www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Komornik a sprzęt z Aktywnego Samorządu (4115 - wyświetleń)
- Autor Carol Dodany 2013-08-25 18:38 Zmieniony 2013-08-25 19:35
Kiedyś na stronie niepełnosprawni.pl był artykuł o kobiecie niewidomej której komornik zabrał zestaw komputerowy otrzymany w ramach Aktywnego Samorządu. Wiem, że ta sprawa była nagłośniona do jakiegoś posła i ten sprzęt wrócił do tej kobiety i do tego ten poseł miał powalczyć nad jakąś uchwałą żeby komornik nie mógł zabierać takich rzeczy ludziom dla których to jest sprzęt dające jedyne okno na świat, a niejednokrotnie jedyna szansa na znalezienie pracy choćby przez komputer.
Moje pytanie jest czy coś się ruszyło w tej sprawie, bo ja właśnie otrzymałem taki sprzęt na kwote niebagatelną prawie 20 tys, a niestety tak się mi życie potoczyło, że mam komornika i paru wieżycieli nad sobą i nie uśmiecha mi się żeby zabrali mi ten sprzęt, bo tylko w nim widzę jakoś przyszłość dla siebie po utracie wzroku.
Powiedzcie mi skąd taki komornik się może dowiedzieć, że ów sprzęt zakupiłem, urząd skarbowy taką wiadomość po fakturach posiada? Jakby nie patrzył to jak komornik zabrałby mi te urządzenia to PCPR wraz z PFRON mógłby mnie ukarać, bo przecież muszę mieć ten sprzęt do wglądu przez 3 lata.
Dla mnie to jest chore, że na to co dało Państwo w 90% może zabrać komornik.
Dajcie jakieś pocieszenie, że tym "prezentem" pocieszę się dłużej:(
I tak im tego nie oddam choćbym musiał schować u znajomych.     
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-26 11:25
Zgodnie z informacjami prasowymi trwają prace nad zmianą ustawy, tak aby sprzęt regabilitacyjny był wyłączony z egzekucji komorniczej.
Szczegółowy zakres  ograniczenia egzekucji określa art 829 KPC.
Zgodnie z  zapisami ww art.jeśli otrzymany w ramach programu sprzęt jest  niezbędny do osobistej pracy zarobkowej dłużnika  róznież podlega wyłączeniu( z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych).
Warto także pamiętać , że komornik może wystąpić do sądu o wyjawienie majątku.
Nadrzędny - Autor Carol Dodany 2013-08-26 11:46
Ok może wystąpić do sądu, ale przecież zawsze mogę powiedzieć, że ów sprzęt sprzedałem i nie mam go już. Jakoś muszę dotrzymać do momentu wejścia odpowiedniej ustawy.
Jest ktoś wstanie mi odpowiedzieć skąd komornik uzyskuje informację o tym, że np. jestem właścicielem telewizora.
A czy czasami PCPR nie jest jakby właścicielem tego sprzętu, bo przecież jako tako ten sprzęt oznaczają, że jest finansowany przez nich.

Dodatkowe pytanie z innej beczki czy za zakup sprzętu elektronicznego w kwocie 18 tys. nie płaci się jakiegoś podatku od wzbogacenia. Przypomnę, że jest to dofinansowane ze środków PFRON.
Muszę jakoś wykazać to w przyszłorocznym rozliczeniu PIT?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-08-26 12:06
Wiesz co, chyba nie jest za bardzo na miejscu wymuszanie na internautach podpowiedzi zakrawających na udział co najmniej w zatajeniu prawdy czy stanu faktycznego... Mów sobie, co uznasz za stosowne - to Twoja sprawa i Twoja odpowiedzialność.
Komornik uzyskuje informację m. in. na podstawie wizji lokalnej - przyjdzie do domu i oznaczy, co uzna za wartościowe. Jest jeszcze parę sposobów, ale może zapytaj po prostu o to komornika - będziesz miał info z pierwszej ręki:)

Uzyskując dofinansowanie podpisałeś konkretne dokumenty - wysil się i przeczytaj, co to było (z nich zapewne wynika kto jest właścicielem oraz na jakich warunkach).

Nie omieszkam także dodać, że owszem - bywają w życiu różne trudne, niekoniecznie zawinione sytuacje, z których niełatwo się wykaraskać. Ale pętla komornicza rzadko zaciska się bez powodu i lekkomyślnego działania klienta. To Twoje kombinowanie teraz sporo, niestety, mówi o tym, jak lekko temat traktujesz - chyba niesłusznie, bo możesz sobie wyprodukować kolejne problemy. Po co...?

ps. A podatek od wzbogacenia to raczej musiałbyś zapłacić po sprzedaży (mniej lub bardziej fikcyjnej) sprzętu - wzbogacasz się o gotówkę... I wówczas należy to wykazać stosownymi dokumentami. A nie sądzę, aby umowa z PCPR-em dopuszczała sprzedaż przed upływem paru lat - czyli znowu zadziałałabyś niezgodnie z prawem czyli większość Twoich planów wymięka...
Nadrzędny - Autor Carol Dodany 2013-08-26 16:50 Zmieniony 2013-08-26 16:55
Tak myślałem, że w końcu ktoś się odezwie i weźmie się za ocene mojej osoby nie znając mojej sytuacji i dlaczego się tak moje życie potoczyło.
Nie będę tutaj jakoś się tłumaczył, bo nie mam zamiaru za chwilę przeczytać, że się żalę czy coś takiego.
Dodam tylko, że celem mojego postu było zwrócenie uwagi na taki troche bezsensowny problem jak odbieranie rzeczy które ktoś ofiaruje w celu nie rozrywkowym, a można powiedzieć koniecznym do życia.
Ja nie chce chować czegoś co ukradłem więc nie wiem w czym jest problem.
W niektórych kwestiach mamy chore prawo i jak tylko się da to inni są wstanie zniszczyć drugiego człowieka za parę groszy.
Sorki jak kogoś uraziłem tym wątkiem i odebrał go jak wypytywanie o przestępstwo.
Jeśli administrator tak uważa to niech skasuje cały wątek.

ps. jeśli chodzi o sprzęt to nie mam ochoty go sprzedawać jak sugerujesz, bo za bardzo jest dla mnie ważny i pytanie dotyczyło rozliczenia się z otrzymanego sprzętu, a nie jego sprzedaży. 
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-08-26 17:06
1) Nie tyle oceniłam, co wyraziłam swoje zdanie - Ty masz swoje.
2) Nieprawda - nie miałeś zamiaru sygnalizować żadnego problemu społecznego, lecz wyraźnie pytałeś o rozwiązania w Twojej konkretnej sytuacji.
3) A skąd mamy my wiedzieć, czy używasz tego sprzętu do celów rozrywkowych czy innych? Nie wiemy, więc się nie wypowiadamy.
4) Owszem, z Twoich własnych postów właśnie wprost wynika, że - jeśli byłoby trzeba - miałeś zamiar nawet schować coś, co do Ciebie by nie należało (tylko do PCPRu - a napisałeś, że możesz schować i jeszcze twierdzić urzędnikom, że sprzedałeś).
Twierdzenie, że jest to sprzęt konieczny do życia to już przegięcie, nawet w obecnych czasach.

Nie tyle mamy prawo chore co często podejście do niego - to fakt. Ale zasłanianie się tym stwierdzeniem zaraz po tym, jak się samemu pytało, jak by tu coś zakombinować to nadużycie.

Zupełnie mnie nie interesuje, czemu tak Ci się potoczyło życie - już pisałam. Zainteresuj tym lepiej komornika i wierzycieli; nam nic do tego. Za własne decyzje finansowe, jako dorośli, sami ponośmy konsekwencje - nie ma prostszej instrukcji. I nie może tu mieć aż takiego znaczenia czy jesteś mniej czy bardziej sprawny. Cokolwiek to było, bez Twojego udziału się nie stało, więc daj spokój.

A komornik może lecz nie musi zajmować wszystkiego, co znajdzie - ma spore możliwości wyboru. A nie przyszło Ci do głowy, że - gdyby to było możliwe - lepiej oddać np. ten nieszczęsny sprzęt i pozbyć się zobowiązań lub ich części...? Inaczej spirala będzie nadal się nakręcała...
Nadrzędny - Autor Carol Dodany 2013-08-26 19:21
Widzę, że masz trochę mylne podejście do tych spraw sugerując żebym oddał sprzęt, a co za tym idzie naraził się na kolejne koszty zwrotne do PFRON i kolejne problemy.
Nie będę wchodził w dalszą polemikę z Tobą, bo widzę, że masz typowe podejście  osoby roszczeniowej nie zważywszy na nic.
Życzę Ci powodzenia w życiu i żebyś nigdy nie musiała popaść w problemy.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-08-26 21:00 Zmieniony 2013-08-26 21:07
Miałam na myśli ewentualne oddanie sprzętu komornikowi, gdyby tak się musiało zdarzyć - zamiast go ukrywać albo oszukiwać... Oszukiwania nie uważasz za problematyczne...? Hmm...
Jeżeli ja jestem roszczeniowa to jak byś określił swoją postawę...?
Też życzę Ci wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim mocniejszego stania na ziemi, aby unikać dalszych zawirowań.
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2013-08-27 13:15
Na razie to dopiero mają zacząć się prace nad zmianą przepisu. Zmiany  w ustawie z cała pewnością przeciągną się na szereg miesięcy. Jakoś nie widzę specjalnego lobby aby tym zająć się szybko. Jak na razie, to komornik, może zaspokoić roszczenie prawie na wszystkich rzeczach ruchomych i nie ruchomych będących u wierzyciela. Jeśli sąsiad pożyczy dłużnikowi telewizor lub inną rzecz, to komornik prowadzący czynności może go zabezpieczyć na rzecz spłaty długu. Ustawa wymienia czego nie można zabrać; o ile pamiętam jednej krowy dwóch kóz iluś kur, zmiany bielizny. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że ukrycie majątku przed komornikiem jest przestępstwem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Komornik a sprzęt z Aktywnego Samorządu (4115 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill