www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Kolejna komisja lekarska zus - wada wzroku (9260 - wyświetleń)
- Autor Chris Dodany 2013-03-18 01:03
Witam serdecznie,

Zmagam się z chorobą oczu od urodzenia. Szkoła korekcyjne jakie stosuje to -10 dioptrii i +2,5 cylinder na obu oczach(mocniejsze szkła nie dają poprawy widzenia), zagrożenie odklejenia się siatkówki oraz inne towarzyszące tym schorzeniom dolegliwości. Po ukończeniu 16 roku życia ustalono mi umiarkowany stopień niepełnosprawności i mam go na stałe. Natomiast gdy stanąłem na komisji lekarskiej zus w wieku 18 lat otrzymałem okresowo całkowitą niezdolność do pracy, którą dwukrotnie mi przedłużano, aż do tego roku. Na ostatniej komisji Lekarz orzecznik zus stwierdził iż NIE jestem całkowicie niezdolny do pracy i zabrał mi rentę mimo iż moja wada nie uległa poprawie, a wręcz przeciwnie zwyrodnienia się pogłębiają. Oczywiście złożyłem sprzeciw do owego orzeczenia i niebawem wybieram się na kolejną komisję. Tu rodzą się moje pytania.

Jak mam się zaprezentować na komisji, aby przyznali mi rentę?
Jaką postawę przyjąć?
Jak rozmawiać z lekarzem?
W jaki sposób odpowiadać na pytania?
O czym bezwzględnie pamiętać, a o czym w żadnym wypadku nie wspominać?

Pozdrawiam,
Krzysiek
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-20 09:25
Jak mam się zaprezentować na komisji, aby przyznali mi rentę?

Ja bym proponował podejście rzeczowe – ale szkoły w tym zakresie są różne
Proponuje podkreślać fakt pogorszenia stanu zdrowia oraz wyjaśniając z jakiego rodzaju prac ta wada wzroku eliminuje. Inna sprawa że nieznane jest twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe – może się okazać że jest ono na tyle wysokie że nie uzasadnia przyznanie renty

Warto pamiętać, że i tak najważniejsze w tym wszystkim są wyniki badań oraz wytyczne ZUS odnośnie orzekania i podejście komisji.
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2013-03-22 15:26
Obawiam sie ze masz bardzo male szanse na calkowita niezdolnosc z powodu Twojej choroby. Dopoki widzisz na oboje oczu i da sie korygowac wade, nikt nie uzna Cie za calkowicie niezdolnego do pracy, bo w istocie nim nie jestes. Wiele bym dal szczerze mowiac zeby wrocic do stanu zdrowia jaki Ty masz obecnie. Dla porownania, aczkolwiek nie wiem czy takie powownanie jest stosowne, ja mam orzeczona calkowita niezdolnosc z powodu ślepoty lewego oka ( odwarstwienie siatkowki, gałka zanikowa) oraz odwarstwienia siatkowki w oku prawym - oko z tamponada olejem silikonowym, opierścienieniem, z zacma wtorna, sztuczna soczewka, po kapsulotomii torebki, z widzeniem 5/50 (bez mozliwosci korekcji), zawezonym polem widzenia. Choruje od 1999 roku, a od urodzenia jestem krotkowidzem.
mysle ze Twoje kwalifikacje zawodowe sie podniosly, zapewne skonczyles jakas szkole i to byl powod zabrania renty.
Unikaj wysilkju fizycznego, zabezpiecz oko moze laserem (siatkowke obwodowo), jedz jakies tablety na oczy np vislea i modl sie zeby stan zdrowia sie nie pogorszyl. Znajdz prace biurowa albo inna umyslowa i daj sobie spokoj z renta. Mozesz zarobic godnie bez tej jalmuzny.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-03-22 17:38
Tak, tak, a małe dzieci uczą się bo już wiedzą, że wyjadą do Anglii :-(
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2013-04-04 14:19
Obecnie ludzie jednooczni, którzy stają na komisję do spraw orzekania o niepełnosprawności, a posiadający w miarę sprawne oko drugie,mogą liczyć na lekki stopień niepełnosprawności albo wcale.Jest to oczywiście związane z zawodem pacjenta, który nie może pracować np. na wysokości, przy maszynach, czy też nie może zostać spawaczem. Jednakże praca nauczyciela,lekarza, adwokata czy księgowego, ekspedienta, magazyniera nie wymaga posiadania obu oczu.Okulistyka obecnie jest nauką tak rozwiniętą, że zabieg usunięcia zaćmy trwa około godziny, a następnie pacjenta wysyła się do domu tego samego dnia. Tak samo jest z diagnostyką, rózna aparatura i urządzenia są w stanie wykazać na ile schorzenie jest zaawansowane i na ile pacjent widzi. Kiedyś trudniej diagnozowano przypadki okulistyczne, obecnie diagnoza wydaje się o wiele bardziej przejrzysta. Nie znam takich osób, które idąc na komisję  twierdzą, że im się polepszyło. Każdy raczej narzeka.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Kolejna komisja lekarska zus - wada wzroku (9260 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill