www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a edukacja (4764 - wyświetleń)
- Autor antek123 Dodany 2014-05-21 09:53
Witam,
Mam 19 lat właśnie skończyłem liceum jestem niepełnosprawny w stopniu znacznym, chce ubiegać się o rente socjalna panie w ZUS powiedziały że do złożonych papierów mam dodać zaświadczenie o ukończeniu edukacji które odebrałem ze szkoły. Czy renta socjalna przysługuje tylko osobą które zakończyły edukacje? Jeżeli uzyskam rente socjalną to czy zostanie mi ona odebrana jeżeli pójde na studia? Albo po 10 latach ktoś powie że jednak mi się nie należała i będe musiał oddawać z odsetkami?
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2014-05-21 11:28
Ja brałem rentę socjalną do momentu przekroczenia limitu dochodów, a miałem wtedy 24 lata i byłem na studiach.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2014-05-21 13:32
Możesz studiować,pracować i pobierać rentę socjalną.Po ukończeniu 18 roku życia mogłeś się już o nią starać.Pracując pamiętaj o nieprzekraczaniu limitu dochodu.
Nadrzędny - Autor antek123 Dodany 2014-05-25 16:44
Dziękuje za odpowiedz, tylko jeżeli ta renta przysługuje mi od 18 roku życia to dlaczego do ZUS-u musze złożyć papierek który mówi o zakończeniu edukacji przecież kiedy miałem 19 lat chodziłem jeszcze do liceum i byłem w 2 klasie a edukacje zakończyłem teoretycznie dopiero w tym roku kiedy skończyłem 3 klase w wieku 19 lat. Więc gdybym się chciał ubiegać o rente rok wcześniej to jakbym miał zdobyć zaświadczenie  o zakończeniu edukacji skoro byłem wtedy w 2 klasie? XD
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2014-05-25 17:31 Zmieniony 2014-05-25 17:33
"Renta socjalna przysługuje osobie, która:

*jest pełnoletnia oraz
*jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
-w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
-w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia."

Także nie wiem co ma zaświadczenie o ukończeniu edukacji do renty socjalnej,będziesz na studiach i też będziesz się uczył.Zawsze wydawało mi sie,ze w przypadku mężczyzny wymagane jest kryterium wiekowe tak jak w poście poniżej przytaczało Ci Centrum INTEGRACJA.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-05-22 11:57
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
•jest pełnoletnia oraz
•jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
◦przed ukończeniem 18. roku życia albo
◦w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
◦w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat.
Zwykle jest przyznawana na czas określony. 
Proponujemy złożyć wniosek do oddziału ZUS w miejscu zamieszkania. W razie dalszych pytań prosimy o kontakt  do Centrum Integracja tel. 22 8318582 lub email: warszawa@integracja.org
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-05-22 12:31
CI - tyle razy prosiliśmy, tak po ludzku...

Czy naprawdę nie można - jeżeli już w ogóle ekspert decyduje się coś komuś odpisać - odpowiadać na konkretne pytania udzielając konkretnej odpowiedzi, w odniesieniu do konkretnego przypadku? Zamiast strzelać wyłącznie ogólnikami, które owszem, stanowią podstawę, ale nijak nie rozwiewają wątpliwości np. autora tego postu.
Nie chodziło przecież o to, KOMU PRZYSŁUGUJE RS, ALE CZY JEJ NIE UTRACI W DANYCH OKOLICZNOŚCIACH.

Wybaczcie, ale robicie to nagminnie - i o ile ja jestem w stanie to sobie wytłumaczyć (bo pracuję z prawnikami i innymi doradcami szczebla wszelkiego), to przeciętny zjadacz chleba prosi zwykle o pomoc w swojej sprawie. Przeczytać kodeks każdy umie - co innego tarzanie się w niuansach...

Z waszej odpowiedzi np. wynika, że osoba pobierająca rentę socjalną nie może pracować (co teoretycznie wynika z niezdolności do pracy) - a czy to aby prawda...? Po co mieszać ludziom w głowach, jeżeli można pomóc...?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a edukacja (4764 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill