www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dom dla rodziny z dzieckiem niepelnosprawnym (18501 - wyświetleń)
- Autor mamunia Dodany 2012-09-23 21:17
Witam,
jestem rodzicem rocznego dziecka z bardzo powaznym mozgowym porazeniem dzieciecym, najprawdopodobniej niewidzacego. Wprawdzie od urodzenia intensywnie rehabilitujemy nasze dziecko, ale mysle, ze bardzo prawdopodobne jest to, ze nie bedzie nigdy chodzic ani widziec, najprawdopobodniej bedzie miec niedowlad czterokonczynowy. Zdecydowalismy sie na wybudowanie domu skoncentrowanego wokol potrzeb naszego dziecka, z tym ze nie znamy nikogo innego, kto by taki dom wybudowal i nie bardzo mamy skad zasiegnac porad, odnosnie tego, co w takim domu ma znaczenie. W dodatku nasze dziecko jest jeszcze malutkie i wciaz trudno nam przewidziec, jak bedzie funkcjonowac w przyszlosci. Sa oczywiscie znane standardowe zalecenia architektoniczne - brak progow, szerokosc futryn w drzwiach, to, ze w lazience musi byc w stanie sie obrocic wozek. Nam zalezy jednak na zdobyciu jeszcze informacji na temat tego, co w praktyce sie sprawdza - nie mamy za bardzo u kogo sie poradzic, poniewaz wiekszosc rodzicow niepelnosprawnych dzieci, jakich znamy, tez ma jeszcze malutkie dzieci. Natomiast udalo mi sie zdobyc np takie informacje:
- w lazience warto, zeby wanna przylegala do sciany tylko krotka strona - zeby byl do niej dostep z 3 stron, poniewaz jak dziecko bedzie wieksze, zapewne oboje rodzicow bedzie potrzebne, zeby umiescic je w wannie
- ewentualnie mozna pomyslec nad dzwigiem do umieszczania dziecka w wannie
- warto, zeby w lazience byla i wanna, i prysznic - i ten ostatni zeby nie mial basenika, tylko byl bezposrednio nad podloga, ktora bedzie miala jednak maly spad do odprowadzania wody
- warto w domu przewidziec miejsce na 2 wozki (jeden, ktory bedzie stosowany w domu i jeden, z ktorego bedziemy korzystac na zewnatrz)
- od razu trzeba wybudowac taras, a nie odwlekac to na przyszlosc - w przeciwnym razie po opadach deszczu lub sniegu moze sie okazac, ze nie jestesmy w stanie wyjechac z wozkiem na ogrodek
- jesli dom mialby pietro, transport na gore musialby sie odbywac np. winda - nie wiem, czy np. takie krzeselko sprawdziloby sie u nas - nasze dziecko nie za bardzo jest w stanie samodzielnie utrzymac pionu podczas siedzenia
- w sypialni dziecka co najmniej 1 sciana musi byc odpowiednia do tego, zeby przykrecic do niej drabinki, na ktorych odbywalyby sie cwiczenia rehabilitacyjne
- w sypialni dziecka sufit powinien byc w stanie zniesc podwieszenie hustawki, na ktorej bedziemy bujac dziecko w ramach domowej integracji sensorycznej

Czy ktos z Forumowiczow moglby jeszcze cos nam poradzic?

Z gory dziekuje i pozdrawiam!
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-09-24 08:56
Proszę o kontakt na priv - mogę konkretnie chyba trochę pomóc:)
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2012-09-27 14:33
Witaj, moja córka ma 9 lat, jest dzieckiem "leżącym" - całkiem bezwładnym, prawie nie widzi. Wprawdzie nie budowaliśmy domu "pod nią", ale już 9 lat dostosowujemy ten co mamy. Może nasze spostrzeżenia na coś sie przydadzą:

Jeżeli w przyszłosci chcielibyście montować w domu podnosniki szynowe (montowane do sufitu szyny z podnośnikiem, powinniście w pomieszczeniach w których dziecko miałoby być przenoszone zrezygnować z sufitów podwieszanych (holl, łazienka, sypialnia, sala rehabilitacyjne).
http://podnosniki-dla-niepelnosprawnych.blogspot.de/2012/02/podnosnik-sufitowy-guldmann-gh1.html

Zamiast windy, lub krzesełka, mozna później postarać się o platformę przyschodową, na którą będziecie mogli wjechać wózkiem - do tego konieczne jest dość szeroka klatka schodowa.
http://www.schodolazy.pl/produkt/18,platforma-przyschodowa-oga-platforma-dla-niepelnosprawnych

W łazience, jeżeli będziecie decydować się na prysznic nie wzorujcie się na wymiarach sugerowanych w poradnikach dla niepełnosprawnych - tam jest założenie, że myje sie on sam - musicie wziąć pod uwagę, że jak wwieziecie dziecko na foteliku kapielowym to jeszcze musicie wokół niego się poruszać, żeby go umyć i opłukać - wygodniejsze, bezpieczniejsze i mniej stresujące są zasłonki prysznicowe niż szkalne ściany - nie będziecie się bali, że wjedziecie w nie wózkiem :-),  można też zastosować odpływ liniowy pod prysznicem - wtedy macie tylko 2 kierunki spadu a nie 4. Jak możecie sobie pozwolić na baardzo dużą łazienkę zaplanujcie miejsce, gdzie będziecie mogli dziecko położyć, wysuszyć i ubrać po kąpieli (dwulatka przebieżecie na pralce, 10 latka juz nie).

Dzieciaki Neurologiczne często miewają problemy ze snem - potrzebuja prawie absolutnej ciszy - jak pokój dziecka jest dobrze usytuowany, po zaśnięciu malucha reszta rodziny może funkcjonować -  możecie to też wziąć pod uwagę przy projekcie (można kupić wideo nianie do sprawdzenia co w pokoju maluch się dzieje). Pewnie macie już lub będziecie mieć jeszcze więcej dzieci i z własnego doświadczenia wiem, że trudno jest uciszyć szaloną 12 latke lub niesforną 2 latkę gdy ich siostra (9) właśnie zasnęła :-)) .

Zaplanujcie wieeelkie pomieszczenie na dodatkowy sprzęt.. :-) - u nas musi pomieścić : dwa składane materace, piłkę rehabilitacyjną, "orzeszka", pionizator, matę do masażu, wałek,
jak wam sie poszczęści (czego z całego serca życzę) to  jeszcze chodzik oraz mnóstwo zabawek, "pomocy naukowych" itp itd

Weźcie pod uwagę, że dziecko będzie rosło i wymiary całego sprzętu też będą większe - pionozator  rozmiar 1 nijak ma się do tego w rozmiarze 3 lub 4, to samo z krzesłem prysznicowym :-))

U nas wydzieliliśmy część domu i przy pokoju rehabilitacyjnym mamy także mały pokoik z kuchnia i łazienką - przydaje się gdy do małej przychodzą rehabilitanci, masażystka i wolontariuszki - nie muszą korzystać z naszej prywatnej części domu. Jeżeli kiedyś będziemy potrzebowali zatrudnić kogoś do opieki nad córką, te pomieszczenia też będą odgrywały ważną rolę.

jeżeli w czyms jeszcze będę mogła pomóc, pytaj

pozdrawiam, marta
Nadrzędny - Autor mamunia Dodany 2012-09-30 21:52
Bardzo goraco Ci dziekuje! Wlasnie takich porad poszukuje.

Mam od razu kilka pytan do Twojej odpowiedzi:
1. Jaka jest zaleta tej platformy przyschodowej w stosunku do windy?
2. Jaki rozmiar pomieszczenia na sprzet bys polecala?
3. Rozumiem, ze jeden pokoj przeznaczyliscie stricte na pokoj rehabilitacyjny?

Tak w ogole jak zbiore z roznych zrodel wszystkie zalecenia, jakie mi uda sie znalezc, opublikuje je chyba w Internecie - zeby, jesli ktos kiedys bedzie mial podobny problem, mogl z nich skorzystac.
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2012-10-01 15:36
Ad 1   My zdecydowoliśmy się na platformę, ponieważ windę musielibyśmy dobudowywać na zewnątrz budynku i miałam poważne obawy czy udałoby sie ją (szyb)odpowiednio dogrzać w zimie. (Hania miała taka windę w przedszkolu, a teraz w szkole i zawsze jak tam wchodziłam w zimie, żeby ja przewieźć to marzłam) Łazienke mamy w przyziemiu a śpimy na piętrze i bałam sie o transport córki po kapieli. Koszt urządzenia mniej więcej był ten sam - ok 60 tys, a w przypadku windy musielibyśmy jeszcze dodatkowo finansować koszt robót budowlanych. Mamy platformę dodatkowo z rozkładaną ławeczką, zawsze można wziąć dziecko na ręce i usiąść na ławeczce.

Ad 2    W wyliczaniu sprzętu zapomniałam jeszcze o składanym stole do masażu ;-))  Powierzchnia pomieszczenia na sprzęt ?? -nie mam pojęcia, jak bedzie upchnięte to może i wystarczy 4-6 m2 - chyba,że tak jak u nas znajdziecie na wszystko miejsce w pokoju rehabilitacyjnym.

Ad 3   Tak, stwierdziliśmy, że dziecko ważniejsze od samochodu i zrezygnowaliśmy z garażu, trochę pogłębilismy, wstawiliśmy wielkie okno zamiast drzwi garażowych - i sala ćwiczeń gotowa - ma ok 20m2.  Teraz jest też często salą zabaw dla naszej najmłodszej córki - wyszedł po prostu pokój "wielofunkcyjny". Materace do ćwiczeń na stałe są rozłożone na podłodze, ma tam swoje miejsce materac do masażu, pilka, wałek, pufa i cała masa zabawek i pomocy naukowych...

pozdrawiam,
marta
Nadrzędny - Autor mamunia Dodany 2012-10-03 18:28
Dziekuje Ci bardzo :-)
Mam jeszcze takie pytanie - czy mozesz mi polecic jakis stol do przewijania - taki, ktory docelowo moznaby zainstalowac w lazience? Myslimy o tym, zeby kupic go juz teraz, bo nasze dziecko jest za duze na zwykly przewijak, i poki co trzymac go w pokoju dziecka w naszym mieszkaniu.
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2012-10-05 08:36
my na piętrze mamy za małą łazienkę i niosę córkę do pokoju i ubieram na łóżku (mój kręgosłup juz nie wytrzymuje - bezwładne 30 kg), Ale jak będzie gotowa dolna łazienka będę na czas kąpieli w łazience rozkładała stół do masażu. Sprzęt, który mamy będzie miała drugie zastosowanie. Kupiliśmy stół na aluminiowych nogach (nie ma problemu z wilgocią), składanie i rozkładanie zajmuje tylko chwilkę.
My od 2 lat mamy taki, ale wybór na rynku jest wielki.

http://www.omnes.pl/p/13/21/stol-do-masazu-ultimo-tytan-stoly-aluminiowe-skladane-stoly-do-masazu-stoly-do-rehabilitacji-i-masazu-rehabilitacja-oraz-masaz.html

są wprawdzie takie cuda, ale dla mnie niedostępne cenowo.

http://www.kaiserkraft.pl/shop/product/M46168/Le%C5%BCanka+medyczna.html?article=978903
http://www.rehamilcare.pl/index.php?page=produkty&produktid=R8722

można sie też pokusić o zamówienie u stolarza tskiej składanej i otapicerowanie jej

pozdrawiam, marta
Nadrzędny - Autor mamunia Dodany 2012-10-07 20:55
Dziekuje ponownie :-)
Powroce jeszcze raz do tematu wind i platform przyschodowych, chcialam sie jeszcze spytac, co sadzisz o tzw. "schodolazach"? Mogloby to miec sens zamiast instalowania np. windy? Nie wiem tez jak one cenowo wygladaja.
A krzeselka przyschodowe chyba w ogole by sie nie sprawdzily, mam wrazenie - poniewaz nasze dziecko nie jest w stanie utrzymac sie w pionie przy siedzeniu.
Nadrzędny Autor maka Dodany 2012-10-12 08:23
Ja nie mam żadnego doświadczenia ze schodołazami. U nas okazało się, że klatka jest za wąska i żadnym schodołazem nie wykręcę. Znajomi korzystają, mieszkaja w bloku na parterze. Możecie gdzieś popróbować, nie wiem ile siły musi mieć obsługujący urządzenie i jak dopasowują się schodołazy do zmiany wymiarów wózka, co powinno być na schodach - czy np. drewno nie będzie się niszczyć (wiele firm proponuje prezentacje w domu - warto skorzystać). Jakis czas temu mozna było kupić schodołazy nawet od ok 7 tysięcy (można tez kupić uzywany). Cenowo, są na pewno bardziej dostępne. (Konieczne miejsce do przechowywania jeszcze jednego dużego urządzenia :-)

W przypadku dzieciaków, u których rozwój jest wielka niewiadomą nie ryzykowałabym z krzesełkiem. 

maka
Nadrzędny Autor wiolcia Dodany 2012-11-27 12:18
Schodołazy to takie ciekawe urządzenie, które ma ten plus, że możecie zabrać je ze sobą ha i używać w całym domu nie wchodząc w dodatkowe koszty. Jak znajdziecie taki mniejszy to i do auta się go schowa i zabierze gdzie chce. Poza  tym, z tego co wiem od innych osób niepełnosprawnych najlepiej w domu sprawdzają się systemy sufitowe szczególnie takie z przenośnym podnośnikiem (kolejna oszczędność). Pamiętajcie, że nie ze wszystkimi kosztami musicie sobie radzić sami. korzystajcie z PFRON-u, NFZ. Trochę zrzędzą jak muszą rozstać się z pieniążkami, ale jak się jest upartym to się trochę dostanie :-).
Z własnego doświadczenia mogę polecić Pana Roberta(505190501), który pomoże, odpowie na pytania i doradzi bardzo fachowo (powie co trzeba zrobić a nie co akurat jest najdroższe). Nam pomógł.
Nadrzędny Autor jadwi Dodany 2012-10-07 21:27
Moi podopieczni w UK ćwiczyli w sypialniach, bo tam mieli podnośniki. Rehabilitant korzystał z łóżka o regulowanej wysokości, aby mógł swobodnie wspomagać ćwiczenia, np podnosząc nogę dorosłej osoby pionowo do góry samemu trzeba wspierać się kolanem o łózko, zachować prosty kręgosłup. Technika podnoszenia: zginamy własne nogi w kolanach, prostujemy kręgosłup, ręce gotowe do podnoszenia i zaczynamy prostować kolana. Inaczej - zajedziecie sobie kręgosłupy.
Regulowana wysokość łóżka potrzebna jest dla obojga- podopiecznego i rehabilitanta/opiekuna.
Nadrzędny Autor jadwi Dodany 2012-10-07 20:12
Serdecznie witam Państwa,
Niedawno wróciłam do Polski po kilkuletniej emogracji w UK , gdzie pracowałam jako opiekun osób niepełnosprawnych i nadal jeszcze tam ''dorabiam''.  Udało mi się pozyskać środki z PUP na rozpoczęcie działalności w Polsce związanej z osobami niepełnosprawnymi, ale to co widzę w Ojczyźnie motywuje mnei do pracy nad kompleksowymi zmianami. Poznałam trochę domów i mieszkań osób niepełnosprawnych, ich sposób życia, dzięki 24h opiece nad nimi. Postanowiłam to doświadczenie wykorzystać w pracy projektanta w Polsce. Zajmuję się likwidacją barier. Początki trudne, ale nei poddaję się. Marzę, aby moi rodacy mieli choć trochę podobny standard życia do niepełnosprawnych mieskzańców UK. Pozwolę sobie podać moją stronę internetową, ale chętnie doradzę jak projektować i budować, nawet, jeśli docelowo nie skorzystają Pańtwo z moich usług.
Więcej na : www.samobilny.pl
Pozdrawiam,
Jadwiga
Nadrzędny - Autor jadwi Dodany 2012-10-07 21:16 Zmieniony 2012-10-07 21:35
DOM BUDUJE SIĘ NA LATA, a więc trzeba przewidzieć dla osoby dorosłej.
Pierwsze uwagi:
- z sypialni bezpośredni dostęp do łazienki
- miejsce na shower chair (wózek pod prysznic)
- w łazience miejsce na osobę na wózku i 2 opiekunów
- hoist - podnośnik albo podsufitowy , albo stojący na kółkach (żuraw), nie ma co liczyć że kręgosłup nie wysiądzie podnosząc dziecko nastolenie samodzielnie
- miejsce przy łóżku z dwóch stron dla 2 opiekunów (po 1 stronie jeden) do codziennej toalety, ubierania itp.
- miejsce na wózek obok łóżka, tak aby podnośnik sufitowy bądź przenośny dał radę przetransferować osobę na wózek z łóżka i odwrotnie
- wyposażenie : wanny są z otwieranym jednym bokiem, usytuowane na wysokości blatu aby można łatwo przesadzić osobę z wózka do wanny, można znaleźć na stronie targów: naidex.co.uk
- pionowa platforma: w podłodze przewidujemy otwór i montujemy tam platformę na wózek o takim samym wykończeniu jak podłoga. Platforma jeżdzi w góre i w dół, na szynach umocowanych na ścianie. najlepiej żeby wjazd był z przestrzeni dziennej, hallu, albo pokoju dziennego na górę w pobliże sypialni, ale nei bezpośrednio do sypialni. Sposób wygodniejszy niż siedzisko przy schodach, proste, szybkie.
Wykończenie ścian i drzwi - odporne na obijanie się wózka (tynk mozaikowy, farba odporna na uderzenia, metalowe okucia itp) ale bezpieczne dla stóp.

Elektryka: obniżone włączniki do ok 1.20 i gniazdka na wys ok 40 cm nad ziemią, lub wyzej.
Duże przyciski, wygodne.

OKNA - klamki obniżone

Szczegóły:
otwarta duża przestrzeń łazienki - bez kabiny, odpływ w posadzce (trzeba go przewidzieć w konstrukcji stropu)
- wyposażenie łazienki : umywalka z podtynkowym syfonem, płąska, bez żadnych postumentów pod spodem, oporęczowanie można domontować z czasem, ale ważne: przewidzieć to w sposobie wykańczania ścian! NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ PUSTKI między płytkami a powierzchnią ściany, klej na całość powierzchni. Odradzam GK , bo mocowanie może okazać się za słabe. Jeśli już płyta GK, to mocne profile, gęsto dokręcone dościany. Mocowanie na kleju nie daje odpowiedniego dystansu na mocowanie tylko do GK, a jeśli wiercimy w ścianę, to trzeba dłuuugie kołki i przy dokręcaniu wkrętu można wgnieść płytę GK w pustkę za nią i spowodować pęknięcie, odpadnięcie płytek ceramicznych.
Poręcze mocujemy w dowolnym miejscu, indywidualnie dostosowanym do osoby, dlatego ściana powinna być jednolita.
wykończenie posadzki - dobrze zaizolowana na całej powierzchni z izolacją wywiniętą na ścianę. Albo płytki antypoślizgowe, albo wykładzina z tworzywa, klejona na gorąco, z fakturą antypoślizgową.
- termostat w baterii
- miejsce do suszenia duzej ilości ręczników i sling-u (tkaniny z paskami do podnoszenia osoby)
- dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia na czas kąpieli (suszenie na łóżku)
-wcbidet, czyli miska ustępowa z podłączeniem wody do mycia (dwa w jednym)
nowości na www.naidex.co.uk 

Acha, mam nadzieję że z czasem i w Polsce będzie przysługiwała osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym opieka 24-godzinna. Wówczas rodzina może normalnie funkcjonować, pracować, żyć, ale w domu przebywa obca osoba - opiekun, który myje, ubiera, karmi, gotuje, zawozi, przywozi, podaje, rehabilituje... Dla niego warto przewidzieć osobny pokój, z małą łazienką, w miarę potrzeb z aneksem kuchennym. W UK taki pokój przysługuje osobie niepełnosprawnej z urzędu.
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2012-10-12 08:55
Bardzo fajny post, dziekuję jadwi.

mamula, ten pomysł z pionową platforma jest super, ja o tym rozwiązaniu nie wspominałam, bo dostosowujac stary dom, nie mogłam brać pod uwagę robienia dodatkowej dziury w stropie - a to i tańsze niż platforma i winda, i duuużo bardziej użyteczne niz schodołaz.

co mi się jeszcze przypomniało, jak będziecie wykańczać wanne nie zapomnijcie o miejscu na nogi pod nią (tak, żeby mozna było się wygodnie pochylić) lub zróbcie wanne na nóżach, jeżeli nie zdecydujecie sie na podnościk sufitowy a na taki na kółkach - jak pisze jadwi "żuraw".

termostat w baterii to fajne rozwiązanie, ale jak będziecie mieli zbiornik ciepłej wody to woda dostarczana ma zawsze tą samą temperaturę.

dodatkowe ogrzewanie tez jest dobrym pomysłem, my w łazience na górze mamy dodatkową grzałke (prąd) w kaloryferez - ręcznikowcu, w dolnej łazience będę montowała podłogówkę elektryczną.

Bidet super pomysł, pod warunkiem, że dziecko będziecie korzystło z toalety.

Co do elektryki, klamek w oknach i poręczy - wszystko zależy od sprawnoąci rąk dziecka.

pozdrawiam, marta
Nadrzędny Autor NolanBl1 Dodany 2021-08-19 09:08
Ja jak niedawno robiłem remont pod osobę niepełnosprawną, to dawaliśmy specjalne plytkli azulejos (podobne do tych https://imello.pl/blog/plytki-azulejos-jakie-sa-i-gdzie-sprawdza-sie-portugalskie-kafelki ) antypoślizgowe do łazienki. Bardzo fajne rozwiązanie i szorstkie w dotyku, aby nikt się mokrymi stopami nie poślizgnął. Tutaj niepełnosprawność była w formie poruszania się na wózku lub o kulach, więc to było całkiem ważne, aby własnie podłoga była szorstka i nie śliska - co udało się osiągnąć i całkiem ładnie także wyglądało. Polecam zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, jeśli tutaj podobna niepełnosprawność wchodzi w grę :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dom dla rodziny z dzieckiem niepelnosprawnym (18501 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill