www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Socjalna a Renta Rodzinna. (17584 - wyświetleń)
- Autor bifocal Dodany 2013-01-19 22:13
Witam,
Chcę złożyć wniosek o ponownie przyznanie renty rodzinnej w tym roku.
Chciałbym zorientować jeśli osoba ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydany Powiat i mam stopień niepełnosprawności umiarkowany i na stałe a na komisji byłem w 2002 roku.
W ubiegłym roku w październiku złożyłem wniosek o przyznanie renty socjalnej w ZUS  wg. ustawy 27 czerwca 2003 o rencie socjalnym i na podstawie mojego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ZUS mi przyznał rentę socjalną na stałe.
Teraz mam pytanie jeśli ja złożę wniosek o przyznanie renty rodzinne w ZUS czy na podstawie mojego orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydany przez Powiat w 2002 roku wg.ustawy 27 czerwca 2003 -  o rencie socjalnym który pisze w ustawie cytuję poniżej: 
"art.26 pkt.3 Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej są traktowane na równi z orzeczeniami lekarza orzecznika"
zostanie przyznana mi renta rodzinna ?
Czy będę musiał wstawić na komisję lekarską w ZUS bo sam teraz nie wiem jak to jest z tym przepisami ale na wszelki wypadek dołączę do wniosku N-9 moje zaświadczenie o stanie zdrowia jeśli ze strony ZUS nie są uznawane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydany Powiat.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2013-01-20 14:38
Będziesz wezwany na badanie przez lekarza orzecznika,dwa lata temu miałem osobiście do czynienia z taką sytuacją.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-01-20 20:09
Do Romka
Jak zostałeś wezwany na badanie przez lekarza orzecznika czy były jakieś przeszkody i utrudnienia z otrzymaniem dezycji od lekarza orzecznika ZUS ?
Czy podczas badanie przez lekarza orzecznika odrazu powie czy zakwalifikuję jako osoba niezdolna do pracy ?
Bo nie wiem jak to jest żeby mieć przyznaną rentę rodzinną to orzeczenie z ZUS muszą być jako osoba całkowita niezdolność do pracy ( II grupa ), 
a np. osoby mają orzeczenie jako częściowo niezdolność do pracy ( III grupa ) też zakwalifikują się aby dostać rentę rodzinną bo jakoś nie mogę połapać i dopasować stopień niepełnosprawności pomiędzy Powiat a ZUS.
Mógłbyś opisać w skrócie jak wygląda badanie przez lekarza orzecznika ZUS i myślę że podobnie mają procedurę badanie lekarskie przez lekarza orzecznika Powiat.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2013-01-21 14:54 Zmieniony 2013-01-21 14:59
Z powiatu miałem stopień znaczny na stałe,orzeczenie wydane w 1999r i pobierałem socjalną.W 2003r jak wiesz ZUS zaczął wypłacać socjalną i na podstawie tego orzeczenia mi wypłacali.W roku 2010 złożyłem po śmierci ojca wniosek o rente rodzinną i wezwali mnie na badanie przez orzecznika.Badanie standardowe - ciśnienie,wzrost,waga,poprawność budowy kręgosłupa itp.żeby dostać socjalną + rodzinną musisz mieć minimum całkowitą niezdolność.Orzecznik nie był specjalistą od mojej choroby i zostałem wysłany na badania do lekarza od mojego schorzenia.Specjalista  przesłał papiery do ZUSu i orzecznik,który mnie badał podjął decyzje - pozytywną dla mnie.Także u mnie przebiegło to jak najbardziej pomyślnie,czego Tobie życze.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-01-21 19:41
Do Romka
Bardzo dziękuję za udzielenie i szczegółowe informacje :-).
Na razie jestem na etapie przygotowanie i dopiero zarejestrowałem u specjalistów z moimi schorzeniami w tym m-cu żeby wypełnili moje zaświadczenie o stanie zdrowia.
Jak złożę wniosek o ponownie przyznanie renty rodzinnej do ZUS i jaką decyzję otrzymam od lekarza orzecznika to się okaże i sam jestem ciekawy jak to wszystko pójdzie u mnie....?
Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2013-01-22 15:01
Proszę bardzo i życzę powodzenia.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-04-30 17:29
Chciałem poinformować o tym że w marcu br składałem wniosek o ponownie przyznanie renty rodzinnej bo mam przyznaną rentę socjalną na stałe.
Otrzymałem list od ZUS i zostałem wezwanie na komisję lekarską i lekarz orzecznik ZUS wydał taką decyzję że "nie jestem całkowity niezdolny do pracy".
A najgorsze to że została pozbawiona moją starą  III grupy KIZ z 1992 roku i byłem w totalnym szoku że moja niepełnosprawność nie istnieje od urodzenia i zostałem cudownie uzdrowiony :/ przez lekarza orzecznika ZUS.
Oczywiście po zakończeniu komisji lekarskiej i następnego dnia napisałem pismo "sprzeciw decyzji lekarza orzecznika ZUS" i wysłałem pismo przez internet za pośrednictwem portalu PUE ZUS i otrzymałem odpowiedź od ZUS że ZUS przyjął moje pismo i zgłosił do Wydziału Komisji Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji o ponownie przeprowadzenie badanie przez komisję lekarską oraz wydanie orzeczenie w sprawie.... .
Jestem ciekawy jak to wszystko u mnie pójdzie z tą sprawę :/ i powiem szczerze że ja po 1 raz stanąłem na komisji lekarskiej ZUS i jednym słowem "makabra i fikcja" co się wyprawia na komisji lekarskiej ZUS i nie wiem jak można tak traktować w stosunku osób niepełnosprawnych tak przedmiotowo i przyznawać osobie niepełnsopsrawnej jak "automat" to nie mieści się w głowie.
A z drugiej strony to ja zastanawiam się nad interpretacją wg.przepisu ZUS :
" Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy."
To tak wychodzi na to że ono już nie istnieje!!!
SZOK!
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-04-30 18:02
Hej, jak rozumiem miałeś od 1992 roku III grupę inwalidzką i na nią rentę socjalną a wystąpiłeś o przedłużenie renty rodzinnej po rodzicach tak? I miałeś rentę socjalną na stałe i to było inwalidztwo od urodzenia? Ja stanęłam w marcu na komisję u orzecznika i potem lekarską po wielu latach pracy ale po rentę z tytułu niezdolności do pracy ale tak jak Ty miałam do 1992 roku orzeczoną III grupę i to sam zus orzekał przez lata bo mam wady wrodzone dot. kręgosłupa. Od 2010 roku stan zdrowia się pogarsza mam zdiagnozowane nowe choroby ale zostałam uznana iż "nie jestem niezdolna do pracy" nawet częściowo, mało tego zgubili wszystkie dokumenty orzecznicze w zusie nie mają opinii czy orzeczeń swoich lekarzy!!! Sprawa się wydała jak przeglądałam swoje dokumenty i zauważyłam, że szukają tej dokumentacji i jak chciałam od nich kopie tych maili nie dali mi, więc wniosłam o wydanie uwierzytelnionych kopii z tamtych lat i dopiero się przyznali na piśmie, że nie mają, przepraszają i podejmą kroki do odtworzenia dokumentów. A ja wniosłam w odwołaniu do Sądu aby te dokumenty przekazali jako okoliczność dowodową a oni musieli się przyznać, że jej nie mają. Gdybym nie dała kopii orzecznia o III grupie z KIZ z 1992 roku i nie wpisała tej informacji na wniosku sprawa wogóle nie wyszłaby na jaw.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-04-30 19:37
Tzn. jak ja skończyłem 15 lat ( nie pamiętam wtedy )  i musiałem stanąć na komisję lekarską KIZ i najpierw przyznali mnie I grupę a potem druga komisja wojewódzka KIZ orzekła mi na III grupę na stałe.Moja mama wtedy nie odwołała sprzeciwu i nie była w tym temacie i tak przez wiele lat miałem III grupę KIZ.
A renta rodzinna miałem przyznaną gdy ja jeszcze uczyłem w szkole średniej bo mój ojciec zmarł w 1991 roku i rentę rodzinną miałem tylko w okresie mojej nauki w szkole średniej i studia zaoczne.
Po ukończeniu moich studiów zacząłem szukać pracę ale był problem u pracodawcy że był wymagany jest II grupa lub umiarkowany a ja wtedy miałem III grupę KIZ przez to nie mogłem zdobyć pracę i nie wszędzie było mile widziane osoby ON u pracodawcy :/.
Postanowiłem złożyć papiery o uzyskanie stopnia niepełnosprawności przez Powiatowe Orzekanie o Stopniu Niepełnosprawności i przyznali mi stopień umiarkowany i na stałe.
Nie znając tych przepisów i nie byłem w tym temacie o rencie socjalnym że na podstawie mojego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z 2002 roku i miałem zgłosić do Opieki Społecznej w 2002 roku ale nie miałem zielonego pojęcia i przez wiele lat nie pobierałem renty socjalnej i tylko zasiłek pielęgnacyjny pobierałem od ZUS a potem Opieka Społeczna.
Dopiero w ubiegłym roku jak byłem po operacji i miałem L-4 ponad m-c i w domu sobie szperałem po necie i przypadkowo znalazłem na temat o rencie socjalnym na podstawie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przed końcem 30 września 2003 roku i tam zapoznałem informację i ja spełniałem wszystkie kryteria co było napisane.
Złożyłem wniosek o rentę socjalną w ZUS i już wcześniej pisałem na forum :-) początek mojego postu :-) i w ten sposób ZUS mi przyznał rentę socjalną na stałe zgodnie na podstawie ustawy z 27 czerwca 2003 roku.
Potem też zacząłem śledzić w necie  jak to wygląda ta sprawa z rentą rodzinną czy można łączyć dwa świadczenie socjalna i rodzinna itd....?
Postanowiłem że jednak spróbuję starać o ponownie przyznanie renty rodzinnej jeśli już mam przyznaną rentę socjalną przez ZUS ale byłem świadomy tego że mogą być problemy i komplikacje i jak większość osób na forum pisze że nie jest tak łatwo uzyskać od lekarza orzecznika ZUS żeby uzyskać minimum "całkowite niezdolność do pracy" aby dostać rentę rodzinną.
U mnie jeśli chodzi o moje akta w ZUS i wszystkie dokumenty były pełne i tylko lekarz orzecznik ZUS wziął wszystkie moje kopie wypisy ze szpitala które leczyłem i przebywałem w szpitalu. A poza tym moja niepełnosprawność w dalszym ciągu pogarsza  i już nie pomogą wspomagające urządzenia :-( i tak to wygląda.
Mam nadzieję że u ciebie :-) wyjaśnią brakujące dokumenty w ZUS i dziwne że ZUS zgubił i pewnie że w tamtych czasach ZUS zmieniał swoją oddział i siedzibę i te dokumenty wędrowały i kto wie że ono gdzieś musiało zagubić w ZUS.
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-04-30 19:49
Kurcze, to co piszesz to oni są nienormalni, naprawdę. Skoro leczysz się i miałeś na stałę i jak rozumiem, lekarz prowadzący napisał że stan zdrowia uległ pogorszeniu to oni nie mogą orzec inaczej, powinni przynajmniej na takim samym poziomie jak miałeś orzeczone w 1992 roku. Ja poszłam z papierami swoimi po poradę prawną, mam orzeczenie o niepełnosprawności i mogłam skorzystać bez opłat i prawnik mi powiedział, że nie ma cudów medycznych zawsze zus porównuje do ostatniej opinii lekarskiej czy też orzeczenia z badania lekarza zusu czy nie wiem jesteś całkowicie zdrowy czy stan zdrowia jest taki sam czy uległ pogorszeniu, odebrać mogą owszem ale jak mają mają dowód, że wyleczyli ze schorzenia!! jeśli stan zdrowia nie uległ zmianie muszą zachować status quo w przypadku pogorszenia nawet wyżej orzec. I tego się trzeba trzymać. Ja też przez wiele lat pracy nie korzystałam z pomocy zus ale w tej chwili niestety pierwotne schorzenie dokucza i do tego choroby dodatkowe. Walcz, wiem że to odbiera siły ale jeżeli ktoś ma schorzenie od urodzenia to jasną sprawą jest że ono nagle nie zniknie!!
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-04-30 20:05
No, widzisz to mnie szokuje podejście lekarza orzecznika ZUS i na moim zaświadczenie N-9 jest napisane od dwóch specjalistów napisali że mój stan zdrowia niepełnosprawności pomimo leczenia zachowawcze i pobytu leczenia w szpitalu nie dały mi poprawy i nie rokuje poprawy w dalszym ciągu.
A lekarz orzecznik ZUS mnie uzdrowił i pozbawił moją starą III grupę KIZ i praktycznie od momentu doręczenia decyzji lekarza orzecznika ZUS stałem się osobą pełnosprawną tak po prostu!
Ale domyślam że lekarz orzecznik ZUS po prostu nie chciał wydać decyzję i pewnie nie był specjalistą od moich schorzenia niepełnosprawności w tym słuch i wzrok i tylko dał mi do zrozumienia że mam natychmiast złożyć sprzeciw i tyle.
Mam nadzieję w następnym razem jak będę ponownie wezwany na komisję lekarską i może będę miał dodatkowo konsultację z lekarzami i sam już nie wiem co będzie dalej....
Na razie złożyłem pismo sprzeciw i teraz ZUS-Orzecznicy muszą mnie zweryfikować mój stan zdrowia i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-05-27 22:51
Dziś byłem po raz drugi na komisji lekarskiej składającej z 3 osób w ZUS.
Po przeprowadzeniu wywiadu i badanie podstawowe waga,ciśnienie oraz badanie neurologiczne czyli chód,utrzymanie równowagi itd.
A na samym końcu i powiedzieli że otrzymam odpowiedź pocztą i to mnie zamurowało :-) a ja myślałem że otrzymam od razu jaką otrzymałem odpowiedź decyzję bo byłem nastawiony że nic z tego nie będzie :/ a teraz mam mieszane uczucia.
Zobaczymy co z tego wyszło....
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-05-27 22:56
Nie chcę pozbawiać Cię nadziei ale ja stawałem trzykrotnie przed taką komisją i zawsze odpowiedź otrzymywałem pocztą i zawsze taką samą:
"Nie jest pan niezdolny do pracy"
Ale może w Twoim przypadku będzie inaczej czego Ci szczerze życzę.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-05-27 23:14
niestety, jak ja dostawałam pozytywne to decyzja była za ok 10-15 min do ręki a jak negatywne to mówili przyjdzie pocztą. Oczywiście nie ma reguły że każda pocztą oznacza tą złą.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-05-28 05:22
Dzięki za odezw :-) i ja po wczorajszej komisji lekarskiej składającej 3 osób w ZUS i przemyślałem i przeanalizowałem sobie i zrobiłem wszystko co było w mojej możliwości i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Zdaję sobie sprawę że mogę otrzymać odpowiedź negatywną lub pozytywną ale ja jednak jestem przekonany że będzie bez zmian czyli będę jako "zdolny do pracy".
Poza tym jak długo czeka odpowiedź pocztą ?
Pozdrawiam wszystkich :-).
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-05-28 08:04
maja miesiac na odpowiedz
Nadrzędny Autor bifocal Dodany 2013-05-28 11:51
Aż dopiero m-c mają czas na odpowiedź pocztą a nie w przeciągu 14 dni?
Nie wiedziałem o tym.
Dzięki za info :-).
Pozdrawiam :-), eh jestem 1000 %  przekonany że nie otrzymam "pozytywnej" odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-04-30 20:24

>nie ma cudów medycznych zawsze zus porównuje do ostatniej opinii lekarskiej czy też orzeczenia z badania lekarza zusu czy nie wiem jesteś całkowicie zdrowy czy stan zdrowia >jest taki sam czy uległ pogorszeniu, odebrać mogą owszem ale jak mają mają dowód, że wyleczyli ze schorzenia!! jeśli stan zdrowia nie uległ zmianie muszą zachować status quo w >przypadku pogorszenia nawet wyżej orzec. I tego się trzeba trzymać.


pierwszy raz słyszę o czymś takim, są na to jakieś akty prawne czy coś w tym stylu? Ja pisząc zastrzeżenia do opinii biegłego również posiłkowałam się ze od roku ... miałam całkowitą niedolność do pracy i stan zdrowia nie uległ poprawie, ze doszły nowe schorzenia (nie zwiazane z chorbą podstawową), ale jak widać nikogo to nie interesowało. Wszystko opiera się na tych samych badaniach z przed lat, plus nowych gdzie wyniki są niemal identyczne lub nieco gorsze, lepszych nie ma od tamtych a orzeczone co innego.
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-04-30 20:29
prawnik nie powołał się na żadne przepisy, tylko kazał mi te stare opinie lekarskie zus wnieść na okoliczność dowodową i właśnie wtedy mi to tłumaczył ale idę do niego w przyszlym tygodniu z pismem zusu, że je zagubili i z pytaniem co powinnam dalej zrobić i wtedy będę pytała jeszcze raz o podstawę prawną. tłumaczył mi, że to jest ciągłość orzekania w oparciu o tę samą chorobę. Jak się dowiem dokładnie to Wam napiszę. Powiedział mi tyle, że jak będę miała problem czy wątpliwości to mam przyjść i tak zrobię.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-04-30 20:34
Ok rozumiem, zatem dopytaj dokładnie o to, i nam tutaj napisz, to może się przydać wielu osobom :-)
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-06-21 17:25
Teraz ja mam taki mętlik w głowie bo sam pogubiłem w tym wszystkim.
Otrzymałem odpowiedź pocztą i otrzymałem decyzję odmowną przyznanie renty rodzinnej ponieważ komisja lekarska ZUS orzekła że "nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy".
Teraz ja mam wątpliwości czy na podstawie orzekania komisji lekarskiej mnie uzdrowili moją niepełnosprawność i pozbawili moją dawną III grupę KIZ czy nadal posiadam moją dawną III grupę KIZ ? Jeśli ja się nie mylę tzn że ja nie uzyskałem od orzekania komisji lekarskiej ZUS jako "częściowo niezdolność do pracy " czyli odpowiednik stopień niepełnosprawności to będzie "lekki" i przyznam się wszystko pogubiłem się bo nie wiem czy posiadam moją dawną III gr KIZ czy nie posiadam bo moja mama stwierdzi że nie zabrali mi III gr KIZ i ja mam wątpliwości.Tylko pozostał moje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i mam przyznany umiarkowany na stałe a moja niepełnosprawność mam wrodzone "słuch i wzrok".
Teraz muszę na nowo znów złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego i Sądu Pracy i Ubezpieczeń.
Jednym słowem "Masakra"
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2013-06-24 14:14 Zmieniony 2013-06-24 14:17
Rozumiem, że masz przyznany na stałe umiarkowany stopień niepełnosprawności przez PZds.OoN i na tej podstawowe ZUS płaci Ci rentę socjalną. Plus zasiłek pielęgnacyjny. I to póki co nie ulegnie zmianie. Natomiast ZUS odrzucił Twój wniosek o rentę rodzinną, gdyż uznał, że nie jesteś całkowicie niezdolny do pracy. Teraz powinieneś odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS. Czemu więc martwisz się utratą III grupy KIZ? Co to zmienia w Twoich uprawnieniach?
Na Twoim miejscu skupiłbym się teraz na dobrym przygotowaniu pisma i dokumentacji dla sądu. To jest ważne, bo ZUS podważył Twoją całkowitą niezdolność do pracy, a tym samym do renty socjalnej - w dalszej perspektywie. Powstała sprzeczność w orzeczeniach - PZds.OoN wcześniej orzekł, że jesteś trwale całkowicie niezdolny do pracy, a ZUS, że obecnie tak nie jest. Jeśli wygrasz sprawę w sądzie, a z tego co piszesz, masz duże szanse, zachowasz nie tylko rentę socjalną, ale też dostaniesz rentę rodzinną. Dalego wg mnie najważniejsza teraz jest sprawa sądowa. 
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-06-25 11:56
MrWoland Przeczytałem twój post i masz absolutną rację i zgadzam z Tobą.
Moja mama dzwoniła do ZUS żeby upewnić czy mnie nie zabrali moją starą III grupy KIZ i okazuje się że jednak mam zachowaną III grupę KIZ.
Rozmawiałem z moją mamą na temat w sprawie odmownej decyzji przyznanie renty rodzinnej bo nie chcą mi uznać "trwałe całkowicie niezdolny do pracy" i przez to mam w dokumentacji z ZUS i moje akty o stanie zdrowia jest wielkim nieporozumieniem i dlatego pomalutku przygotowuję się aby napisać pismo do Sądu i muszę dalej walczyć.
Zobaczymy jak to wszystko potoczy ta sprawa w Sądzie.
Pozdrawiam wszystkim na forum Integracji :-).
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2013-06-27 16:44
Słuszna decyzja. Pamiętaj o terminie złożenia odwołania. Odwołanie od decyzji ZUS można złożyć tylko w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji. Jeśli przekroczysz termin, sąd odrzuci Twoje odwołanie nie rozpatrując go.
http://zus.pox.pl/zus/jak-odwolac-sie-od-decyzji-zus.htm
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Socjalna a Renta Rodzinna. (17584 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill