www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Swiadczenie pielegnacyjne na babcie- prosze o pomoc (11732 - wyświetleń)
- Autor diana8585 Dodany 2012-10-25 20:57
Moja babcia w tamtym roku miała komisje, starała się o stopień znaczny ale otrzymała umiarkowany( jest po amputacji piersi- operacje miała w tamtym roku, ma 80 lat, ponadto ma skolioze kregosłupa problemy ze wzrokiem i nadcisnienie) potrzebuje opieki i osoba która była w komisji stwierdziła,że babcia jest juz wyleczona...Dziadek ma stopień znaczny( ma astmę, grużlice jest po zawale ma 86 lat).Twierdza,że babcia powinna opiekowac sie dziadkiem poniewaz są małżenstwem tylko w tym wieku to takie osoby wymagaja opieki- mieszkaja na wsi nie maja łazienki, bierzacej wody a w zimie trzeba nosic opał i palic w piecu( a babcia nie moze dzwigac cieżarów max 2 kg). Nie wiem co jeszcze mozemy zrobic zeby przyznali jej znczny??czy to ma jakikolwiek sens składanie papierów na komisje? czy poprostu dac sobie spokój z tym świadczeniem pielegnacyjnym?
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-10-26 18:16
Z tego co wiem PCPR nie dofinansowuje osób wiekowych. Pytałam telefonicznie. Owszem grupę czyli stopień przyznają ale to wszystko. Smutne ale prawdziwe :-(
Może inne instytucje których ja nie znam mają pod swoją opieką ludzi wiekowych i coś im dofinansowują. Popytaj lub poczekaj aż ktoś inny się odezwie.
Pozdrawiam :-)

PS: Dodatek pielęgnacyjny z ZUS dostaje się tylko raz a dziadkowie mają już po 80 lat więc go biorą. Na grupę- stopień drugiego ZUS nie da.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-27 16:17
Emeryt - pobierający wypracowaną emeryturę dostanie dodatek pielęgnacyjny w zw.  z d. I gr. z ZUS - moja mama ma. Ma też duuużo mniej lat :-)
Jest po wstawieniu endoprotezy.
Nadrzędny Autor diana8585 Dodany 2012-10-29 22:03
własnie jestem osoba bezrobotna i chciałam spróbowac przejsc na to swiadczenie pilegnacyjne na dziadków(520zł) ale babcia nie ma znacznego stopnia i nie wiem czy jest sens ciagnac ja po komisjach (80 l) i czy lekarze uznaja jej choroby na znaczny stopien??
Nadrzędny Autor folajolaa Dodany 2012-10-30 03:23
Oczywiście że staraj się o pomoc dla babci. Jeśli się nie zgadzają to odwołaj się w sądzie. Masz do tego prawo. Jeśli sąd stwierdzi że twoja babcia nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji to powinien dać znaczny stopień, jeśli babcia nie może sama się umyć, iść po zakupy, spacer sprawia jej trudności itp. Oczywiście musisz mówić mówic i mówić, bo jak nie będziesz sie mocno starać to mogą cię za przeproszeniem olać. A wiadomo że babcie w tym wieku to przeważnie są schorowane i same nie dają sobie rady. Zadzwoń do opieki społecznej z zapytaniem czy w tym roku jeszcze należy się świadczenie dla ludzi starszych bo z tego co wiem teraz się coś pozmieniało ale nie jestem pewna. Walcz o pomoc dla babci. I pomagaj jej.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-10-30 19:20
Nie chcę być mądrzejsza od was, ale to co powyżej napisałam wiem z własnego doświadczenia. Przeszłam tę drogę poza sądem. Zero osiągnęłam. Przyznam się że poza ZUS który dał babci w wieku 75 lat dodadtek pielęgnacyjny i pytań w PCPR jak się to ma do dofinansowań do sprzetu rehabilitacyjnego nie szukałam nigdzie więcej. PCPR daje tylko stopień ale nie dofinansowuje 80latków. To ich odpowiedź nie moja.
Na moje pytanie dlaczego zbywa się starszych ludzi brak było reakcji i konkretnej odpowiedzi.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-30 19:57
Ela ma rację, dodatek pielęgnacyjny z ZUS dostaje każda osoba po 75 roku życia. Pytanie czy babcię warto ciagać po lekarzach, Sądach żeby dostać ten marny grosz? Zaznaczam cała kwota wcale nie musi być wypłacona - zainteresowana niech poczyta sobie Ustawę. Zanim Babcia dostanie orzeczenie to dostaniecie pośmiertne :-(. Jak tylko będzie chodziło o kasę to grobu robić "nie trza" i "pławisz się" w forsie hi, hi :-(
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-10-30 20:08
Tak to prawda REA dlatego ja zrezygnowałam z ciągania babci po komisjach.
Nadrzędny - Autor cristalroses@wp.pl Dodany 2012-11-06 10:01
Witam. Mam pytanie. Od roku 2009 bedąc studentką pobierałam zasiłek pielęgnacyjny majac orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz rente z ZUS- u z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i mam ja do czerwca 2013 r. W pazdzierniku 2012 będąc w MOPsie  na kolejnej komisji wydał mi umiarkowany stopień niepełnosprawności. czy mozna sie od tej decyzji odwołać? Co przysługuje mi w tym wypadku? zasiłek pielegnacyjny? cokolwiek?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-11-06 16:17
USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

Art. 16. 1.  Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  2)   osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Czyli jeśli niepełnosprawność powstała do 21 roku życia to zasiłek będzie nadal przysługiwał. Natomiast stopień znaczny ma więcej ulg i uprawnień niż umiarkowany, do tego pracodawca takiej osoby może się ubiegać o wyższą refundacje wynagrodzenia.
Informacja o zasadach odwołania znajduje się w pouczeniu – na dole decyzji.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Swiadczenie pielegnacyjne na babcie- prosze o pomoc (11732 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill