www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / informacja o rodzaju schorzenia (5507 - wyświetleń)
- Autor martas Dodany 2013-02-15 19:47
Mój pracodawca przedstawił listę schorzeń szczególnych dla celów zatrudnienia, Wymaga podpisania dokumentu przeze mnie i lekarza specjalistę. Czy ma takie prawo?

Kiedy rok temu byłam u lekarza Medycyny Pracy, powiedział, że na moją prośbę potwierdzi wniosek o schorzeniu szczególnym, ale pracodawca nie powinien się tego domagać?
Powinno mu wystarczyć wyłącznie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności

Czy od rodzaju schorzenia szczególnego zależy, skrócony czas pracy, który mam, czy tylko od rodzaju i stopnia niepełnosprawności?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Marta Świć
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-02-15 19:54
oczywiście, pracodawca ma się zadowolić orzeczeniem, natomiast o rodzaju schorzenia należy poinformować lekarza medycyny pracy który określa warunki zatrudnienia: czas pracy, ewentualnie dostosowanie stanowiska pracy, informację o chorobie lekarz medycyny pracy ma zachować dla siebie jako tajemnicę lekarską
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-02-15 22:30
Tak...?
I znowu: chcecie mieć szczególne warunki, przywileje, udogodnienia, dostosowania - ale wszystko ma tak być tylko na podstawie tego, że tak powiecie.
Niestety - to działa w obydwie strony, nawet jeśli wam się to nie podoba.
Ale musu nie ma - możecie się nie godzić na podawanie żadnych informacji, ale poniesiecie tego konsekwencje. Czy to naprawdę jest takie trudne, po ludzku, do zrozumienia...?
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-02-16 10:54
no to nie tak, przecież na orzeczeniu jest podany rodzaj schorzenia więc jest to wiadome, ale pracodawca nie ma prawa dopytywać o konkretną jedostkę chorobową, a jeżeli choroba uniemożliwia podjęcie pracy to lekarz medycyny pracy ma to napisać ale bez nazywania jednostki chorobowej, po prostu ma napisać że pracownik nadaje się do pracy na danym stanowisku czy nie, jeżeli dana osoba ma pracować w sklepie to lekarz medycyny pracy ma napisać czy można zatridnić czy nie a nie pisać że kandydat ma żółtaczkę lub hiv i nie może i to o to chodzi
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-02-16 20:53
A ja tak czytając czasem co wypisuje blu... zastanawiam się czy ona w ogóle gdzieś pracuje - raczej nie - tak na 90% jeśli pracuje to życzę jej żeby ją wywalili na zbitą mordkę kocią i wtedy zobaczymy co będzie wypisywała :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-18 15:57
Prawdopodobnie pracodawcy chodzi o skorzystanie z uprawnień z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania.

Wymieniono tam 11 schorzeń nie pokrywających się z orzeczeniem o niepełnosprawności które dają szansę zmniejszenia kary na PFRON. Zapytam prawnika, ale wg. mnie pracodawca nie ma prawa tak wprost zażądać takiego zaświadczenia.
Inna sprawa, że w Polsce mamy nadal „rynek pracodawcy” i rzadko kto decyduje się sprzeciwić.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2013-02-18 22:18
Fakt :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / informacja o rodzaju schorzenia (5507 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill