www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 182 dni chorobowego a przerwa 60 dni po.... (19738 - wyświetleń)
- Autor kliptuś Dodany 2012-07-04 18:00
W 2008r. byłam wysłana do sanatorium prewencji rentowej po 14-to dniowym chorobowym od pulmonologa(jest to moja chorob. zawodowa) Po tym pobycie w sanatorium nastąpiło bardzo duże pogorszenie mego stanu zdrowia. Od tego czasu ciągle się leczę na różne choroby(astma, wieńcówka, zwyr. kręgosłupa). W ciagu tego czasu stawałam dwa razy na komisję ze skutkiem negatywnym i cztery razy mam orzeczoną częściowa niezdolność do pracy do chwili obecnej, jednak z braku w ostatnim dziesięcioleciu 5-ciu lat składkowych i nie składkowych, ZUS za każdym razem odmawia mi świadczenia rentowego. Ja nadal choruję.... Dotychczas po wykorzystaniu 182 dni (podkreślam na różne choroby)starałam się mieć urlop lub chociaż na ile mogłam pracować. Ostatnio po operacji na kręgosłup w grudniu 2011 już w kwietniu 2012 byłam znowu w szpitalu i po wykorzystaniu 182 dni chorobowego miałam dalej chorobowe. ZUS odmówił mi płacenia chorobowego zgodziłam się z tym, bo taki jest przepis, ale mineło 60 dni, a ZUS nadal odmawia mi płacenia chorobowego powołując się na art.8 ust. z dn. 25.06.1999r. z póż. zmian. Dz.U. z 2010r.nr.77,poz.512 ze zm. Art. 8 ust. jest ogólnikowy, natomiast jak czytałam Dz.U z 2010r. to jest tam całkiem nie w temacie. Może ktoś mnie oświeci.....???   Zrobiłam już odwołanie powołując sie na art.9.1. poz.2. ustawy z dn.25.06.1999r.stan prawny na dz.08.02.2005r.

Aktualnie mam orzeczone przez orzeczników ZUS czasowo nie zdolna do pracy do 2013r.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-07-04 20:28
Nie słyszałam aby po przerwie, jak ktoś nie pracował dostał płatne zwolnienie lekarskie.
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-08-05 17:56
REA, ja wielokrotnie od sierpnia 2008r byłam na chorobowym po 182 dni, póżniej miałam przerwę 60 dni i nastepne 182 dni. W przerwach 60 dniowych jeżeli byłam w stanie to pracowałam lub byłam na chorobowym,ale nie płatnym.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-08-06 15:53
ale cały czas byłaś zatrudniona :-)
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2012-08-06 16:47
Rea - zatrudniona, a pracowała to chyba różnica...Mnie wydaje się, z tego, co czytam, że w czasie tych 60 dni też zdarzały się pobyty na zwolnieniu...Więc, tu jest chyba problem...
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-08-06 16:55
Niby różnica. Mnie konkretnie chodzi o to: czy podczas umowy o pracę chorowała 6 mc. potem wracała do pracy, ewentualnie szła na bezpłatne? Czy nie będąc zatrudnioną chorowała 6 miesięcy, przerwa i znowu w ZUS składała zwolnienie lekarskie i jej płacili? :-)
Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie :-)
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-08-14 22:02 Zmieniony 2012-08-14 22:05
Jestem cały czas zatrudniona. Miałam chorobowe 182 dni i przerwę 60 dni, które to nie zawsze były przepracowane(chorobowe lecz nie płatne). Ostatnio pod koniec 182 dni byłam w szpitalu na operacji kręgosłupa i po upływie 182 dniach ZUS odmówił mi płacenia na co ja nie protestowałam, a że byłam nie zdolna do pracy nadal chorowałam i byłam na L-4. Jeszcze nie mineło 60 dni przerwy a zostałam wezwana na następny zabieg do szpitala na cieśń nadgarstka i wiadomo,że po takim zabiegu to nadal choruję i tu ZUS nadal mimo innej choroby nie chce mi płacić, bo podtrzymują tezę,że to ta sama choroba. Tu nie wiem czy się zgodzić z ZUS-em, czy polemizować, bo czy to ręka czy kręgosłup to i tak chora jaki tak chora. Tu nadmienię, że już trzeci raz mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy, świadczenie rentowe jednak nie otrzymuję, bo nie mam 5 lat skł. i nie skł.( brakuje mi 17 dni) z powodu, że w ostatnim dziesięcioleciu byłam na bezrobociu przez 3 lata.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-08-15 12:14
kliptuś, ale czego właściwie oczekujesz albo potrzebujesz? Czy chcesz:
1) aby ZUS zmienił dla Ciebie zasady i zaczął wypłacać rentę pomimo braku spelnienie podstawowego warunku?
2) abyśmy to my z forum podjęli polemikę z ZUS w sprawie zasadności bądź bezzasadności ich stanowiska?

Nie masz racji - z punktu widzenia orzecznictwa - twierdząc, że "bo czy to ręka czy kręgosłup to i tak chora jaki tak chora". Właśnie to jest istotne w Twoim przypadku i ZUS może kombinować ze świadczeniami, jeśli będzie się posługiwał przytoczonymi argumentami. Więc to Ty i lekarz musicie ZUS przekonać co do etymologii Twoicch dolegliwości. Jeśli poprzestajesz na liczeniu, że ZUS podejdzie do tego rozsądnie z Twojego punktu widzenia - cóż...

Wybacz, może przesadzam, ale cała Twoja historia brzmi nieco dziwnie. Bo co to znaczy: "zostałam wezwana na następny zabieg do szpitala"...? Żaden szpital nikogo nie zmusza do odbywania możliwych do zaplanowania zabiegów w tym lub innym czasie. Jeśli problem jest do przeczekania, nie jest nagły i zagrażający życiu, może warto było zabieg przełożyć, wyprostować swoją sytuację formalną (lata pracy itd.) i dopiero kontynuować leczenia?
Ty od początku dobrze wiesz, w jakim jesteś miejscu z punktu widzenia ZUS itd. . Wiesz też, że walczysz z wiatrakami. Skąd zatem determinacja w tę stronę zamiast w stronę poszukiwania rzeczywistego wyjścia z tunelu...?
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-09-27 20:15
Byłam na rozprawie  no i sąd oddalił moje powództwo. Nie zapłacą mi chorobowego do czasu przerwy w chorobowym. Natomiast co dobrego wyniosłam z tego procesu, to doświadczenie życiowe. Nie można być naprawdę chorym, tylko trzeba kombinować, jak najwięcej wyciągnąć z ZUS.
Moimi doświadczeniami podzielę się z forumowiczami, którzy go nie mają. Po wykorzystaniu 182 dni chorobowego można nadal chorować. ZUS odmówi zapłaty dalszych dni(ale mamy usprawiedliwienie u pracodawcy), następnie przed upływem 60 dni przerwy, przerwać chorobowe np. kilka dni urlopu i po minięciu 60 dni od ostatniego dnia chorobowego płatnego można nadal chorować tylko pierwsze zwolnienie lekarskie nie może być na tą samą chorobę co przed przerwą. Czyli jeżeli pod koniec 182 dni chorowało się np. na głowę i miało zwolnienie od neurologa to po przerwie 60 dni chociaż jesteśmy chorzy na głowę to zwolnienie trzeba wziąć od innego lekarza na inne schorzenie np. na biegunkę(wystarczy kilka dni), żeby nie było od neurologa i na ową chorą głowę.

Do bluengel- od Ciebie nie oczekuję niczego!!!  Już w sądzie nauczono mnie jak kręcić, żeby było dobrze. To ZUS uczy ludzi kombinować!!!Ty natomiast nie wiesz niczego o życiu, a na celu masz, jak dopiec ludziom bezradnym, więc lepiej nie pisz więcej na tym forum, kiedyś już Ci tu ktoś to powiedział i ja Ci to powtarzam!!!.....ALE TY OCZYWIŚCIE NIE POSŁUCHASZ I BĘDZIESZ DALEJ DOKOPYWAĆ LEŻĄCYM, BO Z TEGO CZERPIESZ SATYSFAKCJĘ!     Pozdrawiam wszystkich!
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-28 16:19
Witaj kliptuś, powiedziałaś całą prawdę w tym poście, już chyba pisałam: mnie pani orzecznik powiedziała: pani może być zdrowa i sprawna, mnie interesuje co jest w dokumentach i jak to się ma do Pani wykształcenia i dotychczasowej pracy. Moja kol. była na kontroli zwolnienia lek. bo się z ZUS jakby sądzi, lek. nie po specjalizacji, ale "swój chłop" zrozumiał i jej nie zabrał. Tak to wszystko dennie działa.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-09-28 17:54
REA dziękuj za dobre słowo. Ja po prostu nie umiałam kombinować, a teraz już wiem. Jednego nie rozumiem "Sąd"mi powiedział dlaczego pani nie wystąpi o świadczenie rechabilitacyjne, a ja mu na to że za każdym kończącym się okresem 182dni składam wniosek o rentę i mam przyznane świadczenie rentowe jako "częsciowo niezdolna do pracy"....ale ja jeszcze raz pytam dlaczego pani nie składa o świadczenie rechbilitacyjne, ja na to że nie wiem to trzeba lekarza zapytać? Więc zostało na tym żę to ja i mój lekarz jesteśmy winni,że ja nie mam zniką pieniędzy. Nalegają na świadczenie rechabilitacyjne, bo wtedy muszę się zwolnić i co dadzą mi na parę miesięcy, a póżniej pod most trawkę skubać... ani zatrudnienia... ani ubezpieczenia,...ani mozliwości korzystania z publicznego leczenia.Zdeptać, zgnoić zeszmacić człowieka. Niech sobie wezmą te pare miesięcy chorobowego, po przerwie i tak mi muszą zacząć płacić, a teraz to będę pilnować, przerw i kodów i.t.p. trudno jak nie można normalnie to trzeba kombinować, przyzwolenie dostałam od Sądu. Sąd widział,że jestem chora, bo przyjechałam prosto ze szpitala wypisana na prośbę stawienia się na rozprawie, z zabandażowaną ręką po zabiegu na nadgarstku., a to nie koniec moich reperacji nadwozia, nastepny remont ustalę na wizycie kontrolnej po tym zabiegu.

Znalazłam dziś potwierdzenie tego co Sąd powiedział mi w mojej drugiej sprwaie 5 lat składkowych i nie składkowych w ostatnim 10 leciu. Otóż ustawa z dnia 30,10.2002r. art.17.pkt.2 mówi,że jeżeli się ma orzeczoną chorobę zawodową to okres składkowy nie dotyczy.

Ustawa z dnia 30.10.2002r.
Art. 17. 1. Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.

2. Świadczenia, o których mowa w ust. 1, przysługują niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Pozdrawiam wszystkich, dziwi mnie tylko jedno, że na tym forum nikt nie był mi w stanie podpowiedzieć tak prostej sprawy, gdzie są prawnicy CPN?
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-29 14:21
Oni prawników nie mają! Jak wszędzie młodzi, niedoświadczeni o.n. piszą, bo to tania siła robocza niestety :-(
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-29 14:22
Ja czy ktoś pisał Ci na forum, że są odstępstwa od tych 5 lat itp. :-)
Nadrzędny Autor alus Dodany 2013-02-28 11:10
Kliptuś mam do Ciebie pare ważnych pytań bo mam podobną sytuacje z ZUS jaką opisałaś....możesz mi podać @ albo tel na privie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 182 dni chorobowego a przerwa 60 dni po.... (19738 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill