www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Prawo budowlane, warunki techniczne przejścia dlapieszych (6599 - wyświetleń)
- Autor imperialdragon Dodany 2013-07-03 20:26
witam wszystkich.
potrzebuje ustawy, uchwały, normy itp.. mówiących jasno jakiej wysokości ma być krawężnik na przejściu dla pieszych, osób niepełnosprawnych.

proszę was o pomoc
Nadrzędny - Autor ddk Dodany 2013-07-04 14:13
Witam
poszperałem trochę w sieci i jedyne co znalazłem to to „zalecenia stosowania, na połączeniu chodnika z jezdnią, ramp o szerokości min.0,9 m w obrębie przejścia dla pieszych (Dz. IV Rozdz. 3 § 127 ust. 11)” oraz http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=warunki%20techniczne%20przej%C5%9Bcia%20dla%20pieszych%20niepe%C5%82nosprawnych&source=web&cd=7&cad=rja&ved=0CGEQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.mpips.gov.pl%2Fdownload%2Fgfx%2Fmpips%2Fpl%2Fdefaultopisy%2F5981%2F2%2F1%2F9d.pdf&ei=AGLVUa-UL4i0O4TcgKgD&usg=AFQjCNHlG3CUTv9_kTAgMgIYfmVGWQ21mA (pkt. 17 str. 21) stąd dowiedziałem się, że w sumie „poza bardzo nielicznymi wyjątkami nie ma Polskich Norm dotyczących projektowania elementów transportowych zgodnie z wymaganiami osób niepełnosprawnych”.
Nadrzędny - Autor imperialdragon Dodany 2013-07-04 20:01
właśnie tu jest problem, że są zalecenia a nie ma konkretnych zapisów które by mówiły o wymiarach. zanim założyłem temat przeszukałem co można było i nic poza zaleceniami nie znalazłem. czyli z tego wynika, że moga ułozyć krawężniki na przejściach dla pieszych po 15 cm i nikt tak na dobrą sprawę do tego się nie przyczepi.
Nadrzędny - Autor ddk Dodany 2013-07-05 12:11
niestety jest tak ja piszesz, dopiero trwają prace "...nad nowelizacją następujących aktów prawnych:
– Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie,
24
– Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich
usytuowanie,
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów technicznobudowlanych
dotyczących autostrad płatnych."

może się doczekamy czasów, w których nie trzeba będzie się upominać o udogodnienia dla niepełnosprawnych, a będą one standardem. Choć w przypadku przejść dla pieszych zrównanie krawężnika z jednią służyłoby nie tylko niepełnosprawnym i drogie chyba nie jest ...
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-07-06 01:05
W Polsce, przy obecnym składzie parlamentarnym i rządzie, to jeszcze długo, nie doczekamy się standardów europejskich w sprawie dostosowań do wymogów osób niepełnosprawnych... Słyszałem od kompetentnych osób związanych z budową dróg i chodników, że co do dróg i chodników obowiązują podobne prawa do Prawa Budowlanego, dotyczące obiektów użyteczności publicznej... Więc, co za tym idzie??? To że droga i chodnik to także są obiekty użyteczności publicznej, które w razie remontu starych, tzn, wybudowane z przed rokiem 1995 mają być dostosowywane do wymogów osób niepełnosprawnych, jak i, te które powstały po roku 1995 już w czasie budowy mają być dostosowywane, lecz jak się okazuje, że w większości nowych dróg i chodników jest pomijany wymóg dostosowania do wymogów osób niepełnosprawnych. Na pytanie: Dlaczego nie są respektowane ww. wymogi??? Dostałem odpowiedź: Bo zakłada się, że asfalt tych dróg będzie w przyszłości nadlewany i później trzeba będzie podwyższać krawężniki...
Bywam od czasu do czasu za zachodnią granicą, tam miałem okazję obserwować budowę dróg i chodników, jak i poruszać się po tych drogach i chodnikach, które zostały dawno zrobione i nie spotkałem się z sytuacją że krawężniki chodników miały aż 15 cm wysokości...  Były jednak wyczuwalne, lecz nie przeszkadzały one w poruszaniu się osobom jeźdzących na wózkach inwalidzkich i rowerzystom... 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Prawo budowlane, warunki techniczne przejścia dlapieszych (6599 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill