www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / eksmisja (18006 - wyświetleń)
- Autor kucyk24 Dodany 2012-09-12 08:12
Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o eksmisjach osób niepełnosprawnych. W większości przypadków problem regulowany jest przez ustawę o ochronie praw lokatorów i konieczność dostarczenia lokalu zastępczego. Ciekawi mnie jednak, czy w przypadku eksmisji na podstawie decyzji administracyjnych, nieobjętych powyższymi przepisami, istnieją podobne ograniczenia, może na podstawie międzynarodowych przepisów dotyczących niepełnosprawnych?
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-12 11:29
Wszystkie decyzje o eksmisji najpierw idą drogą administracyjną a potem ew wkracza komornik i ew Sąd. Ustawa o ochronie praw lokatorów, wyraźnie "mówi" kogo eksmitować nie można (os. niepeł., kobiety w ciąży itd). Osoba która otrzyma decyzję o eksmisji, powinna powinna zgłosić się jak najszybciej do prawnika (choćby darmowego) on pokieruje, dodatkowo powinna się zgłosić do instytucji która wydała tą decyzję i próbować rozmawiać.
Jeżeli "łapie się" pod ustawę że nie może być eksmitowana to składa odpowiednie pismow wraz z odpowiednimi dokumantami (np orzeczenie o niepełn, itp) wtedy odpowiada na tą decyzję (nawet gdy nie ma trybu odwoławczego) że zgodnie z ustawą o ochronie.... nie może być eksmitowana ponieważ jest np os. niepeł i nie opuści zajmowanego lokalu bez decyzji Sądu (tylko to najlepiej niech napisze prawnik). Do tego musi dołączyć kopię orzeczenia (najlepiej potwierdzoną) wtedy najczęsciej sprawa zostaje kierowana do Sądu.
Każda osoba która dostała decyzję o eksmisji ma prawo sama skierować sprawę do Sądu jeżeli uważa że deczyja jest niesłuszna (nie mówimy tu o zadłużeniu, chyba że ono powstało w wyniku choroby itd gdzie można to udowodnić rachunkami/fakturami itd). Sąd decyzduje czy przysługuje lokal zastępczy czy socjalny. Zawsze pod uwagę bierze się okoliczności jakie doprowadziły do eksmisji (nie zawsze są to długi, może to być np brak prawa do lokalu, awantury, uciążliwość dla sąsiadów itd) oraz kryterium dochodowe. Przekroczenie widełek dot dochodu oznacza brak prawa do lokalu, choćby było się niepełnosprawnym leżącym na łóżku. Osoby przekraczajace dochód zmuszone są wynająć lokal na wolnym rynku, choćby przekraczały o symboliczną złotówkę - chyba że Sąd postanowi inaczej.
To tak w skrócie. Sytuacje doprowadzające do eksmisji są bardzo różne, zatem zawsze trzeba udać sie do prawnika a nie działać samemu pochopnie. Jeżeli przyczyną są długi, warto prosić o odpracowanie, umorzenie, rozłożenie na raty i zamrożenie odsetek, co kolwiek o ile jest dobra wola strony drugiej.
Jeszcze inną sprawą jest eksmitowanie z lokali własnościowych, gdzie właścicielem jest spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa czy osoba fiz, a inną gdy właścicielem lokalu jest gmina. Gdy właścicielem jest gmina, można ew się upierać i nie opuścić lokalu do czasu sprawy w Sądzie (gmina wtedy sama kieruje), ale w pozostałych wypadkach może przyjść komornik i sam "przeprowadzić" taką osobę w inne miejsce o ile jest gdzie. Obecnie można eksmitować nawet do schronisk dla bezdomnych okres pobytu maks 6 miesiecy)
Sorki za chaotyczność wypowiedzi ale jeszcze śpię ;-)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-12 17:10
Kundzia chyba faktycznie się nie obudziłaś - pomieszałaś, pomyliłaś i wprowadzasz w błąd niestety :-(
Jest konkretna Ustawa z 21.06.2001r.(chyba -chodzi o datę), ze zmianami i KPC. Jeśli mowa już o EKSMISJI TO MUSIAŁ ZAPAŚĆ WYROK SĄDOWY I BYĆ JUŻ UPRAWOMOCNIONY.
Najpierw jest WYPOWIEDZENIE UMOWY NAJMU LOKALU, ALE.... TEŻ OBWAROWANE PRZEPISAMI (Ustawa). Dług - NAJPIERW MUSI BYĆ WEZWANIE DO ZAPŁATY Z MIESIĘCZNYM TERMINEM - JEŚLI TEGO NIE MA WYP. NAJMU NIEWAŻNE :-) NIGDZIE NIE WYCZYTAŁAM ABY O.N. BYLI NA INNYCH PRAWACH - PODCZAS ROZPRAWY JEŚLI JEST BRAK BIEŻĄCYCH PŁATNOŚCI ZA CZYNSZ MOŻE TO BYĆ OKOLICZNOŚĆ ŁAGODZĄCA. WSZYSTKO: KOMU I W JAKICH WYPADKACH PRZYSŁUGUJE LOKAL SOCJALNY ITP. JEST W W/W USTAWIE - POCZYTAĆ - WYMAGAĆ OD WYNAJMUJĄCEGO I SAMEMU STOSOWAĆ SIĘ. WAŻNA JEST TEŻ UMOWA NAJMU - TREŚĆ.
BYWA CZASEM TAK, ŻE WYNAJMUJĄCY SZTUCZNIE ZWIĘKSZA OPŁATY, WTEDY NAJEMCA MA PRAWO WYSTĄPIĆ DO SĄDU - WARTO MIEĆ JAKIŚ DOWÓD :-)
PRAWNICY W POLSCE NIE BARDZO ZNAJĄ SIĘ NA TYM PRAWIE I NIE CHCĄ SIĘ ZA TO ŁAPAĆ. PRAWNIK ZA DARMO TO ŻADEN PRAWNIK - ROBI SOBIE REKLAMĘ :-(
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-12 19:37
czasami jest tak, że np wynajmuje się lolal należący do gminy i np przekroczy się próg dochodowy (nawet o kilka złotych na lokal komunalny), to gmina nakazuje drogą decyzji adm opróżnić zajmowany lokal w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma bez prawa do innego lokalu. Sprawa trafia do Sądu tylko wtedy gdy wynajmujący nie opuści dobrowolnie lokalu w wyznaczonym terminie lub sam odda sprawę do Sądu. Za dużo moich sąsiadów ma ten problem. Sama mam lokal socjalny od gminy, trochę w tym siedzę od lat i kierujemy do prawników którzy sie na tym znają.
Jest Ustawa ta, na którą się powołałaś i tam jest wyraźnie napisane kogo nie można eksmitować bez dostarczenia lokalu zastępczego, oczywiście wszystko rozbija sie o kryteria dochodowe. Nie każda eksmisja jest z powodu długu i trzeba o tym pamiętać. Prawnicy w Polsce bardzo dobrze się na tym znają, nawet ci darmowi w organizacjach pozarządowych tylko trzeba się tam udać.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-13 11:47
Mylisz się - "lokal komunalny" to to samo co "Zasoby Gminy". Ktoś mieszka w takim lokalu na podstawie Decyzji np. Prezydenta Miasta i ma zawartą Umowę np. z TBS lub PGK - zależy jakie miasto. Nie słyszałam o podawaniu okresowym przez najemców swoich dochodów! Zwykle też najemcy takich lokali mają Umowy na czas nieokreślony i takie muszą  być. Nikt nikogo nie pyta czy ma małe czy duże dochody :-( Jak komuś zbyt drogo - nie są to tanie mieszkania - to zmienia na socjalne, jak kogoś stać to wykupuje i tyle.
W Ustawie, którą podałam "kryteria dochodowe" to tylko jeden punkt. 
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-13 19:02
Oj REA, lokale wchodzące w zasób mieszkaniowy gminy to:
lokale komunalne na czas nieoznaczony (do póki nie zmienią ustawy, bo proponowane zmiany)
lokale socjalne na czas określony,
TBS itp przyznawane na innych zasadach i zazwyczaj wymagana jest kaucja

zawsze jak starasz się o lokal komunalny czy socjalny to musisz podać dochody, oraz spełnić jeszcze inne kryteria (metraż, brak własnego mieszkania, mieszkać min 5 lat w tej gminie i być obywatelem Polski. Jeżeli chodzi o TBS to w mojej gminie wymagane są też odpowiednie dochody i kaucja w wysokości 30% wartości mieszkania plus inne kryteria (nie pytałam jakei bo i tak mnie nie stać na takie mieszkanie)

Lokal sojalny jest na czas określony i np zazwyczaj co dwa lata jest podpisywana nowa umowa, i za każdym razem muisz podać aktualne dochody z 6 ostatnich miesięcy. I tak za kadym razem aż się osiągnie próg na lokal komunalny. Wtedy albo podpisuje na ten sam lokal umowe, tylko jako komunalny i ma większe opłaty (o ile nie jest to lokal w typowym budynku socjalnym) lub otrzymuje inny lokal komunalny.

REA z ciekawości, na jakim ty mieszkasz mieszkaniu?

Lokal komunalny jest na czas nieokreślony i dochody są sprawdzane tylko za pierwszym razem. Później nikt tego nie weryfikuje. Nie ma możliwości zmieniania lokalu komunalnego na socjalny chyba że zadecyduje o tym sąd gdy mieszkanie jest zadłużone i ew eksmitowanemu przysługuje prawo do lokalu socjalnego (musi ponownie spełniać kryteria). Jeżeli komuś jest za drogo na lokalu komunalnym, to może zamienić na mniejszy lokal komunalny (najczęściej sam musi sobie szukać chętnego bo miasto u mnie zazwyczaj umywa ręce). Dodatkowo gdy komuś ciężko z opłatami na lokalu komunalnym to też są dotacje do mieszkania.

TBS i inne nie są lokalami komunalnymi, ale wchodzą wskład zasobów mieszkaniowych gminy. Są to zupełnie inne lokale i przyznawane na innych zasadach.

I na koniec. Lokale socjalne wcale nie są tańsze, to dokładnie mniej o 50% do opłat tylko i wyłącznie za tzw metraż, reszta opłat (woda, kanaliza, wywóz śmieci, ogrzewanie) wynosi dokładnie tyle samo co na lokalu komunalnym.

I proszę nie mów że się mylę, bo sama od lat mieszkam na lokalu socjalnym, który ma szanse być przekwalifikowany na komunalny jeżeli mój dochód ulegnie zwiększeniu, i o ile nie przekroczę progu dochodowego na lokal komunalny - wtedy będe musiała sobie wynająć coś na wolnym rynku lub brać kredyt na mieszkanie. Przekraczając kryterium dochodowe nie ma zmiłuj, chyba że Prezydent Miasta czy Burmistrz wyrazi dobrą wolę i pozwoli w drodze wyjątku zostać na zajmowanym lokalu pomimo przekroczenia tego progu, bo aby mieć prawo do lokalu trzeba łączenie spełaniać wszystkie kryteria nie kilka z nich. A dochód jest tutaj jednym z kryteriów które może szybko ulec zmianie.

REA moi rodzice mieszkają na lokalu komunalnym, gdzie mieszkaliśmy kiedyś na socjalnym. Eksmisja z 85r z budynku spóldzielczego za BRAK TYTUŁU PRAWNEGO do zajmowanego lokalu. Zrealizowana w 99r gdy gmina wybudowała pierwsze lokale socjalne, wtedy nikt nie pytał o dochody bo w wyroku z 85r był przyznany lokal soc na podstawie wówczas obowiązjących przepisów. Rodzice wynajmowali mieszkanie od kobiety, która w stanie wojennym musiała się zrzec tego lokalu ponieważ w spadku dostała inny (a nie można było mieć dwóch mieszkań w tamtych czasach). Spółdzielnia wraz z odzyskaniem lokalu miała nas, jako najemców. Za zajmowanie lokalu bez tytutłu prawnego musieliśmy płacić 300% więcej pozycji czynszowej - jako karę i czekać na inny lokal od gminy. Nie było możliwości ani wykupienia tego lokalu ani podpisania umowy bo byliśmy tzw dzikimi lokatorami. W 99 otrzymaliśmy lokal socjalny (umowy co dwa lata), w 2005 dochody wzrosły więc otrzymaliśmy lokal komunalny. Rodzice wraz z moim rodzeństwem do tej pory tam mieszkają, a ja mam doczekałam się swojego między czasie, niestety socjalnego bo mam za mały dochód.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-14 18:08

>TBS i inne nie są lokalami komunalnymi, ale wchodzą wskład zasobów mieszkaniowych gminy. Są to zupełnie inne lokale i przyznawane na innych zasadach.<


Jednak TBS w wielu miejscach są administratorami lokali komunalnych i socjalnych (z decyzji Prezydenta Miasta) i mają prawo do wszystkich działań, a prezesów wyznacza Prezydent Miasta. Budują i maja swoje lokale tak jak piszesz.
W lokalach komunalnych też jest kaucja.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-14 20:36
Najwyraźniej w twoim regionie są zupełnie inne zasady lokalowe a u mnie inne, bo u mnie administratorami socjalnych i komunalnych są administracje budynków komnalnych tzw abk, TBS mają statut stowarzyszenia (tak jest u mnie), i u mnie nie ma żadnej kaucji la lokal komunalny, trzeba tylko mieć dochód mieszczący się w przedziele 100-150% najniższej emerytury dla osoby samotnie gospodarującej a 75%-100% dla gospodarstwa domowego.
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2012-09-16 09:41
Ciekawa dyskusja tylko częściowo nie na temat. Generalnie chodziło mi o lokale nie będące w zasobie gminy, przydzielane na podstawie odrębnych ustaw np. mieszkania wojaka, policji, służby cywilnej. Lokale mogą być przydzielone nawet kilkadziesiąt lat temu i dziś zamieszkują tam dzieci lub wnuki najemców. Opróżnienie lokalu następuje na podstawie decyzji administracyjnej a wykonanie może być w formie egzekucji administracyjnej. Podobny problem dotyczy osób wywłaszczanych i eksmitowanych przez wojewodę np. pod budowę dróg. Moje pytanie dotyczy tej grupy lokali i ewentualnych przepisów ochronnych dotyczących osób niepełnosprawnych z polskich lub europejskich przepisów w tym zakresie.
Problem w skali kraju może dotyczyć co najmniej kilkudziesięciu tysięcy mieszkań, może pomad 100 tysięcy w skali kraju wyłączonych z ustawy o ochronie lokatora.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-16 14:08
A napisał o tym wcześniej? :-) Jak ma ochotę na akademickie dyskusje to może z odpowiedzialnymi?
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2012-09-17 13:16
Wystarczy Rea przeczytać pierwszy post mówiący o eksmisji na podstawie decyzji administracyjnej i wyłączeniu z ustawy o ochronie lokatorów. Prosiłem też o odniesienia do międzynarodowych przepisów i porozumień dotyczących niepełnosprawnych, których Polska jest stroną.
Swoją drogą gratuluję dobrego samopoczucia, w sytuacji gdy znaczna liczba ludzi znajduje się faktycznie poza powszechnymi przepisami prawnymi i poza ochroną. Ostatnio czytałem o przypadku śmiertelnym przy eksmisji na podstawie decyzji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. 
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-17 17:48
Jak wywalają takiego... z mieszkania znaczy nie ma do niego prawa i tyle. Myślałeś, że jak jesteś psem to mieszkanko na zawsze? Tak jeszcze przy okazji kogoś "sflekujesz"? :-(
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-17 23:48
może poszukaj na jakimś forum prawnym, może tam udzielą ci fachowej odp :-)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-18 18:35
Nie sądzę, na tej ilości danych - każda sprawa inna :-)
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2012-09-19 11:17
Tak REA - jak zwykle kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Trudności ze zrozumieniem nadrabiasz agresją, taka reakcja jest jak najbardziej typowa dla kręgu osób zakompleksionych. Tym samym składam wyrazy współczucia. 
A teraz powtórzę drukowanymi literami. Każda eksmisja oznacza, że nie ma się prawa do lokalu. O jednych jednak decyduje Sąd na podstawie ogólnych przepisów i standardów o innych urzędnik na podstawie przepisów odbiegających od obowiązującego standardu.
Co do osobistej wycieczki, to gdyby nasz agresywny user potrafił zrozumieć przepisy prawne, wiedziałby, że funkcjonariusza, lub żołnierza i jego małżonka praktycznie nie można usunąć z lokalu. Problem dotyczy innych osób. Procedura egzekucji administracyjnej dotyczy również coraz modniejszych wysiedleń np. pod budowane drogi.
No ale po co poszukać i pomyśleć jak można kogoś obrazić. Najłatwiejsza odpowiedź - każda sprawa inna i pewnie jeszcze dla każdej idywidualnej sprawy inne ustawy i konwencje - jednym słowo brawo.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-19 17:30

>jak zwykle<


No cóż, a ja myślałam, że jakiś prawdziwy pies uległ wypadkowi i jest o.n.,JEDNAK TUTAJ jak zwykle stary, upierdliwy o.n. który do wojska i policji ma baaaardzo daleko. Tak to jest w necie:
śmiecie podszywają się pod ludzi.... (pies też człowiek) i nie pisał by takich g...wien :-(
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-09-19 21:34
No, a panna Rea wie, co mówi, bo mierzy swoją miarą...
Cóż, wystarczyłoby być nieco bardziej powściągliwą a już świat byłby... czystszy.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-20 16:23
Masz rację powinnaś się była do tego stosować, nooo, ale teraz już za późno-skoczyłaś z balkonu :-)
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2012-09-23 08:11
A ja w pełni zgadzam się tym razem z REA "śmieci podszywają się pod ludzi". Co gorsza biorą udział w dyskusjach internetowych.
Kiedyś słyszałem takie przysłowie "każdy osioł lubi słuchać swego ryku". Jak widać odnosi się ono też do userów, którzy piszą byle co, ciesząc się z ilości postów i faktu, że ich głupoty czytają inni ludzie.
Wracając do tematu widzę, że nikt nie ma pojęcia, czy ratyfikowanie konwencji zmieni pozycję osób niepełnosprawnych i w jaki sposób.
Nadrzędny - Autor laba Dodany 2012-10-31 12:10
Mam pytanie skoro orientujesz się w sytuacji mieszkań socjalnych a mianowicie mam I grupę dostałem mieszkanie socjalne dostosowane łazienka podjazdy itd. (poruszam się na wózku) mieszkam w nim już 7 lat przez ten czas zrobiłem studia kursy wiec czas na prace nie było łatwo, ale pracuje zarabiam nie długo kończy mi się umowa i teraz na mieszkanie socjalne mam za wysokie dochody na mieszkanie do remontu mam za wysokie dochody, ale przekroczenie jest nie znaczne. W urzędzie uzyskałem odpowiedz że w tym wypadku musze znaleźć sobie mieszkanie na wolnym rynku, bo przecież jestem BOGATY!!! Kupić mieszkanie! Nie stać mnie!!! Wynająć hmmm, jeśli bym nawet znalazł kwaterę dostosowana to pewnie musiał bym  1500 zł zapłacić za wynajem za 900 zł miesięcznie nie da rady przeżyć miasto mogłoby mi dać mieszkanie do remontu, które chętnie bym przyjął jednak ustawa mówi, że takie mi się nie należy. Wiec chyba zostaje mi zrezygnować z pracy i powrócić do ubóstwa, czyli renty samej. A może po prostu nic niech mnie eksmitują!!! Choć przecież osób niepełnosprawnych nie eksmitują;]
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-10-31 17:34
Czy już dostałeś pismo że przekraczasz i masz się wynieść czy jeszcze nie składałeś dochodów?
Jeżeli dostałeś pismo że masz opuścić bo przekraczasz kryterium dochodowe, to napisz pismo do prezydenta miasta (powołując się na pismo o nakazie opuszczenia zajmowanego lokalu), że prosisz o odstapienie od decyzji nakazujacej opuszczenie zajmowanego lokalu z powodu przekroczenia kryterium dochodowego o kwote (podajesz ile). Opisujesz krótko że jesteś osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku (mieszkanie masz dostosowane do swojej niepełnosprawności) i obecne dochody nie pozwalają ci na wynajęcie lokalu na wolnym rynku ani na wzięcie kredytu na zakup mieszkania. Zatem prosisz o odstąpienie od tej decyzji.

Koniecznie też umów się na rozmowę z prezydentem miasta oraz jeszcze z kim się da (w każdym urzędzie jest też referat ds os.niepełn). Być może któryś z wice prezydentów (czy burmistrzów - nie wiem gdzie mieszkasz), jest też od osób niepełnosprawnych czy od spraw społecznych. Warto iść do takich osób po pomoc w momencie gdy otrzymasz takie pismo. Nie zostawiaj tego samego sobie.

Gdyby się nie udało, pozostaje nie opuszczenie lokalu i skierowanie sprawy do Sądu o eksmisję. Jeżeli masz nie duże dochody (nieznacznie przekraczasz kryterium, powiedzmy do 200-300zł) a tym bardziej poruszasz się na wózku, Sąd najprawdopodobniej nakaże gminie dostarczenie tobie innego lokalu lub pozostawienie na obecnym zajmowanym. Raczej nie powinieneś dostać eksmisji bez prawa do lokalu, chyba że znacznie przekraczasz to kryterium, albo masz zadłużenia czynszowe na zajmowanym lokalu, wtedy może być problem.

Jeżeli jeszcze nie składałeś oświadczenia o dochodach, i masz na to jeszcze czas, i jeżeli nie żądają zaświadczenia ze skarbówki, to umów się z pracodawcą aby na ten czas zastrudnił cię na część etatatu aby zmniejszyć tę kwotę dochdów, a następnie po podpisaniu umowy za jakiś czas wrócić na cały etat.
Czasami pracodawcy zaniżają też celowo dochody na zaświadczeniach ale tu jest zawsze ryzyko ew wpadki, więc nie warto ryzykować
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-31 18:28 Zmieniony 2012-10-31 18:32
Boże nic z tego nie rozumię! :-) Może ktoś to łopatologicznie wytłumaczyć?
Jeszcze te zadłużenia - czytałam, fdaktury kwota 2x wyższa - żądana, vat 2x liczony??? :-(
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / eksmisja (18006 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill