pracy graniczy z cudem, pracodawców odstrasza lekki stopień. Oczywiście nie mam renty, więc jestem na utrzymaniu rodziny (emeryci). Widoczna deformacja mojej sylwetki jest trudna do zaakceptowania przez pracodawców na otwartym rynku pracy, gdzie chętnie podjęłabym pracę bez okazywania orzeczenia  o niepełnosprawnosci. Dla pracodawców jestem za mało wydajna, nic dziwnego, bo stawy mam sprawne jak 60-latka i na tle współpracowników wypadałam "słabo", zatrudniali mnie dopóki mieli dużo zamówień i każda para rąk była potrzebna, potem robili selekcję pracowników i dla mnie klapa. Jeden ortopeda niedawno "pocieszył" mnie, że z takimi schorzeniami lepiej żebym nie próbowała stawać na komisję inw. bo mogą mi odebrać nawet ten lekki stopień, zmieniłam lekarza, ale problem pozostał.
Nadrzędny - Autor magda51575 Dodany 2012-04-19 11:58
Witam!!!
Mam do Państwa pytanie... w wieku 17 lat miałam wstawione tylne usztywnienie kregosłupa metodą CD (2 platynowe pręty praktycznie wzdłuż całego kregoslupa). Miało to na celu podtrzymać kręgosłup przed dalszym pogłębianiem się skoliozy... upłynęło parę ładnych lat i zaczynam odczuwać niedogodności - problemy przy pochylaniu się, ból przy wymuszonej pozycji ciała (tzn dłuższe siedzenie), brak tchu... przyznam szczerze że nie przepadam za lekarzami a po wizycie czuje się bardziej chora niz w rzeczywistości...
Dolegliwości które mi towarzyszą każdego dnia są mniej lub bardziej nasilone... ok. rok temu lekarz poinformował mnie dodatkowo że byc może usuną mi jeszcze po 2 zebra z każdej strony gdyż muszą odciążyć trochę uciśnięte płuca i serce...
czy w mojej sytuacji istnieje szansa na uzyskanie takiego orzeczenia???
Nie wiem czy próbować bo naprawdę niecierpie lekarzy, badań a wiem że będzie to konieczne...
dziękuje za odpowiedz.
Nadrzędny - Autor kinga1977 Dodany 2012-04-20 17:41
Witaj Magdo!
Oczywiście, że szansa istnieje (wydaje mi się, że całkiem spora) trzeba tylko złożyć dokumenty i oczekiwać na termin. U mnie nie trwało to długo, jakieś dwa do trzech tygodni od złożenia wniosku do wydania decyzji, ale co miasto, to pewnie inaczej, zależy od ilości wniosków. Na wezwaniu pisze, że obecność nie jest obowiązkowa, ale ja pojechałam. Został mi przyznany znaczny stopień niepełnosprawności i nie ukrywam, że dla mnie to już dużo, bo przede wszystkim, mniej kosztują mnie dojazdy do szpitala, a to był spory wydatek przynajmniej raz w miesiącu, przyznano mi też 153 zł dodatku pielęgnacyjnego co miesiąc. Walcz o swoje. Życzę powodzenia. Kinga :-)
Nadrzędny - Autor marynaa1979 Dodany 2012-04-25 20:48
Witam.
Bardzo proszę o Państwa opinię,bo nie wiem gdzie szukać pomocy.Mam 33 lata,dokładnie rok temu uległam wypadkowi.Otwarte złamanie lewego stawu skokowego-operacja,4 śruby..Po 4 miesiącach operacja(wyciągnięcie 2 śrub),po kolejnych 2 miesiącach następna operacja(2 ostatnie śruby) i krótka rehabilitacja,która tak naprawdę nic nie dała.Tak jak wspomniałam wypadek był rok temu( mój ortopeda twierdzi,że noga może już nigdy nie być sprawna),a ja dopiero niedawno odstawiłam kule.Kostka jest spuchnięta i już nie pamiętam jak to jest jak NIE BOLI!Nie mam pracy i żadnych perspektyw :-( Byłam na rozmowie w sprawie pracy,ale Pani od razu zapytała dlaczego utykam na nogę ,więc powiedziałam...Pracy nie dostałam ,a Pani zasugerowała mi ,żebym starała się o grupę inwalidzką i że łatwiej będzie mi o pracę.Proszę napiszcie mi czy mam jakiekolwiek szanse,czy tylko się wygłupię.Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich :-)
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-04-25 21:29
oczywiscie ze masz szanse
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-04-27 10:04
Może się Pani ubiegać się o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Przygotowując dokumentację medyczną, którą należy załączyć do wniosku proszę jednak pamiętać, że w orzecznictwie pozarentowym stosowany jest holistyczno-funkcjonalny model zdrowia, gdzie o poziomie zdrowia człowieka współdecydują czynniki patogenne (np. schorzenie somatyczne) i zasoby tkwiące w człowieku, w jego cechach biologicznych, psychicznych i społecznych oraz w środowisku naturalnym i społeczno-kulturalnym. W tym modelu zdrowia niepełnosprawność wynika nie stricte z rozpoznanej jednostki chorobowej, ale poziomu ograniczenia samodzielności, który z niej wynika w codziennym funkcjonowaniu (samoobsługa, prowadzenie gospodarstwa domowego) oraz realizacji ról społecznych - rodzinnych, zawodowych, zdobywania edukacji.
Dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności należy złożyć w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-04-27 22:20
W Urzędzie Pracy, gdzie jestem zarejestrowana jako bezrobotna dzisiaj otrzymałam nakaz złożenia wniosku na komisję inwalidzką (pozarentową) do dnia kolejnej obowiązkowej wizyty w UP. Pracownik UP stwierdził, że moje orzeczenie (d. III gr) przyznane bezterminowo w 1993 r. jest nieadekwatne do mojego aktualnego stanu zdrowia. Chociaż w tym orzeczeniu jest jasno  napisane: przeciwskazana praca wymagająca zginania się i ciężka fizyczna, ale na pośredniaku (w dziale dla O.N) postawili mi warunek, że albo do 11 lipca zgłoszę się na komisję o wydanie nowego orzeczenia albo wystawią mi przymusowe skierowanie do sprzątania (z braku innych ofert pracy). Oczywiście moja odmowa podjęcia pracy w tym charakterze wiązałaby się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego. W ubiegłych latach, gdy korzystałam z pośrednictwa UP, nigdy nie proponowano mi zatrudnienia przy sprzątaniu pomieszczeń. Wyraziłam obawę, że ponownym stawieniem sie na komisję inw. ryzykuję ew. odebranie mi lekkiego stopnia i tym samym statusu O.N. Znam osoby bardziej chore ode mnie, które mają przyznany tylko lekki stopień. 19 lat temu kryteria uznawania za O.N były łagodniejsze. Fakt, że od 1993 r. moja sprawność fizyczna bardzo się pogorszyła (pomimo corocznej rehabilitacji). Stan po przebytej ch. Szojermana, rozległe zwyrodnienia kości i stawów, przykurcze ramion, zniekształcenie stóp, ostrogi itd, a z chorób wewnętrznych tylko astma oskrzelowa, ale brak jakichkowiek przebytych operacji to chyba za mało do otrzymania nawet lekkiego stopnia. W czasie pracy na pakowni rok temu pękł mi róg łąkotki przyśrodkowej w prawym kolanie. Lekarz rehabilitant i ortopeda twierdzą, że nie powinnam dźwigać ciężarów powyżej 5 kg. Nie wiem dlaczego na pośredniaku zmuszają O.N ze schorzeniem kręgosłupa do pracy przy sprzątaniu pomieszczeń?  
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-04-28 00:38
Bo wg ich rozumowania, osoba z lekkim stopniem jest zdrowa

Złóż, poszukaj wszystkiego co masz, oczy wszystko, dosłownie przemagluj swoje ciało. Na tych komisjach pozarentowych jest łatwiej niż w ZUS, sama wiem po sobie. Tego lekkiego ci raczej nie zabiorą przecież zdrowa nie jesteś, a może uda się uzyskać umiarkowany. Próbuj tylko zrób jak najwięcej nowych badań, tam też można się zawsze odwołać
pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-04-29 22:49
Dzięki za odp:). Na komisję inw. planowałam zgłosić się za jakiś czas, jak "uzbieram" więcej dokumentów medycznych. Lekarze tak od ręki nie skierują mnie na dodatkowe badania, to wszystko dłużej trwa. Obecnie niczego nie mogę przyśpieszyć, a stawanie na komisję, gdy mam za mało wyników badań potwierdzajacych moje schorzenia, jest dla mnie ryzykowne. Panicznie boję się utracić status O.N, wolę "dmuchać na zimne", połowę swojego życia korzystam z tego orzeczenia, nawet jesli obiektywnie ta 3-ka jest mało przydatna, to w ostatnich miejscach pracy akurat wystarczyła do zatrudnienia. A jeśli w Urzędzie Pracy mają bardzo ofert dla O.N, a dla st. lekkiego tylko sprzątanie, to nie oznacza, że muszą wcisnąć mi taką robotę, która bardziej nadaje się dla sprawnej ruchowo głuchoniemej kobiety z umiarkowanym niż dla osoby z lekkim, która ma w orzeczeniu przeciwskazane do zginanie się i prace ciężkie fizycznie.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-04-30 00:58
zbieraj papierki
aha co najważniejsze, zapomniałam, weź zaśw do lekarza nawet rodzinnego że nie możesz wykonywać pracy fiz (sprzątanie i co tam nie dasz rady), powiedz sowjemu lekarzowi o co chodzi i da ci takie zaśw. W urzędzie muszą je chonorować, bo lekki stopień jest na różne schorzenia a jak ci np nie wolno wykonywać pewnych prac to weź zwykłe zaśw od lekarza. Moja sąsiadka nie ma żadnego orzeczenia ma zaśw od lekarza ze nie wolno jej wykonywać żadnej pracy fizycznej i musieli uznać, a zanim stanie na komisję, to też musi uzbierać dokumentację i urząd musiał się cmoknąć ;-)
Powodzenia i pozdrawiam :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzecznie o niepelnosprawnosci (51061 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill