www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek pielęgnacyjny - przejście z renty na emeryturę. (7295 - wyświetleń)
- Autor W z K Dodany 2014-06-27 17:11
  Witam ! To mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale. Przed 3-ma laty dostałem decyzję o rencie na stałe a niedawno po wizycie u orzecznika otrzymałem decyzję o przyznaniu niezdolności do samodzielnej egzystencji ( dodatku pielęgnacyjnego) także na stałe. Intryguje mnie pytanie : Czy w momencie przejścia na emeryturę ( a mam jeszcze naście lat do tego ) ten dodatek nadal będę otrzymywał? Czy też ZUS go odbierze i będę się musiał ponownie starać ? Może ktoś zna uregulowania prawne tej sprawy ? Za odpowiedzi już wyrażam wdzięczność. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2014-06-28 12:16
Jeżeli do przejścia na emeryturę masz naście lat to nie zawracaj sobie głowy takimi tematami - przepisy mogą się zmienić naście razy.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-06-28 13:10
Dziękuję za odpowiedź. Zdaję sobie z tego sprawę, że przepisy mogą się zmienić może nie naście ale kilka razy do czasu mego przejścia na emeryturę. Lecz nie o to mi chodzi. Interesują mnie przepisy aktualne i to jak ZUS traktuje formułę " na stałe ". Jeśli ktoś się w tym orientuje to proszę napisać. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor adania Dodany 2014-06-28 13:50
Nie bardzo rozumiem o co chodzi w Twoim pytaniu? Jak ma to ZUS traktować? Normalnie, dostajesz dodatek do renty i tyle. Jeśli masz jakieś konkretne pytanie, to je napisz, bo nie wiem do czego zmierzasz? Przepisy są takie, że w niektórych sytuacjach i stanie zdrowia dodatek przysługuje, a w innych nie.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-06-28 14:39
UWAGA: Nie jestem specjalistą z Centrum Integracji ani osobą zawodowo udzielającą takich informacji

Przepisy stanowią że:

> Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, pod warunkiem że osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.


> Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że uprawniony do świadczeń i dodatku przebywa poza tymi placówkami przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.


Z tego by wynikało, że – o ile przepisy nie ulegną zmianie – nie będziesz zapewne musiał się po raz drugi kwalifikować do dodatku poprzez badanie u orzecznika. Nie wiem, czy nie będzie trzeba załatwiać jakichś spraw papierowych przy takim przejściu, bo nie udało mi się znaleźć o tym informacji. Ale, jak zauważyli inni, tym naprawdę warto zacząć się interesować nie teraz, a jak będziesz koło emerytury. W międzyczasie (skoro masz jeszcze kilkanaście lat), nawet może ZUS szlag trafić, a tego nikt przez forum internetowe nie przewidzi.

> jak ZUS traktuje formułę "na stałe"


Trybunał Konstytucyjny ograniczył prawo ZUS do cofania tego typu decyzji, jak już zapadły (klik). W tej chwili ZUS może zmienić decyzję, jeżeli pojawią się „nowe dowody [lub] okoliczności istniejące przed wydaniem decyzji” [art. 114 ust. 1 ustawy ustawy o emeryturach i rentach z FUS]. Chodzi o nieujawnienie czegoś orzecznikowi, łapówki, fałszerstwa itd. – to, co mogło wpłynąć na wydanie nieprawdziwej decyzji), nie może natomiast stwierdzić, że te same dowody, które dawały świadczenie na stałe, przestały je dawać

Póki co, można więc traktować „na stałe” jako rzeczywiście na stałe, zakładając, że orzeczenie zdobyłeś legalnie  i zgodnie z prawdą.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-06-28 15:04
Ponieważ "adania" nie bardzo zrozumiała to wyjaśniam do czego zmierzam: Otóż jak wiemy dodatek pielęgnacyjny przysługuje " z urzędu" osobom, które ukończyły 75 lat. Moje dociekania dotyczą tego czy osoby obecnie przechodzące z renty na emeryturę i mające orzeczony ten dodatek na stałe nie tracą go wraz z uzyskaniem emerytury. A tak na marginesie - mam nadzieję, że nie będzie tak źle jak napisał "Iota" i ZUS-u szlag nie trafi.Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor adania Dodany 2014-06-28 16:28
Możesz też wystąpić o przyznanie takiego dodatku, nawet jeśli nie skończyłeś jeszcze 75 lat. Musisz mieć jednak orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej uznające cię za niezdolnego do samodzielnej egzystencji.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-06-28 18:44
Jak rozumiem, autor je ma. :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-06-28 18:58
Tak - mam takie orzeczenie i decyzję ( napisałem o tym w pierwszym poście ). W sumie na rencie jestem 8-my rok z czego pierwsze 5 to były orzeczenia czasowe.Niezdolność do samodzielnej egzystencji mam od początku. Jesienią ubiegłego roku uzyskałem w PCPR orzeczenie o stopniu znacznym i też na stałe. Poprzednie także były czasowe. Teraz teoretycznie mam tzw święty spokój lecz znając ZUS to niczego pewnym być nie można....
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-06-28 21:48
Tak długo jak będą obowiązywały aktualne ustawy, z wpisem "na stałe" (przy braku przekrętów) powinieneś mieć spokój, bo to właśnie Trybunał "ukręcił". Ale nikt nie obieca, że nie zmieni się całe prawo.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-06-29 06:13
Niestety nie można przeceniać tego wyroku Trybunału. Bo gdy się dobrze w niego wczytać to okazuje się ,że ten przepis ( wyroku ) ma zastosowanie w wypadku gdy ZUS wydał decyzję błędną z własnej winy ( w momencie podjęcia decyzji nie dopatrzył się błędu merytorycznego ). Natomiast zupełnie inna sytuacją jest wtedy gdy np. ZUS wezwie rencistę z decyzją " na stałe" w ramach kontroli przed oblicze orzecznika i ten stwierdzi poprawę zdrowia i zmieni orzeczenie. W ten oto sposób sporo rencistów już po tym wyroku utraciło lub otrzymało zmniejszone świadczenia. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-06-30 12:14
Dzisiaj połączyłem się wirtualnie z konsultantem ZUS-u ( na czacie w PUE) i zadałem pytanie :
Czy przechodząc z renty na emeryturę zachowam dodatek pielęgnacyjny orzeczony na stałe ?
   I dostałem taką odpowiedź :

   " Tak,dodatek pielęgnacyjny będzie wypłacany wraz z emeryturą."

  Czyli zagadnienie w zasadzie rozwiązane.    Może komuś się przyda ?.....
Nadrzędny Autor agnieszka82 Dodany 2014-06-30 17:50
wiecej informacji mozna znaleźć na blogach: http://www.sprzet-rehabilitacyjny.ort-reha.eu
lub mozna zadzwonic na infolinię odpowiednich instytucji, w których zostaniesz dokładniej poinformowany
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek pielęgnacyjny - przejście z renty na emeryturę. (7295 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill