www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / N-35 Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS ??? (21379 - wyświetleń)
- Autor RENCISTKA7 Dodany 2008-05-18 14:17
Jestem na rencie inwalidzkiej z Zusu od 6lat(najpierw d.II,obecnie d.III grupa),teraz mialam spotkanie z lekarzem orzecznikiem ktory podjal decyzje o skierowowaniu mnie na rehabilitacje i przedluzyl rente o 5 miesiecy.
Jednak wczoraj znowu otrzymalam pismo z Zusu, ze ZUS zgłasza zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia Komisji lekarskiej ZUS.
Teraz mam pytanie;
- co ja mam robić, czy też mam złożyć sprzeciw od decyzji orzecznika i prosić o Komisję(zostało mi jeszcze kilka dni z ustawowego 14 dniowego prawa do odwołania)? czyli czy mam zdublować odwołanie(zarzut)?
-czy gdy nie złożę sprzeciwu to w takim przypadku będę mogła później odwoływać się do Sądu od tej Komisji (jak sama nie złożyłam sprzeciwu?)

Wyczytałam,że "Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie ...a podstwą do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, jeżeli nie wniesie Pani sprzeciwu od tego orzeczenia do Komisji lekarskiej Zus i odwołanie do sądu będzie oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia"?

CZy wg prawa muszę też zgłosić sprzeciw przeciwko temu orzeczeniu lekarza orzecznika, Zus zgłosił zarzut wadliwości 2 dni po decyzji orzecznika?
Proszę o pomoc w interpretacji .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-05-19 08:19 Zmieniony 2008-05-19 08:31
Ja bym na Twoim miejscu  złożył kontr sprzeciw.. Nie zgadzał bym się ze świadczeniem rehabilitacyjnym.. optował by przy pozostaniu na rencie czyli częściowej niezdolności twojej do wykonywanej  pracy i wyuczonego zawodu..

>CZy wg prawa muszę też zgłosić sprzeciw przeciwko temu orzeczeniu lekarza orzecznika, Zus zgłosił zarzut wadliwości 2 dni po decyzji orzecznika?<


Sens prawny tego
Skoro ZUS wniósł sprzeciw  i  będziesz badana  prze komisję lekarską ZUS. Skoro komisja wyda werdykt dodam werdykt prawomocny bo tylko taki podlega zaskarżeniu do sądu pracy.. I ten werdykt  będzie  przykładowo niekorzystny dla Ciebie .. Masz pełne  prawo decyzję komisji  zaskarżyć  do sądu  mimo braku sprzeciwu  wobec decyzji lekarza orzecznika ZuS.
Innymi słowy Aby zaskarżyć decyzję Komisji lekarskiej ZUS ( dotyczy to omawianego przypadku)     nie jest formalnie wymagany sprzeciw z Twojej strony.
Ale
Tyle tylko jeżeli komisja Ciebie uznała by  za zdrową . Sąd  może przywrócić.. niejako decyzję lekarza orzecznika  bo formalnie nie składając  sprzeciwu na jego decyzję  niejako ją zaakceptowałaś.. Czyli świadczenia rehabilitacyjne.. 
Jeżeli zaś komisja  Lekarska ZUS  uzna decyzję lekarza orzecznika za słuszną  to twoja skarga do sądu traci sens..  Dlatego bo zgodziłaś z decyzją lekarza orzecznika  ( nie składając sprzeciwu w terminie)
Dlatego tez lepiej  zrobisz  jak wyrazisz swój sprzeciw.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor RENCISTKA7 Dodany 2008-05-19 09:38
Dziękuje Ci bardzo za wskazówki
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-28 11:25
Witam. Mam podobny problem ,więc postanowiła " odgrzać" temat.
Mam 39 lat,od 2002 roku przebywam na rencie i mam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy.Zwykle dostają ją na okres jednego roku. Teraz w maju ponownie składałam wniosek o przedłużenie renty.Zgłosiłam się na badanie i dostałam orzeczenia na kolejne 2 lata(nadal całkowita niezdolność). Po kilku dnia otrzymałam pismo w Zus-u,z wezwaniem na badanie przed komisją lekarską(na jutro),oraz powiadomienie o tym, że został zgłoszony zarzut wątpliwości wydanego orzeczenia. Jestem kłębkiem nerwów i kompletnie nie wiem czego się spodziewać jutro. Czy w tej komisji będzie chociaż jeden lekarz specjalista ,który będzie miał pojęcie o moim schorzeniu? Czy będą chcieli zabrać mi rentę lub całkowitą niezdolność? Dodam tylko,że mam problem endokrynologiczny,guz przysadki, niedoczynność większości gruczołów dokrewnych i problemy z kolanami. Proszę o odpowiedź-komisja już jutro.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-06-28 14:20
Co orzeknie komisja nie wiadomo, może wadliwość orzeczenia polegała tylko na jakimś drobiazgu formalnym (coś źle wpisano, pomylono) a nie zdrowotnym i dlatego zostało tak wykombinowane. Czy podano dokłenie co jest przyczyną tej wadliwości? Koniecznie zabierz ze sobą wszystko co masz. Mam nadzieję że wszystko potoczy się na twoją korzyść, czego życzę z całego serca. Trzymaj się ciepło i pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2012-06-28 14:51
Krótko mówiąc ZUS po prostu się nie zgodził z orzeczeniem lekarza orzecznika i się odwołał od jego decyzji i teraz staniesz na badanie przed komisją.
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-28 17:37
W piśmie nie podano powodu wątpliwości,co do dokumentacji to oczywiście wezmę co mam,ale rozumiem,że oni powinni mieć moje akta. Zastanawiam się czy nie chodzi tu o to,że mimo młodego ( w rozumieniu Zusu) wieku,dostałam orzeczenie na okres 2 lat,boję się również ,że zmienią mi całkowitą niezdolność na częściową-ja naprawdę nie dam rady pójść do pracy:(
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-28 21:58
jeżeli nie ma podanego powodu, to prawdopodobnie główny lekarz orzecznik przglądając orzeczenie sie uczepił. Będą mieć twoje akta, ale niestety nie zawsze je przeglądają, dużo zależy od tego na jakich trafisz orzeczników - w tym przypadku członków komisji. Jeżeli będą ok - dokładnie przejrzą akta, wszystko co w nich jest i twoje badania - zabierz je ze sobą bo jeszcze raz przeglądają je - no może nie zawsze, zależy na kogo się trafi.
Ja miałam co 2 lata na 2 lata całkowitą niezdolność do pracy, pobierałam rentę soc, ponad 8 lat, teraz walczę w sądzie o jej odzyskanie. Też nie dam rady pójść do pracy a częściowa niezdolność w moim przypadku oznacza brak renty. Z roku na rok jest coraz trudnej w zus, cięcia ;-)
Jutro walcz o swoje na tyle ile się da, ostatecznie zostanie sąd, z tego co się zorientowałam do dużo osób tam wygrywa, postępowanie jest zwolnione z kosztów, chyba że zus będzie reprezentowany przez radcę prawnego, ale wtedy są to symboliczne koszty, które można też umorzyć :-)
Serdecznie pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-06-28 22:02
mnie tez socjalna zabralo po 10 latach i wygralam ja w sadzie jednak za rok znowu staje na komisje i juz sie martwie
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-29 06:21
dziękuję wszystkim za wsparcie-idę,jak wrócę podzielę się wrazeniami,chociaż zapewne nie będę jeszcze znać decyzji."strzeliła" herbatkę z melisą i dam radę :-)
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-29 09:58
Jestem po komisji-makabra.Mam złe przeczucia:(. W pokoju było trzech lekarzy ,z czego jeden bardzo nie miły pan,który prowadził wywiad. Krzyczał na mnie żebym mu nie przerywała,bagatelizował wszystkie moje dolegliwości, podważał opinie lekarzy,którzy mnie leczą. Potem pozostałe panie doktor zmierzyły mi ciśnienie,osłuchały,itd. Przy badaniu skóry dłoni padła opinia,że jest delikatna-nic dziwnego,skoro tak długo nie pracuję! To był Horror. Na decyzję mam czekać 30 dni. Miałam orzeczoną kontynuację od czerwca,w tym miesiącu nie dostałam renty i zanosi się na to ,że lipcu też mi nie wypłacą. Nie wiem ze czego mam utrzymać siebie i dziecko.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-29 14:50
Rozumiem co przeszłaś, ja miałam podobnie choć wywiad prowadziła kobieta (same babki były), ona na mnie też się darła, podważała zaświadaczenia lekarzy, wyniki badań, wszystko co możliwe do tego śmiała się parskając - pewnie zapluła akta i monitor przed którym siedziała ;-). Nie chcę cię straszyć, ale nie wygląda to wesoło ;/. Gdy przyjdzie odmowna decyzja idź do ZUS i obejrzyj dokładnie akta - opinie lekarzy orzeczników. Między czasie składaj wniosek do orzecznictwa - ustalenie stopinia niepełnsprawności - przyda się, gdy będziecie mieć bardzo niskie kryterium dochodowe, dostaniesz zasiłek wyrównawczy - marne grosze ale dobre i to. Być może i uda się zdobyć zasiłek pielęgnacyjny.

Na razie pozostaje ci czekać, Te 30 dni będą się dłużyć ale może przyjdzie szybciej. Zadzwoń do zus - orzecznictwa i zapytaj się czy już zapadło orzeczenie i kiedy wysyłąją akta do zus. Nie powiedzą ci co orzekli - tego nie mogą powiedzieć przez tel, ale powiedzą ci kiedy wydano orzeczenie i kiedy odesłali akta - będą do tego potzrebować twojego peselu. Potem możesz torpedować zus i pytać czy już mają wszystko i ew zobaczenie akt. Tam wszystko będzie. Często w zus zbywają że trzeba czekać i czekać na decyzję, mi wmawiali że jeszcze nie doszła, gdzie wszystko mieli jeszcze tego samego dnia.
Mam nadzieję że wszystko jednak potoczy sie na twoją korzyść :-)

Renta którą pobierałaś, to była renta socjalna czy z tytułu niezdolności do pracy? Jak ta druga to nawet przy częściowej niezdolnosci do pracy należy się renta z tym że niższa kwota.
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-29 15:13
to była renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy,pierwszy raz orzeczona w 2004 roku,potem co rok( raz co dwa) orzekana kontynuacja. co do orzeczenia niepełnosprawności to nie wiem czy mi przysługuje. Moje głowne schorzenie jest typowo endokrynologiczne ,a chore kolana( bez możliwości rehabilitacji) to pikuś.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-29 18:03
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, przysługuje o ile komisja orzeknie (lekarz, prac soc, i przeważnie doradca zawodowy, ja zawsze miałam takie orzeczenie na choroby kardiologiczne więc i również możesz sie ubiegać, ono jest niezależne od ZUS. Obecnie czekam na wezwanie :-)
Wracajac do twojej renty, nie napisałaś co to była za renta,
socjalna - gdy zachorowałaś przed 18rż ew w trakcie nauki czy
pracowałaś i zachorowałaś i poszłaś na rentę, to spora różnica :-)
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-29 19:22
pracowałam,zachorowałam i przeszłam na rentę,w wieku 30 lat
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-29 19:39
możesz być spokojna :-)
nawet jak nie dostaniesz całkowitej niezdolności, do pracy, dostaniesz częściową, zatem w tym przypadku rentę będziesz miała ale mniejszą. Zawsze możesz odwołać sie do sądu, tylko to trwa długo. Mam jednak nadzieję że nadal będziesz mogła mieć całkowitą niezdolność do pracy. Złóż wniosek do orzecznictwa, gdy tam uzyskasz znaczny stopień będziesz mogła pobierać zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli zus da ci tylko częściową niezdolność do pracy :-)
Spokojnie, na szczęście wypracowałaś sobie lata, i na pewno jakąś rentę dostaniesz :-)
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-29 19:43
mam nadzieję ,że mnie całkowicie nie uzdrowią,a co do zasiłku pielęgnacyjnego;czy można go pobierać na siebie?zawsze wydawało mi się ,że na drugą osobę,którą sie zajmujesz? (swego czasu pobierałam na synka).
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-29 19:54
oczywiście że na siebie, to 153zł obecnie gdy wypłaca to gmina. nie wiem ile wynosi śiwdczenie pobierane w zus
Musisz miec całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji - gdy ze zus masz orzeczenie
lub znaczny stopień niepełnosprawności, gdy masz orzeczenie z powiatowego zesp, ds orzekania.
są też wyjątki, np gdy choroba powstała przed 18rz można mieć umiarkowany stopień niepełn, i całkowitą niezdolnośc do pracy - renta socjalna ze zus o ile choroba wównież powstała przed 18rz,
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-30 08:56
Kundzia-mój Aniele:),dzięki za wsparcie,"przespałam się " z problemem i już mi trochę lepiej.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-06-30 14:42
do anioła mi sporo barkuje :D

wszystko sie dobrze ułoży, od tego jesteśmy aby się wspierać :-)

pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor meoni01 Dodany 2012-06-30 14:52
:-)
Nadrzędny Autor meoni01 Dodany 2012-07-03 12:09
Mam już informację : odebrali mi całkowitą niezdolność do pracy i orzekli częściową. Nie jest źle tylko prawie stówa " w plecy". Będę musiała coś dopracować,bo finansowo kiepsko. Dziękuję za wsparcie:). Forum nadal będzie moim codziennym nawykiem.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-07-03 12:06
Obecnie w Polsce występują dwa systemy orzecznictwa: orzecznictwo do celów rentowych oraz orzecznictwo do celów pozarentowych.
W związku z tym osoba niepełnosprawna może legitymować się dwoma orzeczeniami. Jedno będzie mówiło o niezdolności do pracy na podstawie, którego można otrzymać świadczenie rentowe, a drugie o stopniu niepełnosprawności mówiące w sposób szczegółowy o przysługujących ulgach i uprawnieniach.
Orzecznictwo do celów rentowych jest prowadzone przez lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), oraz komisje lekarskie ZUS. O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS.  Jeżeli nie zgadzamy się z jego opinią, możemy odwołać się do komisji orzekania ZUS. Przy niekorzystnym werdykcie komisji możemy odwołać się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Należy pamiętać o zachowaniu terminów odwołania (podane są na pisemnej decyzji, od której się odwołujemy). Koniecznie też trzeba zachować porządek odwołania – od decyzji lekarza orzecznika nie można odwołać się bezpośrednio do sądu, pomijając komisję.

Natomiast orzeczenie do celów pozarentowych orzeka o niepełnosprawności i prowadzone jest przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Niepełnosprawność jest pojęciem dużo szerszym niż niezdolność do pracy. Orzekając o tym, czy osoba jest niepełnosprawna, bierze się pod uwagę wiele czynników, nie tylko możliwość wykonywania pracy. Można przyjąć, że łatwiej otrzymać status osoby z niepełnosprawnością niż niezdolnej do pracy. Zespół orzeka:
- dzieci do 16. r.ż. – o niepełnosprawności (w przypadku dzieci nie orzeka się stopni niepełnosprawności),
- osoby powyżej 16. r.ż. – określając trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny umiarkowany, lekki.

Polskie prawo dopuszcza posiadanie orzeczeń wydanych przez różne instytucje (np. ZUS i Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności). Mimo równoważności orzeczeń wydawanych do celów rentowych i pozarentowych  w pewnych sytuacjach warto mieć oba, gdyż orzeczenia wydawane są niezależnie i mogą być na różny okres.
Posiadanie dwóch orzeczeń znacznie zmniejsza ryzyko utraty określonych ulg i świadczeń, w okresie np. oczekiwania na kolejną komisję.

Na podstawie w/w orzeczeń można ubiegać się o zasiłek stały wypłacany przez ośrodki pomocy społecznej. Jest to świadczenie, które przysługuje osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności i nie przekracza limitu dochodów. Wysokość zasiłku zależy od wysokości dochodów - im bardziej się zbliżają do kryterium dochodowego, tym zasiłek jest niższy.
Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej – 477 zł;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie – 351 zł.

W wątku pojawia się pytanie o zasiłek pielęgnacyjny. Mianowicie zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie która ukończyła 75 lat,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstałą do ukończenia 21 roku życia.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / N-35 Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS ??? (21379 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill