www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Skrócony czas pracy dla niepełnosprawnych (8215 - wyświetleń)
- Autor grigorji Dodany 2014-07-30 13:18
Witam.
Jak wiadomo od 10-tego lipca osoby zumiarkowanym i znacznym stopniem mogą pracować 7 godz dziennie, 35 tygodniowo.Prawdopodobnie ta ustawa nie dotyczy osób które pracują w ochronie, jako portier.
Prawda to?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-07-30 14:00
Jak również wiadomo z tej samej zmiany ustawowej - zapis ten nie dotyczy wszystkich osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Normy czasu pracy, o których mowa w art. 15 ustawy o rehabilitacji (…), a więc również uprawnienia do pracy w skróconym czasie pracy nie stosuje się, jak miało to miejsce również uprzednio, do osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu jak też do osób, które na swój wniosek, za zgodą odpowiedniego lekarza, zrezygnowały z ochrony przewidzianej przepisami art. 15 ustawy o rehabilitacji (…). Czas pracy tych pracowników po 10 lipca 2014 r. nie ulegnie zmianie.

Ale radzę rozróżniać stanowiska "portier" i "ochroniarz" - zależnie od tego, co w danym przypadku znaczą i w jakim systemie się pracuje (np. zmianowym).
Nadrzędny - Autor Małgorzata Krzak Dodany 2014-08-07 19:04
Witam Też jestem ciekawa czy czy praca w ochronie podlega pod skrócony czas pracy . pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-08-07 21:49
No przecież powyżej zacytowałam wycinek z przepisu, który wyraźnie odpowiada na to pytanie...
Nadrzędny - Autor Małgorzata Krzak Dodany 2014-08-12 20:06
haha czyli ochrony system skróconych godzin nie dotyczy ... tak czy nie bo czegoś tu nie rozumiem
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-08-13 13:58
No chyba nie dotyczy, jeśłi to system zmianowy.
Nadrzędny Autor re12nia Dodany 2014-08-14 21:31
Pracując w ochronie,cały etat to 147 godzin miesięcznie, przy 21 dniowym miesiącu pracy,ale praca może być 12 godzinna. Tak to jest i co do portierów też. Mogą pracować dłużej niż  7 godzin dziennie,..
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2014-08-22 06:49
Interpretacja prawa, która twierdzi, że 7-godzinny czas pracy przywrócony 10 lipca 2014 nie dotyczy osób, które "kiedyś" złożyły wniosek o badanie przez lekarza medycyny pracy i zgodę na 8-godzinny dzień pracy dołączając zaświadczenie specjalisty jest błędna. Każdy pracownik ma obowiązek okresowego poddania się badaniu przez lekarza medycyny pracy, który okresowo (a nie na stałe) dopuszcza do wykonywania konkretnej pracy. Skoro zatem stara, prawomocna decyzja lekarza medycyny pracy o możliwości pracy osoby niepełnosprawnej wygasła z mocy prawa, gdyż upłynął termin jej obowiązywania, a nowa decyzja o dopuszczeniu do pracy nie zawierała informacji o możliwości pracy przez 8 godzin przez osobę niepełnosprawną, to automatycznie osoba taka podlega przepisom obowiązującym od 10 lipca 2014 po uchyleniu przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Osoba taka może pracować jedynie 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Dopiero, kiedy po raz kolejny złoży wniosek o możliwość pracy przez 8 godzin u lekarza medycyny pracy, podpierając się zaświadczeniem lekarza specjalisty - będzie mogła być zatrudniona w 8-godzinnym wymiarze. Pamiętajcie - dopuszczenie do pracy w zakresie rodzaju wykonywanej pracy, jak i jej wymiaru czasowego obowiązuje okresowo, a nie na stałe ! Nie dajcie sobie wmawiać głupot. Kropka.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-08-22 18:31
Nie taka kropka :-)
Jeśli portier ma wpisane w umowie o pracę "ochrona obiektu" może być inaczej rozliczany: może pracować 12/12 i 12/24 przy zachowaniu norm czasu pracy. Normy są jednak różne - nie tylko tygodniowe i miesięczne.

>Dopiero, kiedy po raz kolejny złoży wniosek o możliwość pracy przez 8 godzin u lekarza medycyny pracy, podpierając się zaświadczeniem lekarza specjalisty - będzie mogła być zatrudniona w 8-godzinnym wymiarze.<


Może od lipca b.r. coś się zmieniło, ale nie sądzę. Jeśli nie ma nowelizacji to pracownik ani lekarz nie może "zalecić" 8 godzin pracy i wątpię aby któryś tak napisał.
Jeśli pracownik się godzi, a pracodawca tego wymaga i jest to udokumentowane to kłopoty dla pracodawcy o ile pracownik wystąpi do sądu o wynagrodzenie za nadgodziny, a sąd zapewne je orzeknie. Pracodawca może być złośliwy i zgłosić, że pracownik chciał i pracował 8 godzin.
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2014-08-25 11:34
Nie piszę o osobach, których 7-godzinny czas pracy nie dotyczy (np. ochrona). Piszę o wszystkich innych. To lekarz medycyny pracy zezwala "na wniosek osoby niepełnosprawnej" na pracę przez 8 godzin. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie zgłasza wniosku o zezwolenie na pracę przez 8 godzin, to pracuje 7 godzin. Napisałem tylko, że nieprawdą jest, że jeśli ktoś "kiedyś" zrezygnował z ochrony 7-mio godzinnej, to teraz ochrona go nie dotyczy. Nie ma takich osób. Lekarz medycyny pracy dopuszcza do pracy na określony okres i za każdym razem (jeśli osoba niepełnosprawna sama tego chce) ma obowiązek wpisać w decyzję o dopuszczeniu -> praca 8 godzin dziennie. Nie obowiązuje stare dopuszczenie do pracy przez 8 godzin np. sprzed 4 lat, bo z mocy prawa takie straciło ważność. Jednak proponuję "kropka" :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-08-25 21:53

>jeśli osoba niepełnosprawna sama tego chce) ma obowiązek wpisać w decyzję o dopuszczeniu -> praca 8 godzin dziennie.<


Jednak nie "kropka", gdyż wprowadzasz w błąd czytających.
To co napisze lekarz nie zależy od "chcenia" o.n. :-)
Trochę motasz, przeczytaj uważnie mój post.
Dopuszczenie do pracy w wymiarze 8 godz. nie ma znaczenia dla prawa (oprócz problemu dla lekarza, pracodawcy i ew.pracownika).Skoro o.n. prosi i czuje się na siłach pracować 8 godz. na dobę, nie ma podstaw do uznania za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym czy znacznym. W przypadku, gdy pracownik o.n. jest na tyle chory (niepełnosprawny) i nie powinien, nie może pracować 8 godz. kłopoty dla lekarza i pracodawcy. Oczywiście w każdym przypadku ktoś musi być niezadowolony i zgłosić problem, np. do Sądu o wypłacenie wynagrodzenia za nadgodziny. Poczytaj wyroki S.N. S.O.
Nadrzędny Autor Mistrz Dodany 2014-08-26 07:30

>Dopuszczenie do pracy w wymiarze 8 godz. nie ma znaczenia dla prawa<


Oczywiście, że ma znaczenie dla prawa - musi się to odbyć oficjalnie, na wniosek o.n., a zgodę na 8 godzin wydaje lekarz medycyny pracy - zgodnie z ustawą (jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych).

>Skoro o.n. prosi i czuje się na siłach pracować 8 godz. na dobę, nie ma podstaw do uznania za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym czy znacznym.<


A to już totalne nieporozumienie i wprowadzanie ludzi w błąd. Zgoda na 8-godzinny dzień pracy, podobnie jak ogólnie - zgoda na pracę o.n. nie stanowi żadnej podstawy do uznania, bądź nie uznania osoby za niepełnosprawną. Niepełnosprawność a praca to dwie różne płaszczyzny. Osoby niepełnosprawne traktują pracę jako forma rehabilitacji i dorabiają do głodowych rent, żeby przeżyć.

Mnie chodziło wyłącznie o to, że jeśli ktoś kilka lat temu zrezygnował z 7 godzin i dostał zgodę na 8 godzin pracy dziennie - nie utracił ochrony i od 10 lipca obowiązuje go 7-godzinny dzień pracy, bo stare zaświadczenie utraciło moc prawną - zastąpiło je nowe (jeśli w nowym zaświadczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy nie ma wpisanej zgody na 8 godzin).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Skrócony czas pracy dla niepełnosprawnych (8215 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill