www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek chorobowy dla rencisty (7364 - wyświetleń)
- Autor janusz1958 Dodany 2013-10-12 18:20
Witam
jestem na rencie z tytulu calkowitej niezdolnosci do pracy,lecz moja renta jest niewielka i w zwiazku z tym podjalem prace na umowe o prace na czas okreslony podczas trwania umowy zachorowalem i w zwiazku z tym poszedlem na  L-4 .Mój pracodawca odprowadzal do zus za mnie pelna skladke ubezpieczeniowa,czy w zwiazku z tym mam prawo do zasilku chorobowego ,pomimo wyplacanej mi przez zus renty.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-10-15 13:54
Jeśli są odprowadzane składki w ramach umowy o pracę zasiłek chorobowy przysługuje.Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-10-15 15:10
Niestety CI nie ma racji. Po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy nie należy się osobie, która pobiera rentą chorobową.
http://www.ipon.pl/forum/topic/15807-zasilek-chorobowy-a-renta-z-tytulu-calkowitej-niezdolnosci-do-pracy-i-samodzielnej-egzystencji/
Tutaj jest odpowiedź eksperta z ZUSu.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-10-16 10:36
W poście nie ma mowy o rozwiązaniu umowy lub jej wygaśnięciu. W trakcie trwania umowy zawartej na czas określony pracownikowi przysługuje zasile chorobowy.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-16 21:35
Oboje się mylicie i macie rację:)
Pytającemu należy się WYNAGRODZENIE ZA CZAS CHOROBY przez czas trwania umowy o pracę. Po rozwiązaniu stosunku pracy osobie pobierającej jakiekolwiek świadczenie w tym rentę
nie należy się ZASIŁEK CHOROBOWY.
Zasiłek chorobowy- jak nie pracuje
Wynagrodzenie chorobowe - zatrudniony.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-10-17 10:23
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem "D") - nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.
W ustawie nie ma kategorii " wynagrodzenie chorobowe". Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru. Od 1 stycznia 2011 r. w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.W przypadku pracodawcy zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych zasiłek oblicza i wypłaca pracodawca.żeli osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jest u danego pracodawcy mniej niż 20 odpowiedzialny za naliczenie i wypłatę zasiłku chorobowego jest ZUS. Pracodawca jest jednak zobowiązany przekazać ZUS-owi dokumentację niezbędną do ustalenia wysokości świadczenia.
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-17 14:54
Drogi/a C.I. na tym właśnie przykładzie widać różnicę i słabość opierania się TYLKO I WYŁĄCZNIE NA WIEDZY Z INTERNETU. TAK jak sama znajomość treści przepisu czy przepisanie go daje b.mało.
Internet jest wielkim dobrodziejstwem zwłaszcza informacyjnym :-)

Wynagrodzenie chorobowe to te 33 dni, lub po 50 r. 14 dni finansowane i wypłacane przez pracodawcę.
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2013-10-17 10:24
To może Janusz napisze, czy jest zatrudniony czy też jego umowa o pracę wygasła.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek chorobowy dla rencisty (7364 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill