www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca dla osoby niepełnosprawnej (4429 - wyświetleń)
- Autor qulab Dodany 2007-03-26 20:41
Witam,
Moja znajoma nosi się z zamiarem zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Prowadzi małe biuro rachunkowe, potrzebuje pracownika na 4-6 godzin dziennie.
Poczytałem troche Wasze posty i powiem szczerze, że długo zastanawiałem się nad tym czy podjąć ten temat na forum.
Pracowników niepełnosprawnych reklamuje się w mediach jako solidnych, zdeterminowanych, uczciwych, zdolnych pokonać wszelkie bariery, które stoją na przeszkodzie do osiągnięcia ich wybranego celu.
Na Waszym forum wiele mówi się nt nieuczciwości pracodawców, o nadmiernym wykorzystywaniu niepełnosprawnych w pracy, o tym że często są oni zatrudniani na pokaz. Ten temat dotyczy również osób w pełni sprawnych bez wyjątku.

Obiegowa opinia o jakości pracy niepełnosprawnych spowodowała, iż podsunąłem mojej znajomej pomysł zatrudnienia takiej osoby w jej biurze. Powiem szczerze, że pomysł się spodobał, chciałbym wiec zorientować się czy podzielacie mój entuzjazm w tej sprawie, jak myślicie czy jest to realny pomysł ?

Wymagania są dość wysokie, trzeba przynajmniej mieć podstawy rachunowości - ale to samo dotyczy osób w pełni sprawnych, więc jest to praktycznie bez różnicy. Myślę że można byłoby również spróbować przeszkolenia w zakresie księgowości. Na pewno jest to zawód z przyszłością i warto podjąć wyzwanie nawet jeśli trzeba całkowicie się przekwalifikować, tu ważne są dobre chęci i determinacja.

Rozumiem że nie jest łatwo pogodzić się z losemktóry zgotowało życie, wiele razy słyszałem jednak o ludziach niepełnosprawnych dla których praca może być odskocznią pozwalającą zapomnieć im o codziennych zmaganiach z chorobą, a dodatkowo może być również źródłem dochodu.

Mój post jest w zasadzie sondą, która ma mi odpowiedzieć na pytanie - czy warto szukać pracownika do biura rachunkowego wśród osób niepełnosprawnych, pomóżcie proszę odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam, qulab
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-03-28 20:04
qulab,
Oczywiście że jest sens spróbować zatrudnić osobę niepełnosprawną. Warto przy tym pamiętać, że jak wszędzie w życiu tak i wśród niepełnosprawnych znajdziesz ludzi różnych - przytłoczonych i aktywnych, sfrustrowanych i optymistycznych, mniej i bardziej solidnych, zdolnych do większych lub mniejszych kompromisów. Słowem - bardzo różnych. Masz (a raczej twoja znajoma ma) szansę znaleźć i w tej dziedzinie dobrych pracowników, wykształconych lub gotowych się dokształcić - tak jak wszędzie indziej.
Warto natomiast zabierając się za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, poznać "kulisy" całej sprawy czyli obowiązki i prawa pracodawcy, a także zakres w jaki prawo pozwala negocjować z pracownikiem jego przywileje. Ewentualnie zupełnie podstawową wiedzę o niepełnosprawnościach różnego rodzaju.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Awil Dodany 2007-04-04 17:49
Witam.
Warto, naprawdę warto.  Powiem z własnego doświadczenia jako pracownik niepełnosprawny. Długo szukałam pracy, mimo mojego wykształcenia  wiedzy, ogromnej chęci do pracy nikt nieciał przyjąć niepełnosprawnej , a bo mi się należy krótszy dzień pracy a dodatkowy urlop a nie wiadomo czy bez przerwy ni będzie na zwolnieniu.
Ale mam już pracę jestem bardzo zadowolona,  dowartościowana i to się przekłada na pracę , nie jestem gorsza w pracy od reszty pracowników, staram się i pracuję.
I obydwie strony są zodowolone. Wszystko zależy od obydu stron, od zrozumienia pracodawcy i od pracowniką żeby nie przesadzał i nie wykorzystywał swojej niepełnosprawności.

Pozdrawiam
Ania
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca dla osoby niepełnosprawnej (4429 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill