www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Dofinansowanie z UP na rozpoczęcie działalności - pytanko (10567 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2014-04-06 00:51
Witam serdecznie.
Planuję ubiegać się o dofinansowanie z UP na założenie firmy.

Chciałem się zapytać, czy ktoś z Was starał się już o taką dotację?
Jak wyglądał cały proces rekrutacyjny?
Czy macie jakieś wskazówki, co w takim wniosku umieścić...
Czy jako osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności muszę to jakoś szczególnie oznaczać we wniosku?
Jak to jest w przypadku, gdy pobieram rentę socjalną - czy automatycznie oznacza to jej utratę?
Czy prowadząc działalność gosp. mogę podjąć pracę na umowę zlecenie/dzieło (bo na umowę o prace to wiem, że nie)?

Niestety, nie znam się zbytnio na papierkologi, a nie mam nikogo, kto mógłby mi taki wniosek pomóc.
Nie chciałbym też płacić niewiadomo jakich pieniędzy za gotowy wniosek, bo raz że to trochę not fair, dwa że cena takiego wniosku to kwota która nie jest dla mnie obojętna.
Czasu mam niewiele, bo do maja muszę mieć taki wniosek gotowy, gdyż na początku tegoż miesiąca rozpoczyna się nabór wniosków.

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-04-06 07:55
1. Przede wszystkim idź osobiscie do UP i tam w P.I. powiedz o co Ci chodzi. Skierują Cię do odpowiedniego pokoju i udzielą wszelkich informacji.
2.Jest też próg dochodowy (o tym też uzyskasz inf. w UP jak nie chcesz w ZUS)
3.To są środki z fuduszu na samozatrudnienie, więc jak podejmiesz pracę na zlecenie to i tak się wyda i jest to forma zatrudnienia mimo, że regulowana przez K.C. Ostatnio podciągana pod pewnymi warunkami pod umowę o pracę.
4.Tu mają zastosowanie przepisy szczególne.
5.W necie są o tym inf.
6. Chyba są też programy skierowane do grup:np. po 50 r.ż., niepełnosprawnych itp.
7.Musisz mieć status bezrobotnego.
8.Wejdź na str.netowe WUP

Odp. mimo punktów nie są w kolejności zadawanych przez Ciebie pytań.

Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-04-06 09:41
Dziękuje za odp. choć nie do końca na to liczyłem...

Dlatego prośba - może ktoś już starał się o taką dotację i może coś więcej napisać jak to wygląda od praktycznej strony...

A już żeby zakończyć temat "Idź do Pup'u" - byłem i tam "miła" Pani powiedziała mi "wszystko jest w internecie, proszę wejść na stronę".
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-04-06 09:54 Zmieniony 2014-04-06 09:57
To trzeba iść do drugiej "Pani" lub spytać z uśmiechem "w którym pokoju pracuje kierownik". Możesz też do sekretariatu i do Dyr. "prosić", a na stronie poczytać nie zaszkodzi. Poza tym z jakich pięniedzy chcesz - to też różnica, więc tak nie mogła odp., a właściwie mogła, jesli tam wszystko pisze.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-04-06 10:28
:-) Dziękuje ponownie za odp.
To była moja pierwsza wizyta w UP, a że mają tam niemały kocioł, stąd takie podejście do klienta (jak przyszedłem ok. 7.45 pod UP, to w kolejce stało tam już z 20 osób w kolejce - jak ja się cieszyłem, że wypełniłem wniosek przez net - choć jak się okazało - źle, bo nie do tego okienka mnie oddelegowało).

Chcę się ubiegać o bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP.
Jest to obecnie ok. 20 tyś. zł.

Nie ukrywam, że jest to dla mnie "czarna magia" i obawiam się, że "Pani w okienku" zaczęłaby mi tłumaczyć w swoim "języku urzędowym" i nie wiele bym z tego zrozumiał...

Powracając do kwestii zatrudnienia - czyli prowadząc działalność nie mogę podjąć zatrudnienia nawet na umowę zlecenie (dopytuję, gdyż spotkałem się z inną odp. gdzieś na forum biznes...)?
A gdy będzie to umowa o dzieło?

Niestety, po przejrzeniu wniosku i dokumentacji zaczynam mieć wątpliwości, czy podołam, bo jednak moja wiedza z tej dziedziny "papierkologi" jest praktycznie żadna.
Dlatego właśnie chciałem dopytać kogoś, kto się na tym zna i może jakoś pomóc...
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-04-06 22:32
Mam jeszcze jedno pytanie na które nie mogę doszukać się odp.

Czy pobierając rentę socjalną i będąc zarejestrowany jako "poszukujący pracy" mogę się ubiegać o tę dotację?
Nie wiem, czy renta nie stanowi tu problemu...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-04-07 10:35
Wydaje mi się, że w czasach - co by nie mówić - wolności rynkowej i demokracji, posiadanie stopnia niepełnosprawności nie może być przeszkodą. Co za tym idzie - renta socjalna. Ale nie wiem, czy aby UP nie ma w swoich wytycznych (mogą one być różne w regionach) co do beneficjentów. Może np. dla osób niepełnosprawnych jest przewidziana odrębna pula dotacji, z innego paragrafu...?

Oczywiście, moim zdaniem musisz sie liczyć z tym, że - przynajmniej w obecnym stanie prawnym - w przypadku rozpoczęcia działalności będziesz musiał zawiesić rentę wg obecnych wytycznych.

Właściwie wszystkie Twoje wątpliwości mogą być rozwiane głównie przez UP, przez który będziesz składał dotację - wybacz, ale nie kupuję trochę Twoich wymijających tłumaczeń "że pani była nierozmowna albo niemiła i odsyłała mnie do internetu". Więc:
1) przeczytaj od deski do deski to, co się da przeczytać. Pozaznaczaj sobie na czerwono miejsca dla Ciebie niejasne
2) spisz sumiennie na kartce wszystkie pytania i wątpliwości - i omów je po kolei z pracownikiem UP
3) przygotuj rzetelnie wszystkie formularze wniosku o dotację, bo one zawierają punkty, na które tylko Ty znasz odpowiedź, musisz je przewidzieć i zaplanować. W razie niejasności - znowu o nie dopytasz przed złożeniem wniosku
4) z tego co przejrzałam w różnych UP, te informacje na stronach naprawdę są szczegółowe i zmuszają przede wszystkim do zaangażowania się przez samego wnioskującego w znalezienie odpowiedzi na kluczowe kwestie - i bardzo dobrze. Już czytając same formularze można sobie sporo przeanalizować, dowiedzieć się i zdecydować
5) obawiam się, ż musisz swój wstręt do papierologii przeistoczyć cudownie w sympatię - wniosek bowiem to pikuś. Później w samej działalności niezbędne będzie czuwanie nad poprawnością drobiazgowych wyliczeń, raportów, formularzy, wydatków, rozliczeń itd. . Nie da się zresztą inaczej prowadząc cokolwiek
6) a na koniec - jak ktoś tu już słusznie napisał - pojedź do tego urzędu i bardzo uprzejmie domagaj się spotkania na żywo z doradcą, który Tobą pokieruje. Taka opcja z pewnością istnieje. Jeżeli natomiast doradca nie będzie potrafił odpowiedzieć na Twoje pytania, uprzejmie poproś, aby gdzieś to posprawdzał - Ty przyjdziesz następnego dnia lub zadzwonisz. W tych programach są środki nie tylko na rozdawanie ich beneficjentom lecz właśnie na doradztwo zawodowe czyli m.in. oswojenie ludzi z formalnościami, biurologią, podstawiami księgowości i prowadzenia działalności od strony mniej merytorycznej a koniecznej. Wyegzekwuj to.

Przyjęcie tu postawy "przepraszam, że żyję" w niczym Tobie nie pomoże. Będziesz (w przypadku decyzji o wejściu w projekt) skazany na kontakty z tym urzędem, więc lepiej już teraz przetrzeć sobie ścieżki tak, aby były one skuteczne, twórcze i satysfakcjonujące.

A przy okazji: Urząd Pracy nie jest tylko po to, aby tam się rejestrować. Jego pracownicy mają wiele innych ról, których w rzeczywistości nie chce im się wypełniać (albo nie mają przygotowania zawodowego). Co jednak nie oznacza, że Ty nie możesz oczekiwać prawdziwego wsparcia w swojej drodze do samodzielności - grzecznie wymagaj, monituj, pisz, ponaglaj.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-04-07 10:50
Dzięki serdeczne :-)
Była to moja pierwsza wizyta i po prostu poczułem się jakiś taki zbyty.

Wczoraj wałkowałem net na temat tych dotacji i w końcu okazało się, że ja się o tę akurat dotację starać nie mogę...

Bo jako rencista, nie mogę być zarejestrowany jako bezrobotny, a jedynie jako poszukujący pracy.
Natomiast z dotacji o której wspomnioałem mogą korzystać TYLKO bezrobotni (tak wynika z tej strony: http://www.up.warszawa.pl/index.php/pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/osoby-niepelnosprawne/osoby-niepelnosprawne-poszukujace-pracy

Tak więc moje plany spaliły na panewce...

Zostaje mi tylko dofinansowanie z PFRON'u, ale tam warunki są inne (kwota też, ale nie o to chodziło).

A tak trochę odbiegając od tematu - czy może ktoś z Was orientuje się, jakie są obecnie opłaty za ZUS w przypadku rencistów z stopniem niepełnosprawności?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-04-07 16:26

> A tak trochę odbiegając od tematu - czy może ktoś z Was orientuje się, jakie są obecnie opłaty za ZUS w przypadku rencistów z stopniem niepełnosprawności?


O ile dobrze pamiętam, normalne. Można natomiast otrzymać refundację części składki (najpierw wykładasz, potem zwracają). Różna procentowo, zależy od posiadanego stopnia niepełnoprawności. Szczegóły znajdziesz na stronie ZUS.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-04-07 20:37
Dziękuje za informację.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-04-07 20:44
Uściślając - informację jakie są składki, znajdziesz w ZUS. Informację o tym jaka jest refundacja procentowo i jak przebiega procedura, znajdziesz w PFRON (bo to oni refundują).
Nadrzędny Autor jaryba Dodany 2014-05-06 12:48
Myślę, że tutaj jest całkiem dobrze opisane jak ubiegać się o refundację składek: http://www.epelnosprawni.pl/refundacja-skladek
Nadrzędny - Autor Starlit Dodany 2014-06-26 16:19
Dotacje na założenie firmy z PFRON można otrzymać całkiem sporą (maksymalna kwota to 15 średnich pensji, ale przy działalności rolniczej jest mniej ).
Trzeba zarejestrować się w Urzędzie Pracy, przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadzić firmy, czy być członkiem spółdzielni socjalnej.
Więcej informacji http://starlit.pl/dotacje-dla-niepelnosprawnych/
Nadrzędny Autor Kajka31 Dodany 2014-07-01 12:18
W Urzędzie Pracy bywam od czasu do czasu. Zwykle wtedy kiedy trzeba podpisać się, że nadal jestem bezrobotną w celu uzyskania ubezpieczenia. Nie wiem dlaczego tak jest, ale pracodawcy rzadko umieszczają tam interesujące oferty pracy. Być może, że zachęty są zbyt małe. Poza tym urzędnicy w UP pomagają raczej biernie niż czynnie w szukaniu pracy. Tutaj też przepisy powinny się zmienić. Odsyłam pod tego linka http://www.praca-brzeszcze.pl/porady-dla-pracownikow/255/urzad-pracy-sprzymierzeniec-czy-wrog pod którym znajduje się prawdopodobne wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje.
Nadrzędny Autor Adonis Dodany 2018-12-01 11:48
Witam,

1. Tak.
2. Cały proces wygląda tak: http://planujbiznes.pl/dotacja-krok-po-kroku/
3. Instrukcja wypełniania wniosku  przygotowania biznes planu: http://planujbiznes.pl/przedstawienie-motywacji-i-celu/
4. Tak, zawsze lepiej dodatkowo podkreślić ten fakt, jednocześnie wyjaśniając iż niepełnosprawność nie uniemożliwia prowadzenia firmy o danym profilu.
5. Oznacza utratę renty socjalnej.
6. W trakcie trwania umowy o dotacje (12 miesięcy) nie można podjąć innego zatrudnienia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Dofinansowanie z UP na rozpoczęcie działalności - pytanko (10567 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill