www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / choroba od urodzenia-jak dostac rete? (10778 - wyświetleń)
- Autor 22Angela Dodany 2012-11-16 11:08
Szanowni Państwo,
mam 22 lata urodziłam się wcześniakiem, od urodzenia choruję- urodziłam się z wadą wrodzoną tzw. wodonercze lewej nerki która została zoperowana w wieku noworodkowym(polowa nerki została usunięta), po roku ta wada wystąpiła na 2 z nerek (prawej) nerka została również poddana operacji, również polowa została usunięta. W wieku 6 lat wykryto w moim woreczku żółciowym kamieni). Stawiłam się na komisji lekarskiej, 2 razy odmówiono mi przyznania rety, została mi jedynie przyznana gr 2  stopień umiarkowany. Czy w  moim przypadku nie powinna należeć mi się renta?
Proszę Państwa o rady.
Nadrzędny - Autor Małgorzata50 Dodany 2012-11-16 11:27
Niedawno czytałam w Gazecie Wyborczej ciekawy artykuł na temat przyznawania, odbierania i kontynuacji rent.Lekarze orzecznicy tłumaczyli się w taki sposób, że nie oceniają, czy człowiek jest chory i jak bardzo, tylko czy jest zdolny do pracy, lub nie.Podali przykład górnika z bardzo zaawansowaną pylicą płuc( już nie pamiętam, ale ok.40 lat pracy pod ziemią), według orzecznika do pracy pod ziemią nie może wrócić, ale gazety w kiosku sprzedawać może......Czyli jest zdolny do pracy....:-(
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-11-16 18:40
To jest fakt Małgorzato. Nie oceniają jednak czy może gazety sprzedawać tylko czy może być górnikiem, jak nie, to go przekwalifikują... Wszystko zależy od czasu, mody i partii rządzącej (podczas starania się o rentę) niestety :-(
Nadrzędny - Autor 22Angela Dodany 2012-11-19 12:42
Więc o recie mogę zapomnieć.. w moim przypadku jest tak iż nie mogę od pewnego czasu znaleźć żadnej pracy, gdyż mając grupę większość firm nie chce mnie zatrudnić do pracy z powodów zdrowotnych - w orzeczeniu mam napisane , że mogę jedynie wykonywać pracę lekką..jedynie z grupą chcą mnie do sprzątania... żadna praca nie hańbi pracowałam jako sprzątająca 3 miesiące i moim zdaniem jest to bardzo ciężka praca miałam do sprzątania nadleśnictwo 3 obiekty :-(2 piętra bez windy)1:27 pomieszczeń biurowych + 4 łazienki +dwa duże korytarze; 2: pomieszczenie służbowe dla mechaników + łazienka ; 3: alarmowania + pomieszczenie gospodarcze+ łazienka i na to 6 godzin dziennie a wynagrodzenie 900 zl po zapłaceniu dojazdów zostaje 600 i to na cały miesiąc a za co iść do lekarza? pracowałam wcześniej jako kelnerka/kasjerka i ta praca była o wiele lżejsza i przyjemniejsza i wynagrodzenie było lepsze. od kiedy mam tę gr ani porządnej pracy ani rety, ani możliwości dalszego kształcenia bo nie mam za co..to jest Polska wszystkim utrudniają
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-11-19 15:42
TO JEST POLSKA WŁAŚNIE :-( Nie  zapominaj o rencie - to  nie kosztuje, a może się udać - trzeba walczyć :-) Co region to obyczaj - nie sugeruj się :-)
W treści postu masz całkowitą rację niestety, tak jest w realu (czasem inaczej, ale podobnie).
Pozdrawiam :-)
Ps. ze sprzątaniem jest tak, że to zależy od firmy - czasem masz tylko 1 piętro - tzn. kilka pokoi, 2 ubikacje i korytarz - jak trafisz :-) Poza tym "ruch" figurę poprawia. :-)
Nadrzędny - Autor ewelamela@gazeta.pl Dodany 2013-07-27 07:55
Choruję od urodzenia na DPM.Rentę socjalną na całe szczęście mam na stałe z tym że mam w orzeczeniu napisane-całkowicie niezdolna do pracy!
Niby mogę dorobić do tej "JAŁMUŻNY"ale Kto mnie zatrudni z takim orzeczeniem?????????
Absurd polskiego...
I podobno mam tzw szczęście że ją mam:-(
Pozdrawiam  i życzę powodzenia z ZUSEM
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-07-27 14:23
ale ty robisz problem.... schowaj orzeczenie do szuflady i nie pokazuj skoro tak ci źle z tym a masz siły do pracy to do niej idź. Absyrdem polskiego prawa jest to że renciści mogą pracować, jak się jest niezdolnym to się siedzi na rencie, a jak ma sie siły do roboty to oznacza ze człowiek jest zdolny. Na twoje szczęście w polsce osoby całkowicie niezdolne mogą pracować i pracodawcy zatrudniają takie osoby a o ew dopuszczeniu do pracy decyduje lekarz medycyny pracy, który najczęściej daje kwitek że człowiek zdolny i to pracodawcę obchodzi, no jeszcze kasa ewentualna którą może otrzymać gdy zatrudnia ON, więc w tym celu udaj się do orzecznictwa pozarentowego, tam dostaniesz stopień niepełnosprawności dzieki którem pracodwaca będzie mógł na tobie trochę zaoszczędzić,
powodzenia i pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-07-27 17:49 Zmieniony 2013-07-27 17:52

> z tym że mam w orzeczeniu napisane-całkowicie niezdolna do pracy! Niby mogę dorobić do tej "JAŁMUŻNY"ale Kto mnie zatrudni z takim orzeczeniem?????????J


Jako osoba z MPD (DPM tylko literuję to inaczej) i takim samym orzeczeniem powiem Ci tyle:

- Zastanawianie się nad tym kto Cię zatrudni nie ma sensu. Nie masz nad tym kontroli. Postaraj się o posiadanie kwalifikacji i pomysłu na pracę który pasuje do Twojego stanu zdrowia. (Może się okazać, że najlepszym pracodawcą dla siebie będziesz ty sama - taka możliwość też przecież istnieje; albo że przy pewnych kwalifikacjach możesz być zatrudniona "elastycznie" (np. w trybie telepracy albo pracy zadaniowej).

- Jeżeli nie masz orzeczenia dla celów poza rentowych (tzw. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - lekkim, umiarkowanym lub znacznym), zastanowiłabym się nad jego wyrobieniem. Język stosowany w tym orzeczeniu jest "przyjaźniejszy", więc może być lepszym dokumentem do przedstawiania na wstępie.

- Gdybym była w Twojej sytuacji i szukała pracy na etet, prawdopodobnie sama bym się przeszkoliła w podstawowych zasadach zatrudniania ON< żeby - na poziomie ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej - od razu móc rozwiać wstępnie różne wątpliwości pracodawcy.

(Nie będąc prawnikiem ani innym specjalistą odradzam całkowite ukrywanie dokumentów o niepełnosprawności - "chowanie ich do szuflady" - bo, zdaje się, jeżeli wydarzyłby się w pracy wypadek a pracodawca nie wiedziałby o Twoim orzeczeniu to mogą być kłopoty).
Nadrzędny Autor ewelamela@gazeta.pl Dodany 2013-07-27 21:13
Nie mam zamiaru ukrywać dokumentów o niepełnosprawności bo nie warto!
A praca przy komputerze czy ....mnie nie interesuje.
Zresztą mieszkam w takim Grajdole że szkoda gadać:-(
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2019-12-09 10:49
witaj ewelina ja tez takie orzeczenie mam i mam obecnie staz poszukaj moze jest taka fundacja far
powodzenia bedzie dobrze
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / choroba od urodzenia-jak dostac rete? (10778 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill