www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Samochód dla niepełnosprawnego dziecka (10627 - wyświetleń)
- Autor Izabela Dodany 2007-02-24 18:22
Witam jestem mamą 14-letniego Michała.Mój syn jest niepełnosprawny od urodzenia ma globalne opóżnienie w rozwoju psycho-ruchowym.Ponadto występuje u niego niedowład ruchu.Wymaga stałej opieki pielęgnacji i rehabilitacji.Chciałam jeszcze dodać że wystąpiła u syna znaczna skolioza i kifoza.Dostałam niedawno skierowanie od lekarza na rehabilitacje.Na rehabilitacje dojeżdzam z synem 3 razy w tygodniu tramwajem lub autobusem ale Michał z powodu spastyki kończyn dolnych ma duże trudnośći z wejściem oraz z zejściem z tramwaju ponadto z powodu niedowładu prawostronnego Michał porusza się bardzo powoli a do ośrodka od tramwaju mamy dość spory kawałek.
Chciałam w związku z tym zapytać czy można dostać pożyczkę z PFONU na zakup samochodu dla niepełnosprawnego dziecka? ponieważ nie stać mnie na zakup samochodu z własnych kosztów a taka bezprocentowa pożyczka lub dofinansowanie naprawdę dużo by nam pomogło.Dowiedziałam się że prawdopodobnie w tym roku ma być realizowany program na zakup samochodu.
Chciałam się dowiedzieć czy ten program będzie aktualny? i jak się to załatwia?
Dzwoniłam już parę razy do PFRONU ale mi powiedziano że na razie przyszły wnioskiPEGAZ (co to są za wnioski i czego dotyczą?)i jeszcze nie wiadomo czy będą w tym roku kredyty na samochody.
Bardzo proszę o poradę nie znam się na tych przepisach i boję się żebym czegoś nie przegapiła za co z góry serdecznie dziękuję.
Nadrzędny - Autor mysz-72 Dodany 2007-03-11 21:04
Witam ja również mam pytanie w związku z tym tematem dowożę syna do szkoły 4x w tygodniu do szkoły jest w pierwszej klasie SP .Dziecko 7lat z mpd ruchowe czy mamy szanse na uzyskanie dofinansowania na samochód dla niepełnosprawnego dziecka z PFRON?i jak to wszystko powinno wyglądać od czego zacząć?Pozdrawiam Katarzyna
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-12 14:30
Do końca 2002 r. był realizowany przez Oddziały  terenowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych program „Pegaz”, który obejmował nieoprocentowane pożyczki na zakup samochodu udzielane ze środków PFRON. W roku 2003  program został zakończony i od tej pory nie udzielano pomocy  ze środków Funduszu na zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Ponieważ środowisko niepełnosprawnych działając poprzez organizacje pozarządowe od  kilku lat ponawia apele o uruchomienie programu samochodowego, istnieje możliwość, że PFRON zainicjuje realizację takiej formy pomocy w roku 2007. Takie informacje zostały przekazane przez p. L. Mizerę – Dyrektora Wydziału Programowania, Ewaluacji i Komunikacji Społecznej Biura Funduszu w Warszawie. Jak będzie wyglądał zakres i rodzaj przedmiotowej pomocy , jeszcze nie wiadomo. Dlatego obecnie nie możemy udzielić wiążącej odpowiedzi na zadane pytania. Dysponujemy jedynie ogólnymi założeniami do nowego programu "sprawny dojazd", a mianowicie:program przewiduje jednorazowe lub coroczne ( w okresie spłaty kredytu ) dofinansowanie oprocentowania lub części rat kapitałowych kredytu udzielonego na zakup samochodu ( w tym oprzyrządowanego ), w formie tzw. "dotacji samochodowej".
Maksymalna kwota udzielonej dotacji będzie uzależniona od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny i ceny samochodu.Dotacja nie będzie mogła być  większa niż 40 proc. wartości samochodu.
Program przewiduje także dofinansowanie do kosztów uzyskania przez osobę niepełnosprawną prawa jazdy - a więc: koszty kursu, egzaminu prawa jazdy kat. B, oraz koszty dojazdu, wyżywienia i zakwaterowania w okresie trwania kursu poza miejscem zamieszkania.   
Informacje o zasadach, warunkach uczestnictwa oraz procedurach realizacji programu, będą zamieszczone na stronie www.pfron.org.pl.

Nadrzędny Autor Izabela Dodany 2007-03-16 22:20
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.Mam nadzieję że PFRON na nowo uruchomi ten program i pomoże on wielu ospobom którzy mają dzieci z niedowładem ruchu bo w tej chwili większa połowa dzieci nie jest wogóle rehabilitowana.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-25 06:27
Popytaj lekarzy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Samochód dla niepełnosprawnego dziecka (10627 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill