www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Rena Socjlna?Chorobowa? Co robić?Pomocy.... (23663 - wyświetleń)
- Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-27 18:37
Witam.Mam 24 lata.Zachorowałem przed 16 rokiem życia na Chorobe Perthesa biodra lewego.Miałem 5 operacji,mam noge krutsza o 3,5cm.I mnustwo papierów setki zdjeć RTG potwierdzajacych to co przeszedłem;/ dostałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stopień umiarkowany na stałe i  dostaję z gminy 153zł dodatku pilegnacyjnego dostałem takze kartę postojowa legitymacje osoby niepełnosprawnej itp.Na komisji Wojskowej dostałem odrazu kat D......Od 18 roku zycia miałem rentę socjalna najpierw na 2 lata,potem na 3 lata.W wieku 20lat skonczyłem szkołe i poszedłem do zusu zapytać czy mogę dorobić do renty ponieważ nie wystarczało mi pieniedzy.Podjąłem prace na pół etatu jako kierowca(lekarz prowadzący dał mi zgodę)znalazłem odpowiedni zakłąd który mnie zatrudnił.Co miesiac do zusu zanosiłem zaswiadczenie z pracy ze nie przekraczam wymaganej kwoty by nie zawiesili mi renty.Pracowałem sobie spokojnie 3lata cały czas na 1/2 etatu.W 2012 roku miałem kolejną komisje na rente socjalna....myślałem ze jesli uczciwie wszystko robie tak jak mi w zusie kaza to rente dostane dalej no i bede sobie pracował na te pół etatu w miare swoich sił.W czasie tych 3 lat kilka razy bylem na chorobowym bo bolała mnie ta noga i nie mogłem isc do pracy nawet około miesiaca byłem w szpitalu.No i oczywiscie pani orzecznik napisała ze nie jestem całkowicie nie zdolny do pracy ze wzgledu na wygonywana prace wykształcenie(technik ekonomista)Odwołałem sie napisąłem sprzeciw(mozna dorobic?a zabieraja rente bo pracuje?)to sie nazywa chyba półapka rętowa.Komisja 3 osobowa uznała ze jestem zdrowy jak ryba.Odwołałem sie do sądu.Wynajałem adwokata on powołał bieglego lekarza sądowego (nie znam sie na tym wszystkim)Lekarz biegły napisał ze mam dobra postawe (mimo ze mam noge krutsza o 3,5 cm)ze na pewno choroba bedzie postepowała ale nie spowoduje to niezdolnosci do pracy.No i ze jak mam wkładke wyrównujaca w bucie to juz wszystko oki zdrowy facet.Podwazył nawet to ze przez te 5 lat nie było podstaw merytorycznych uznania mnie za całkowicie nie zdolnego do pracy,bo mogłem wykonywac prace lekka nie wymagajacą chodzenia,stania,dzwogiania,długotrwałego siedzenia.No i miało dojsc do sprawy,a pani adwokat stwierdziła ze nie ma sensu dalej sie odwoływac bo to kolejne koszty i umorzyła sprawe w ostatniej chwili by sąd nie potwierdził ze jestem zdolny do pracy zgodnie z opinia lekarza biegłego.No i teraz sprawa staneła i nie wiem co robic dalej.....Mam 24 lata przepracowane mam 3 lata i pracuje cały czas nadal na pół etatu bo nie daje rady na cały poniewaz boli mnie noga i kregosłup.Czy powinienem teraz złozyc papiery na rente chorobowa?Czy mam szanse cos zdziałac?Nie mam juz sił z nimi wszystkimi sie meczyc.Pisac milion wniosków.Kazde zaswiadczenie kolejne to 120 zł u prywatnego lekarza który mnie prowadzi.No i jeszcze sie dowiedziałem ze nie mogę składać wniosku o rente chorobowa na tą samą chorobe (perthesa) tylko musze na chorobe która powstała przez pracę????Czyli jak?Pracowałem 3 lata i nadal pracuje na pół etatu z krutsza noga o 3,5 cm i to spowodowało skrzywienie i ból kregosłupa?i pisac wniosek na kregosłup?Czy jesli ostatnio nie byłem na chorobowym mam szanse na zdobycie tej renty?Czy musze chorowac i nie pracowac?POMOCY BARDZO DZIEKUJE ZA PODPOWIEDZI
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-05-27 19:11
i to jest ta pułapka w naszym kraju, jesteś osobą chorą z problemami zdrowotnymi ale nie możesz mieć renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jak większość osób, tylko dlatego że zachorowałeś przed 18rż. To paradoks, gdzie tobie odebrano rentę bo uznano że możesz pracować, podczas gdy inni są całkowicie niezdolni do pracy i też pracują, często na pełen etat a ZUS na to pozwala bo takie są przepisy....

Pozostaje ci jedynie, jeszcze raz składać o rentę socjalną ale musisz udowodnić że nastąpiło pogorszenie zdrowia, inaczej nie ma szans. Ew możesz składać o rentę z tytułu niezdolności do pracy ale na inną chorobę która powstała w trakcie pracy.

Mam podobną sytuację, tzn nie jestem całkowicie niezdolna, mam kilka lat pracy ale zachorowałam przed 18rz więc zostałam na zasiłku pielęgnacyjnym i zasiłku stałym z MOPS.

Przydałoby się napisać petycje i zebrać podpisy aby zmienić ustawę o rencie socjalnej, albo napisać obywatelski projekt ustawy, ale ja niestety nie potrafię pisać takich rzeczy, ale sporo podpisów mogłabym zebrać, chyba trzeba min 100tys podpisów.
Jeżeli jest tutaj ktoś, kto potrafi to zrobić pomogę w zbieraniu podpisów.
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-27 19:33
Dlaczego nie mogę się starać o rentę z tytułu częsciowej niezdolności do pracy?Moim zdaniem to własnie w moim przypadku było by sprawiedliwe....Jestem chory i mam siłe pracowac tylko na połowę etatu i przez to ograniczenie zarobkowania czyli cześciowa nie zdolnosc do pracy.....????No i 3 lata juz przepracowanie na umowie o prace na pół etatu czyli okresy składkowe mam a nie składkowe to jakie w moim przypadku?
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-05-27 20:09
nieskładkowe to na pewno okresy nauki (studia, szkoły policealne), pozostawania na zasiłku, okresy bycia bezrobotnym i nie wiem jakie inne jeszcze ale na stronie ZUS jest napisane a nie chcę cię wprowadzić w błąd.

Nie możesz na tę chorobę która powstała przed 18rż, ponieważ zachorowałeś przed okresami które uprawniają do starania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, takie są bzdurne przepisy, wszystko znajdziejsz na str ZUS.
Nadrzędny - Autor ddk Dodany 2013-05-28 14:03
Witam. Ja również przechodziłem przez to ponad 5 lat temu i argumentacja ZUSu była taka sama, niezdolność do pracy powstała przed 18 r.ż. więc nie mogę starać się, o  rentę z tytułu niezdolności do pracy, a przepracowanych miałem 5 lat na pełnym etacie. Nic nie pomogło odwoływanie od decyzji ZUS, mimo wsparcia lekarzy, byli pewni o moim powodzeniu w batali z ZUSem. Musiałbym zachorować na coś "nowego" aby mi przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy. 
Na stronie ZUS masz podane kiedy możesz starać się o rentę oraz podane są przykłady proszę o to link http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Nadrzędny Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-28 18:47
Najlepsze jest to ze lekarz biedły miał opisać moja noge itd a on przy okazji napisał ze mam idealny kregosłup idealna postawe ruchomość i wgl w granicach normy bez bolesnosci(mimo ze mam krutsza noge)uwaza ze mam z kregosłupem wszystko ok:/ no i teraz mój lekarz musiał by to znowu podwazyc albo poprostu musiało by sie mega pogorszyc z kregosłupem znów by musiał chodzic od lekarza do lekarza leczyc sie na kregosłup itd itd itd zbierac kartoteke i dopiero wtedy mam szanse na rente.......Przeciez to jest wszystko głupie;/;/;/ Nie mam juz sił z nimi sie meczyc wszystkimi mam jedna chorobe i nie chce sobie wymyslac kolejnych i modlic sie zeby mi sie pogorszyło:/ Wrecz przeciwnie chce zeby było jak najlepiej i dlatego powinienem oszczedzac sie pracujac w niepełnym wymiarze czasu pracy miec rente miec dodatkowe pieniadze na rehabilitacje baseny zabiegi itp a teraz co mi pozostało????Zacisnac zeby isc na caly etat..... no i wtedy tak jak oni chca....mój stan sie pogorszy znajde sie w szpitalu i wtedy mooooże rente dostane.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-05-28 19:59
Praca na pół etatu jest liczona jako 1,5 roku, w przypadku kiedy przepracowałeś lat 3.Niestety, jeśli nie dojdzie nowa choroba, lub Twój stan zdrowia drastycznie się nie pogorszy(niestety). nie masz co liczyć na rentę chorobową. Takie mamy przepisy i jeżeli się nie zmienią, to wiele osób takich jak Ty, będzie cierpieć.Takie osoby jak Ty są podwójnie karane, raz przez chorobę, a dwa przez Zus,
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-05-28 20:07
niestety takich osób będzie coraz więcej, pisałam do Prezydenta w tej sprawie aby się choć zainteresował, odpowiedział mi ktoś z jego biura że mam napisać do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Kochani, może razem jakoś się zbierzemy i wspólnie coś napiszemy, podpiszemy aby zarówno nam jak i kolejnym osobom pomóc?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-05-28 20:53
Tak było w przypadku limitów  wynagrodzenia za pracę , była różnica między socjalnymi i chorobowymi. Ludzie walczyli i wywalczyli. Można by petycję napisać, bo myślę, że ze zebraniem podpisów nie będzie żadnego problemu.
Nadrzędny Autor zagoplanka Dodany 2013-05-29 10:29
Myślałam, że nic mnie już nie zdziwi jednak się myliłam. Takie coś to tylko u nas. Niestety też należę do osób którym odmówiono prawa do renty chociaż mam całkowitą niezdolność do pracy ( pierwsza grupa na stałe). Nie tyle zus jest winny przecież są organy które czuwają nad tymi przepisami i sie na to zgadzają. Jest duża grupa ludzi którzy do pracy są za chorzy ale bez prawa do renty. Opieka da Ci tyle że za dużo żeby umrzeć a za mało żeby przeżyć (bo jak żyć za 350zł jak opłat masz 750zł), eutanazji też nie ma  to gdzie ta pomoc dla niepełnosprawnych o której się tyle mówi i czyta?
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-29 17:25
Oj nie zgodze sie chyba z Toba...bo jeszcze specjalnie o to pytałem w zusie i nie ma znaczenia czy pracowałeś na pół etatu czy na cały ważne że masz przepracowane 3 lata.....A to o czym Ty mówisz to ma wpływ na przyszła emeryture jak pracujesz 20 lat na pół etatu to masz liczone tak jak byś pracował 10 lat na cały etat.
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-29 17:29
Nie wiem co mam dalej robic.....
Umówiłem sie już do swojego lekarza prowadzącego....powiem mu ze mnie boli kregosłup itd pokaze mu opinie biegłego i poprosze o wypisanie zaswiadczenia lekarskiego.Potem milion swistków wniosków kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac....Zaswiadczenie ile zarabiałem przez te lata,gdzie pracowałem ,jaka praca ? zgodnie z kwalifikacjami?Gdzie sie leczyłem?okresy składkowe? Nie składkowe???Skad te wszystkie informacje wziac?wywiad zawodowy?
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-29 17:32
No to wkoncu komu sie należa te renty jak nie ludzią co mieli po kilka operacji.....I maja grupy inwalidzkie?Po co je wgl daja?Jak mnie denerwuje wpis ze grupa jest dla celów poza rentowych!!!!!!!!!!
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-05-29 17:35
Najgorsze jest to,ze teraz juz musze pracowac na te pół etatu bo nie bede miał pieniedzy.Nie moge za duzo chorowac brac L4 bo mnie poprostu zwolnia potem i nie bede miał ani renty ani pracy.Tylko grupe inwaldzka potrzebna tylko do tego zeby stanąć na miejscu do inwalidów o ile ktos zdrowy nie zaparkuje na moim miejscu.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-05-29 18:58
Oj chłopie, nie nakręcaj się!
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-06-11 17:29
Witam ponownie.
Mam przepracowane 3 lata pozbierałem wszystkie papiery lekarz mi wypisał zaswiadczenie lekarskie i bede składał papiery tym razem na rente chorobowa....jak myslicie co z tego bedzie?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-06-12 08:52
Szczerze? Myślę, że nic pozytywnego. Uczepiłeś się tego jednego lekarza prowadzącego, a tu może np. do neurologa, jakieś rtg, TK kręgosłupa i opinia jeszcze jednego lub dwóch specjalistów? na komisji, na ładne oczy nikt nie uwierzy, że źle się czujesz i nie możesz pracować dłużej niż te 4 godziny dziennie. Tutaj potrzebne są solidne papiery na to, że jesteś całkowicie niezdolny do pracy, wtedy być może przywrócą Ci rentę socjalną, bo w świetle przepisów na rentę chorobową nie masz większych szans.Radziłabym również iść na L-4. bo skoro obecnie pracujesz, to według lekarzy całkowicie niezdolny do pracy nie jesteś. jednocześnie informuję, że okresy L-4 nie są zaliczane do stażu pracy, każdy dzień ze zwolnienia zostanie Ci odliczony.
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-06-16 11:36
Witam.Jak czytaliscie wyżej pracuje na pół etatu...załatwiłem już wszystkie papiery na tą rente chorobową.Mam zaswiadczenie o wtórnych zmianach zwyrodnieniowych i skrzywieniu kregosłupa od swojego lekarza prowadzącego ;p do tego mam opinie lekarza medycyny sportowej (który leczył mnie również na bóle miesni itp)ze mój stan sie pogarsza zmniejsza sie szczelina stawowa no i ze mam trwałe uszkodzenie zdrowia i nie rokuje wyzdrowienia ,ponad to zalecił oszczedny tryb życia.
No i jeszcze jest jedna opcja....
Jak poszedłem do pracy na te pół etatu (3 lata temu)to kazali mi isc do lekarza medycyny pracy zeby wypisał mi zdolnosc(no i ten lekarz wtedy mi powiedział ze mi zgody nie da na prace jako kierowca bo w kazdej chwili mi moze cos sie stać z biodrem) no i wtedy poszedłem do innego lekarza medtycyny pracy no i on mi zgode wypisał wtedy na pół etatu.No i to zaswiadczenie mam jeszcze ważne rok.
Ale tak myśle sobie ze jak bym poszedł znów do tego pierwszego lekarza medycyny pracy ze chce przejsc na cały etat i musze miec zdolnosc no i ze mam chore to biodro itd.
No i on jak by mi na pismie napisał ze jestem nie zdolny w pełnym wymiarze czasu do pracy na stanowisku kierowcy no i ze mam ograniczone mozliwosci zarobkowania???I wtedy bym dołaczył ten papier do tych zaswiadczen lekarskich do tej renty.
Mozna tak zrobic? Czy w ten sposób ten lekarz podwazył by tego co mi dał zdolność na te 3 lata?Nie znam sie kompletnie na tym.I nie chce sobie namieszacz w tych papierach.
Bo za chwile moze byc tak ze ten mi zdolnosci nie da a ja pracuje??? Odpowiedzcie proszę jak sie znacie:)
Nadrzędny Autor Małgorzata50 Dodany 2013-06-16 16:03
Nie znam się na Twoim przypadku, ale mogę Ci napisać co zrobiłam w swojej sprawie, kiedy lekarz nie chciał mnie skierować na badania i podpisać mi książeczki zdrowia. Miałam pracować jako pomoc kuchenna, sprzątanie i tam takie prace pomocnicze.Nie był to szczyt moich ambicji i marzeń, ale to była jedyna oferta pracy jaką dostałam w przeciągu roku bezrobocia.No i doktorek się zaparł i nie podpisał. Wcześniej zaczerpnęłam porady w tym temacie, bo podejrzewałam, że mogą być problemy ze strony lekarza. I tak się stało.Pierwsze co zrobiłam, to oficjalnym pismem(przez pocztę) poprosiłam lekarza o pisemne uzasadnienie, na jakiej podstawie uznał, że istnieją przeciwwskazania do podjęcia przeze mnie tej pracy. Po otrzymaniu pisma z odpowiedzią, napisałam do Instytutu Praw pacjenta(on - line) do Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie (on - line) i do poradnictwa prawnego(on -line ,już nie za darmo, porada kosztowała 30 zł), oraz wystosowałam oficjalne pisma  do Głównego Inspektora Sanepidu właściwego dla mojego miejsca zamieszkania i do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z zapytaniem, czy lekarz postąpił zgodnie z prawem.Czekam jeszcze na na odpowiedź z Sanepidu i Medycyny Pracy, z poprzednich instytucji otrzymałam odpowiedź, że nie ma takiego przepisu , aby nosiciel wirusa HCV nie mógł pracować jako pomoc kuchenna. Tym samym lekarz jednym podpisem pozbawił mnie możliwości zarobkowania, a co za tym idzie środków do życia. Jak otrzymam pozytywną dla siebie odpowiedź z dwóch kolejnych instytucji, to śmiało powiem doktorkowi co myślę o tym jego uzasadnieniu, na podstawie którego pozbawił mnie pracy.:-)
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-06-18 23:02
Ja musiałem pracować 5 lat a pracowałem prawie 15 lat...
Nadrzędny - Autor Włodzimierz BOOWSKI Dodany 2013-06-21 19:19
Bartek według mnie lekarz  pierwszego kontaktu i ortopeda nie wiem jak jest w Polsce na podstawie dokumentacji kieruje Cię na kolejne komisje lekarskie.A bym nie odpuścił.Ale dobrze by było abyś przynajmniej raz na trzy miesiące odbywał bez przerwy wizyty lekarski u lekarza specjalisty, i męczyć go o skierowanie na komisję inwalidzką . Koniecznie musisz zacząć chodzić do lekarza psychiatry/ nie po to aby napisał że jesteś niespełna rozumu tylko masz problem z akceptacja tej sytuacji w jakiej się znalazłeś i tutaj tez musisz chodzić jedna wizyta raz na trzy miesiące./ Te wszystkie wizyty są niezbędne do orzeczenia twojej niezdolności do pracy. Jeżeli nie chodzisz do lekarza nie częściej niż pół roku to lekarze uznają ,że jesteś zdrowy. Piszesz,że wziołeś prawnika aby załatwił sprawę w sądzie. Musisz iść do sądu i bezpłatnie sąd Cie pokieruje do odpowiednich ludzi aby zgłosić rewizję do wyroku. We WŁoszech wszystkie sprawy takie załatwione są przez patronaty urzędy finansowane przez władze miasta i organizacje społeczne.Jak chcesz porozmawiać to napisz mi na email pytania a ja spróbuję ci pomóc mój email: wodziboro@gmail.com
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-07-02 21:20
Powiem Wam ze złozyłem juz papiery na ta rene chorobową i pani w okienku powiedziała ze spełniam wszystkie warunki i mam szanse na rente tym bardziej ze miałem ta socjalna no i ze pracuje(nie wiem o co jej chodził?to plus? czy  minus? Teraz czekam na odpowiedz z Zusu.Chodze co 3 miesiace do swojego specjalisty od 10 lat nieprzerwanie mam od niego długa kartoteke w której kazda data kosztowała mnie 120zł. W ciagu tych wizyt miałem problemy z nogą byłem w szpitalu grozi mi endoproteza.....wszyscy to wiedza i mnie rozumieja i mam nadzieje ze wkoncu to zrozumie jakis lekarz orzecznik.Nie wiząłem sobie tego wszystkiego z ksiezyca mam mnustwo papierów...znów mam szukac kolejnych lekarzy itp.....Dla mnie to chore.Jestem ciekaw co bedzie ze mna jak mi sie skonczy zdolnosc od tego lekarza medycyny pracy i kolejni mi nie dadza jej;/ A po co mam stawac na komisje inwalidzka??? PRZECIEZ MAM ORZECZENIE O STOPNIU UMIARKOWANYM NA STAŁE.
Nadrzędny - Autor Bartek9020 Dodany 2013-07-02 21:25
NOGA KRUTSZA O 3,5 CM ,STAW BIODROWY JAK 80LATEK W WIEKU 24LAT ,Z KAZDYM DNIEM POSTEPUJACE ZWYRODNIENIE STAWU ,SKRZYWIENIE KREGOSŁUPA to za mało:)
Tak jak kiedys byłem sie zapytac w PFRONIE czy mam szanse na dofinansowanie na komupter:) to mi powiedzieli ze na kompuer to maja szanse Ci co nie moga chodzic nie mogą ruszać rekoma i nie dowidza badz nie dosłysza.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-07-06 14:51
Bartek i to jest durnota polska :-( PO H... ślepemu, głuchemu komp!!! Dla dzieci!!! Reszta spadać :-(
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-07-06 15:12
znam kilka osób niewidomych i komputer jest dla nich bardzo ważny. Programy czytają co ma na ekranie, dzieki temu osoba niedowidząca lub niewidoma może odsłuchać gazety, ulotki leków które bierze, napisać pismo urzędowe, korzystać z maila itd.

PFRON ma listę priorytetów, być może zakładają że dane osoby mają większy rodzaj niepełnosprawności i im trzeba pomóc w zakupie sprzętu w pierwszej kolejności bo nie da się każdemu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Rena Socjlna?Chorobowa? Co robić?Pomocy.... (23663 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill