www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Prośba... (3349 - wyświetleń)
- Autor olgusiej89 Dodany 2007-02-25 17:34
Cześć:)
zarejestrowałam sie na tym forum, ponieważ piszę pracę i szukam informacji, że tak powiem " u źródeł". Temat mojej pracy brzmi następująco:
"Internet szansą dla wszystkich? - Czy Internet naprawdę jest szansą dla wszystkich? Czy ludzie niepełnosprawni mogą realizować swoje pasje i marzenia korzystając z cybersieci? Czy Internet może być szansą dla ludzi mieszkających w miastach/na wsi?"

Oczywiście na tym forum szukam odpowiedzi na pierwszą część powyższego tematu^. Chciałabym abyście udzielili mi swojej pomocy, opini, komentarzy, ponieważ chcę napisać swoją pracę na podstawie prawdziwych informacji, a nie kierując sie jedynie własnymi domysłami i wyobraźnią. Mam nadzieję, że odpowiecie na mojego posta i z góry dziekuję...No to do następnęgo napisania!;-) Olga
Nadrzędny - Autor olgusiej89 Dodany 2007-02-26 19:06
Hej,
jeszcze raz ponawiam prośbę...Naprawdę bardzo pomoglibyście mi odpowiadając na pytanie zamieszczone powyżej...Niekoniecznie tutaj na forum, jestem również dostepna pod mailem olgusiej@gmail.com
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-02-27 13:26
No dobra, niech będzie. Jak zwykle wyjdzie na to, że dużo mnie widać na forum... ;-)
Najpierw słowo o mnie, bo to kim jesteśmy ma znaczenie dla naszych poglądów. Niepełnosprawność od urodzenia o wystarczająco małym kalibrze, by traktować ją jak normalny element rzeczywistości. Duże miasto, w którym nie mam problemów z dostępem ani do Internetu, ani do sporej części usług publicznych i budynków. Słowem - całkiem duży komfort życia. Z tej perspektywy mogę sobie wygodnie podywagować.
W Twoim pytaniu są dwa słowa klucze - "niepełnosprawny" i "realizacja". Wszyscy chyba zdajemy sobie, że "niepełnosprawni" to bardzo szeroka grupa. Sugerowałabym popatrzenie na to w ten sposób - istnieją osoby niepełnosprawne uczestniczące w pełni w życiu społecznym. Są tacy, którym bariery różnej maści utrudniają funkcjonowanie (również natury psychicznej - np. strach przed brakiem akceptacji społecznej) i to do nich chyba jest głownie twoje pytanie. Ostatnią "grupę" stanowią osoby, które nie mogą korzystać z Internetu w teki sposób, w jaki zwykle się to rozumie (np. osoby z opóźnieniem rozwojowym). Dla każdej z tych grupo odpowiedź będzie brzmiała inaczej.
Także funkcje Internetu jako narzędzia można IMHO podzielić trojako - na usługi (np. możliwość zakupu biletu bez wychodzenia z domu), komunikację (społeczności internetowe) i nowe metody organizacji społecznej (np. telepraca, telenauka).
Z pewnością każda z tych funkcji jest przydatna, ale tylko ta pierwsza realizowana jest tak, jak w "normalnym" życiu społecznym. Społeczności internetowe, czy praca przez Internet dają inny zakres samorealizacji, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jeśli ktoś poza tym uczestniczy w społeczeństwie, to nie ma problemu, bo udział ten zapewnia mu realizację na poziomie, którego nie umożliwia Internet. Natomiast w sytuacji gdy zaraz za progiem zaczynają się (dosłownie i w przenośni) schody, z którymi sobie nie radzimy to jednak nie nazwałabym Internetu drogą do pełnej realizacji potrzeb i możliwości. Tu dochodzimy do sedna sprawy - co to znaczy "realizować się"? Od tego jak odpowiemy sobie na to pytanie, zależy jak traktować będziemy Internet. Z mojej perspektywy realizować się oznacza robić to samo, co robią inni w takim zakresie, w jakim jest to fizycznie możliwe i mam na to ochotę. W świetle powyższego Internet to duże i słoneczne okno na świat, dające szereg ciekawych możliwości, które jeszcze dziesięć lat temu były w Polsce utopią. Ale okno to mimo wszystko nie drzwi.
Nadrzędny Autor olgusiej89 Dodany 2007-03-01 23:55
Boginko! Jesteś boginką:P Dziekuję bardzo za wyczerpująca wypowiedź, na pewno mi sie przyda!
No i nadal zachęcam innym forumowiczów do komentowania!
Olga
Nadrzędny Autor Thule Dodany 2007-03-02 11:00
Temat jest bardzo ogólnie zarysowany. Moim zdaniem na początku należy sobie odpowiedzieć, jaka jest grupa, którą chcemy charakteryzować -z jakiego rodzaju niepełnosprawnością. Jakiego rodzaju są to pasje, marzenia?Jeśli następne pytanie postawione przez Ciebie będzie brzmiało następująco:  "Czy Internet może być szansą dla ludzi mieszkających w miastach/na wsi?" Trzeba sobie zadać na początku (nie roztrzgając pytania) czy istnieje realna szansa, aby posiadać dostęp do Interetu i co równie ważne, potrafić umiejętnie korzystąćz możliwości jakie ze sobą niesie to narzędzie.Jeśli brak jest tego typu narzędzia to rozważania stają się tylko i wyłącznie hipotetycznie. Nie możemy zweryfikować tej tezy.

Korzystam z Internetu tylko i wyłącznie jako narzędzia mające usprawnić komunikację, czy to pomiędzy pomiędzy osobami, które znam ze świata rzeczywistego (grupa na studiach) czy to poszukując informacji np na forach eksperckich, czy to podając informację w celu jej rozpowszechnienia. Jeśli , ktoś wie czym charakteryzuje się Internet, społeczności internetowa, potrafi szukać informacji, czy korzystać z zasobów Internetu

Ja zdecydowanie, jestem za budowaniem relacji w świecie rzeczywistym, bo tylko tutaj możemy mówić o budowaniu prawdziwych relacji. Relacje, moim zdaniem są podstawą podstawą podejmowania (zaniechania) działań. (Samo)określenia. Wpływa na to jaki sposób postrzegamy siebie innych i ludzi. Jakie mamy aspiracje.
Ale zważmy na to, iż w postawionym przez pytaniu poruszasz taki aspekt jak marzenia i pasje. A przede wszystkim kluczowym pojęciem, które należy dookreślić jest "szansa"
Należy odpowiedzieć co dla kogo jest pasją i jaka droga prowadzi do urzeczywistnienia tego celu. A wytyczenie drogi zależy od naszego wcześniejszego doświadczenia, kreatywności, umiejętności przewidywania, pokonywania trudności, konsekwencji, oraz szeregu innych czynników.

Hipotetycznie jeśli dla kogoś celem będzie publikacja swojej twórczości w sieci to znajdzie odpowiednie informacje  (np adres wydawnictwa) czy też serwisy, witryny o takowej tematyce, lub sam założy takowy. (a przecież taka sytuacja nie dotyczy tylko i wyłącznie osób z niepełnosprawnością).Lecz przykład ten nie dotyczy tylko osób z niepełnosprawnością.

Do każdego celu do jakiego dążymy należy wybrać drogę, taką która daje nam możliwość realizacji tego celu, zważając na to,aby umiejętnie dobierać środki i narzędzia.  Internet nie powinien zastępować świata rzeczywistego,lecz być narzędziem, które może być pomocne.
Musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć w życiu, mieć odwagę dążyć ścieżkami mniej uczęszczanymi, konsekwencje naszego postępowania dotkną nas w postaci realnych skutków.

Dostęp do takiego narzędzia jak Internet, tak jak wcześniej wynalazek telegrafu, telefonu, radia i telewizji, jego wykorzystanie i możliwości mają wpływ na sposób przepływania informacji, na to jak rzeczywistość.
Jeśli stwierdzimy, że rzeczywistość wirtualna jest z jakiś względów (z jakich?) bardziej atrakcyjna, dla pewnych grup społecznych należy zdiagnozować dlaczego tak dzieje?

Podobny wątek,już dawno,  był założony przez Freye: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=540
To tyle, z mojej strony refleksje nakreślone na szybko. 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Prośba... (3349 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill