www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zjazd z balkonu (8016 - wyświetleń)
- Autor pawzad Dodany 2013-03-17 16:03
Witam. Mam na imie Pawel, mam 20lat. Jestem bratem niepelnosprawnego 30latka. To moj pierwszy post na tym forum. Moja mama zmarla na raka, a tata ma juz 62 lata i brakuje mu sil. Od dluzszego czasu zbieramy pieniadze, aby umozliwic optymalnie latwy zjazd dla wozka inwaldzkiego. Nie jestesmy zadna patologia, po prostu nie mamy szczescia. Mieszkamy w bloku z lat 70-tych na parterze. Zazwyczaj radzilismy sobie nasza sila fizyczna, ale tata jest teraz po zawale, a i ja musialem byc zawsze do dyspozycji. Teraz rozpoczalem studia i prace, wiec czasu tez mam mniej. Udalo nam sie zebrac 10tys zl, ale nie wiemy czy to wystarczajaca kwota i jak ten problem rozwiazac. Mamy pozwolenie ze spoldzielni mieszkaniowej. Prosze o rade, w jaki sposob to rozwiazac. Czy kwota jest wystarczajaca na zjazd z balkonu? Jego wysokosc to 1,5m. Co bedzie potrzebne? Prosze o pomoc ekspertow.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-18 13:59
A czy występowaliście do powiatu o przyznanie środków w ramach „likwidacji barier architektonicznych”?
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/rehabilitacja-spoleczna/likwidacja-barier/
Opis procedury dla warszawy (dla orientacji)
http://scon.waw.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=35
10 tyś raczej nie wystarczy ale będzie przydatne jako wkład własny
Nadrzędny - Autor Dorota17 Dodany 2013-03-19 17:38
Witaj! Ja rok temu składałam o dofinansowanie na podjazd ale długość musiała być 10m przy wysokości podestu 65 cm, oczywiście projekt od inspektora budowlanego-nie kazdy chce to zrobic. Szerokość też w/g i parametrów, przez 5 lat mogą przyjechać i sprawdzić. Niestety żebym zrobiła taki podjazd z ich pieniedzy to musiałabym dołożyć na alejkie, i szerokość drzwi też odpowiednia. Więc robiłam prywatnie 4 tys. ale Ja jeżdże wygodnie i reszta domowników chodzi po schodach. Za sam projekt  chciała ode mnie 1 tys. Więc to trzeba przemyśleć.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-20 09:05
Faktycznie podjazdy robione wg przepisów są dość duże – informacje o podjazdach znajdują się w naszych publikacjach:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/79725
z podjazdami „prowizorycznymi” zrobionymi bez wszystkich formalności jest ten problem że mogą zostać uznane za samowole budowlane z wszelkimi tego konsekwencjami (starczy jeden „przychylny” sąsiad)
Nadrzędny Autor Dorota17 Dodany 2013-03-20 17:12
Ja pytałąm o pozwolenie w gminie i ponieważ to jest metalowy-krata to nie trzeba żadnego pozwolenia to jakbym huśtawkie w ogródku postawiła.
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-03-20 20:40
Witam.O likwidację barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna, tj. osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem (np. orzeczenie o grupie inwalidzkiej, niezdolności do pracy wydane przez ZUS i KRUS), mająca trudności w poruszaniu się.

Osoba taka musi być właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, albo posiadać zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego,   w którym stale zamieszkuje, na wykonanie robót we wnioskowanym zakresie.

W przypadku małoletnich osób niepełnosprawnych, wniosek składa przedstawiciel ustawowy/opiekun prawny tej osoby.

Przy rozpatrywaniu wniosków brane są pod uwagę w pierwszej kolejności  osoby:

    Poruszające się na wózku inwalidzkim,
    Dzieci i młodzież do 18 roku życia niepełnosprawne ruchowo,
    Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (lub stopniem równoważnym) z powodu schorzeń narządów ruchu (również wzroku),
    Osoby zamieszkujące samotnie ze znacznym stopniem niepełnosprawności (lub I grupą inwalidzką).

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, natomiast pozostałe przynajmniej 20% stanowi udział własny wnioskodawcy.

Dofinansowanie w głównej mierze obejmuje urządzenia ułatwiające funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, m.in. uchwyty, poręcze, siedziska, podjazdy do budynków, schodołazy itp.

Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadań poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Nadrzędny Autor Dorota17 Dodany 2013-03-21 17:00
Piekny wierszyk-tylko że jeżeli ktoś pyta o podjazd to wiadomo że jest osobą potrzebującą to nie jest na fanaberia. Trzeba sie dowiedzieć czy jeszcze w tym roku można dostać dofinansowanie bo mogą powiedzieć brak pieniedzy. Mój znajomy nie załapał sie na pieniądze zPFRON mieszka w bloku to starał sie przez spółdzielnie jako dodatek unijny. Warto sie dowiedzieć w spółdzielniach mieszkaniowych i tam gdzie rozdzielają pieniądze unijne. Powodzenia
Nadrzędny - Autor pawzad Dodany 2013-03-21 17:03 Zmieniony 2013-03-21 17:08
Tata mojego przyjaciela jest powiatowym inspektorem budowlanym, wiec mysle, ze w tym temacie nie bedzie problemu. Z tego co pamietam tata staral sie w PCPR o jakas pomoc finansowa, ale mowili, ze nie maja pieniedzy. Teraz musze wziac sprawy w swoje rece, bo ciezko mi patrzec, jak tata sie morduje. Wystosuje odpowiednie pismo i zaniose je do tej jednostki. Rozumiem, ze podjazd jest najtanszym rozwiazaniem. Jak sie wkurze, to kupie szyny z podporami i wyciagarke :-) Nie no, zartuje.
Jaki ma byc ton tego pisma? Typowo urzedowy, czy z opisem sytuacji rodziny itp?

@ edit. Przeczytalem przykladowe wnioski i te opisy wszystkiego, co jest potrzebne. Postaram sie to ogarnac jak najszybciej, bo wiosna za pasem. Pozdrawiam Was cieplo i trzymajcie kciuki.
Nadrzędny Autor Dorota17 Dodany 2013-03-21 17:29
Trzymam kciuki żeby sie udało zdobyć pieniądze na podjazd, jutro bede sie widziała z kolego co korzystał z tych pieniedzy unijnych dopytam i dokładnie opisze.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zjazd z balkonu (8016 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill